Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.994.2023.3.MS2
Skutki podatkowe sprzedaży działki wydzielonej z działki niezabudowanej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 15 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży działki wydzielonej z działki niezabudowanej..
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie –pismem z 11 stycznia 2024 r. (wpływ 11 stycznia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
15 grudnia 2006 r. wraz z małżonką, z którą pozostaje Pan we wspólnocie majątkowej, nabył Pan na podstawie aktu notarialnego - umowa sprzedaży, działkę nr 1 o pow. (…) ha we wsi (…) gmina (…), dla której prowadzona jest KW (…).
Transakcja ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, nie była wystawiona faktura z wykazanym podatkiem VAT oraz z tytułu nabycia działki nie przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż transakcja nie podlegała podatkowi od towarów i usług.
Celem zakupu była chęć wybudowania domu dla Pana i Pana żony i ewentualnie w późniejszym czasie dla syna oraz chęć posiadania terenu do rekreacji.
Do tej pory działka wykorzystywana była tylko przez Pana i Pana żonę do celów rekreacyjnych, a plan budowy domu, z powodu braku środków pieniężnych został zaniechany.
Działka nigdy nie służyła i nie będzie służyć celom działalności gospodarczej Pana lub Pana żony (nie była nigdy i nie będzie wprowadzona do ewidencji środków trwałych), ani też nie była przedmiotem dzierżawy lub najmu dla osób lub firm trzecich.
Do chwili sprzedaży działka nie będzie wykorzystywana ani przez Pana ani przez Pana małżonkę do celów jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Działka do chwili sprzedaży nie będzie również wydzierżawiana lub najmowana dla firm lub osób trzecich.
Działka objęta jest aktualnym MPZP, który dopuszcza dla jej części (ok.3 ha karta terenu 5 i 6) zabudowę jednorodzinną. Dla następnej części działki (ok.1 ha, karta terenu 16) MPZP przewiduje zabudowę zagrodową. Dla tego fragmentu działki 25 sierpnia 2020 r. wraz z żoną złożył Pan wniosek do Wójta Gminy (…) o zmianę warunków zabudowy z obowiązującej zabudowy zagrodowej na zabudowę jednorodzinną. Do dnia dzisiejszego brak zmiany w planie, wniosek czeka na rozpatrzenie w Gminie. Na pozostałym terenie działki (ok. 1,4 ha) MPZP przewiduje tereny zielone.
4 maja 2011 r. złożył Pan wniosek do Wójta Gminy (…) o zmianę w MPZP dla fragmentu wsi (…), obejmującego działkę 1 aby dopuszczono również wielospadowe, symetryczne konstrukcje dachu zamiast tylko obowiązujących konstrukcji dwuspadowych. Wniosek uwzględniono.
27 maja 2022 r. złożył Pan do Starostwa Powiatowego w (…) wniosek o rozbiórkę ruin byłego budynku po gospodarstwie sadowniczym na terenie działki 1, ponieważ stan budynku zagrażał zdrowiu i życiu ludzi (dokumentacja foto). Po dokonaniu rozbiórki powiadomił Pan o tym fakcie również gminę, która zaprzestała Panu naliczać podatek od nieruchomości od ww. budynku.
13 czerwca 2022 r. złożył Pan do Urzędu Gminy (…) wniosek o pozwolenie na wycięcie 4 topoli na terenie działki 1 zagrażającym, w razie upadku, posesjom sąsiadów. Drzewa usunięto za zgodą UG (…).
Złożył Pan wniosek o zgodę na likwidację kolizji z siecią energetyczną i uzyskania pozwolenia na budowę dotyczącego likwidacji linii napowietrznej przebiegającej na terenie działki 1 (ok. 170 m) i usadowienia jej pod ziemią. Pozwolenie uzyskano.
Zamierza Pan wyodrębnić z działki 1 mającej (…) ha działkę o powierzchni ok.3 ha i tylko ona byłaby przeznaczona na sprzedaż jako całość, bez podziału. Na tej części nieruchomości w myśl aktualnego MPZP przewidziany jest teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz zabudowy usługowej turystki, sportu i rekreacji, bez ustalenia proporcji między funkcjami i w chwili sprzedaży to będzie obowiązywać. Starania o sprzedaż wydzielonej działki nastąpi po uzyskaniu możliwości dojazdu. Na dzień dzisiejszy takiej możliwości nie ma. Podjęte zostały starania o uzyskania dostępu do drogi publicznej. Na dzień dzisiejszy nie może Pan wskazać terminu zakończenia Pana starań.
