Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.333.2023.1.JSU
Skutki podatkowe w podatku od gier hazardowych w przedmiocie rozliczenia i określenia podstawy opodatkowania w przypadku zakładów wzajemnych w sytuacji zwrotu graczom części wpłaconych stawek, a także w kwestii określenia okresu rozliczeniowego, w którym należy dokonać obniżenia podstawy opodatkowania.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od gier hazardowych w przedmiocie rozliczenia i określenia podstawy opodatkowania w przypadku zakładów wzajemnych w sytuacji zwrotu graczom części wpłaconych stawek, a także w kwestii określenia okresu rozliczeniowego, w którym należy dokonać obniżenia podstawy opodatkowania jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 31 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określeniapodstawy opodatkowania w przypadku zakładów wzajemnych w sytuacji zwrotu graczom części wpłaconych stawek wpłynął 31 października 2023 r.
Opis stanów faktycznych:
Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie urządzania zakładów wzajemnych tj. bukmacherskich i totalizatorów, o których mowa w art. 2 ust. 2 Ustawy. Wnioskodawca działa w oparciu o zezwolenie Ministra Finansów na urządzanie zakładów wzajemnych - bukmacherskich przez sieć Internet.
Zasady oferowania przez Wnioskodawcę zakładów wzajemnych zawarte są w szczególności w Regulaminie zakładów bukmacherskich urządzanych przez Wnioskodawcę (dalej: „Regulamin”), zatwierdzonym przez Ministra ds. finansów publicznych decyzją z dnia (…).
Ponadto, w Regulaminie wskazano, że Spółka ma prawo doprecyzować warunki zakładów. Spółka skorzystała z tego prawa, wydając komunikat, w którym ustaliła „Dodatkowe warunki urządzania zakładów” (dalej: „Warunki”).
Regulamin przewiduje m.in. opcję „Cash-out” jako możliwą formułę wcześniejszego zamknięcia zakładu na żądanie uczestnika przed rozstrzygnięciem wszystkich bądź niektórych spośród typowanych na nim wydarzeń. Usługa ta pozwala klientowi zmniejszyć ryzyko przegrania kuponu w sytuacji, w której nie jest on pewien wygranej. Kwota, którą gracz może otrzymać po skorzystaniu z opcji „Cash-out”, zależy od szans na pozytywne rozstrzygnięcie kuponu w danym momencie.
Zgodnie z Regulaminem, Wnioskodawca może udostępnić uczestnikowi zakładu opcję „Cash-out” w ograniczonym czasie dla wybranych, nierozliczonych zakładów uczestnika.
Z opcji „Cash-out” uczestnik może skorzystać tylko w chwili, kiedy jest ona dla niego dostępna, po jej zatwierdzeniu przez Wnioskodawcę. O dostępności „Cash-out” w ofercie danego zakładu decyduje Wnioskodawca. Skorzystanie przez uczestnika z opcji „Cash-out” jest dobrowolne.
W praktyce zastosowania opcji „Cash-out” odnosi się do dwóch rodzajów zakładów tj.:
- zakładów jednozdarzeniowych - rodzaju zakładu prostego, który składa się tylko i wyłącznie z jednego zdarzenia, a aby zakład został wygrany należy poprawnie wytypować wynik zdarzenia;
- zakładów wielozdarzeniowych - rodzaju zakładu prostego, który składa się z co najmniej dwóch zdarzeń, a aby zakład został wygrany należy poprawnie wytypować wyniki wszystkich zdarzeń znajdujących się na kuponie.
Zgodnie z Warunkami, „Cash-out” jest dostępny w następujących sytuacjach:
- oferowana kwota wcześniejszej wypłaty z zamkniętego zakładu jest równa bądź wyższa niż stawka postawiona na pierwotny zakład,
- w ofercie przedmeczowej - dla zakładów wielozdarzeniowych;
- w ofercie LIVE (polegającej na typowaniu zdarzeń z dostępnej oferty na trwające aktualnie wydarzenia) - dla zakładów jednozdarzeniowych lub wielozdarzeniowych – w przypadku, gdy dla zakładów pojedynczych nastąpi znaczący (ustalony przez Wnioskodawcę) spadek zagranego pierwotnie kursu (na skutek wszelkich zdarzeń powodujących zwiększenie prawdopodobieństwa wygranej obstawionego zakładu).
