Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.816.2023.3.RK

Stawka ryczałtu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 10 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy stawki ryczałtu. Uzupełnił go Pan – w odpowiedziach na wezwania – pismami z 22 grudnia 2023 r. (wpływ 22 grudnia 2023 r.) i z 18 stycznia 2024 r. (wpływ 18 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 2 września 2023 r. Przeważającym przedmiotem działalności Pana jest działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, sklasyfikowana wg PKD pod numerem 62.09.Z. Ponadto, zgodnie z danymi zamieszczonymi w aktualnym wpisie do CEiDG, wskazał Pan, z uwagi na obszerny katalog uporządkowania pogrupowanych typów działalności gospodarczej, branż, jak również sektorów na działalność związaną z doradztwem w zakresie informatyki (PKD 62.02.Z); związaną z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z) mimo, że faktycznie nie zajmuje się Pan czynnościami wprost zdefiniowanymi w nazwie.

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości osiąganych dochodów niezależnie od miejsca ich uzyskania. Jednocześnie należy wskazać, że we wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jako wybór formy opodatkowania Pana działalności, został wskazany ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej została zawarta anglojęzyczna umowa o świadczenie usług z kontrahentem, na rzecz którego są realizowane świadczenia polegające na usługach związanych z rozwojem technologii informatycznych dla systemów komputerowych (za wyjątkiem oprogramowania i doradztwa w zakresie oprogramowania), usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych, w skład czego wchodzi:

·pozyskiwanie, analizowanie i dokumentowanie wymagań biznesowych poprzez wywiady, warsztaty, przypadki użycia i inne odpowiednie metody;

·współpraca z interesariuszami w celu definiowania, ustalania priorytetów i walidacji wymagań funkcjonalnych, zapewniając, że oprogramowanie spełnia potrzeby użytkowników końcowych i cele biznesowe;

·przekładanie wymagań biznesowych na specyfikacje funkcjonalne i historyjki użytkownika, jasno komunikując pożądaną funkcjonalność zespołowi programistów.

·ścisła współpraca z zespołem programistów w celu wyjaśnienia wymagań, odpowiadania na pytania i kierowania implementacją funkcjonalną w razie potrzeby;

·pomoc w tworzeniu i utrzymywaniu dokumentacji technicznej, takiej jak diagramy architektury systemu, przewodniki, procesy, specyfikacje API i modele danych;

·uczestniczenie w działaniach związanych z zarządzaniem projektami przy użyciu Agile lub innych metodologii zarządzania projektami, w tym planowania, szacowania i śledzenia postępów;

·wspieranie zapewniania jakości poprzez tworzenie scenariuszy testowych, przeglądanie wyników testów i ułatwianie testów akceptacyjnych użytkowników w celu zapewnienia, że oprogramowanie spełnia wymagania biznesowe;

·ciągłe monitorowanie i analiza wydajności systemu, identyfikowanie możliwości poprawy i optymalizacji.

Rezultaty powyższych czynności nie są objęte ochroną autorskich praw majątkowych na podstawie odpowiednich postanowień ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm.; dalej: ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych). W istocie, jest to więc działalność biznes analityka i project managera w branży IT, która nie ma nic wspólnego z tworzeniem oprogramowania oraz jego instalacją, ani doradztwem w tym zakresie. Zatem, usługi te nie dotyczą również rozbudowy i implementacji oprogramowania.

Nie dotyczą one usług projektowania, programowania i rozwoju oprogramowania technologii informatycznych. Usługi realizowane są w siedzibie Pana działalności. Ponadto, należy mieć na względzie, że ponosi Pan odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat swojej działalności i wykonywanie czynności objętych umową oraz ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

Jak zostało uwypuklone, głównym przedmiotem wykonywanych przez Pana czynności nie jest i nie będzie programowanie, czy sprzedaż oprogramowania i pobieranie opłat autorskich z tym związanych.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 z późn. zm., dalej jako: ryczał od przychodów ewidencjonowanych) przez działalność usługową rozumie się pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Jednocześnie należy podkreślić, że dopasowanie ww. usług do odpowiedniego kodu PKWiU determinuje stawkę podatku, zgodnie z art. 12 ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wobec powyższego, mając na względzie przyjętą przez Pana klasyfikację PKD oraz opisany zakres wykonywanych czynności, klasyfikuje ona statystycznie usługi świadczone przez siebie, według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.; dalej: Rozporządzenie) następująco:

1)PKWiU 62.09.20.0 - pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane z tym zastrzeżeniem, że nie obejmują one usług związanych z oprogramowaniem;

2)PKWiU 62.01.12.0 - usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, z zastrzeżeniem, że te usługi nie polegają na projektowaniu, rozwoju, wdrażaniu oprogramowania i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci;

3)PKWiU 62.02.30 - usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego.

