Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.693.2023.2.PC
1. W którym momencie Spółka może rozpoznać Koszty Prac Projektowych jako koszty uzyskania przychodu? 2. Czy w świetle przepisów Ustawy CIT, Koszty Prac Projektowych mogą być rozliczone poprzez odpisy amortyzacyjne jako koszty wytworzenia wartości niematerialnej i prawnej podlegającej amortyzacji dla celów podatkowych? 3. Czy w przypadku wprowadzenia Kosztów Prac Projektowych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej dla celów podatkowych, Spółka powinna rozpocząć ich amortyzację dopiero od miesiąca następującego po tym zdarzeniu?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 września 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie, ustalenia:
- w którym momencie Spółka może rozpoznać Koszty Prac Projektowych jako koszty uzyskania przychodu;
- czy w świetle przepisów Ustawy CIT Koszty Prac Projektowych mogą być rozliczone poprzez odpisy amortyzacyjne jako koszty wytworzenia wartości niematerialnej i prawnej podlegającej amortyzacji dla celów podatkowych;
- czy w przypadku wprowadzenia Kosztów Prac Projektowych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej dla celów podatkowych, Spółka powinna rozpocząć ich amortyzację dopiero od miesiąca następującego po tym zdarzeniu.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 stycznia 2024 r. (data wpływu do Organu, tego samego dnia).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
P. Sp. z o.o. („Spółka”) jest producentem zewnętrznego oświetlenia do pojazdów samochodowych (...). Realizuje produkcję na rzecz kilku (...).
Proces ten wymaga stworzenia projektu, rysunków technicznych, wykonania symulacji komputerowych, prototypów lamp, sprawdzenia sposobu ich działania poprzez testy laboratoryjne, opracowania powtarzalnej technologii produkcji, zaplanowanie produkcji itp.
Pracami projektowymi (dalej: „Prace Projektowe”) zajmowali się początkowo inżynierowie z spółki powiązanej. W początkowym okresie nie było bowiem jasne, czy produkcja realizowana będzie przez podmiot powiązany, czy też Spółkę. Ostatecznie podjęta została decyzja o powierzeniu Spółce produkcji lamp do konkretnych modeli pojazdów.
W marcu 2021 r. podmiot czeski obciążył ją kosztami poniesionymi w związku z pracami projektowymi (było to głównie wynagrodzenie inżynierów zatrudnionych przy projektowaniu lamp, dalej: „Koszty Prac Projektowych”).
Część prac projektowych wykonywali również inżynierowie zatrudnieni przez Spółkę. Dalsze prace projektowe prowadzone były w latach 2021 i 2022. Spółka na bieżąco ponosiła koszty związane z zapłatą wynagrodzeń dla inżynierów zatrudnionych przy pracach projektowych oraz inne koszty przypisane do projektu (wspomniane wyżej Koszty Prac Projektowych). Efektem przeprowadzonych prac było powstanie projektów, dokumentacji technicznej, rysunków technicznych itp. tj. pełnej dokumentacji technicznej i opisu procesu wytwarzania lamp.
W obydwu przypadkach (prace projektowe prowadzone przez podmiot powiązany jak i prace projektowe prowadzone przez Spółkę), koszty związane z zaprojektowaniem lamp (jak wspomniano, są to głównie koszty zatrudnienia inżynierów w okresie pracy nad projektem) były przez Spółkę kapitalizowane (ujmowane na koncie inwestycji rozpoczętych).
Należy zaznaczyć, że w wyniku Prac Projektowych:
a)produkt i technologia wytwarzania lamp zostały ściśle ustalone, a dotyczące ich Koszty Prac Projektowych zostały wiarygodnie określone, oraz
b)techniczna przydatność produktów została odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie klient oraz Spółka podjęli decyzję o wytwarzaniu tych produktów, oraz
c)Koszty Prac Projektowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów, co zostało odzwierciedlone w kalkulacji ceny ich sprzedaży do klientów.
Po zakończeniu prac projektowych i rozpoczęciu produkcji Spółka rozpoczęła amortyzowanie Kosztów Prac Projektowych dla celów rachunkowych. Okres amortyzacji dla celów bilansowych wynosi 36 miesięcy.
Należy wyjaśnić, że poniesione Koszty Prac Projektowych pozostają w związku z uzyskiwanymi przychodami. Klienci zamawiający lampy produkowane przez Spółkę zwracają jej poniesione Koszty Prac Projektowych albo w cenie sprzedawanych produktów (odpowiednia część tych kosztów przypadająca na sztukę produktu jest doliczana do ceny) albo w formie ryczałtowej opłaty.