Sprzedaż wydzielonej działki może zostać poprzedzona umową przedwstępną, w takim przypadku umowa przedwstępna będzie zawierać przyrzeczenie kupna i sprzedaży oraz warunkować dokonanie transakcji od uzyskania kredytu bankowego na zakup przez kupującego.
Przed sprzedażą działki wydzielonej nie udzieli Pan pełnomocnictwa przyszłemu nabywcy do występowania w Pana imieniu w sprawach związanych z ww. działką. Do chwili sprzedaży wydzielonego fragmentu nie przewiduje Pan uzbrajania tego terenu w żadne media. Do chwili sprzedaży wydzielona działka nie będzie wykorzystywana ani przez Pana ani przez Pana małżonkę do celów jakiejkolwiek działalności gospodarczej oraz nie będzie wprowadzana do ewidencji środków trwałych.
Wydzielona działka do chwili sprzedaży nie będzie również wydzierżawiana lub najmowana dla firm lub osób trzecich. Do chwili sprzedaży wydzielona działka nie będzie zabudowana. W chwili obecnej nie prowadzi Pan działalności gospodarczej i nie jestem czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.
W okresie od 1992 r. do 2018 r. (z przerwami) prowadził Pan działalności gospodarcze w zakresie (…). W chwili obecnej nie posiada Pan nieruchomości, które ma Pan zamiar sprzedawać. W przeszłości nabył Pan na podstawie aktu notarialnego – umowa sprzedaży 10 lipca 1997 r. kawalerkę o pow. 30.9 m2 na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Sprzedaży ww. kawalerki dokonał Pan 17 stycznia 2003 r. aktem notarialnym – umowa sprzedaży. Środki ze sprzedaży posłużyły na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
26 listopada 1996 r. nabył Pan na podstawie aktu notarialnego – umowa sprzedaży działkę w miejscowości (…) z myślą o budowie domu na własne potrzeby mieszkaniowe. Działkę tę sprzedał Pan na podstawie aktu notarialnego – umowa sprzedaży 10 kwietnia 2020 r. z powodu wybuchu pandemii i chęci zabezpieczenia Pana rodziny w środki do życia w trakcie ogłoszonego lockdownu. Aby zapewnić dojazd do ww. działki nabył Pan 18 lipca 2017 r. udziały w drodze dojazdowej, które to udziały sprzedał Pan wraz ze sprzedażą ww. działki 10 kwietnia 2020 r. Działka w chwili sprzedaży była niezabudowana.
Doprecyzowanie i uzupełnienie zdarzenia przyszłego
Budynek, który został przez Pana wyburzony nie znajdował się na części działki nr 1, która jest przedmiotem sprzedaży.
Drzewa, które zostały przez Pana wycięte znajdowały się na części działki nr 1, która jest przedmiotem sprzedaży.
Likwidacja kolizji z siecią energetyczną i uzyskanie pozwolenia na budowę dotyczącego likwidacji linii napowietrznej przebiegającej na terenie działki nr 1 (ok. 170 m) i usadowienia jej pod ziemią dotyczyło tej części działki nr 1, która jest przedmiotem sprzedaży.
Nie wyrazi Pan zgody przyszłemu nabywcy na dysponowanie ww. działką do celów budowlanych.
Przed sprzedażą działki skorzysta Pan z pośrednictwa nieruchomościami.
Pytania
1.Czy w świetle działań opisanych powyżej, w razie sprzedaży wyodrębnionej z działki 1 części działki o powierzchni ok. 3 ha, będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT)?
2.Czy w świetle działań opisanych powyżej, w razie sprzedaży wyodrębnionej z działki nr 1 części działki o powierzchni ok. 3 ha, czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT)?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku Nr 1. W zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 dotyczącego podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem transakcja sprzedaży wyodrębnionej części działki o pow. 3 ha nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowemu od osób fizycznych (PIT), albowiem w świetle przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od daty zakupu aktem notarialnym z dnia 15 grudnia 2006 r. upłynęło już 5 lat. Uważa Pan, że planowana czynność czyli wyodrębnienie działki o powierzchni ok. 3 ha oraz jej sprzedaż nie będzie wykraczać poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2647 ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Źródła przychodów
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d. innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Zatem, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Ponadto, przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazuje, że dotyczy przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw, które nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej.