Należy również zaznaczyć, że nie przekroczył Pan progu przychodów 2 000 000 euro i nie przewiduje Pan możliwości osiągnięcia tej kwoty także w najbliższych latach. Tym samym, nie zachodzą negatywne przesłanki uniemożliwiające opodatkowanie osiągniętych przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w myśl art. 6 ust. 4 oraz art. 8 ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W tak przedstawionym opisie stanu faktycznego, powziął Pan wątpliwość, czy ma Pan prawo do opodatkowania uzyskiwanych przychodów w ramach zawartej umowy o świadczenie usług zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki w wysokości 8,5%.

W piśmie z 22 grudnia 2023 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazał Pan, że końcową klasyfikacją wskazaną we wniosku w odniesieniu do PKWiU 62.02.30 jest PKWiU 62.02.30.0 - usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego. Powyższe ugrupowanie obejmuje swoim zakresem czynności usługi pomocy technicznej mające na celu rozwiązanie problemów klienta w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego w tym świadczone usługi udzielania pomocy technicznej w celu rozwiązania problemów klienta związanych z użytkowaniem systemu komputerowego, tj. usługi w zakresie kontroli, oceny i dokumentowania serwera, sieci lub technologii dla elementów, wydajności lub bezpieczeństwa.

PKWiU 62.02.30.0 obejmuje usługi związane ze świadczeniem pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, takie jak: udzielanie pomocy technicznej w celu rozwiązania problemów klienta związanych z użytkowaniem systemu komputerowego, tj. usługi w zakresie kontroli, oceny i dokumentowania sieci, technologii dla elementów oraz wydajności.

W ramach zawartej przez Pana umowy o świadczenie usług z Kontrahentem:

·współpracuje Pan z interesariuszami w celu definiowania, ustalania priorytetów walidacji wymagań funkcjonalnych, zapewniając, że oprogramowanie spełnia potrzeby użytkowników końcowych i cele biznesowe;

·uczestniczy w działaniach związanych z zarządzaniem projektami Agile lub innych metodologii zarządzania projektami, w tym planowania, szacowania i śledzenia postępów;

·ciągle monitoruje i analizuje wydajność systemu, identyfikuje możliwości poprawy i optymalizacji.

Natomiast efektem końcowym działalności Pana jest udoskonalenie strony internetowej, na której każdy odwiedzający może (...).

Ponadto w ramach świadczenia usług, jest Pan odpowiedzialny za odpowiednie zaplanowanie oraz zsynchronizowanie działań zespołu programistów, aby wiedzieli co mają zrobić. Działania polegają wyłącznie na przydzieleniu zadań w ramach zarządzania projektem, w tym przypadku czynności nie są związane ze świadczeniem usług związanych z oprogramowaniem.

Dodatkowo jest Pan obowiązany do stałego monitorowania wydajności stworzonego systemu jako jego uprawniony użytkownik. Tym samym, wszystkie zidentyfikowane przez Pana błędy w funkcjonowaniu systemu są zgłaszane do Kontrahenta oraz zespołu odpowiedzialnego za dokonywanie modyfikacji w systemie, w celu ulepszenia tworzonego produktu.

Do grupowania PKWiU 62.09.20.0 należą pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane. Przy czym jak zostało przedstawione we wniosku, działalność Pana w tym obszarze nie obejmuje usług związanych z instalowaniem oprogramowania, a zgodnie z zawartą umową o świadczenie usług z Kontrahentem wyłącznie polega na:

·pozyskiwaniu, analizowaniu i dokumentowaniu wymagań biznesowych poprzez wywiady, warsztaty, przypadki użycia i inne odpowiednie metody;

·przekładaniu wymagań biznesowych na specyfikacje funkcjonalne i historyjki użytkownika, jasno komunikując pożądaną funkcjonalność zespołowi programistów;

·pomocy w tworzeniu i utrzymywaniu dokumentacji technicznej, takiej jak diagramy architektury systemu, przewodniki, procesy, specyfikacje API i modele danych.

