Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 10 lutego 2022 r., sygn. I FSK 1470/18
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia WSA (del.) Elżbieta Olechniewicz (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 10 lutego 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 22 marca 2018 r. sygn. akt I SA/Wr 1286/17 w sprawie ze skargi Fundacji F. we W. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 października 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 marca 2018 r., sygn. akt I SA/Wr 1286/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu skargi Fundacji F. z siedzibą w W. (dalej: "Fundacja", "Strona" lub "Skarżąca") na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "organ" lub "DKIS") z dnia 19 października 2017 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm., dalej: "p.p.s.a."), uchylił zaskarżone postanowienie (opisany wyrok i powołane w uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych dostępne są na: www.orzeczenia.nsa.gov.pl).
1.2. Sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku stwierdził, że organ interpretacyjny naruszył przepisy art. 14b § 1 i § 2a oraz art. 165a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm., dalej: "Ordynacja podatkowa"), a zatem bezzasadnie odmówił wszczęcia postępowania w sytuacji, w której powinien był wydać interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie pytania numer 3 postawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Powyższe naruszenie stanowiło konsekwencję błędnego odczytania przez ów organ charakteru przepisów prawa podatkowego powołanych przez Skarżącą w zakresie wskazanego we wniosku pytania. WSA przyznał rację Skarżącej, że przywołane przez nią w pytaniu przepisy ustawy o VAT mają charakter materialny, ponieważ dotyczą one praw i obowiązków podatnika.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right