Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.472.2023.2.JPO
Możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla przychodu osiąganego w ramach działalności polegającej na wytwarzaniu z materiału powierzonego przez zamawiającego części do układów wydechowych samochodów.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczyzryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu działalności polegającej na wytwarzaniu części samochodowych z materiału powierzonego przez zamawiającego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowany jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19%. Przedmiotem Pana działalności gospodarczej jest produkcja części samochodowych z materiału powierzonego przez zamawiającego. Posiada Pan wiedzę, technologię oraz zespół ludzi, z którymi umie Pan wyprodukować części do samochodów, np. układy wydechowe lub jego elementy składowe. Nie zajmuje się Pan handlem częściami samochodowymi. Produkuje Pan części do samochodów.
Na dzień dzisiejszy opodatkowany jest Pan wg podatku liniowego, tj. 19%, jednak w roku 2024 chciałby Pan „przejść” na zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych.
Uzupełnienie wniosku
Zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 roku poz. 2647 ze zm.) ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.
W 2023 roku prowadził Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów, jednak od roku 2024 zamierza prowadzić ewidencję przychodów, zgodnie ze stawką ryczałtu dla specyfiki działalności gospodarczej, czyli 8,5%.
Prowadzi Pan działalność wytwórczą w myśl art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Z materiału powierzonego przez Zamawiającego wytwarza Pan części do układów wydechowych samochodów. Wytwarza Pan produkty z tzw. surówek, sklasyfikowanych pod następującymi kodami PKWiU: 23.14.11.0, 23.14.12.0, 25.99.29.0, 29.32.30.0, 24.20.40.0, 25.99.29.0, 29.32.30.0, 22.21.30.0, 22.19.20.0.
Zamierza Pan złożyć pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do 20 lutego 2024 roku Naczelnikowi Drugiego Urzędu Skarbowego w A., zgodnie z podległością z uwagi na miejsce zamieszkania.
Obecnie nie mają i mieć nie będą zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ponieważ nie prowadzi Pan i nie będzie prowadził handlu gotowymi częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych (art. 8 ust. 1 pkt 1 lit. f – działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych). Świadczy i będzie Pan świadczyć usługi mające na celu wytworzenie z materiału powierzonego części do układów wydechowych samochodów – czyli wytwarza Pan z surowych, nieobrobionych materiałów, tzw. surówek, jedną rzecz. Nie produkuje Pan z gotowych półproduktów, tzn. musi Pan je obrobić, by móc z nich dopiero wyprodukować produkt. Dlatego uważa Pan, że w/w wyłączenie nie ma zastosowania do Pana działalności, a tym samym nie stanowi przeszkody „do przejścia” Pana firmy na tzw. ryczałt ewidencjonowany.
W roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym zamierza Pan skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego, stosowanie do art. 6 ust 4 pkt 1 lit a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
–uzyska Pan przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie w wysokości przekraczającej 2 000 000 euro – nie przekroczy Pan;
–uzyska Pan przychodów wyłączenie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności przekroczyła kwotę 2 000 000 euro – nie dotyczy Pana osoby.
Oprócz działalności gospodarczej nie uzyskuje Pan innych dochodów podlegających opodatkowaniu.
Odpowiadając na pytanie, czy ponosi/ będzie Pan ponosić odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie czynności w ramach świadczonych usług wskazał Pan, że jak każda działalność gospodarcza, również i Pana, jest obwarowana ryzykiem, że usługa produkcji, która zostanie u Pana zamówiona nie zostanie wykonana w sposób należyty (produkt będzie posiadał wady) lub nie uda się Panu jej zrealizować w wyznaczonym terminie. Odpowiedzialnością w Pana przypadku będzie konieczność wykonania raz jeszcze usługi w postaci wyprodukowania towaru zamówionego z materiału powierzonego w należyty sposób.
Odpowiadając na pytanie, czy czynności, które Pan świadczy/ będzie świadczyć w ramach usług będących przedmiotem wniosku, wykonywane są pod kierownictwem oraz w miejscu wyznaczonym przez kontrahenta wskazał Pan, że z uwagi na fakt, że możliwość produkcji części samochodowych dla koncernu samochodowego, z którym ma się podpisaną umowę musi spełniać następujące warunki: do produkcji części trzeba użyć materiałów wskazanych lub dostarczonych przez zamawiającego, wytworzone części muszą przejść wszystkie normy jakości/odporności nałożone przez zamawiającego; dodatkowo z uwagi na fakt, że większość wytwarzanych części samochodowych stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa, tak samo jak technologia ich wytworzenia – zlecający Panu wykonanie ze swojego materiału zamówienia wskazuje siedzibę swojej firmy, w której znajduje się odpowiednie zaplecze technologiczne, umożliwiające wykonanie usługi wytworzenia z materiału powierzonego przedmiotów objętych zamówieniem. Zamawiający kontroluje ilość wytworzonych produktów, aby móc ocenić realność realizacji terminu zamówienia.
Ponosi Pan ryzyko związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w postaci wadliwego wykonania usługi, zerwania umowy w trakcie jej realizacji przez głównego odbiorcę Pana usług, wzrost cen energii oraz materiałów a także nakładów na rzecz skarbu państwa w postaci obciążeń publiczno-prawnych, które mogą spowodować złą kalkulację cen Pana usług, a tym samym utratę płynności finansowej.
