Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 4 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.785.2023.2.KP

Skutki podatkowe zbycia nieruchomości rolnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 18 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 grudnia 2023 r. (wpływ 30 grudnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Aktem notarialnym umowy sprzedaży z (…) 2020 r., Repertorium (…) nabył Pan wraz z żoną nieruchomość rolną o powierzchni (…) ha. Ponadto nabyta działka jest to grunt o charakterze rolnym oznaczony symbolem E1.R w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Na tej podstawie staliście się Państwo właścicielami nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz zobowiązaliście się prowadzić osobiście gospodarstwo, w skład którego weszła nabyta nieruchomość, przez okres co najmniej 5 lat od daty nabycia tej nieruchomości.

Zgodnie z decyzja Wójta Gminy w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości część nabytej nieruchomości o powierzchni (…) ha wykorzystywana jest zgodnie z jej przeznaczeniem i oznaczona została w ewidencji gruntów symbolem Lz - grunty zadrzewione, natomiast na części nieruchomości o powierzchni (…) ha została zorganizowana (…) i stanowi grunt związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nieruchomość stanowi majątek prywatny Pana i Pana małżonki i nie została ona wprowadzona jako środek trwały do prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto, żadne czynności związane z organizacją (…) w świetle prawa podatkowego i budowlanego nie wymagały uzyskania pozwoleń ani zgłoszeń do odpowiednich instytucji a przedmiotowa inwestycja nie jest związana trwale z gruntem. W ewidencji gruntów cała nieruchomość o powierzchni (…) ha oznaczona została jako grunt zadrzewiony i zakrzewiony (Lz).

Z uwagi jednak na problemy zdrowotne zmuszeni jesteście Państwo zbyć ww. nieruchomość w całości.

W związku z planowaną sprzedażą ww. nieruchomość nie utraci charakteru rolnego. Zakup ww. nieruchomości poprzedzony został wydaniem zgody w formie decyzji Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na zakup nieruchomości rolnej i obowiązku prowadzenia gospodarstwa rolnego. Planowana sprzedaż całej nieruchomości z uwagi na ten sam charakter, przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (grunt rolny) i powierzchnię działki, powyżej 1 ha będzie również poprzedzona wydaniem ww. zgody chyba, że Agencja Nieruchomości Rolnych skorzysta z prawa pierwokupu.

Ponadto uzupełnił Pan treść wniosku o poniższe informacje:

1) Część nieruchomości o powierzchni około (…) ha, na której została zorganizowana (…), stanowi grunt związany z prowadzeniem Pana osobistej działalności gospodarczej. Działalność polega na prowadzeniu (…), które prowadzi Pan samodzielnie.

2) Nieruchomość nie jest ani nie była przedmiotem najmu, dzierżawy lub umowy o podobnym charakterze.

3) Przed planowaną sprzedażą nieruchomości nie będzie Pan podejmował aktywnych działań marketingowych w zakresie obrotu nieruchomościami, wykraczających poza zwykłe formy ogłoszenia.

4) Dokonywał Pan wcześniej sprzedaży innych nieruchomości:

- Lokal mieszkalny położony w (…) przy ul. (…) nabyty wraz z żoną na podstawie umowy sprzedaży w 2007 r. nabyty i wykorzystywany w celach mieszkaniowych, sprzedany w 2009 roku z powodu zmiany miejsca zamieszkania na (…).

- Niezabudowana działka gruntu nr (…) położona w (…), która została nabyta przez Pana osobiście w formie umowy darowizny w 2002 r. od rodziców. Na działce wybudował Pan dom jednak w 2013 r. dokonał Pan podziału działki i sprzedał część niezabudowaną. Sprzedaż nastąpiła z powodu braku funduszy na wykończenie domu, w którym obecnie mieszka Pan wraz z rodziną.

- Lokal mieszkalny położony w (…) przy ul. (…) nabyty wraz z żoną na podstawie postanowienia sądu o przysądzeniu własności w 2017 r., nabyty i wykorzystywany w celach mieszkaniowych oraz sprzedany w 2017 r. Lokal z uwagi na bardzo mały metraż, bo tylko (…) m2 nie nadawał się do zamieszkania i nie spełniał podstawowych norm wskazujących minimalny metraż mieszkania więc został sprzedany.

- Lokal mieszkalny położony w (…) przy ul. (…) nabyty wraz z żoną na podstawie postanowienia sądu o przysądzeniu własności w 2018 r., nabyty i wykorzystywany w celach mieszkaniowych oraz sprzedany w 2018 r. Lokal został nabyty z powodów osobistych, w dniu (…) 2018 r. zamieszkał w nim Pan osobiście (zgłoszone zostało w Urzędzie Skarbowym ZAP-3) jednak po uregulowaniu spraw rodzinnych wrócił Pan do zamieszania w obecnym domu w (…) a lokal został sprzedany.

5) Nie posiada Pan innych nieruchomości przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży oprócz wymienionej we wniosku. Jest Pan właścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej domem mieszkalnym jednorodzinnym, w którym zamieszkuje Pan wraz ze swoją rodziną od 15 lat oraz współwłaścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej domem mieszkalnym jednorodzinnym, w którym zamieszkuje Pana siostra (współwłaścicielka) wraz z Państwa mamą.

