Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 4 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.787.2023.2.IM

Stawka ryczałtu - 62.02.30.0.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 16 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 7 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 grudnia 2023 r. (wpływ 20 grudnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od 2 lipca 2021 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG, określoną nr PKD 62.01.Z – Działalność związana z oprogramowaniem; 62.09.Z – Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych.

W 2022 r. formą opodatkowania Pana działalności gospodarczej była skala podatkowa. Od 2023 r. swoje przychody opodatkowuje Pan ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na 2023 r. złożył Pan w ustawowym terminie.

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1843 z późn. zm. – dalej jako updof). Ponadto jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz.U z 2023 r. poz. 1852 z późn. zm. – dalej jako: uptu). Data rejestracji jako podatnika VAT jest tożsama z datą rozpoczęcia wykonywania działalności.

Pana działalność polega na pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego. Świadczy Pan usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego różnym podmiotom, którymi są przeważnie firmy informatyczne outsourcingowe lub consultingowe. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan szereg różnych czynności. Do takich czynności zalicza się:

1)projektowanie systemów zgodnie z wymaganiami Usługobiorcy lub podmiotów wskazanych przez Usługobiorcę;

2)sporządzanie opinii technicznych dotyczących oprogramowania lub systemów komputerowych;

3)projektowanie i tworzenie algorytmów;

4)sporządzanie dokumentacji projektowej;

5)informowanie o postępie prac programistycznych;

6)udział we wdrożeniu wytworzonego oprogramowania u podmiotów wskazanych przez Usługobiorcę;

7)analiza, walidacja i sporządzanie dokumentacji technicznej dotyczącej realizowanych prac programistycznych;

8)testowanie sytemu komputerowego;

9)przeprowadzanie konsultacji i szkoleń użytkowników systemów;

10)pozostałe prace związane z realizacją prac programistycznych (organizacja, koordynacja i nadzór nad realizacją pracy zespołu programistycznego niezbędne w celu tworzenia i/lub wdrożenia oprogramowania lub systemu komputerowego);

11)prowadzenie rozmów technicznych z kandydatami;

12)udział w ocenach okresowych zespołu;

13)udział w ewaluacji projektowej;

14)koordynacja rozliczenia kosztów w ramach zatwierdzonego budżetu projektu;

15)udzielanie rekomendacji w zakresie rozwoju zawodowego i ścieżki szkoleniowej.

Pana obowiązki polegają na aktywnościach prowadzących do poprawy jakości oprogramowania; tworzeniu dokumentacji testów, przypadków i scenariuszy testowych; wykonywaniu testów ręcznie oraz automatycznie (za pomocą kodu, który ktoś już stworzył); dostarczaniu dowodów klientowi na to, że aplikacje działają sprawnie, w sposób zgodny z założeniami. Są dwa główne rodzaje usług w zakresie testowania oprogramowania, które Pan świadczy. Mowa o tzw. testowaniu ręcznym (manualnym) oraz testowaniu automatycznym. Testowanie ręczne ma na celu poprawę jakości oprogramowania. Z kolei testowanie automatyczne to część programistycznego kodu, którego celem jest wykrywanie usterek w oprogramowaniu oraz poprawa jakości testowanej aplikacji.

Świadczy Pan usługi na podstawie podpisanych umów o świadczenie usług informatycznych. Przykładowo, w ubiegłym roku testował Pan aplikację do sterowania prototypowym robotem sprzątającym. Pana zadaniem było wykrywanie błędów w aplikacji mobilnej, raportowanie ich do zespołu programistów, upewnianie się, że po naprawieniu usterek przez programistów błąd już nie występuje. Swoje usługi wykonuje Pan na gotowych produktach (wytworzonych przez programistów oprogramowaniach, np. aplikacjach). Nie tworzy Pan tych aplikacji/programów, usługi świadczone przez Pana obejmują testowanie oprogramowania.