Wskazał Pan następujące pozycje PKWiU odpowiadające Pana działalności:
–23.14.99.0 Usługi podwykonawców związane z produkcją włókien szklanych;
–23.20.99.0 Usługi podwykonawców związane z produkcją wyrobów ogniotrwałych;
–23.99.99.0 Usługi podwykonawców związane z produkcją pozostałych wyrobów z mineralnych surowców niemetalicznych, gdzie indziej niesklasyfikowanych;
–25.99.99.0 Usługi podwykonawców związane z produkcją pozostałych gotowych wyrobów metalowych, gdzie indziej niesklasyfikowanych;
–29.32.99.0 Usługi podwykonawców związane z produkcją pozostałych części i akcesoriów stosowanych w pojazdach silnikowych, z wyłączeniem motocykli.
Odpowiadając na pytanie, jakie dokładnie czynności/zadania realizuje Pan w ramach wykonywanych usług oraz jakie konkretnie części do samochodów Pan wytwarza, wskazał Pan, że produkowane są:
(...).
Zaznacza Pan, że cały proces produkcji, łącznie z maszynami, np. texturyzator, jest wykonywany z wykorzystaniem materiału lub urządzeń powierzonych przez Zamawiającego.
Pytanie
Czy jako producent części montowanych w samochodach, które produkuje Pan z materiału powierzonego przez Zamawiającego (otrzymuje Pan materiał – tzw. surówkę, który musi Pan poddać niezbędnej obróbce w celu produkcji poszczególnych części wykorzystywanych w układach wydechowych) ma Pan prawo do rozliczenia swojej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z zastosowaniem stawki ryczałtu w wysokości 8,5%?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie, produkując części do samochodów z materiału powierzonego, ma Pan prawo do opodatkowania działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem od osób fizycznych, przy jednoczesnym zastosowaniu stawki podatku w wysokości 8,5%. Nie podlega Pan wyłączeniu z zastosowania ryczałtu, ponieważ nie zajmuje się handlem częściami samochodowymi – gotowymi. Produkuje je Pan z materiału powierzonego przez Zamawiającego taką usługę.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t .j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
pozarolnicza działalność gospodarcza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Stosownie do art. 6 ust. 1 tej ustawy:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 i 2 tej ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:
1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) (uchylona)
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) (uchylona)
e) (uchylona)
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
–jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
–w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
działalność usługowa – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:
–wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, tzn. usługi dla celów produkcji nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych,
–wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.
Pojęcie usług nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa, na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności, z materiałów własnych wykonawcy.
Natomiast wyroby w myśl PKWiU to: surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów – o ile występują w obrocie.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
działalność wytwórcza - działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.
Ponieważ ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawiera definicji „wytwarzania”, należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą „wytwarzać” to m.in.: zrobić, wyprodukować coś (Słownik języka polskiego PWN, www.sjp.pwn.pl).
O zakwalifikowaniu działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje więc przede wszystkim końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie z zakupionych, czy wytworzonych materiałów nowego wyrobu. Wyrób ten ma być nowy.
Słownik języka polskiego definiuje przymiotnik „nowy” m.in. jako „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”. Należy zatem stwierdzić, że cecha nowości ma się odnosić do tego, że przedmiot ten wcześniej nie istniał, zaś powstał właśnie w wyniku działań podatnika (polegających na wytworzeniu, wyprodukowaniu czegoś) (A. Bartosiewicz, R. Kubacki. Komentarz do art. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, lex 8474).
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
–8,5% przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego.
Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że przedmiotem Pana działalności gospodarczej jest produkcja części samochodowych z materiału powierzonego przez zamawiającego.
Z materiału powierzonego przez zamawiającego wytwarza Pan części do układów wydechowych samochodów. Wytwarza Pan produkty z tzw. surówek, sklasyfikowanych pod następującymi kodami PKWiU: 23.14.11.0, 23.14.12.0, 25.99.29.0, 29.32.30.0, 24.20.40.0, 25.99.29.0, 29.32.30.0, 22.21.30.0, 22.19.20.0.
Wskazał Pan następujące grupowania PKWiU dla wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czynności:
–23.14.99.0 Usługi podwykonawców związane z produkcją włókien szklanych;
–23.20.99.0 Usługi podwykonawców związane z produkcją wyrobów ogniotrwałych;
–23.99.99.0 Usługi podwykonawców związane z produkcją pozostałych wyrobów z mineralnych surowców niemetalicznych, gdzie indziej niesklasyfikowanych;
–25.99.99.0 Usługi podwykonawców związane z produkcją pozostałych gotowych wyrobów metalowych, gdzie indziej niesklasyfikowanych;
–29.32.99.0 Usługi podwykonawców związane z produkcją pozostałych części i akcesoriów stosowanych w pojazdach silnikowych, z wyłączeniem motocykli.
Wskazał Pan, że przychody z działalności w poprzednim roku nie przekroczyły 2 000 000 euro. Zamierza Pan złożyć pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do 20 lutego 2024 roku Naczelnikowi Drugiego Urzędu Skarbowego w A., zgodnie z podległością z uwagi na miejsce zamieszkania. Obecnie nie mają i mieć nie będą zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie zajmuje się Pan handlem częściami samochodowymi.
Przenosząc powołane przepisy na grunt niniejszej sprawy stwierdzić należy, że ma Pan prawo opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodu osiąganego w ramach opisanej działalności polegającej na wytwarzaniu z materiału powierzonego przez zamawiającego części do układów wydechowych samochodów, w szczególności, w opisanych okolicznościach nie zachodzi wyłączenie, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu Pana działalności, polegającej na wytwarzaniu części samochodowych z materiału powierzonego przez zleceniodawcę, wynosi 8,5%, zgodnie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie tylko i wyłącznie w zakresie objętym pytaniem dotyczącym możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu działalności polegającej na wytwarzaniu części samochodowych z materiału powierzonego przez zamawiającego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%. A zatem, nie odnosi się do innych kwestii zawartych w opisie sprawy oraz własnym stanowisku, które nie były przedmiotem zapytania.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną, Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm. (dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right