Zgodnie jednak z Regulaminem, w sytuacji, kiedy wartość wygranej, okaże się niższa od wartości wpłaconej stawki, wówczas Spółka może zaproponować uczestnikowi opcję Cash - out w postaci zwrotu części wpłaconej stawki. Wpłacona część stawki zostanie zwrócona uczestnikowi po akceptacji przez niego warunków opcji Cash-out zaproponowanej przez Spółkę.
„Cash-out” nie jest dostępny gdy co najmniej jedno ze zdarzeń na zawartym kuponie zostało przegrane.
W praktyce funkcjonowania Wnioskodawcy występuje szereg stanów faktycznych, które mogą skutkować zastosowaniem opcji „Cash-out”. Co jednak istotne, niniejszy wniosek dotyczy wyłącznie sytuacji, w których wypłacona klientowi kwota jest niższa niż kwota stawki. Poniżej opisano przykłady obrazujące trzy możliwe następujące stany faktyczne, związane z zastosowaniem opcji „Cash-out” i jej wpływem na wysokość podstawy opodatkowania podatkiem od gier:
1.Zakład jednozdarzeniowy - wypłata poniżej stawki
Klient zawarł kupon z jednym wydarzeniem: Zawodniczka A wygra mecz tenisowy z Zawodniczką B, na co wpłacił stawkę w wysokości 100 przy potencjalnej wygranej w wysokości 120. Zawodniczka A wygrała pierwszego seta, jednak w drugim Zawodniczka B gra coraz lepiej i wygrywa tę część, doprowadzając do wyrównania. Bukmacher to dostrzega i uważa, że coraz mniej prawdopodobne jest, że Zawodniczka A zwycięży ostatecznie. W efekcie nastąpił znaczący wzrost pierwotnie zagranego kursu, skutkiem czego podaje nowy kurs dla usługi „Cash-out”, po którym kupon na tym etapie może zostać rozliczony. Klient, widząc zmianę sytuacji, decyduje się na wypłatę kuponu za pomocą opcji „Cash-out” i odzyskuje część stawki w wysokości 90.
2.Zakład wielozdarzeniowy przed rozliczeniem pierwszego zdarzenia - wypłata poniżej stawki
Klient zawarł kupon wielozdarzeniowy z dwoma zdarzeniami:
-mecz piłki nożnej (…) vs (…) - klient obstawia, że padną więcej niż 3 bramki,
-mecz piłki nożnej (…) vs (…) - klient obstawia, że (…) zdobędzie pierwszego gola.
W tym celu wpłacił stawkę 150 przy potencjalnej wygranej z kuponu w wysokości 200. W 40. minucie meczu (…) vs (…) wynik to 2:1, spotkanie jest bardzo dynamiczne, a obrony obu drużyn wyglądają na chaotyczne. W meczu (…) vs (…), po pierwszej połowie, mimo że jeszcze żaden gol nie padł, (…) dominuje w posiadaniu piłki i stworzył już kilka klarownych sytuacji, które niemal zakończyły się bramką. Chociaż żadne z zdarzeń, które klient obstawił, nie zostało jeszcze rozstrzygnięte negatywnie, bieżący rozwój sytuacji w drugim meczu sugeruje, że prawdopodobieństwo sukcesu jego zakładu spada. W odpowiedzi na te zmiany, bukmacher oferuje dla usługi „Cash-out” nowy kurs, po którym kupon na tym etapie może być rozliczony. Klient decyduje się na wypłatę kuponu za pomocą opcji „Cash-out” i odzyskuje część stawki w wysokości 110. W czasie wypłaty kuponu za pomocą opcji „Cash-out” żadne ze zdarzeń na kuponie nie było rozstrzygnięte.
3.Zakład wielozdarzeniowy po pozytywnym rozliczeniu pierwszego zdarzenia - wypłata poniżej stawki
Klient zawarł kupon wielozdarzeniowy z dwoma zdarzeniami:
-mecz piłki nożnej (…) vs (…) - klient obstawia, że padną więcej niż 3 bramki,
-mecz (…) vs (…) - klient obstawia, że (…) zdobędzie pierwszego gola.
