Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 lutego 2022 r., sygn. II SA/Wa 2342/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Szmydt (spr.), Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Sędzia WSA Andrzej Góraj, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 lutego 2022 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lutego 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej oddala skargę

Uzasadnienie

M. K. złożył skargę na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lutego 2021r., nr [...] w przedmiocie odmowy udostepnienia informacji publicznej.

M. K. zwrocił się do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z wnioskiem z [...] czerwca 2020 r. o udostępnienie informacji publicznej, który dotyczy 3 zbiorów informacji. Zakres objęty zaskarżeniem - pkt 2 wniosku - obejmuje informacje w postaci cyt. "dokumentacji przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpień, stanowisk, wniosków i opinii Centralnego Zarządu Służby Więziennej następujących jednostek organizacyjnych Służby Więziennej z okresu od 2016 r. do daty wpłynięcia wniosku:

- Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w [...],

- Aresztu Śledczego [...],

- Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w [...],

- Zakładu Karnego w [...],

- Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w [...],

- Aresztu Śledczego w [...],

- Zakładu Karnego w [...],

- Zakładu Karnego nr [...] w [...]".

Wnioskodawca wskazał, że cyt. "pozyskanie powyższej informacji publicznej może spowodować skierowanie projektu ustawy do Sejmu aby zwiększyć ochronę praw osób osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych a także projekt ustawy będzie zawierał usprawnienie organu władzy publicznej jakim jest Służba Więzienna w tym zmianę nazwy z "Służba Więzienna" na "Straż Więzienna" złożony w trybie art. 118 ust. 2 Konstytucji RP".

W piśmie z dnia [...] czerwca 2020 r. nr [...] organ zawiadomił wnioskodawcę, że zakres wnioskowanej informacji obejmuje obowiązek przetworzenia, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, ponieważ żądane dane nie są wprost dostępne w cyklicznie gromadzonych przez instytucję zbiorach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00