Jednocześnie należy podkreślić, że w ramach wyszczególnionych obowiązków, które zostały uregulowane w zawartej z Kontrahentem umowie o świadczenie usług, praca Pana opiera się na zrozumieniu właściciela produktu, jego oczekiwań i wymagań. W następnym kroku dokonywana jest analiza działań konkurencji, wraz z weryfikacją pozyskanych informacji oraz dokonaniem ustaleń w zakresie określenia działań zespołu odpowiedzialnego za dokonywanie implementacji w tworzonym systemie. Efektem przedstawionych czynności jest przygotowanie dokumentu zawierającego etapy prac (tj. opisanie ścieżek użytkowników od strony technicznej w celu właściwego funkcjonowania produktu) oraz osób odpowiedzialnych za ich realizację (tj. zespół programistów) z wykorzystaniem narzędzi do zarządzania projektami.

Pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 zostały sklasyfikowane usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. W ramach świadczenia powyższych usług działania Pana polegają w szczególności na usługach związanych z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci. W ramach zawartej umowy o świadczenie usług z Kontrahentem, w ramach ww. usług:

·wspiera Pan zapewnienie jakości poprzez tworzenie scenariuszy, przeglądanie wyników testów i ułatwianie testów akceptacyjnych użytkowników, w celu zapewnienia, że oprogramowanie stworzone przez inne osoby spełnia wymagania biznesowe;

·ściśle współpracuje z zespołem programistów w celu wyjaśnienia wymagań, odpowiada na pytania i kieruje implementacją funkcjonalną w razie potrzeby.

W tym obszarze działalność Pana polega na współpracy z zespołem ds. kontroli jakości w celu informowania od strony teoretycznej o sposobie, a także procedurach prawidłowego przeprowadzania testów funkcjonalności systemów komputerowych.

W projektach, w których Pan uczestniczy często zakres zadań związanych z programem pozwalającym na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci jest opisany syntetycznie przez osoby odpowiedzialne za ich zlecenie. Tym samym, w ramach wykonywanych czynności obowiązany jest Pan do ustalenia najbardziej optymalnych procedur pozwalających odpowiedniemu zespołowi kontynuowanie dalszej pracy mającej na celu modyfikację dostępu do danych.

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji zostały wyszczególnione wszystkie czynności, do których wykonywania zobowiązał się Pan zgodnie z zawartą z Kontrahentem umową o świadczenie usług - wobec powyższego wskazuje Pan, że w Pana ocenie, świadczone przez Pana usługi w ramach zawartej umowy o świadczenie usług z Kontrahentem nie są usługami wymienionymi w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.) - co tut. Organ jest uprawniony zweryfikować w razie powzięcia wątpliwości.

W piśmie z 18 stycznia 2024 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazał Pan, że sklasyfikowane przez Pana usługi wg PKWiU 62.01.12.0, 62.02.30.0, 62.09.20.0 są świadczone w ramach zawartej z Kontrahentem umowy, za które Panu należne jest jedno wynagrodzenie. A to oznacza, że mimo, że czynności wymienione we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji indywidualnej zostały zakwalifikowane do kilku klasyfikacji PKWiU, to są one wykonywane w ramach jednego kompleksowego świadczenia na rzecz Kontrahenta, za które należne jest jedno wynagrodzenie.

Kontrahentem na rzecz którego świadczone są usługi jest niezależna zagraniczna Spółka, z którą Pan nie jest powiązany, nigdy wcześniej nie współpracował, jak również nie jest jej wspólnikiem. Jednocześnie wymaga podkreślenia, że umowa o świadczenie usług została zawarta na czas określony z możliwością jej przedłużenia z uwzględnieniem kompetencji oraz doświadczenia Pana w realizacji podobnych projektów.

Końcowo nadmienia Pan, że czynności jakie wykonuje Pan nie skutkują osiągnięciem korzyści podatkowej, sprzecznej z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu. Wniosek został złożony w celu ustalenia prawidłowej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, aby miał Pan pewność płacenia odpowiedniej wysokości podatku dochodowego.

Pytanie

Czy w opisanym stanie faktycznym, uwzględniając wyżej opisane czynności jest Pan uprawniony do opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie

W opisanym stanie faktycznym uwzględniając wyżej opisane czynności, jest Pan uprawniony do opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: ustawa).