W tym celu wpłacił stawkę 170 przy potencjalnej wygranej z kuponu w wysokości 255. W 40. minucie meczu (…) vs (…) wynik to 2:2, co oznacza, że padły 4 bramki i zdarzenie zostanie rozliczone dla gracza jako wygrane. W meczu (…) vs (…), po pierwszej połowie, mimo że jeszcze żaden gol nie padł, (…) dominuje w posiadaniu piłki i stworzył już kilka klarownych sytuacji, które niemal zakończyły się bramką. Chociaż żadne z zdarzeń, które klient obstawił, nie zostało jeszcze rozstrzygnięte negatywnie, bieżący rozwój sytuacji w drugim meczu sugeruje, że prawdopodobieństwo sukcesu jego zakładu spada. W odpowiedzi na te zmiany, bukmacher oferuje dla usługi „Cash-out” nowy kurs, po którym kupon na tym etapie może być rozliczony. Klient decyduje się na wypłatę kuponu za pomocą opcji „Cash-out” i odzyskuje część stawki w wysokości 130. W czasie wypłaty kuponu za pomocą opcji „Cash-out” żadne ze zdarzeń na kuponie nie było rozstrzygnięte.
Pytania
1.Czy w przypadku zwrotu przez Wnioskodawcę klientom części wpłaconych przez nich stawek w ramach usługi „Cash-out” w przypadku zakładu na jedno zdarzenie, w którym wypłata następuje poniżej stawki jak w przykładzie 1., Wnioskodawca powinien dokonać obniżenia podstawy opodatkowania w podatku od gier zarówno o kwotę faktycznie zwróconych klientom stawek, jak również o kwotę zatrzymaną?
2.Czy w przypadku zwrotu przez Wnioskodawcę klientom części wpłaconych przez nich stawek w ramach usługi „Cash-out” w przypadku zakładu na wiele zdarzeń, w którym nie nastąpiło rozstrzygnięcie żadnego ze zdarzeń, a wypłata następuje poniżej stawki jak w przykładzie 2., Wnioskodawca powinien dokonać obniżenia podstawy opodatkowania w podatku od gier zarówno o kwotę faktycznie zwróconych klientom stawek, jak również o kwotę zatrzymaną?
3.Czy w przypadku zwrotu przez Wnioskodawcę klientom części wpłaconych przez nich stawek w ramach usługi „Cash-out” w przypadku zakładu na wiele zdarzeń, w którym nie nastąpiło rozstrzygnięcie wszystkich zdarzeń, a wypłata następuje poniżej stawki jak w przykładzie 3., Wnioskodawca powinien dokonać obniżenia podstawy opodatkowania w podatku od gier zarówno o kwotę faktycznie zwróconych klientom stawek, jak również o kwotę zatrzymaną?
4.W przypadku uznania stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytań 1-3, czy w przypadku zwrotu klientom części stawek w sytuacjach, o których mowa w tych pytaniach, Wnioskodawca powinien dokonać obniżenia podstawy opodatkowania w podatku od gier w deklaracji podatkowej POG-5/A w rozliczeniu za miesiąc, w którym Wnioskodawca dokonał faktycznego zwrotu części stawek klientom?
Państwa stanowisko w sprawie
1.W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku zwrotu przez Wnioskodawcę klientom części wpłaconych przez nich stawek w ramach usługi „Cash-out” w przypadku zakładu na jedno zdarzenie, w którym wypłata następuje poniżej stawki jak w przykładzie 1., Wnioskodawca powinien dokonać obniżenia podstawy opodatkowania w podatku od gier zarówno o kwotę faktycznie zwróconych klientom stawek, jak również o kwotę zatrzymaną.
2.W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku zwrotu przez Wnioskodawcę klientom części wpłaconych przez nich stawek w ramach usługi „Cash-out” w przypadku zakładu na wiele zdarzeń, w którym nie nastąpiło rozstrzygnięcie żadnego ze zdarzeń, a wypłata następuje poniżej stawki jak w przykładzie 2., Wnioskodawca powinien dokonać obniżenia podstawy opodatkowania w podatku od gier zarówno o kwotę faktycznie zwróconych klientom stawek, jak również o kwotę zatrzymaną.
3.W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku zwrotu przez Wnioskodawcę klientom części wpłaconych przez nich stawek w ramach usługi „Cash-out” w przypadku zakładu na wiele zdarzeń, w którym nie nastąpiło rozstrzygnięcie wszystkich zdarzeń, a wypłata następuje poniżej stawki jak w przykładzie 3., Wnioskodawca powinien dokonać obniżenia podstawy opodatkowania w podatku od gier zarówno o kwotę faktycznie zwróconych klientom stawek, jak również o kwotę zatrzymaną.
