Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 lutego 2022 r., sygn. III SA/Wr 31/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Borońska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Asesor WSA Barbara Ciołek, Anna Kuczyńska – Szczytkowska, Protokolant starszy specjalista Monika Tarasiewicz, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 16 lutego 2022 r. sprawy ze skargi A.F. na decyzję Dyrektora D. Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z/s we W. z dnia [...] grudnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia obowiązku poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A. F. (dalej: strona, skarżąca) jest decyzja Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej: organ, Prezes NFZ) z dnia 8 grudnia 2020 r., nr 29/01/2020/KL, orzekająca o obowiązku poniesienia przez skarżącą kosztów świadczeń opieki zdrowotnej.

Zgodnie przyjętym przez organ w decyzji stanem faktycznym, Prezes NFZ ustalił na podstawie danych zgromadzonych w systemach informatycznych NFZ, że skarżąca 26 kwietnia 2016 r. skorzystała ze świadczeń opieki zdrowotnej - ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, zrealizowanych przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we W., które zostały sfinansowane przez Dolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie 522,50 zł. Jak dalej ustalił organ, strona w tym czasie ( tj. od 14 lutego do 30 czerwca 2016 r.) nie posiadała jakiegokolwiek tytułu do korzystania ze świadczeń z opieki zdrowotnej, a mimo to złożyła oświadczenie o przysługującym prawie do świadczeń z opieki zdrowotnej.

Pismem z 20 października 2020 r. Prezes NFZ zawiadomił stronę o wszczęciu postępowania administracyjnego, wskazując jednocześnie datę, rodzaj oraz koszt świadczeń medycznych, udzielonych stronie w okresie, w którym nie była zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego. Jednocześnie organ pouczył skarżącą o możliwości dokonania wstecznego zgłoszenia do tego ubezpieczenia, przytaczając treść art. 50 ust. 18a i 18b ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2020 r., poz. 1398 ze zm.)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00