Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 20 stycznia 2022 r., sygn. II SA/Ol 780/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) Sędziowie sędzia WSA Marzenna Glabas sędzia WSA Piotr Chybicki po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 20 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi T. N. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z dnia [...], nr [...] w przedmiocie powołania do odbycia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wojskowego Komendanta Uzupełnień – kartę powołania Seria P Nr [...] z dnia [...].

Uzasadnienie

Kartą powołania - decyzją Wojskowego Komendanta Uzupełnień w O. seria [...] nr [...] z [...] r. żołnierz rezerwy T. N. (dalej skarżący, żołnierz rezerwy) został powołany do odbycia ćwiczeń wojskowych w terminie od [...] do [...]r. w Jednostce Wojskowej nr [...] w B.

W dniu 23 lipca 2021 r. żołnierz rezerwy wniósł odwołanie od ww. decyzji zwracając się o odstąpienie od powołania go na ćwiczenia wojskowe. Wskazał na brak podstawy prawnej do wydania decyzji o powołaniu na ćwiczenia oraz stan epidemii. W treści odwołania zaznaczył, że Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 czerwca 2015 r. w sprawie ćwiczeń wojskowych (Dz. U. z 2015r. poz. 321) jest niezgodne z delegacją ustawową tj. art. 101 ustawy o powszechnym obowiązku obrony i nie może stanowić podstawy prawnej powołania go na ćwiczenia wojskowe. Skarżący wskazał ponadto na aktualny stan epidemii i związane z tym ryzyko zachorowania i obawy o stan zdrowia jego oraz jego najbliższych.

Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego (dalej Organ II instancji) decyzją z [...] r. utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie Wojskowego Komendanta Uzupełnień.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ II instancji w pierwszej kolejności przywołał treść przepisów art. 100 ust. 1, art. 55 ust. 1 oraz art. 58 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. 2021 poz. 372 t.j.). W oparciu powyższe przepisy Organ II instancji wywiódł, że obowiązkowi służby wojskowej podlegają obywatele polscy począwszy o dnia w którym kończą osiemnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt pięć lat życia, a posiadający stopień podoficerski lub oficerski - sześćdziesiąt trzy lata życia. Obowiązek ten polega między innymi na odbywaniu ćwiczeń wojskowych. Organ zauważył dalej, że z przepisu § 5 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 czerwca 2015 r. w sprawie ćwiczeń wojskowych (Dz. U. poz. 950 z późn. zm.) wynika, że powołaniu do odbycia ćwiczeń wojskowych podlegają żołnierze rezerwy uznani za zdolnych do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju i odbywa się to za pomocą kart powołania wydanych przez wojskowego komendanta uzupełnień.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00