4.W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku zwrotu klientom części stawek w sytuacjach, o których mowa w tych pytaniach, Wnioskodawca powinien dokonać obniżenia podstawy opodatkowania w podatku od gier w deklaracji podatkowej POG-5/A w rozliczeniu za miesiąc, w którym Wnioskodawca dokonał faktycznego zwrotu części stawek klientom.
UZASADNIENIE
Ad 1.
Zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt 1 Ustawy, przedmiotem opodatkowania podatkiem od gier jest urządzanie gier hazardowych, z wyłączeniem urządzania loterii promocyjnych, loterii fantowych i gry bingo fantowe, o których mowa w art. 7 ust. 1a Ustawy oraz urządzania pokera rozgrywanego w formie turnieju gry pokera.
Zgodnie z art. 73 ust. 1 pkt 4 Ustawy podstawę opodatkowania podatkiem od gier stanowi w zakładach wzajemnych - suma wpłaconych stawek.
W ocenie Wnioskodawcy, z literalnej treści tej regulacji wynika, że elementem postawy opodatkowania podatkiem od gier są wartości, które warunkują udział w zakładzie wzajemnym i które są konsumowane w jego rozstrzygnięciu jako wygrana/przegrana. Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, prawną konstrukcję podstawy opodatkowania należy rozpatrywać ściśle z wystąpieniem rozstrzygnięcia zawieranego zakładu lub zakładów, jeżeli tego rodzaju typy zdarzeń, znajdują się na jednym dowodzie gry. Innymi słowy, kwota, która nie może kształtować wartości wygranej, przestaje być uważana za stawkę, a w konsekwencji nie może być wliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od gier.
Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku kuponu na jedno zdarzenie, skorzystanie przez klienta z opcji „Cash-out” powoduje konsekwentnie wycofanie całej stawki na zakład. W takim przypadku zarówno kwota, którą Wnioskodawca zwraca klientowi, jak ta którą zatrzymuje nie bierze udziału w zakładzie - nie stanowi stawki. Tym samym, zarówno kwota zwrócona, jak i kwota zatrzymana przez Wnioskodawcę nie powinna być uwzględniona w podstawie opodatkowania podatkiem od gier.
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje uzasadnienie w interpretacji indywidualnej z dnia 7 lipca 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4013.149.2023.1.AW, interpretacji indywidualnej z dnia 27 maja 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4013.75.2022.1.PK oraz interpretacji indywidualnej z dnia 1 lipca 2020 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4013.100.2020.1.PK.
Ad 2.
Stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w odniesieniu do pytania 1. pozostaje aktualne również w przypadku zakładów na wiele zdarzeń, gdzie nie doszło do rozstrzygnięcia żadnego ze zdarzeń.
Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku zakładów z kuponu na wiele zdarzeń w sytuacji, gdy gracz skorzysta z opcji „Cash-out” do momentu, gdy żadne z typowanych zdarzeń nie jest rozstrzygnięte będziemy mieli do czynienia z wycofaniem całego zakładu. W takim przypadku, zarówno kwota zwrócona, jak i kwota zatrzymana przez Wnioskodawcę nie powinna być uwzględniona w podstawie opodatkowania podatkiem od gier.
Ad 3.
W myśl art. 18 ust. 1 Ustawy, wartość wygranej w grach hazardowych nie może być niższa od kwoty wpłaconej stawki.
Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji, gdy gracz korzysta z opcji „Cash-out” po rozstrzygnięciu przynajmniej jednego zdarzenia zawartego na kuponie, rozróżnić należy dwie sytuacje: gdy wypłacana graczowi kwota jest niższa od wpłaconej przez niego stawki oraz gdy kwota ta jest wyższa od wpłaconej stawki.
W przypadku, gdy wypłacana kwota jest niższa od wpłaconej stawki, uwzględnia się wskazane powyżej postanowienia Regulaminu, z których wynika, że przypadku, gdy w wyniku przeliczenia wygranej kwota „Cash-out” okaże się niższa od wartości wpłaconej stawki, Wnioskodawca proponuje klientowi „Cash-out” w postaci zwrotu części stawki. W przypadku braku zgody klienta zakład rozstrzygany jest na zasadach ogólnych.
