Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 lutego 2022 r., sygn. II SA/Wa 2526/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Antoniuk, Sędzia WSA Andrzej Góraj, Asesor WSA Michał Sułkowski (spr.), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 4 lutego 2022 r. sprawy ze skargi K.S. na postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania uchyla zaskarżone postanowienie oraz utrzymane nim w mocy postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] marca 2021 r. nr [...].

Uzasadnienie

Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji rozkazem personalnym z [...] lipca 2020 r. nr [...], na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 oraz art. 45 ust. 1 w zw. z art. 43 ust. 4, ust. 5 i ust. 6 ustawy o Policji, zwolnił K. S. ze służby z dniem [...] lipca 2020 r.

Komendant Główny Policji (dalej "KGP"), po rozpatrzeniu odwołania K. S., rozkazem personalnym z [...] września 2020 r. nr [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a., utrzymał w mocy rozkaz personalny z [...] lipca 2020 r. nr [...].

K. S. we wniosku z 28 grudnia 2020 r. wniósł do KGP o wznowienie postępowania w sprawie zwolnienia go ze służby, zakończonego powołanym wyżej rozkazem personalnym.

Odwołując się do art. 145 § 1 pkt 5 K.p.a., skarżący wskazał jako podstawę wznowienia postępowania wyrok Sądu Okręgowego w [...] z [...] grudnia 2020 r. sygn. akt [...] , którego kopię dołączył do wniosku. Stwierdził, że w wyroku tym sąd wskazał, m.in. iż "dopiero, gdy powód zachowa się w sposób odpowiadający hipotezie przepisu art. 142 k.c., pomiędzy nim a właścicielem rzeczy powstanie jakiś stosunek prawny, który na przykład będzie mógł być rozpatrywany na kanwie przepisów o czynach niedozwolonych. Jeżeli jednak takie zachowania miały miejsce, sam przepis art. 142 k.c. (pod warunkiem, że właściwie rozumiany) daje prawo do zniszczenia/uszkodzenia cudzej rzeczy w celu ochrony dóbr osobistych innych osób (przy czym w razie ewentualnego sporu na tle uszkodzenia/zniszczenia rzeczy do Sądu a nie do powoda będzie ocena tego zachowania z punktu widzenia przesłanek z art. 142 § 1 kc)".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00