Na podstawie art. 1 pkt 1 ustawy, ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy, użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Ponadto, jak stanowi art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy, za działalność usługową uznaje się pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie zaś z treścią przepisu art. 4 ust. 4 ww. ustawy, ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Oznaczenie „ex” dotyczy więc tylko ściśle określonej usługi z danego grupowania. Oznaczenie to, umieszczone przy konkretnym symbolu statystycznym, ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym (...).

Stosownie do dyspozycji art. 5b ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.; dalej: ustawa o PIT), za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Na podstawie art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli: w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) (uchylona)

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) (uchylona)

e) (uchylona)

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony).

Natomiast w rozumieniu art. 8 ust. 2 ww. ustawy, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Na podstawie art. 8 ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 1 cyt. ustawy, sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zaznaczyć przy tym także należy, że zgodnie z opisem stanu faktycznego, wysokość przewidywanego wynagrodzenia otrzymanego przez Pana z tytułu wspomnianej umowy nie przekroczy limitu określonego w ustawie określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a), który to próg dotyczy możliwości skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W związku z powyższym, miał Pan prawo zdecydować się na opodatkowanie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zauważyć jednak należy, że wybierając tę formę opodatkowania, podatnik jest zobligowany odliczać podatek według odpowiedniej dla jego działalności gospodarczej stawki ryczałtu. Przechodząc zatem do określenia właściwej stawki podatku, która powinna być stosowana przez Pana należy określić ją zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Podkreślenia wymaga fakt, że grupowania PKWiU 62.01.1, PKWiU 62.02, PKWiU 62.09.20.0, o których m.in. mowa jest w ww. przepisie, obejmują również świadczone przez Pana usługi, sklasyfikowane pod symbolami 62.01.12.0, 62.02.30.0 oraz 62.09.20.0. Jednak znajdujące się przy tym grupowaniu oznaczenie „ex” oznacza, że 12% stawkę ryczałtu należy stosować wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem.

Co więcej, możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Mając na uwadze powyższe, zauważa Pan, że w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Z powyższego wynika więc, że opodatkowaniu ryczałtem wg stawki 8,5% podlegają wszystkie te usługi, które nie odpowiadają wskazanym w ustawie czynnościom opodatkowanym stawką ryczałtu w wysokości 12%.

Jak zostało przedstawione w treści opisu stanu faktycznego, świadczone usługi kwalifikuje Pan wg PKWiU: 62.01.12.0 - usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych; 62.09.20.0 - pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane z tym zastrzeżeniem, że nie obejmuje ono usług związanych z oprogramowaniem; 62.02.30.0 - usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego.

Ponadto wskazany zakres opisanych prac nie stanowi usług związanych z oprogramowaniem, rozbudową i implementacją oprogramowania, a dotyczy analizy, modelowania i projektowania automatyzacji procesów wdrożeniowych technologii informatycznych dla systemów komputerowych połączonych siecią lub ich poszczególnych składowych, projektowania procesów ich wdrażania, a także wspieranie wiedzą oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów dla zespołów realizujących implementację zaproponowanych rozwiązań i technologii.

Podsumowując, Pana zdaniem, usługi opisane we wniosku, z wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej nie są związane z tworzeniem oprogramowania, sprzedażą oprogramowania i przenoszeniem praw autorskich do niego, czy też instalowaniem oprogramowania.

Zasadne w sprawie jest więc zastosowanie do opodatkowania przedmiotowych usług 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ponieważ nie są to usługi wprost wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy.

Z tego powodu, w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, w zakresie czynności wykonywanych przez Pana, a wymienionych w stanie faktycznym wniosku, powinien wynosić 8,5% przychodów z działalności usługowej. Wnosi Pan o potwierdzenie przedstawionego powyżej stanowiska.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie zaś z art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:

Użyte w ustawie określenie pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie zaś do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Stosownie zaś do art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) (uchylona)

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) (uchylona)

e) (uchylona)

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony).

