Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 stycznia 2022 r., sygn. III SA/Lu 558/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Anna Strzelec Sędzia WSA Iwona Tchórzewska po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi R. K. na rozkaz personalny Komendanta Policji z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji uchyla zaskarżony rozkaz personalny oraz rozkaz personalny Komendanta Miejskiego Policji w Z. z dnia [...] czerwca 2021 r., nr [...].

Uzasadnienie

Rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] czerwca 2021 r. Komendant Miejski Policji w Z. zwolnił st. sierż. R. K. ze służby w Policji z dniem [...] czerwca 2021 r. Skarżącego zwolniono na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 8 w zw. z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Skarżącemu przypisano popełnienie czynu o znamionach przestępstwa. Organ I instancji ocenił na podstawie zgormadzonego materiału dowodowego, że zachowanie policjanta wyczerpało znamiona przestępstwa określonego w art. 231 § 1 k.k. w zb. z art. 276 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. Na podstawie art. 108 § 1 k.p.a. rozkazowi personalnemu nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Skarżący wniósł odwołanie.

Rozkazem personalnym nr [...] z dnia 5 sierpnia 2021 r. Komendanta Wojewódzkiego Policji w L. rozpoznano odwołanie, skontrolowano rozstrzygnięcie Komendanta Miejskiego Policji w Z. i utrzymano je w mocy na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a.

Organ odwoławczy wyjaśnił, że Policja jest umundurowaną i uzbrojoną formacją służącą społeczeństwu przeznaczoną do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do podstawowych zadań tej formacji należy m.in. ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia, ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, a ponadto wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców (art. 1 ust. 2 ustawy o Policji). Realizacja tak ważnych zadań wymaga, aby funkcjonariuszami Policji były osoby o odpowiednich kwalifikacjach merytorycznych oraz posiadające niezbędną zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach mundurowych. Służbę w Policji mogą przy tym pełnić wyłącznie obywatele polscy o nieposzlakowanej opinii (art. 25 ust. 1 ustawy). Jakiekolwiek wątpliwości co do posiadania takiego przymiotu dyskwalifikują funkcjonariusza jako osobę zdolną do prawidłowego wykonywania obowiązków służbowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00