Zatem, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie w podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:
- odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
- zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.
Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Użyte w ww. przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:
- zarobkowym celu działalności,
- wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
- prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.
Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.
Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.
Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.
Z przytoczonych przepisów wynika, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy.
Ocena, z jakiego źródła pochodzi przychód, ma znaczenie dla określenia chociażby takich kwestii, jak ustalenie sposobu opodatkowania przychodu, możliwości odliczenia kosztów jego uzyskania itp. W pewnych sytuacjach możliwe jest występowanie wątpliwości, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować danego rodzaju przychód. Jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła. Ponadto nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie, np. zaliczony częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.
Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Pana do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z dokonanym jak i planowanym odpłatnym zbyciem udziału w wydzielonej działce, o którym mowa we wniosku.
Jak już wcześniej wyjaśniono, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.
Powziął Pan wątpliwość, czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym zbycie wydzielonej działki będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Z opisu sprawy wynika, że nie podjął Pan ciągu działań, które wskazywałyby na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami, takich jak np. nabycie z zamiarem odsprzedaży, uzbrojenie terenu, ogrodzenie działki. Nabył Pan działkę nr 1 – do współwłasności małżeńskiej – w celu wybudowania domu. Do tej pory działka wykorzystywana była w celach rekreacyjnych. Z działki nr 1 zamierza Pan wyodrębnić działkę o powierzchni ok 3 ha. Podział nastąpi dopiero po uzyskaniu możliwości dojazdu do ww. działki. Z działki, która ma być przedmiotem sprzedaży usunięte zostały drzewa zagrażające posesjom sąsiadów, uzyskano pozwolenie na budowę dotyczącą likwidacji linii napowietrznej i usadowienia jej pod ziemią oraz na wniosek Pana i Pana żony dopuszczono na tym terenie możliwość budowy wielospadowej, symetrycznej konstrukcji dachu. Działka nr 1 ani przed podziałem, ani w wyniku podziału nie jest/nie będzie przedmiotem najmu, ani dzierżawy. Do chwili sprzedaży działka nie będzie wykorzystywana ani przez Pana ani przez Pana małżonkę do celów jakiejkolwiek działalności gospodarczej.
Sprzedaż wydzielonej działki może zostać poprzedzona zawarciem umowy przedwstępnej zawierającej przyrzeczenie kupna i sprzedaży oraz warunkować ma dokonanie sprzedaży wydzielonej działki od uzyskania kredytu bankowego na zakup przez kupującego. Przed sprzedażą nie udzieli Pani pełnomocnictwa ani nie udzieli Pani żadnej zgody na zagospodarowanie działki przyszłemu nabywcy. Przed sprzedażą działki skorzysta Pan z pośrednictwa nieruchomościami. Do chwili sprzedaży wydzielonego fragmentu nie przewiduje Pan uzbrajania tego terenu w żadne media.
Z opisanych okoliczności sprawy wynika, że brak jest podstaw, aby podejmowane przez Pana czynności - wobec wskazanej we wniosku wyodrębnionej działki - kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wskazuję, że sam fakt skorzystania z pośrednika nie przesądza o tym, że sprzedaż nieruchomości należy zakwalifikować do przychodu z działalności gospodarczej.
Powyższe znajduje potwierdzenie m.in. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 12 marca 2020 r., sygn. I SA/Łd 777/19, w którym wskazano, że:
Należy wskazać, że korzystanie z usług biur pośrednictwa sprzedaży nieruchomości jest praktyką powszechną, która nie pozwała na różnicowanie sytuacji tych sprzedających, którzy dokonują zbycia nieruchomości w ramach zarządu majątkiem prywatnym, od tych którzy takich czynności dokonują w ramach działalności gospodarczej.
Zatem, całokształt okoliczności, a w szczególności zakres, stopień zaangażowania i cel Pana działania wskazuje na to, że są to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Pana działań nie można uznać za działalność handlową w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podjęte przez Pana czynności polegające na planowanej sprzedaży ww. wydzielonej działki, wskazują, że nie będą miały charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem.