Innymi słowy, w przypadku usługi „Cash-out” poniżej stawki, Klient nie otrzymuje wygranej, lecz zgadza się na wycofanie całego zakładu i otrzymuje wyłącznie zwrot części stawki. Oznacza to, że cała stawka nie bierze udziału w zakładzie.
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje w tym zakresie uzasadnienie w interpretacji indywidualnej z dnia 7 lipca 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4013.149.2023.1.AW, interpretacji indywidualnej z dnia 27 maja 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4013.75.2022.1.PK, w interpretacji indywidualnej z 6 czerwca 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4013.127.2023.1.AW oraz interpretacji indywidualnej z dnia 12 czerwca 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4013.126.2023.2.AW.
W tej ostatniej interpretacji Dyrektor KIS wskazał, że: „Skoro zatem nie można oferować zakładów w wyniku których, gracz otrzymuje wypłatę mniejszą niż wpłacona przez niego stawka, to zakład taki nie może być uznany za zakład wzajemny w rozumieniu ustawy. W takiej sytuacji należy uznać, że skorzystanie przez gracza z opcji „Cash-out”, co doprowadza do wypłaty graczowi kwoty niższej niż przez niego wpłaconej, stanowi wycofanie (anulowanie) całego zakładu. W takim przypadku zarówno kwota wypłacona przez Spółkę jak ta przez nią zatrzymana nie jest wliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od gier”.
Ad 4.
W ocenie Wnioskodawcy, ujęcie korekty podatku w odpowiednim okresie rozliczeniowym uzależnione jest od ich przyczyn. W sprawie objętej wnioskiem o interpretację, mamy do czynienia z sytuacją, gdy Wnioskodawca prawidłowo obliczył zobowiązanie podatkowe (nie doszło do błędu lub omyłki), a zdarzenie powodujące obniżenie podstawy opodatkowania (zwrot części wpłaconej stawki) wystąpiło po okresie, w którym Wnioskodawca prawidłowo obliczył podstawę opodatkowania.
Zatem, w sytuacjach gdy dochodzi do zwrotu części wpłaconej stawki - w rozpatrywanej sprawie są to sytuacje zobrazowane w przykładach - korektę podstawy opodatkowania i wysokości podatku należy dokonać w deklaracji POG-5/A za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zwrotu części stawki.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiliście Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 2 z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 227) - zwanej dalej ustawą:
grami hazardowymi są gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty, gry na automatach.
Stosownie do art. 2 ust. 2 ustawy:
zakładami wzajemnymi są zakłady o wygrane pieniężne lub rzeczowe, polegające na odgadywaniu:
1)wyników sportowego współzawodnictwa ludzi lub zwierząt, w których uczestnicy wpłacają stawki, a wysokość wygranej zależy od łącznej kwoty wpłaconych stawek - totalizatory;
2)zaistnienia różnych zdarzeń, w tym zdarzeń wirtualnych, w których uczestnicy wpłacają stawki, a wysokość wygranych zależy od umówionego, między przyjmującym zakład a wpłacającym stawkę, stosunku wpłaty do wygranej - bukmacherstwo.
Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy:
Działalność w zakresie zakładów wzajemnych może być prowadzona - stosownie do udzielonego zezwolenia - wyłącznie w punktach przyjmowania zakładów wzajemnych albo przez sieć Internet po uzyskaniu zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych.
Na podstawie art. 71 ust. 1 ustawy:
podatnikiem podatku od gier jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która urządza gry hazardowe na podstawie udzielonej koncesji lub udzielonego zezwolenia, z wyłączeniem loterii promocyjnych, podmiot urządzający gry objęte monopolem państwa oraz uczestnik turnieju gry w pokera organizowanego przez podmiot posiadający koncesję na prowadzenie kasyna gry.
Artykuł 71 ust. 2 pkt 1 ustawy stanowi, że:
przedmiotem opodatkowania podatkiem od gier jest urządzanie gier hazardowych, z wyłączeniem urządzania loterii promocyjnych, loterii fantowych i gry bingo fantowe, o których mowa w art. 7 ust. 1a, oraz urządzania pokera rozgrywanego w formie turnieju gry pokera.
Stosowne do art. 73 ust. 1 pkt 4 ustawy:
podstawę opodatkowania podatkiem od gier stanowi w zakładach wzajemnych - suma wpłaconych stawek
W świetle powyższych przepisów należy uznać, że podatnikiem podatku od gier jest podmiot urządzający albo organizujący gry hazardowe na podstawie stosownego zezwolenia czy koncesji, a przedmiotem opodatkowania podatkiem od gier jest urządzenie lub organizacja tych gier.