Pytanie

Czy w związku z planowanym zbyciem nieruchomości rolnej wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego w sposób przedstawiony powyżej i w związku z tym, że grunty te nie utracą charakteru rolnego może Pan skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania dochodu z tej transakcji na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie, spełnione zostaną okoliczności wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uprawniające do zwolnienia z podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości rolnej wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego, gdyż nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne i jednocześnie nieruchomość ta nie utraci charakteru rolnego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Powołany art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a) środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c) składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d) składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

– wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z istoty rozwiązań zawartych w ww. przepisach wynika, że przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych) stanowią przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

We wniosku wskazał Pan, że cała nieruchomość o powierzchni (...) ha oznaczona została jako grunt zadrzewiony i zakrzewiony (Lz). Przy czym zaznaczył Pan, że część nieruchomości (...) jest wykorzystywana zgodnie z jej przeznaczeniem, natomiast pozostała część (...) stanowi grunt związany z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą. Planuje Pan sprzedaż całej nieruchomości.

Według art. 21 ust. 1 pkt 28 powołanej ustawy:

Wolne od podatku są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomościach, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia gruntów, które w związku z tym odpłatnym zbyciem utraciły charakter rolny.

Zwracam uwagę, że przepis ten znajduje zastosowanie wyłącznie do przychodów z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

Art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 333) stanowi, że:

Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Według natomiast art. 1 przywołanej ustawy:

Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

W celu ustalenia jakie rodzaje gruntów wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, co decyduje o zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu ze sprzedaży gruntów, należy odnieść się do klasyfikacji zawartej w rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2021 r., poz. 1390 ze zm.) oraz załącznika Nr 1 tego rozporządzenia.

Treść § 8 ust. 1 cytowanego rozporządzenia wskazuje, że:

Użytki gruntowe wykazywane w ewidencji dzielą się na następujące grupy:

1)grunty rolne;

2)grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione;

3)grunty zabudowane i zurbanizowane;

4)grunty pod wodami;

5)tereny różne.

Natomiast § 9 ust. 1 rozporządzenia stanowi, że:

Grunty rolne, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 1, dzielą się na:

1)użytki rolne, do których zalicza się:

a)grunty orne, oznaczone symbolem R,

b)łąki trwałe, oznaczone symbolem Ł,

c)pastwiska trwałe, oznaczone symbolem Ps,

d)sady, oznaczone symbolem S,

e)grunty rolne zabudowane, oznaczone symbolem Br,

f)grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, oznaczone symbolem Lzr,

g)grunty pod stawami, oznaczone symbolem Wsr,

h)grunty pod rowami, oznaczone symbolem W;

2)nieużytki, oznaczone symbolem N.

Ponadto z § 9 ust. 2 wskazanego rozporządzenia wynika, że:

Grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 2, dzielą się na:

1)lasy, oznaczone symbolem Ls;

2)grunty zadrzewione i zakrzewione, oznaczone symbolem Lz;

3)(uchylony).

Wobec powyższego, zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzależnione jest od łącznego spełnienia następujących przesłanek:

-zbywane grunty muszą być sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako grunty orne, łąki trwałe, pastwiska trwałe, sady, grunty rolne zabudowane, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, grunty pod stawami, grunty pod rowami,z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza,

-muszą stanowić gospodarstwo rolne (tj. obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej) lub jego część składową,

-grunty nie mogą utracić wskutek odpłatnego zbycia rolnego charakteru.

Jeżeli zatem zostaną zachowane powyższe warunki przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości (udziału w nieruchomości) będzie mógł korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Na podstawie przedstawionego opisu sprawy oraz powołanych wyżej przepisów wskazuję, że sprzedaż części nieruchomości (...), stanowiącej składnik majątku wykorzystywany w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, skutkować będzie powstaniem przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z tego względu do przychodu uzyskanego ze sprzedaży tej części nieruchomości nie znajdzie zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ma ono bowiem, jak wyżej wskazano, zastosowanie jedynie do przychodów uzyskanych ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

Natomiast przychód z odpłatnego zbyciapozostałej części nieruchomości (…) stanowić będzie przychód ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8, jednakże również on nie będzie objęty zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tego względu, że przedmiotowa nieruchomość stanowi grunty sklasyfikowane jako grunty zadrzewione i zakrzewione (Lz), tj. niewymienione jako wchodzące w skład gospodarstwa rolnego (niesklasyfikowane jako użytki rolne).

Ponadto należy zauważyć, że w przedmiotowej sprawie bez znaczenia pozostaje fakt, że nieruchomość nie utraci po sprzedaży charakteru rolnego jak również fakt, że nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, gdyż niezbędnym warunkiem dla zastosowania wskazanego zwolnienia jest to aby grunt stanowił gospodarstwo rolne (lub jego część) w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym, z czym w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia.

Wskazuję również, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają możliwości uznania danego składnika majątku za środek trwały od ujęcia go w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wymagają jednak, aby składnik majątku był przez podatnika wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Stąd też niewprowadzenie przez Pana jako środka trwałego części nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej, nie wyłącza przychodu uzyskanego z jej sprzedaży ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00