Interpretacja indywidualna z dnia 21 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.565.2023.3.JG
Opodatkowanie nabywanych od rolników ryczałtowych usług związanych z leśnictwem oraz dokumentowanie transakcji.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 29 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania nabywanych od rolników ryczałtowych usług związanych z leśnictwem oraz dokumentowania transakcji. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 grudnia 2023 r. (wpływ 12 grudnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą B. Jest Pan polskim rezydentem podatkowym oraz czynnym podatnikiem podatku VAT.
Głównym przedmiotem Pana działalności jest świadczenie usług gospodarki leśnej. Zajmuje się Pan również działalnością usługową związaną z zagospodarowaniem terenów zieleni, działalnością usługową wspomagającą produkcję roślinną, pozyskiwaniem drewna, pozyskiwaniem dziko rosnących produktów leśnych.
Wiodąca Pana działalność polega na świadczeniu usług gospodarki leśnej na rzecz A. Usługi te polegają w szczególności na dokonywaniu na terenie lasów: siewów i wkopywaniu sadzonek drzew i krzewów (zalesianie), pielęgnacji upraw i nasadzeń, prac szkółkarskich, wycinaniu drzew w lasach i wywożeniu drewna.
Świadczy Pan ww. usługi na podstawie umów zawieranych z A., co odbywa się w trybie zamówień publicznych, w drodze przetargów ogłaszanych przez A., do których Pan przystępuje.
Przy świadczeniu usług na rzecz A. korzysta Pan z pracy zatrudnionych przez siebie pracowników. Zdarza się jednak, że własna kadra pracownicza jest niewystarczająca, a to z uwagi na przestoje w pracy spowodowane złymi warunkami pogodowymi, przez co później zmuszony jest Pan zintensyfikować prace tak, aby zdążyć je wykonać w ściśle określonym w umowie terminie, którego niedochowanie zagrożone jest karą umowną. W takiej sytuacji zmuszony jest Pan pozyskać dodatkową siłę roboczą, aby przyspieszyć zaplanowane prace i realizację usługi na rzecz A. W tym celu korzysta Pan z usług rolników ryczałtowych. Dzięki temu jest Pan w stanie terminowo i należycie wywiązać się ze swoich zobowiązań.
Zatem w ramach prowadzonej działalności w zakresie świadczenia usług gospodarki leśnej podejmuje Pan współpracę z rolnikami ryczałtowymi, od których nabywa usługi rolnicze polegające na świadczeniu usług związanych z leśnictwem.
Nabywane przez Pana usługi od rolników ryczałtowych polegają w szczególności na dokonywaniu na terenie lasów: siewów i wkopywaniu sadzonek drzew i krzewów (zalesianie), pielęgnacji upraw i nasadzeń, prac szkółkarskich. Rolnicy ryczałtowi świadczą usługi związane z leśnictwem na terenie lasów zarządzanych przez A. - dokładne miejsce świadczenia usług na Pana rzecz wynika z ustaleń i umowy zawartej przez Pana z A. Ponadto rolnicy ryczałtowi świadczą usługi wykorzystując do tego własne przyrządy i urządzenia, posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w wykonywaniu usług związanych z leśnictwem.
Rolnicy ryczałtowi wykonują usługi na podstawie umowy z Panem zawartej - strony ustalają zakres prac do wykonania, sposób oraz termin ich wykonania. Rolnicy ryczałtowi wykorzystują do tego własny sprzęt. Usługi rolników ryczałtowych są świadczone przez rolników z wykorzystaniem ich siły roboczej i przy użyciu sprzętu zwykle wykorzystywanego w ich gospodarstwie rolnym. Po wykonaniu prac dokonuje Pan ich odbioru.
W związku z formą opodatkowania rolników ryczałtowych, o których mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, z tytułu nabywania od rolników ryczałtowych usług związanych z leśnictwem wystawia Pan faktury VAT RR ze stawką podatku w wysokości 7%.
Dokonuje Pan płatności wynagrodzenia z tytułu usług świadczonych przez rolników ryczałtowych przelewem na rachunek wskazany przez rolnika ryczałtowego. W tytule przelewu podaje Pan numer i datę wystawienia faktury potwierdzającej nabycie przez Pana usług rolniczych, tzn. w tytule przelewu podana jest data i numer faktury VAT RR, której ten przelew dotyczy.
