Mały ZUS plus po 31 stycznia 2024 r. Kto skorzysta?
31 stycznia mija termin na zgłoszenie się przedsiębiorców do ubezpieczeń w ramach małego ZUS plus. Jednak w pewnych przypadkach termin ten nie obowiązuje. Dotyczy to osób, które zaczęły spełniać warunki do ulgi po 31 stycznia 2024 r., czyli w trakcie roku upłynął 24 miesięczny okres opłacania składek na preferencyjnych warunkach lub przedsiębiorca wznowił prowadzenie działalności gospodarczej.
Mały ZUS plus 2024 r. Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z ulgi? >>>
Mały ZUS plus w 2024 r. Jak obliczyć podstawę wymiaru składki? >>>
Przedsiębiorca, który zaczął spełniać warunki do ulgi po 31 stycznia 2024 r.
Przedsiębiorca, który nabył prawo do ulgi później niż w styczniu 2024 r., np. w trakcie roku upłynął okres 24 miesięcy opłacania składek na preferencyjnych warunkach (tj. od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia), powinien złożyć w ZUS następujące dokumenty:
wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 10, 05 12, jeśli podlegał ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i opłacał składki od 60% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie korzystał z małego ZUS plus, albo
wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 70, 05 72, jeśli skończył się okres 24 miesięcy opłacania preferencyjnych składek;
zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZUA) albo tylko do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZZA) z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 90 albo 05 92 (kod tytułu ubezpieczenia przewidziany dla osób z prawem do renty przyznanej z tytułu niezdolności do pracy).
Przedsiębiorca, który wznowił działalność gospodarczą w trakcie roku
Wymienione dokumenty należy przekazać do ZUS w terminie 7 dni, licząc od pierwszego od dnia, w którym przedsiębiorca spełniał warunki do korzystania z ww. ulgi.
Witold Ł. prowadzi działalność gospodarczą – usługi programistyczne. Dotychczas opłacał składki na preferencyjnych warunkach – okres ulgi (24 miesiące) upłynął 29 lutego 2024 r. Witold Ł. powinien przekazać do ZUS dokumenty zgłoszeniowe dotyczące ulgi mały ZUS plus najpóźniej do 8 marca 2024 r. (tj. w ciągu 7 dni od dnia, w którym nabył prawo do ulgi).
Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym osoby, która spełnia warunki do ulgi mały ZUS plus po 31 stycznia 2024 r., nastąpi od dnia wskazanego we wniosku, jeśli zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych zostanie dokonane w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia.
Niezłożenie tych dokumentów we wskazanym terminie spowoduje objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od dnia złożenia zgłoszenia.
W sytuacji gdy przedsiębiorca wznowił działalność gospodarczą (którą prowadził przynajmniej przez 60 dni w 2023 r. i w tym roku nie korzystał z ulgi mały ZUS plus) później niż w styczniu 2024 r., powinien dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZUA) albo tylko do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZZA) z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 90 albo 05 92 (kod tytułu ubezpieczenia przewidziany dla osób z praw do renty przyznanej z tytułu niezdolności do pracy).
Dokument ten należy przekazać do ZUS w terminie 7 dni liczonych od pierwszego dnia wznowienia działalności gospodarczej.
Anna M. prowadziła działalność gospodarczą do 30 czerwca 2023 r. Następnie zawiesiła ją na okres od 1 lipca 2023 r. do 31 pewne stycznia 2024 r. Od 1 lutego 2024 r. wznowiła działalność. Anna M., chcąc skorzystać z ulgi mały ZUS plus, zgłoszenia do ubezpieczeń powinna dokonać w ciągu 7 dni, tj. do 8 lutego 2024 r.
Zobacz również: Ulga mały ZUS plus po 31 stycznia 2024 r. – kto może z niej skorzystać >>>