Analizując przywołane powyżej przepisy należy zauważyć, że podatek od gier (w szczególności w przypadku zakładów wzajemnych) jest podatkiem pośrednim obciążającym usługi polegające na prowadzeniu gier hazardowych. Opodatkowane są tu określone rodzaje działalności, obciążone według stawek podatkowych zróżnicowanych w zależności od rodzaju prowadzonej gry. Również podstawa opodatkowania jest zróżnicowana w zależności od rodzaju gry. W przypadku zakładów wzajemnych opodatkowaniu podlegają wpłacone stawki.
W przedmiotowej sprawie należy zatem rozstrzygnąć, jak należy rozumieć sformułowanie „suma wpłaconych stawek”, która określa podstawę opodatkowania w zakładach wzajemnych. Ze względu na brak definicji legalnej tego sformułowania należy zastosować wykładnie językową.
Z gramatycznej wykładni art. 2 ust. 2 ustawy wynika, że warunkiem skutecznego zawarcia zakładu jest łączne spełnienie dwóch przesłanek, a mianowicie: wytypowanie określonego zdarzenia i wpłacenie stawki.
Natomiast rozbijając sformułowanie „suma wpłaconych stawek” na części składowe należy zauważyć, że zgodnie z potocznym znaczeniem: „suma” – to pewna ilość (pieniędzy), „wpłacić” oznacza uiszczenie jakiejś należności zaś „stawka” - w kontekście gier hazardowych - to kwota stawiana w grze.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że gdy mówimy o sumie wpłaconych stawek, które stanowią podstawę opodatkowania, należy mieć pod uwagę wartość wszystkich (suma) kwot (stawek), które stanowią podstawę do obliczenia ewentualnej wygranej czyli będzie to kwota wpłacona bezpośrednio przez gracza jak też przez podmioty trzecie.
Z wniosku wynika, że prowadzicie Państwo działalność gospodarczą w zakresie urządzania zakładów wzajemnych. Oferujecie Państwo usługę „Cash-out”, jako możliwą formułę wcześniejszego zamknięcia zakładu jeszcze przed jego rozliczeniem. Usługa ta pozwala klientowi zmniejszyć ryzyko przegrania kuponu w sytuacji, w której nie jest on pewien wygranej. Kwota, którą gracz może otrzymać po skorzystaniu z opcji „Cash-Out”, zależy od szans na pozytywne rozstrzygnięcie kuponu w danym momencie. Zgodnie z Regulaminem, Wnioskodawca może udostępnić uczestnikowi zakładu opcję „Cash-out” w ograniczonym czasie dla wybranych, nierozliczonych zakładów uczestnika. Z opcji „Cash-out” uczestnik może skorzystać tylko w chwili, kiedy jest ona dla niego dostępna, po jej zatwierdzeniu przez Wnioskodawcę. O dostępności „Cash-out” w ofercie danego zakładu decyduje Wnioskodawca. Skorzystanie przez uczestnika z opcji „Cash-out” jest dobrowolne.
W praktyce zastosowania opcji „Cash-out” odnosi się do dwóch rodzajów zakładów tj.:
-zakładów jednozdarzeniowych - rodzaju zakładu prostego, który składa się tylko i wyłącznie z jednego zdarzenia, a aby zakład został wygrany należy poprawnie wytypować wynik zdarzenia;
-zakładów wielozdarzeniowych - rodzaju zakładu prostego, który składa się z co najmniej dwóch zdarzeń, a aby zakład został wygrany należy poprawnie wytypować wyniki wszystkich zdarzeń znajdujących się na kuponie.
Zgodnie z Warunkami, „Cash-out” jest dostępny w następujących sytuacjach:
-oferowana kwota wcześniejszej wypłaty z zamkniętego zakładu jest równa bądź wyższa niż stawka postawiona na pierwotny zakład,
-w ofercie przedmeczowej - dla zakładów wielozdarzeniowych;
-w ofercie LIVE (polegającej na typowaniu zdarzeń z dostępnej oferty na trwające aktualnie wydarzenia) - dla zakładów jednozdarzeniowych lub wielozdarzeniowych – w przypadku, gdy dla zakładów pojedynczych nastąpi znaczący (ustalony przez Wnioskodawcę) spadek zagranego pierwotnie kursu (na skutek wszelkich zdarzeń powodujących zwiększenie prawdopodobieństwa wygranej obstawionego zakładu).