Nabywa Pan usługi związane z leśnictwem od rolników ryczałtowych jako czynny podatnik VAT w związku z prowadzoną działalnością opodatkowaną i świadczeniem usług na rzecz A.
Uzupełnienie i doprecyzowanie wniosku
Symbole PKWiU z 2015 r. oraz nazwy grupowania dla nabywanych przez Pana usług związanych z leśnictwem:
- 02.10.20.0 - Usługi związane ze szkółkami leśnymi,
- 02.40.10.2 - Usługi związane z zagospodarowaniem lasu.
Pytania (pytania nr 1 i 2 wniosku)
1.Czy Pan jako zarejestrowany podatnik VAT, nabywający wykonywane przez rolników ryczałtowych usługi związane z leśnictwem, prawidłowo rozpoznaje je jako usługi rolnicze, zgodnie z art. 118 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, oraz w prawidłowy sposób dokumentuje te transakcje fakturą VAT RR z zastosowaniem zryczałtowanej stawki podatku w wysokości 7%, od której przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług?
2.Czy nabywając od rolników ryczałtowych usługi rolnicze w postaci usług związanych z leśnictwem, na podstawie wystawionych faktur VAT RR ma Pan prawo do odliczenia wykazanego podatku naliczonego?
Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sprecyzowane w uzupełnieniu do wniosku)
Ad 1
W Pana ocenie, nabywane przez Pana, a wykonywane przez rolników ryczałtowych usługi związane z leśnictwem, prawidłowo rozpoznaje Pan jako usługi rolnicze, oraz w prawidłowy sposób dokumentuje te transakcje fakturą VAT RR z zastosowaniem zryczałtowanej stawki podatku.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że w oparciu o art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. z dnia 7 lipca 2023 r. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570) (dalej jako: „ustawa o VAT”), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Kolejno, według art. 2 pkt 15 ustawy o VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o działalności rolniczej - rozumie się przez to produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (CN 4403 41 00 i 4403 49) oraz bambusa (CN 1401 10 00), a także świadczenie usług rolniczych.
Biorąc pod uwagę przytoczoną definicję działalności gospodarczej (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT), uznać należy, że działalność rolnicza (art. 2 pkt 15 ustawy o VAT) mieści się w pojęciu działalności gospodarczej.
W odniesieniu do nabywanych przez Pana usług związanych z leśnictwem od rolników ryczałtowych, należy wskazać, że zgodnie z dyspozycją art. 2 pkt 19 ustawy o VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o rolniku ryczałtowym - rozumie się przez to rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Natomiast w świetle art. 2 pkt 21 ustawy o VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o usługach rolniczych - rozumie się przez to:
a)usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU ex 01.6), z wyłączeniem usług podkuwania koni i prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich (PKWiU ex 01.62.10.0),
b)usługi związane z leśnictwem (PKWiU ex 02.40.10), z wyłączeniem patrolowania lasów wykonywanego na zlecenie przez jednostki inne niż leśne (PKWiU ex 02.40.10.3),
c)usługi wspomagające rybactwo (PKWiU ex 03.00.7), z wyłączeniem usług związanych z rybołówstwem morskim (PKWiU 03.00.71.0),
d)wynajem i dzierżawę maszyn i urządzeń rolniczych, bez obsługi (PKWiU 77.31.10.0).
W oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.
Stosownie do art. 295 ust. 1 pkt 5 Rozdziału 2 Wspólny system ryczałtowy dla rolników Dyrektywy 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L z 2006 r. nr 347/1 ze zm. ), „Usługi rolnicze” oznaczają usługi, w szczególności te wymienione w załączniku VIII, świadczone przez rolnika, z wykorzystaniem jego siły roboczej lub przy użyciu sprzętu zwykle wykorzystywanego w jego gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim, a które zwykle odgrywają rolę w produkcji rolnej.