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ww. ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Oznaczenie „ex” dotyczy tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Stosownie zaś do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 2 września 2023 r. Przeważającym przedmiotem działalności Pana jest działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, sklasyfikowana wg PKD pod numerem 62.09.Z. Ponadto, zgodnie z danymi zamieszczonymi w aktualnym wpisie do CEiDG, wskazał Pan, z uwagi na obszerny katalog uporządkowania pogrupowanych typów działalności gospodarczej, branż, jak również sektorów na działalność związaną z doradztwem w zakresie informatyki (PKD 62.02.Z); związaną z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z) mimo, że faktycznie nie zajmuje się Pan czynnościami wprost zdefiniowanymi w nazwie. Jest Pan polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości osiąganych dochodów niezależnie od miejsca ich uzyskania. We wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jako wybór formy opodatkowania działalności, został wskazany ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej została zawarta anglojęzyczna umowa o świadczenie usług z Kontrahentem, na rzecz którego są realizowane świadczenia polegające na usługach związanych z rozwojem technologii informatycznych dla systemów komputerowych (za wyjątkiem oprogramowania i doradztwa w zakresie oprogramowania), usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych. W ramach zawartej umowy o świadczenie usług z Kontrahentem świadczy Pan usługi sklasyfikowane wg PKWiU:

·62.09.20.0 - pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane;

·62.01.12.0 - usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych;

·62.02.30.0 - usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego,

które wykonuje Pan w ramach jednego kompleksowego świadczenia na rzecz Kontrahenta za które należne jest Panu jedno wynagrodzenie. Wskazał Pan też, że:

·PKWiU 62.02.30.0 obejmuje usługi związane ze świadczeniem pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego.

W ramach zawartej umowy o świadczenie usług (w ramach ww. PKWiU) z Kontrahentem:

̶współpracuje Pan z interesariuszami w celu definiowania, ustalania priorytetów i walidacji wymagań funkcjonalnych, zapewniając, że oprogramowanie spełnia potrzeby użytkowników końcowych i cele biznesowe;

̶uczestniczy Pan w działaniach związanych z zarządzaniem projektami Agile lub innych metodologii zarządzania projektami, w tym planowania, szacowania i śledzenia postępów;

̶ciągle monitoruje i analizuje Pan wydajność systemu, identyfikuje możliwości poprawy i optymalizacji;

·do grupowania PKWiU 62.09.20.0 należą pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane. Przy czym, działalność Pana w tym obszarze nie obejmuje usług związanych z instalowaniem oprogramowania, a zgodnie z zawartą umową o świadczenie usług z Kontrahentem wyłącznie polega ona na:

̶pozyskiwaniu, analizowaniu i dokumentowaniu wymagań biznesowych poprzez wywiady, warsztaty, przypadki użycia i inne odpowiednie metody;

̶przekładaniu wymagań biznesowych na specyfikacje funkcjonalne i historyjki użytkownika, jasno komunikując pożądaną funkcjonalność zespołowi programistów;

̶pomocy w tworzeniu i utrzymywaniu dokumentacji technicznej, takiej jak diagramy architektury systemu, przewodniki, procesy, specyfikacje API i modele danych;

·pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 zostały sklasyfikowane usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. W ramach zawartej umowy o świadczenie usług z Kontrahentem, w ramach ww. usług:

̶wspiera Pan zapewnienie jakości poprzez tworzenie scenariuszy, przeglądanie wyników testów i ułatwianie testów akceptacyjnych użytkowników, w celu zapewnienia, że oprogramowanie stworzone przez inne osoby spełnia wymagania biznesowe;

̶ściśle współpracuje z zespołem programistów w celu wyjaśnienia wymagań, odpowiada na pytania i kieruje implementacją funkcjonalną w razie potrzeby.

Z opisu sprawy wynika również, co istotne - że czynności, które Pan świadczy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie dotyczą usług związanych z oprogramowaniem, związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania oraz nie obejmują usług związanych z instalowaniem oprogramowania.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy i powołane przepisy prawne stwierdzić należy, że skoro usługi sklasyfikowane pod symbolami:

·PKWiU 62.09.20.0 - pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane,

·PKWiU 62.01.12.0 - usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych;

·62.02.30.0 - usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego,

nie są usługami związanymi z oprogramowaniem, z doradztwem w zakresie oprogramowania oraz z instalowaniem oprogramowania, to uzyskiwany z tego tytułu przychód należy opodatkować 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zastrzec należy, że gdyby jednak wykonywane usługi były usługami wymienionymi w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wówczas zastosowanie do tych usług miałaby 12% stawka ryczałtu określona w tym przepisie.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniej klasyfikacji wg PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tych klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Przy wydawaniu interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00