Nie świadczy Pan czynności ujętych w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 105 z późn. zm. – dalej jako uzpd), które wykluczałyby prawo do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Należy także wskazać, że nie osiąga Pan przychodów ze świadczenia usług:

·związanych z wydawaniem:

–pakietów gier komputerowych, z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line – PKWiU ex 58.21.10.0,

–pakietów oprogramowania systemowego – PKWiU 58.29.1,

–pakietów oprogramowania użytkowego – PKWiU 58.29.2,

–oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu, z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line – PKWiU ex 58.29.3,

·związanych z:

–doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego – PKWiU 62.02.10.0,

–oprogramowaniem – PKWiU ex 62.01.1,

–usługami objętymi grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” – PKWiU 62.01.2,

–doradztwem w zakresie oprogramowania – PKWiU ex 62.02,

–usługami w zakresie instalowania oprogramowania – PKWiU ex 62.09.20,

–zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi – PKWiU 62.03.1.

Dla celów działalności gospodarczej prowadzi Pan ewidencję przychodów oraz rejestr zakupu VAT i rejestr sprzedaży VAT.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:

Jak są sklasyfikowane – na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – faktycznie wykonywane przez Pana usługi, których dotyczy zadane przez Pana pytanie (prosimy podać podstawowy symbol grupowania, który jest siedmiocyfrowy, zapisywany w blokach po dwa znaki oddzielone kropką – dla wykonywanych czynności mających być przedmiotem zapytania)?

Po uprzednio złożonym przez Pana wniosku o nadanie symbolu PKWiU Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego (...) usługi świadczone przez Pana zakwalifikował do grupowania PKWiU 62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”. Zgodnie z opinią Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur (...) sygn. (...) wydaną dnia (...).10.2023 r. opisane we wniosku usługi mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”.

Jakie konkretnie czynności/zadania Pan wykonuje w ramach usług obejmujących:

a) projektowanie systemów zgodnie z wymaganiami Usługobiorcy lub podmiotów wskazanych przez Usługobiorcę: Czynność ta obejmuje odpowiednie zaplanowanie Pana czynności w ramach testowania oprogramowania. Oznacza to, że musi Pan zaplanować system Pana działania, czyli jakie czynności podejmie Pan w odpowiedniej kolejności, by odpowiednio przetestować dane oprogramowanie zgodnie z wymaganiami Usługobiorcy.

b) sporządzanie opinii technicznych dotyczących oprogramowania lub systemów komputerowych: Tworzenie opinii technicznych dotyczących oprogramowania lub systemów komputerowych. Proces ten obejmuje szczegółową analizę aspektów 5/15 technicznych, takich jak architektura, wydajność, bezpieczeństwo i zgodność z wymaganiami. Celem jest dostarczenie kompleksowej oceny dla zespołu, która może być wykorzystana do zrozumienia mocnych i słabych stron danego oprogramowania lub systemu.

c) projektowanie i tworzenie algorytmów: Proces planowania algorytmów w ramach testowania oprogramowania obejmuje definiowanie kroków logicznych i operacji, które prowadzą do rozwiązania danego problemu lub wykonania określonego zadania.

d) sporządzanie dokumentacji projektowej: Tworzenie dokumentacji projektowej, obejmującej kompleksowe opracowanie istotnych aspektów związanych z danym projektem. Proces ten obejmuje opisanie celów projektu, zakresu prac, struktury organizacyjnej, wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych, harmonogramu. Efektem jest zapewnienie spójności i przejrzystości danego projektu.

e) informowanie o postępie prac programistycznych: Raportowanie dotyczące postępu prac w ramach testowania oprogramowania, obejmujące przekazywanie informacji na temat realizacji zadań, osiągnięć, potencjalnych problemów i ewentualnych opóźnień. Proces ten polega na regularnym udostępnianiu aktualnych danych w celu utrzymania transparentności i umożliwienia wszystkim zaangażowanym zrozumienia, w jakim stopniu projekty są zgodne z harmonogramem i założeniami. Celem jest zapewnienie efektywnej komunikacji oraz umożliwienie podejmowania świadomych decyzji w oparciu o rzetelne informacje.

f) udział we wdrożeniu wytworzonego oprogramowania u podmiotów wskazanych przez Usługobiorcę: Ten proces obejmuje udzielanie wsparcia technicznego, rozwiązywanie potencjalnych problemów użytkowników końcowych i testowanie oprogramowania opracowanego przez Usługobiorcę na podstawie przetestowanego oprogramowania w środowisku docelowym. Celem jest skuteczne wdrożenie rozwiązania opracowanego przez Usługobiorcę na podstawie przetestowanego oprogramowania oraz zapewnienie płynności procesu.