Zgodnie z załącznikiem nr VIII do Dyrektywy w szczególności za usługi rolnicze uznaje się:
1)prace przy uprawie ziemi, koszenie, młócenie, wyciskanie, zbiór i żniwa, sianie, sadzenie,
2)pakowanie i przygotowanie do sprzedaży, np. suszenie, czyszczenie, rozdrabnianie, odkażanie i silosowanie produktów rolnych,
3)przechowywanie produktów rolnych,
4)dozór nad trzodą chlewną, chów i tucz,
5)wynajem do celów rolniczych sprzętu używanego zwykle w gospodarstwach rolnych, leśnych i rybackich,
6)pomoc techniczna,
7)zwalczanie chwastów i szkodników, opylanie i opryskiwanie upraw i ziemi,
8)obsługa sprzętu nawadniającego i odwadniającego,
9)obcinanie gałęzi, ścinanie drzew i inne usługi leśne.
Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej przepisy należy stwierdzić, że w przedstawionym opisie sprawy rolnicy ryczałtowi świadczą na Pana rzecz usługi rolnicze związane z leśnictwem (PKWiU ex 02.40.10). Powyższe wynika z faktu, że rolnicy ryczałtowi posiadają niezbędne urządzenia, środki techniczne, wiedzę oraz doświadczenie do świadczenia usług leśnych.
W odniesieniu do nabywanych przez Pana usług od rolników ryczałtowych, należy powołać przepisy art. 115-118 ustawy o VAT, które określają szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych, w tym zasady nabycia przez podatnika podatku od towarów i usług produktów rolnych oraz usług rolniczych od rolnika ryczałtowego.
W myśl art. 115 ust. 1 ustawy o VAT: Rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.
Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy o VAT: Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.
Elementy jakie powinna zawierać faktura VAT RR wskazuje przepis art. 116 ust. 2 ustawy o VAT oraz art. 116 ust. 3 ustawy o VAT, który mówi o oświadczeniu składanym przez rolnika ryczałtowego (dostawcę usług). Wszystkie te elementy zawierają faktury VAT RR wystawiane przez Pana.
Ponadto, w art. 117 ustawy o VAT zostało wskazane, że: Rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku:
1)wystawiania faktur,
2)prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług;
3)składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 99 ust. 1,
4)dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ustawy o VAT.
Zwolnienie rolnika ryczałtowego od podatku ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Od podatku zwolnieni są tylko rolnicy ryczałtowi i tylko w zakresie wyraźnie wskazanym w przepisie. Świadczenie usług rolniczych przez podmioty inne niż rolnicy ryczałtowi podlega opodatkowaniu. Innego rodzaju działalność prowadzona przez rolnika ryczałtowego, nieuprawniająca go do zwolnienia przedmiotowego (np. działalność handlowa, dostawa produktów rolnych innych niż własnej produkcji), co do zasady podlegać będzie opodatkowaniu według stawek właściwych dla tych czynności.
Ponadto wskazać należy, że w myśl dyspozycji art. 118 ustawy o VAT: Przepisy art. 115, art. 116 ust. 1-3a i 5-10 oraz art. 117 ustawy o VAT stosuje się odpowiednio w przypadku wykonywania przez rolnika ryczałtowego usług rolniczych na rzecz podatników podatku, którzy rozliczają ten podatek.
Zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami, w niniejszej sprawie świadczenia usług rolniczych dokonują rolnicy ryczałtowi, o których mowa w art. 2 pkt 19 ustawy o VAT, korzystający ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, usługi te świadczone są przez rolników ryczałtowych na Pana rzecz w zakresie usług związanych z leśnictwem (PKWiU ex 02.40.10).
Jak już wyżej wskazano, nabywa Pan od rolników ryczałtowych usługi rolnicze związane z leśnictwem, a sposób postępowania polegający na rozliczeniu przez Pana tego typu usług jest możliwy przez wystawienie faktury VAT RR, od której przysługuje zryczałtowany zwrot podatku.
Wystawia Pan fakturę VAT RR ze stawką podatku w wysokości 7%, zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy o VAT, zgodnie z którym stawką tą opodatkowane są usługi związane z leśnictwem (PKWiU ex 02.40.10).