Zgodnie jednak z Regulaminem, w sytuacji, kiedy wartość wygranej, okaże się niższa od wartości wpłaconej stawki, wówczas Spółka może zaproponować uczestnikowi opcję Cash - out w postaci zwrotu części wpłaconej stawki. Wpłacona część stawki zostanie zwrócona uczestnikowi po akceptacji przez niego warunków opcji Cash-out zaproponowanej przez Spółkę.
„Cash-out” nie jest dostępny gdy co najmniej jedno ze zdarzeń na zawartym kuponie zostało przegrane.
W praktyce funkcjonowania Wnioskodawcy występuje szereg stanów faktycznych, które mogą skutkować zastosowaniem opcji „Cash-out”. Co jednak istotne, niniejszy wniosek dotyczy wyłącznie sytuacji, w których wypłacona klientowi kwota jest niższa niż kwota stawki.
Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia podstawy opodatkowania w sytuacji zwrócenia części wpłaconej stawki w ramach usługi „Cash-out”, ustalenia podstawy opodatkowania w sytuacji zwrócenia wpłaconych przez klientów stawek w związku z unieważnieniem lub anulowaniem zawartego zakładu, a także określenia okresu rozliczeniowego, w którym należy dokonać obniżenia podstawy opodatkowania.
Jak wskazano powyżej stawka jest to kwota wpłacona przez gracza (ewentualnie za gracza), która wraz kursem (wynikającym z pojedynczego typowanego zdarzenia albo z iloczynu wielu typowanych zdarzeń) określa wartość wygranej w zawartym zakładzie wzajemnym, inaczej mówiąc stawka jest to kwota, która kształtuje wartość wygranej („bierze” udział w zakładzie). A contrario, kwota która nie kształtuje wartość wygranej, tj. nie „bierze” udziału w zakładzie – nie może być uznana za stawkę, w konsekwencji nie może być wliczana do podstawy opodatkowania.
Zatem w przypadku zakładu jednorazowego, skorzystanie przez gracza z opcji „cash-out”, de facto powoduje anulowanie (wycofanie) całego zakładu. W takim przypadku zarówno kwota, którą Spółka zwraca graczowi, jak ta którą zatrzymuje nie bierze udziału w zakładzie - nie stanowi stawki. Tym samym zarówno kwota zwrócona, jak i kwota zatrzymana przez Spółkę nie jest wliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od gier.
W przypadku zakładu wielozdarzeniowego, skorzystanie przez gracza z opcji „cash-out”, przed rozliczeniem pierwszego zdarzenia będziemy mieli do czynienia anulowaniem (wycofaniem) całego zakładu. W takim przypadku mamy do czynienia z sytuacja analogiczną jak w przypadku zakładu jednorazowego.
Odnośnie zaś zakładu wielozdarzeniowego, w przypadku gdy z opcji „cash-out” dochodzi do skorzystania w sytuacji gdy przynajmniej jedno zdarzenie zostało prawidłowo (pozytywnie) wytypowane.
Zaś w sytuacji gdy gracz korzysta z opcji „Cash-out” w zakładzie wielozdarzeniowym, w przypadku gdy z opcji „cash-out” dochodzi do skorzystania w sytuacji gdy przynajmniej jedno zdarzenie zostało prawidłowo (pozytywnie) wytypowane a wypłacona kwota jest niższa to należy uwzględnić normę art. 18 ust. 1 ustawy o grach hazardowych. Zgodnie z tym przepisem:
wartość wygranej w grach hazardowych nie może być niższa od ceny losu lub innego dowodu udziału w grze albo kwoty wpłaconej stawki.
Skoro zatem nie można oferować zakładów w wyniku którego, gracz otrzymuje wypłatę mniejszą niż wpłacona przez niego stawka, to zakład taki nie może być uznany za zakład wzajemny w rozumieniu ustawy. W takiej sytuacji należy uznać, że skorzystanie przez gracza z opcji „cash-out”, co doprowadza do wypłaty graczowi kwoty niższej niż przez niego wpłaconej, stanowi wycofanie (anulowanie) całego zakładu. W takim przypadku, tak jak w przypadku zakładów jednorazowych, zarówno kwota wypłacona przez Spółkę jak ta przez nią zatrzymana nie jest wliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od gier.