Okoliczności opisane we wniosku nie wskazują, że planowana sprzedaż nastąpi w ramach zorganizowanej i ciągłej działalności, która wyczerpywałaby znamiona działalności gospodarczej, określone w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zakres, stopień zaangażowania, i cel Pana działania wskazuje, że będą to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. W związku z tym, kwota uzyskana z planowanej sprzedaży wydzielonej działki nie będzie stanowić przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 omawianej ustawy. Sam fakt, że planuje Pan skorzystać z pośrednictwa nieruchomościami, dokona Pan wydzielenia działki, wyciął Pan drzewa znajdujące na działce z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa oraz zlikwidował Pan kolizję z siecią energetyczną z uwagi na walor estetyczny nie może przesądzać, że jej sprzedaż prowadzona będzie w ramach działalności gospodarczej.
Skutki podatkowe tych czynności należy więc ocenić w kontekście przesłanek wynikających z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Forma i moment nabycia nieruchomości oraz skutki podatkowe sprzedaży działek
W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia.
Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że 15 grudnia 2006 r. wraz z małżonką, z którą pozostaje Pan we wspólnocie majątkowej, nabył Pan na podstawie aktu notarialnego - umowa sprzedaży, działkę o pow (...) ha. Zamierzają Państwo z niej wyodrębnić działkę o powierzchni ok. 3 ha i tylko ona byłaby przeznaczona na sprzedaż jako całość, bez podziału.
W tym miejscu wskazać należy, że stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 ze zm.).
Zgodnie z art. 31 § 1 tej ustawy:
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).
Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
W piśmiennictwie podaje się, że o zaliczeniu danego przedmiotu majątkowego do majątku wspólnego decyduje moment faktycznego jego nabycia. Z punktu widzenia przynależności prawa do majątku wspólnego bez znaczenia jest, czy jego nabycia dokonali małżonkowie wspólnie, czy też tylko jeden z nich. Nie jest istotna także podstawa (sposób) nabycia danego przedmiotu. Obowiązuje domniemanie, że przedmioty majątkowe nabyte w trakcie wspólności małżeńskiej przez jednego z małżonków zostały nabyte z majątku wspólnego na rzecz wspólności majątkowej. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną. Cechą charakterystyczną tego typu współwłasności jest to, że niemożliwe jest ustalenie wielkości udziału małżonków we współwłasności (współwłasność bezudziałowa) oraz żaden z małżonków w czasie jej trwania nie może rozporządzać swymi prawami do majątku wspólnego.
W świetle art. 43 § 1 ww. Kodeksu:
Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.
Zatem każdy z małżonków ma zarówno prawo do udziału w majątku wspólnym, jak i w odniesieniu do poszczególnych składników majątku wspólnego.
Zatem, planowana sprzedaż udziału w wydzielonej działce nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z upływem okresu pięciu lat liczonego od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie. Tym samym, kwota uzyskana ze sprzedaży ww. udziału nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Na powyższe nie będzie również miał wpływu podział nieruchomości. Wydzielenie działek z nieruchomości gruntowej nie powoduje zmiany jej właściciela. Na skutek dokonania tej czynności nie następuje przeniesienie prawa własności działki, a więc nie dochodzi do jej nabycia.
Podsumowując na gruncie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, przychód ze sprzedaży udziału w wydzielonej działce nie będzie przychodem z działalności gospodarczej i nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach przewidzianych dla działalności gospodarczej.
Sprzedaż nie będzie również stanowić dla Pan źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, w związku z upływem okresu pięciu lat liczonego od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.
Tym samym, sprzedaż przez Pana udziału w wydzielonej działce nie będzie wiązała się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wobec powyższego Pana stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Jednocześnie wskazać należy, że w postępowaniu o wydanie interpretacji organ nie prowadzi postępowania dowodowego, nie dokonuje ustaleń okoliczności faktycznych sprawy, w tym również zmierzających do ustalenia, czy podział nieruchomości rzeczywiście był ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszyły mu spłaty i dopłaty, lecz organ ten ogranicza się do oceny problemu subsumcji („podciągnięcia”) przedstawionych przez stronę okoliczności faktycznych pod określony przepis prawa podatkowego i wyjaśnienia przyczyn, dla których w określonym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym dany przepis ma zastosowanie albo nie znajduje zastosowania.
Interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – niniejsza interpretacja dotyczy tylko Pana sytuacji prawnopodatkowej. Nie wywołuje skutków prawnych dla Pana żony.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right