W konsekwencji należy stwierdzić, że usługi świadczone przez rolników ryczałtowych na Pana rzecz są usługami z zakresu usług rolniczych związanych z leśnictwem. Wobec powyższego prawidłowo dokumentuje Pan te transakcje na podstawie wystawianych przez Pana faktur VAT RR z zastosowanie zryczałtowanej stawki podatku w wysokości 7%.
Ad 2
W Pana ocenie, nabywając od rolników ryczałtowych usługi rolnicze w postaci usług związanych z leśnictwem, na podstawie wystawionych faktur VAT RR ma Pan prawo do odliczenia wykazanego podatku naliczonego.
Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy o VAT: W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT: Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT: Kwotę podatku naliczonego stanowi zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6 ustawy o VAT.
Stosownie do cytowanego wyżej przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a więc takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.
Jest Pan przedsiębiorcą zarejestrowanym w CEIDG oraz zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nabywa Pan usługi związane z leśnictwem od rolników ryczałtowych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i wykonywaniem czynności opodatkowanych na rzecz A. Rolnicy ryczałtowi są Pana podwykonawcami w ramach świadczonych przez Pana usług. Jednocześnie bez wsparcia ze strony rolników ryczałtowych i wykonywanych przez nich czynności, nie byłby Pan w stanie wywiązać się w sposób należyty ze swoich zobowiązań.
Jak stanowi przepis art. 116 ust. 6 ustawy o VAT: Zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:
1)nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;
2)zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem;
3)w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów albo na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.
Ponadto zgodnie z art. 118 ustawy o VAT: Przepisy art. 115, art. 116 ust. 1-3a i 5-10 oraz art. 117 ustawy o VAT stosuje się odpowiednio w przypadku wykonywania przez rolnika ryczałtowego usług rolniczych na rzecz podatników podatku, którzy rozliczają ten podatek.
Spełnia Pan wszystkie warunki uprawniające do rozpoznania kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku, wynikającej z wystawianych na rzecz rolników ryczałtowych faktur VAT RR, jako podatku naliczonego:
1)nabywa Pan usługi rolnicze od rolników ryczałtowych w związku z opodatkowanym świadczeniem przez Pan usług rolniczych;
2)dokonuje Pan zapłaty należności za usługi rolnicze przelewem na rachunki bankowe rolników ryczałtowych;
3)w tytule przelewu podaje Pan numer i datę wystawienia faktury VAT RR potwierdzającej nabycie przez Pana usług rolniczych, tzn. w tytule przelewu podana jest data i numer faktury VAT RR, której ten przelew dotyczy.
Reasumując, Pana zdaniem spełnia Pan ustawowe warunki do rozpoznania kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku, wynikającej z wystawianych na rzecz rolników ryczałtowych faktur VAT RR, jako podatku naliczonego i ma prawo do jego odliczenia. Prawidłowo rozlicza Pan podatek zwiększając wartość podatku naliczonego na podstawie wystawianych przez Pana faktur VAT RR, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W oparciu o art. 15 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Według art. 2 pkt 15 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o działalności rolniczej – rozumie się przez to produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (CN 4403 41 00 i 4403 49) oraz bambusa (CN 1401 10 00), a także świadczenie usług rolniczych.
Biorąc pod uwagę przytoczoną definicję działalności gospodarczej (art. 15 ust. 2 ustawy) uznać należy, że działalność rolnicza (art. 2 pkt 15 ustawy) mieści się w pojęciu działalności gospodarczej.
W odniesieniu do nabywanych przez Pana usług związanych z leśnictwem od rolników ryczałtowych należy wskazać, że zgodnie z dyspozycją art. 2 pkt 19 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o rolniku ryczałtowym – rozumie się przez to rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Natomiast w świetle art. 2 pkt 21 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o usługach rolniczych – rozumie się przez to:
a) usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU ex 01.6), z wyłączeniem usług podkuwania koni i prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich (PKWiU ex 01.62.10.0),
b) usługi związane z leśnictwem (PKWiU ex 02.40.10), z wyłączeniem patrolowania lasów wykonywanego na zlecenie przez jednostki inne niż leśne (PKWiU ex 02.40.10.3),
c) usługi wspomagające rybactwo (PKWiU ex 03.00.7), z wyłączeniem usług związanych z rybołówstwem morskim (PKWiU 03.00.71.0),
d) wynajem i dzierżawę maszyn i urządzeń rolniczych, bez obsługi (PKWiU 77.31.10.0).
W oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.
Stosownie do art. 295 ust. 1 pkt 5 Rozdziału 2 Wspólny system ryczałtowy dla rolników Dyrektywy 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 2006 r. nr 347/1 ze zm.):
„Usługi rolnicze” oznaczają usługi, w szczególności te wymienione w załączniku VIII, świadczone przez rolnika, z wykorzystaniem jego siły roboczej lub przy użyciu sprzętu zwykle wykorzystywanego w jego gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim, a które zwykle odgrywają rolę w produkcji rolnej.
Zatem za usługi rolnicze należy uznać usługi świadczone przez rolnika, czyli podatnika prowadzącego działalność w ramach gospodarstwa rolnego, leśnego lub rybackiego, które zwykle odgrywają rolę w produkcji rolnej, z wykorzystaniem jego siły roboczej lub przy użyciu sprzętu zwykle wykorzystywanego w takim gospodarstwie.
Zgodnie z załącznikiem nr VIII do Dyrektywy w szczególności za usługi rolnicze uznaje się:
1) prace przy uprawie ziemi, koszenie, młócenie, wyciskanie, zbiór i żniwa, sianie, sadzenie,
2) pakowanie i przygotowanie do sprzedaży , np. suszenie, czyszczenie, rozdrabnianie, odkażanie i silosowanie produktów rolnych,
3) przechowywanie produktów rolnych,
4) dozór nad trzodą chlewną, chów i tucz,
5) wynajem do celów rolniczych sprzętu używanego zwykle w gospodarstwach rolnych, leśnych i rybackich,
6) pomoc techniczna,
7) zwalczanie chwastów i szkodników, opylanie i opryskiwanie upraw i ziemi,
8) obsługa sprzętu nawadniającego i odwadniającego,
9) obcinanie gałęzi, ścinanie drzew i inne usługi leśne.
W tym miejscu należy wskazać, że powyższa lista nie ma charakteru zamkniętego. Oznacza to, że wszystkie czynności, które zwykle odgrywają rolę w produkcji rolnej, z wykorzystaniem siły roboczej lub przy użyciu sprzętu w gospodarstwie rolnym będą stanowiły usługi rolnicze.
Z opisu sprawy wynika, że jako czynny podatnik VAT w ramach prowadzonej działalności w zakresie świadczenia usług gospodarki leśnej podejmuje Pan współpracę z rolnikami ryczałtowymi, od których nabywa usługi związane z leśnictwem. Nabywane przez Pana usługi od rolników ryczałtowych polegają w szczególności na dokonywaniu na terenie lasów: siewów i wkopywaniu sadzonek drzew i krzewów, pielęgnacji upraw i nasadzeń, prac szkółkarskich. Rolnicy ryczałtowi świadczą usługi wykorzystując do tego własny sprzęt, własne przyrządy i urządzenia, posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w wykonywaniu usług związanych z leśnictwem. Usługi rolników ryczałtowych są świadczone przez z rolników z wykorzystaniem ich siły roboczej i przy użyciu sprzętu zwykle wykorzystywanego w ich gospodarstwie rolnym. Z tytułu nabywania od rolników ryczałtowych usług związanych z leśnictwem wystawia Pan faktury VAT RR ze stawką podatku.
W tak przedstawionym opisie sprawy Pana wątpliwości w pierwszej kolejności sprowadzają się do ustalenia, czy nabywając wykonane przez rolników ryczałtowych usługi związane z leśnictwem prawidłowo rozpoznaje je Pan jako usługi rolnicze, oraz w prawidłowy sposób dokumentuje transakcje fakturą VAT RR z zastosowaniem zryczałtowanej stawki podatku naliczonego.
