Artykuł
Kto ponosi odpowiedzialność za wypadki uczniów z udziałem narzędzi nienależących do szkoły
Niedofinansowanie placówek oświatowych to problem, który istnieje niezmiennie od wielu lat. Dotyczy zarówno szkół podstawowych, jak i średnich, jednak szczególnie widoczny jest w szkołach zawodowych, które nie zawsze są w stanie pozyskać sponsorów wspierających finansowo proces edukacji poprzez zapewnienie niezbędnego sprzętu (maszyn, urządzeń, narzędzi), materiałów itp. Nierzadko nauczyciele, chcąc realizować narzucony program, starają się nadrabiać braki we tym zakresie i przynoszą własny sprzęt. Podobnie robią uczniowie, którzy również często posiłkują się własnymi narzędziami. Czy takie działania są dopuszczalne? Kto ponosi odpowiedzialność, jeśli dojdzie do wypadku podczas używania takiego sprzętu?
Z artykułu dowiesz się:
W razie ewentualnego wypadku, w którym pod nadzorem nauczyciela uczeń dozna urazu na skutek stosowania niesprawnego sprzętu (szkolnego lub prywatnego), nauczyciel może usłyszeć zarzuty z art. 160 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny.
Przynosząc na zajęcia swoje narzędzia/sprzęt, najlepiej przynieść do niego niezbędne instrukcje bezpiecznej obsługi.
Biorąc pod uwagę, że to nauczyciel odpowiada za bezpieczeństwo uczniów w czasie zajęć lekcyjnych (w tym również warsztatowych, laboratoryjnych itp.), to w jego gestii jest zapewnienie, aby stosowany sprzęt spełniał wszystkie niezbędne wymagania w zakresie bhp oraz żeby był w pełni sprawny.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right