g) analizę , walidację i sporządzanie dokumentacji technicznej dotyczącej realizowanych prac programistycznych: Przeprowadza Pan analizę oraz weryfikację działań podjętych przez zespół, a także zajmuje się Pan tworzeniem dokumentacji technicznej związanej z realizowanymi projektami. Proces obejmuje rozważanie działań, a następnie sporządzanie dokumentów technicznych, które opisują poszczególne etapy projektu i zastosowane rozwiązania. Dokumentacja ta ma na celu ułatwienie zrozumienia projektu, umożliwienie ewentualnych modyfikacji oraz zapewnienie jasnego zapisu 6/15 dla celów utrzymania systemu.

h) testowanie sytemu komputerowego: Jest to Pana kluczowe zadanie, w skład którego mieszczą się wszelkie inne czynności. Jest to Pana główne zadanie, jakie wykonuje. Niemniej jednak testowanie systemu komputerowego polega na aktywnościach prowadzących do poprawy jakości oprogramowania; tworzeniu dokumentacji testów, przypadków i scenariuszy testowych; przeprowadzanie procedur testowania systemu komputerowego w celu sprawdzenia jego funkcjonalności i wydajności oraz zapewnienia, że spełnia on określone wymagania jakościowe i zgodność z oczekiwaniami użytkowników; wykonywaniu testów ręcznie oraz automatycznie (za pomocą kodu, który ktoś już stworzył); dostarczaniu dowodów klientowi na to, że aplikacje działają sprawnie, w sposób zgodny z założeniami. Są dwa główne rodzaje usług w zakresie testowania. Mowa o tzw. testowaniu ręcznym (manualnym) oraz testowaniu automatycznym. Testowanie ręczne ma na celu poprawę jakości oprogramowania. Z kolei testowanie automatyczne polega na wykrywaniu usterek oraz poprawie jakości testowanej aplikacji.

i) przeprowadzanie konsultacji i szkoleń użytkowników systemów: Czynność ta polega na rozmowach z kolegami z zespołu w celu wyjaśnień ewentualnych niejasności w postępach pracy. Przybiera to zazwyczaj formę krótkich rozmów telefonicznych.

j) pozostałe prace związane z realizacją prac programistycznych (organizacja, koordynacja i nadzór nad realizacją pracy zespołu programistycznego niezbędne w celu tworzenia i/lub wdrożenia oprogramowania lub systemu komputerowego): Powyższe zadania obejmują planowanie harmonogramu prac, zasobów i zadań, śledzenie postępów, a także zapewnienie, że cały zespół pracuje zgodnie z założeniami projektu. W ramach tych działań koncentruje się Pan na utrzymaniu efektywnej komunikacji w zespole, rozwiązaniu ewentualnych problemów oraz dbaniu o to, aby realizacja projektu przebiegała zgodnie z określonymi standardami i oczekiwaniami.

k) prowadzenie rozmów technicznych z kandydatami: Przeprowadza Pan rozmowy z osobami mającymi być członkami zespołu, weryfikuje ich umiejętności w celu zaplanowania swojej późniejszej pracy nad danym projektem.

l) udział w ocenach okresowych zespołu: Aktywny udział w procesach ocen okresowych zespołu, obejmujący analizę wyników, identyfikację mocnych i słabych stron członków zespołu oraz współpracę z nimi w celu ustalenia celów rozwojowych. W trakcie tych ocen stara się Pan skoncentrować na skutecznym pomiarze postępów, wydajności i współpracy w zespole, mając na celu doskonalenie działań i podnoszenie jakości pracy całego 7/15 zespołu.

m) udział w ewaluacji projektowej: Aktywny udział w procesie ewaluacji projektowej, obejmujący analizę kluczowych aspektów projektu w celu oceny jego skuteczności i zgodności z założeniami. W trakcie tej ewaluacji stara się Pan dokładnie ocenić postęp projektu, zidentyfikować ewentualne wyzwania, a także ocenić, czy projekt spełnia określone cele i oczekiwania. Uczestnictwo w ewaluacji projektowej obejmuje również współpracę z członkami zespołu, aby zrozumieć ich perspektywy i uwagi dotyczące projektu.

n) koordynacja rozliczenia kosztów w ramach zatwierdzonego budżetu projektu: Wraz z kolegami z zespołu ustala Pan i konsultuje Pan odpowiednią kwotę za wykonane usługi. Zazwyczaj są to krótkie rozmowy telefoniczne, by mieć pewność rozliczeń w zakresie danego projektu.

o) udzielanie rekomendacji w zakresie rozwoju zawodowego i ścieżki szkoleniowej:

Czynność ta przybiera zazwyczaj formę rozmowy z kolegami z zespołu, by wybrać odpowiednie szkolenia czy też materiały do podniesienia kwalifikacji zespołu.