Odnosząc się do Pana wątpliwości uwzględniając ww. przepisy prawa należy stwierdzić, że w przedstawionym opisie sprawy rolnicy ryczałtowi świadczą na rzecz Pana usługi rolnicze. Powyższe wynika z faktu, że jak Pan wskazał usługi te są świadczone przez rolników z wykorzystaniem ich siły roboczej i przy użyciu sprzętu zwykle wykorzystywanego w ich gospodarstwie rolnym. Rolnicy świadczą na Pana rzecz usługi wykorzystując do tego własne przyrządy i urządzenia, ponadto posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w wykonywaniu usług związanych z leśnictwem.
Nabywane od rolników ryczałtowych usługi związane z leśnictwem kwalifikuje Pan pod symbolami PKWiU: 02.10.20.0 - Usługi związane ze szkółkami leśnymi oraz 02.40.10.2 - Usługi związane z zagospodarowaniem lasu.
Wskazać należy, że usługi związane z zagospodarowaniem lasu sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 02.40.10.2 stanowią usługi rolnicze w rozumieniu art. 2 pkt 21 ustawy związane z leśnictwem.
W odniesieniu do ww. usług nabywanych od rolników ryczałtowych, należy powołać przepisy art. 115 – 118 ustawy, które określają szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych, w tym zasady nabycia przez podatnika podatku od towarów i usług produktów rolnych od rolnika ryczałtowego.
W myśl art. 115 ust. 1 ustawy:
Rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.
Jak stanowi art. 115 ust. 2 ustawy:
Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o którym mowa w ust. 1, wynosi 6,5% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.
Natomiast stosownie do dyspozycji art. 146ea pkt 3 ustawy:
W roku 2023 stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%.
Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy:
Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.
Elementy jakie powinna zawierać faktura VAT RR wskazuje przepis art. 116 ust. 2 ustawy.
Stosownie do art. 116 ust. 3 ustawy :
Faktura VAT RR powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu: „Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług”.
Wskazać należy, że w rozdziale ustawy odnoszącym się do szczególnych procedur dotyczących rolników ryczałtowych, w art. 117 ustawy zostało wskazane, że:
Rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku:
1) wystawiania faktur;
2) prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług;
3) składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 99 ust. 1;
4) dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96.
Zwolnienie rolnika ryczałtowego od podatku ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Od podatku zwolnieni są tylko rolnicy ryczałtowi i tylko w zakresie wyraźnie wskazanym w przepisie. Świadczenie usług rolniczych przez podmioty inne niż rolnicy ryczałtowi podlega opodatkowaniu. Innego rodzaju działalność prowadzona przez rolnika ryczałtowego, nieuprawniająca go do zwolnienia przedmiotowego (np. działalność handlowa, dostawa produktów rolnych innych niż własnej produkcji), co do zasady podlegać będzie opodatkowaniu według stawek właściwych dla tych czynności.
Ponadto wskazać należy, że w myśl dyspozycji art. 118 ustawy:
Przepisy art. 115, art. 116 ust. 1-3a i 5-10 oraz art. 117 stosuje się odpowiednio w przypadku wykonywania przez rolnika ryczałtowego usług rolniczych na rzecz podatników podatku, którzy rozliczają ten podatek.
Zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami, w niniejszej sprawie świadczenia usług rolniczych dokonują rolnicy ryczałtowi, o których mowa w art. 2 pkt 19 ustawy korzystający ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.
Jak już wyżej wskazano, nabywa Pan od rolników ryczałtowych usługi rolnicze (PKWiU 02.40.10.2), a sposób postępowania polegający na rozliczeniu przez Pana tego typu usług jest możliwy przez wystawienie faktury VAT RR z zastosowaniem zryczałtowanej stawki podatku w wysokości 7%, od której przysługuje zryczałtowany zwrot podatku.
Kolejne Pana wątpliwości dotyczą kwestii prawa do odliczenia wykazanego podatku naliczonego na podstawie wystawionych faktur VAT RR, dotyczących nabywania od rolników ryczałtowych usług rolniczych w postaci usług związanych z leśnictwem.
Odnosząc się do ww. wątpliwości należy wskazać, że zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a) nabycia towarów i usług,
b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi;
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 3 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6.
Jak stanowi przepis art. 116 ust. 6 ustawy:
Zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:
1) nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;
2) zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem;
3) w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów albo na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.
Stosownie do cytowanego wyżej przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a więc takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.
