Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-01-08
Data publikacji: 2024-01-08

Remanent końcowy za 2023 r. można rozliczyć w styczniu

Obowiązkiem podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów jest sporządzenie i wpisanie do księgi spisu z natury, między innymi na koniec każdego roku podatkowego. Remanent końcowy wpływa na dochód roczny, ale – zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów – można go uwzględnić już przy obliczaniu zaliczki za grudzień 2023 roku. W 2024 roku trzeba ją uregulować do 22 stycznia.

Harmonogram prac księgowych w 2024 r. związanych z zamknięciem 2023 r. >>>

 Prace inwentaryzacyjne które trzeba skończyć 15 stycznia 2024 >>>

Podatnicy są zobowiązani do sporządzenia remanentu na koniec każdego roku podatkowego, zgodnie z par. 24 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. poz. 2544). Przepis ten mówi o spisie z natury: towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów.

Chodzi więc o koszty bezpośrednio związane z przychodami. Spis z natury (remanent) sporządza się po to, żeby ustalić, które z tych kosztów zostały poniesione w kończącym się roku podatkowym. Jest to potrzebne do wyliczenia dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym za dany rok. Zgodnie bowiem z art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u przedsiębiorców prowadzących PKPiR dochodem z działalności gospodarczej jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 ustawy o PIT a kosztami uzyskania:

– powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego – jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego (jest to tzw. dodatnia różnica remanentowa) lub

– pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego – jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa niż wartość remanentu końcowego (tzw. ujemna różnica remanentowa).

Jeżeli wartość remanentu końcowego sporządzonego na 31 grudnia 2023 r. jest wyższa niż wartość remanentu początkowego z 1 stycznia 2023 r., to oznacza, że przedsiębiorca nie sprzedał w trakcie 2023 r. towarów handlowych, materiałów itd., które kupił w tym roku i których wartość zaliczył do kosztów uzyskania przychodów. Musi on więc te wydatki wyjąć z podatkowych kosztów, co oznacza, że różnica remanentowa zwiększy dochód do opodatkowania w rozliczeniu rocznym. W odwrotnej sytuacji różnica pomniejsza dochód podatkowy.

Wybrane problemy przeprowadzania inwentaryzacji drogą spisu z natury >>>

Stanowisko Ministerstwa Finansów

Remanent końcowy wpływa na dochód roczny, ale – zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów – można go uwzględnić już przy obliczaniu zaliczki za grudzień mijającego roku. Co do zasady jest ona płatna do 20 stycznia roku następnego, z tym że w 2024 r. trzeba ją uregulować do 22 stycznia.

Resort finansów wyjaśnił, że wymóg sporządzenia i wpisania do PKPiR spisu z natury na koniec każdego roku podatkowego „nie skutkuje obowiązkiem uwzględnienia tego spisu przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy za grudzień roku podatkowego. Podatnik może, ale nie musi uwzględniać sporządzany na 31 grudnia remanent przy obliczaniu zaliczki za grudzień”.

W zaliczce za grudzień opłaca się wziąć pod uwagę ujemną różnicę remanentową. Nie ma natomiast korzyści z uwzględnienia dodatniej różnicy remanentowej; warto poczekać z tym do rocznego rozliczenia się z podatku dochodowego.

Artykuł pochodzi z Dziennika Gazety Prawnej: Remanent końcowy można rozliczyć już w styczniu >>>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00