Pytanie

Czy przychód z Pana działalności usługowej, opisanej w stanie faktycznym, może być opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5 %, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a uzpd?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie – tak, przychód z Pana działalności usługowej opisanej w stanie faktycznym może być opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 105, z późn. zm. dalej jako uzpd).

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 uzpd.

I tak, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. a oraz b ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie online, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie online, związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWIU 62.03.1).

Ponadto należy zauważyć, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju działalności – świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. W tym celu dokonuje Pan odpowiedniej dokumentacji wyświadczonych czynności.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 uzpd określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU).

Przez pojęcie usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług rozumie się:

–wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, tzn. usługi dla celów produkcji nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych,

–wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

W Interpretacji Indywidualnej z dnia 19 lipca 2023 r., sygn. 0115-KDST2-1.4011.228.2023 3.KB Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe, potwierdzając, iż zastosowanie stawki 8,5% do usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.02.30.0 niezwiązanych z programowaniem ani doradztwem w zakresie oprogramowania jest właściwe. Wskazał on, że:

(…) W przedstawionym we wniosku opisie sprawy wskazał Pan, że świadczy usługi sklasyfikowane wg kodu PKWiU 62.02.30.0 – usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego. Pana usługi obejmują opracowanie, dopracowanie i usprawnianie podręcznika bezpieczeństwa oraz zasad postępowania, wykonywanie testów penetracyjnych (audytów) systemów informatycznych i infrastruktury teleinformatycznej, wydawanie rekomendacji w zakresie powzięcia środków technicznych w celu zabezpieczenia systemów informatycznych i wytwarzanego oprogramowania, aktywne wspieranie wiedzą oraz pomocą przy rozwiązywaniu problemów, świadczone dla pracowników oraz kontrahentów klienta implementujących środki bezpieczeństwa służące zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej, przegląd i analizę dokumentów systemów teleinformatycznych pod katem funkcjonalnym i bezpieczeństwa teleinformatycznego; analizę i zgłaszanie luk bezpieczeństwa w infrastrukturze oraz oprogramowaniu wytwarzanym przez klienta, a także sporządzanie stosownych raportów wraz z rekomendacjami zmian jakie należy wprowadzić, aby uniknąć w przyszłości podobnych incydentów; komunikowanie się i współpracę z inżynierami zaangażowanymi w wykryte luki bezpieczeństwa w wytwarzanym przez nich oprogramowaniu oraz w zarządzanej przez nich infrastrukturze; gromadzenie i analizę danych wspierających działania dochodzeniowe, pozwalające eliminować lub ograniczać ryzyko ataków cybernetycznych, tworzenie raportów z propozycjami ulepszenia procedur i środków kontroli bezpieczeństwa; weryfikowanie, czy zastosowane środki bezpieczeństwa poprawnie wykrywają ataki cybernetyczne; aktywne wspieranie wiedzą w użytkowaniu i usuwaniu usterek sprzętu komputerowego oraz testowanego oprogramowania; udzielenie pomocy technicznej w celu rozwiązania problemów klienta z zakresu bezpieczeństwa; prowadzenie szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa (w ramach zadań wykonywanych powyżej). Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej opisanych usług, sklasyfikowanych według PKWiU w grupowaniu 62.02.30.0 i – jak wynika z ich opisu – niezwiązanych z doradztwem w zakresie oprogramowania, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Podobne stanowisko zajął również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w Interpretacji Indywidualnej z dnia 19 lipca 2023 r., sygn. 0112-KDSL1-2.4011.242 2023.2.KS:

(...) Z przedstawionego opisu sprawy i jego uzupełnienia wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług, które są sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług jako 62.02.30.0 – usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego. Wskazał Pan, że świadczy usługi informatyczne niezwiązane z oprogramowaniem, usługi utrzymania ciągłości wymiany plików pomiędzy systemami informatycznymi, przy wykorzystaniu protokołów (...). Analizuje Pan zdarzenia i alarmy w systemach monitorujących. Przygotowuje Pan dokumentację biznesową oraz techniczną dotyczącą danego połączenia. Wykonuje Pan testy manualne połączeń pomiędzy systemami informatycznymi. Efektem jest utrzymanie ciągłości wymiany plików, a systemy informatyczne mogą pracować używając najnowszych plików z danymi. Nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02). (...) Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.02.30.0 – usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, które to usługi nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Reasumując, wykonywane w ramach Pana działalności usługi utrzymania ciągłości wymiany plików pomiędzy systemami informatycznymi, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02.30.0, podlegają opodatkowaniu stawką podatku ryczałtowego 8,5%, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Analogiczne stanowisko w kontekście opodatkowania 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.02.30.0 zajął także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w Interpretacji Indywidualnej z dnia 26 października 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.587 2023.2.ID:

(...) Mając na uwadze powyższe, skoro jak sama Pani wskazała czynności, które będzie Pani wykonywała nie będą związane z doradztwem w zakresie oprogramowania, to może Pani opodatkować przychody uzyskiwane ze świadczenia usług sklasyfikowanych pod symbolem 62.02.30.0 zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zbieżne stanowisko przedstawił również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w Interpretacji Indywidualnej z dnia 3 marca 2023 r., sygn. 0115-KDST2-2.4011.11.2023.2.RS:

(…) Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz treść wniosku stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia (w okresie od 4 lipca 2022 r. do grudnia 2023 r.) w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.02.30.0 (usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego), które – jak Pan wskazał – nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Prawidłowość zastosowania 8,5% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w stosunku do przychodów z usług sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 62.02.30.0 potwierdzają liczne interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, min.:

·z 1 marca 2023 r., Nr 0112-KDIL2-2.4011.12.2023.2.AG;

·z 15 grudnia 2022 r., Nr 0112-KDIL2-2.4011.796.2022.2.WS.

·z 15 września 2022 r., Nr 0114-KDIP2-1.4011.540.2022.2.KW;

·z 7 września 2022 r., Nr 0114-KDIP3-2.4011.687.2022.2.MG;

·z 7 września 2022 r., Nr 0115-KDIT1.4011.427.2022.1.MK;

·z 30 sierpnia 2022 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.480.2022.2.ID;

·z 6 maja 2022 r., Nr 0115-KDWT.4011.260.2022.2.IK;

·z 24 czerwca 2022 r., Nr 0115-KDIT1.4011.234.2022.1.JG;

·z 26 kwietnia 2022 r., Nr 0112-KDIL2-2.4011.163.2022.2.IM,

·z 18 lutego 2022 r., Nr 0115-KDIT1.4011.995.2021 1 AS.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi w zakresie testowania komputerowego. Usługi te mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”. Nie świadczy Pan usług, które polegają na wytwarzaniu oprogramowania, czy też doradztwie w zakresie oprogramowania. W swojej pracy bazuje Pan na gotowych programach (przede wszystkim aplikacjach mobilnych, internetowych, oprogramowaniach do robotów, maszyn itp.).

W związku z powyższym należy uznać za prawidłowe zawarte na wstępnie stanowisko, że przychód z Pana działalności usługowej polegającej na świadczeniu usług pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego opisanej w stanie faktycznym może być opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a uzpd. Uzasadnieniem dla Pana stanowiska są licznie przywołane Interpretacje Indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – zgodnie z Pana wskazaniem – w odniesieniu do działalności, którą Pan prowadzi, nie wystąpią negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju wykonywanych w ramach tej działalności czynności.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Tymczasem z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną od 2023 r. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W ramach tej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi, które sklasyfikowane są według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług jako 62.02.30.0 – usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego. Wskazał Pan, jaki jest Pana zakres obowiązków w ramach tych usług. Podał Pan także, że przedmiotem Pana działalności nie jest świadczenie usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.02.30.0, które to usługi nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując –przychód osiągany z Pana działalności usługowej sklasyfikowanej według PKWiU pod symbolem 62.02.30.0 – usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00