Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 stycznia 2022 r., sygn. II SA/Wa 3727/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej, Sędzia WSA Karolina Kisielewicz (spr.), Asesor WSA Michał Sułkowski, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 27 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi T. K. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] września 2021 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę

Uzasadnienie

T. K. zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z [...] września 2021 r. (nr [...]), którym organ odwoławczy uchylił rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w [...] z [...] lipca 2021 r. (nr [...]) w części dotyczącej daty zwolnienia skarżącego ze służby w Policji i ustalił jednocześnie nową datę zwolnienia na dzień 12 lipca 2021 r., a w pozostałej części wskazany rozkaz personalny utrzymał w mocy.

Z okoliczności faktycznych sprawy ustalonych przez organy administracji i przyjętych za podstawę rozstrzygnięcia wynika, że Prokurator Prokuratury Okręgowej w [...] przedstawił T. K. – wówczas asystentowi Zespołu Dochodzeniowo-Śledczego Referatu Kryminalnego Komisariatu Policji w [...] Komendy Powiatowej Policji w [...] - zarzut popełnienia czynu wypełniającego znamiona przestępstw, o których mowa w art. 231 § 1 w zw. z art. 160 § 2 i 11 § 2 k.k. (nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza, narażenie człowieka na niebezpieczeństwo). Mianowicie oskarżył go o to, że w dniu [...] czerwca 2021 r. w [...] w województwie [...], jako funkcjonariusz Policji, wbrew treści § 9 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 4 lutego 2020 r. w sprawie postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów (Dz.U. z 2020 r., poz. 192) wykonywał czynności procesowe z innym funkcjonariuszem Policji, który przejawiał zachowanie świadczące o tym, że jest on pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka. Ponadto, będąc zobowiązanym do opieki nad tym funkcjonariuszem Policji, podczas wspólnego wykonywania czynności procesowych, skarżący naraził go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez zaniechanie niezwłocznego wezwania do niego pomocy medycznej po tym gdy upadł, uderzył głową w biurko, po wystąpieniu u niego drgawek, zaburzeń mowy oraz motoryki. Skarżący poprosił o wezwanie karetki dopiero po dokończeniu czynności służbowych, kiedy funkcjonariusz pełniący z nim obowiązki w oczekiwaniu na transport do domu zasnął na krześle, a skarżący wraz z innymi funkcjonariuszami nie mogli go dobudzić. W wyniku powyższych zdarzeń wskazany funkcjonariusz Policji zmarł, a prawdopodobną przyczyną jego zgonu mogła być padaczka, upojenie alkoholowe i nagłe zatrzymanie krążenia. W związku z powyższym uznano, że skarżący nie dopełnił obowiązków służbowych oraz działał na szkodę interesu publicznego, a także interesu prywatnego funkcjonariusza Policji wykonującego z nim czynności służbowe [...] czerwca 2021 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00