Wyjaśnić należy ponadto, że Spółka prowadzi działalność produkcyjną na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej i w oparciu o decyzję o wsparciu inwestycji korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych w odniesieniu do dochodów związanych z produkcją i sprzedażą lamp. Koszty Prac Projektowych zalicza się do kosztów działalności zwolnionej z podatku.
Spółka jak dotychczas nie rozpoczęła amortyzacji Kosztów Prac Projektowych (nie zostały one wprowadzone do rejestru środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych).
W piśmie z 23 stycznia 2024 r., Spółka dodatkowo wskazała, że:
-Prace rozwojowe, opisane we wniosku, stanowią „prace rozwojowe”, o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „Ustawa CIT”);
-z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży produktów lub zastosowania technologii, wytworzonych w oparciu o prace rozwojowe.
Pytania
1.W którym momencie Spółka może rozpoznać Koszty Prac Projektowych jako koszty uzyskania przychodu?
2.Czy w świetle przepisów Ustawy CIT, Koszty Prac Projektowych mogą być rozliczone poprzez odpisy amortyzacyjne jako koszty wytworzenia wartości niematerialnej i prawnej podlegającej amortyzacji dla celów podatkowych?
3.Czy w przypadku wprowadzenia Kosztów Prac Projektowych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej dla celów podatkowych, Spółka powinna rozpocząć ich amortyzację dopiero od miesiąca następującego po tym zdarzeniu?
Państwa stanowisko w sprawie
Stanowisko do pytania 1:
Zdaniem Spółki, ma ona prawo rozliczenia Kosztów Prac Projektowych (wg swojego wyboru) w następujący sposób:
1)w miesiącu, w którym zostały poniesione albo począwszy od tego miesiąca w równych częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, albo
2)jednorazowo w roku podatkowym, w którym zostały zakończone, albo
3)poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 Ustawy CIT od wartości niematerialnych i prawnych.
Uzasadnienie stanowiska do pytania 1:
Zgodnie z art. 4a pkt 28 Ustawy CIT pojęcie prac rozwojowych oznacza prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z tym przepisem, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Jak opisano w stanie faktycznym (winno być: „stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym”) celem podjętych Prac Projektowych było zaprojektowanie lamp do pojazdów samochodowych w celu ich późniejszej produkcji. Bez wątpienia zatem Prace Projektowe stanowiły prace rozwojowe w rozumieniu Ustawy CIT.
Zgodnie z art. 15 ust. 4a Ustawy CIT, koszty prac rozwojowych mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów:
1)w miesiącu, w którym zostały poniesione albo począwszy od tego miesiąca w równych częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, albo
2)jednorazowo w roku podatkowym, w którym zostały zakończone, albo
3)poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 od wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3.
Użycie w ww. przepisie słowa „mogą” oznacza, że podatnik ma prawo swobodnego wyboru, który ze sposobów rozliczenia kosztów prac rozwojowych zdecyduje się przyjąć tj. dopuszczalne jest rozliczenie kosztów prac rozwojowych w każdy ze sposobów wskazanych w ww. przepisie, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne.
Stanowisko do pytania 2:
Zdaniem Spółki, Koszty Prac Projektowych mogą być rozliczane poprzez odpisy amortyzacyjne jako koszty wytworzenia wartości niematerialnej i prawnej.
Uzasadnienie stanowiska do pytania 2:
Zgodnie z art. 16b ust. 2 Ustawy CIT, amortyzacji podlegają koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystany na potrzeby działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:
a)produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone, oraz
b)techniczna przydatność produktu lub technologii została przez podatnika odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie podatnik podjął decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii, oraz
c)z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii.
W przypadku Spółki wszystkie kryteria przewidziane dla możliwości uznania poniesionych Kosztów Prac Projektowych za składnik majątkowy podlegający amortyzacji zostały spełnione.
Stanowisko do pytania 3:
Zdaniem Spółki, uprawniona będzie do zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu od miesiąca następującego po miesiącu, w którym Koszty Prac Projektowych zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Uzasadnienie stanowiska do pytania 3:
Zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT, od ujawnionych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nieobjętych dotychczas ewidencją, amortyzację rozpoczyna się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym te środki lub wartości zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zdaniem Spółki oznacza to, że jeśli zdecyduje się wprowadzić Koszty Prac Projektowych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych np. w kwietniu 2024 r., wówczas począwszy od maja 2024 r. uprawniona będzie do zaliczaniaodpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Końcowo należy wskazać, że pełna treść art. 16b ust. 2 pkt 3 Ustawy CIT brzmi:
Amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystany na potrzeby działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:
a)produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone, oraz
b)techniczna przydatność produktu lub technologii została przez podatnika odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie podatnik podjął decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii, oraz
c)z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii.
Powyższe pozostaje bez wpływu na rozstrzygnięcie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right