Mechanizm zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników ryczałtowych (o którym mowa w wyżej powołanych art. 115–118 ustawy) polega z jednej strony na obciążeniu nabywcy produktów rolnych, zarejestrowanego jako czynny podatnik VAT, obowiązkiem naliczenia i wypłaty kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku, a z drugiej na przyznaniu mu prawa do odliczenia wypłaconej kwoty podatku.
Z założenia więc mechanizm rozliczenia VAT – stworzony w ramach procedury szczególnej przewidzianej dla rolników ryczałtowych – jest neutralny dla podatnika, będącego nabywcą towarów i usług dostarczonych przez rolnika ryczałtowego.
Jednym z warunków odliczenia zryczałtowanego zwrotu podatku jest zapłata należności za produkty rolne lub usługi rolnicze, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub na jego rachunek w SKOK, której jest członkiem.
Zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych/usług rolniczych kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty. Jest to możliwe, pod warunkiem że:
1)nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną,
2)zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub na jego rachunek w SKOK, której jest członkiem,
3)w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów albo na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.
Za datę dokonania zapłaty uważa się datę wydania dyspozycji przekazania środków finansowych na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub na jego rachunek w SKOK, której jest członkiem, jeżeli dyspozycja ta została zrealizowana.
Generalnie, gdy nabycie produktów rolnych/usług rolniczych przez podatnika związane jest z dostawą opodatkowaną, w określonym terminie nastąpiła zapłata należności na rachunek bankowy podmiotu będącego rolnikiem ryczałtowym w chwili realizacji dostawy, a w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne wskazano dane faktury potwierdzającej nabycie, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę stanowiącą zryczałtowany zwrot podatku. Wskazać należy w tym miejscu, że istota przyjętego mechanizmu zwrotu podatku na rzecz rolnika ryczałtowego wyraża się w znajdujących swoje źródło w zasadzie neutralności podatku od towarów i usług oraz gwarancjach realizacji uprawnienia nabywcy produktów do odzyskania zwrotu naliczonego rolnikowi ryczałtowemu podatku, nie zaś w utrudnianiu, czy też uniemożliwianiu wykonywania tego uprawnienia.
Z wniosku wynika, że za świadczone na Pana rzecz usługi rolnicze wystawia Pan faktury VAT RR. Ponadto dokonuje Pan płatności wynagrodzenia z tytułu świadczonych usług przelewem na rachunek wskazany przez rolników ryczałtowych. W tytule przelewu podaje Pan numer i datę wystawienia faktury potwierdzającej nabycie usług rolniczych, której ten przelew dotyczy. Nabywa Pan usługi związane z leśnictwem od rolników ryczałtowych jako czynny podatnik VAT w związku z prowadzoną działalnością opodatkowaną i świadczeniem usług na rzecz A.
W opisanym przypadku wypłacony zwrot podatku stanowi dla Pana, jako nabywcy usług rolniczych, kwotę podatku naliczonego podlegającą odliczeniu w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonał Pan zapłaty na rzecz rolnika ryczałtowego. Ponadto warunki określone w art. 116 ust. 6 ustawy zostały spełnione, w związku z powyższym nabywając od rolników ryczałtowych usługi rolnicze w postaci usług związanych z leśnictwem PKWiU 02.40.10.2, na podstawie wystawionych faktur VAT RR ma Pan prawo do odliczenia wykazanego podatku naliczonego.
W konsekwencji odpowiadając na Pana pytania stwierdzić należy, że nabywane usługi związane z leśnictwem PKWiU 02.40.10.2 będą stosownie do dyspozycji art. 2 pkt 21 ustawy usługami rolniczymi, wobec powyższego prawidłowo rozlicza Pan podatek zwiększając wartość podatku naliczonego na podstawie wystawionej przez Pana faktury VAT RR, a w związku z tym na podstawie wystawionych faktur VAT RR ma Pan prawo do odliczenia wykazanego na nich podatku.
Dodatkowe informacje
Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego. Ponosi Pan ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Ponadto wskazujemy, że niniejsza interpretacja dotyczy podatku od towarów i usług, tj. pytań nr 1 i 2 wniosku, natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli pytania nr 3 wniosku zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).