W sytuacji gdy zwrot wpłaconych stawek następuje na skutek anulowania bądź unieważnienia zawartego zakładu, wskazać należy, że kwoty te nie biorą udziału w zakładzie, nie stanowią więc stawek. Spowoduje to anulowanie całego zakładu z przyczyn wymienionych przez Państwa w opisie stanu faktycznego, zawarta umowa nie dojdzie do skutku i będzie anulowana.
Tym samym Państwa stanowisko, w zakresie możliwości obniżenia podstawy opodatkowania o kwotę faktycznie zwróconych klientom stawek, jak również o kwotę zatrzymaną (pytania nr 1-3 we wniosku) - jest prawidłowe.
Na mocy art. 75 ustawy:
podatnicy, z wyłączeniem podatników w pokerze rozgrywanym w formie turnieju gry pokera, są obowiązani, bez wezwania, do:
1)składania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracji podatkowych dla podatku od gier, według ustalonego wzoru,
2)obliczania oraz wpłacania podatku od gier na rachunek właściwego urzędu skarbowego
- za okresy miesięczne, w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie.
Artykuł 75 ust. 8 ustawy stanowi, że:
zobowiązanie podatkowe w podatku od gier przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że organ podatkowy określi je w innej wysokości.
W art. 76 ustawy stwierdzono, że:
Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory deklaracji podatkowej dla podatku od gier, uwzględniając specyfikę prowadzenia poszczególnych rodzajów gier hazardowych, jak również zapewniając możliwość prawidłowego obliczenia wysokości podatku od gier, zamieszczając objaśnienia co do sposobu prawidłowego składania tych deklaracji, informację o terminach i miejscu ich składania oraz pouczenie, że deklaracja podatkowa stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego.
Na mocy § 1 pkt 1 i 2 Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 25 kwietnia 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 853) w sprawie wzorów deklaracji podatkowej dla podatku od gier:
określa się wzory deklaracji podatkowej dla podatku od gier:
1)POG-5 - deklaracja dla podatku od gier przeznaczona dla wszystkich podatników podatku od gier z wyłączeniem podatników w pokerze rozgrywanym w formie turnieju gry pokera, stanowiąca załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)POG-5/A - załącznik do deklaracji dla podatku od gier POG-5 przeznaczony dla podatników prowadzących kasyna gry, salony gry bingo pieniężne oraz urządzających zakłady wzajemne i loterie audioteksowe, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia.
Z powyższego wynika, że podatnicy podatku od gier są zobowiązania do samobliczenia podatku i wykazania go w deklaracji podatkowej, której wzór jest określony w drodze rozporządzenia.
Generalnie korekty podatku można podzielić na te, które powodują zmniejszenie podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego oraz te, które wywołują skutki odwrotne, tj. gdy podstawa opodatkowania oraz kwota podatku należnego ulega podwyższeniu. W ramach powyższego rozróżnienia można również dokonać podziału ze względu na powód powodujące korektę.
Sposób rozliczenia korekty uzależniony jest od przyczyn, które ją spowodowały, tj.:
-istniejącymi w momencie pierwotnego rozliczenia podatku np. błędnym obliczeniem podatku,
-które zaistniały po dokonaniu po dokonaniu rozliczenia (np. anulowanie zakładu).
W pierwszym przypadku, który powoduje zaniżenie podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego za dany okres rozliczeniowy, podatek powinien być rozliczony w deklaracji za okres pierwotny.
W drugim natomiast przypadku, gdy korekta jest podyktowana okolicznościami, które zaistniały po dokonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu, rozlicza się ją na bieżąco tj. w okresie rozliczeniowym, w którym powstała przyczyna korekty.
W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją gdy zdarzenie powodujące obniżenie podstawy opodatkowania (zwrot części wpłaconej stawki) wystąpiło po okresie w którym Wnioskodawca prawidłowo obliczył podstawę opodatkowania.
Zatem, w sytuacjach gdy dochodzi do zwrotu części wpłaconej stawki korektę podstawy opodatkowania i wysokości podatku należy dokonać w deklaracji POG-5/A za okres rozliczeniowy w którym dokonano zwrotu części stawki.
Tym samym Państwa stanowisko, w zakresie określenia okresu rozliczeniowego, w którym należy obniżyć podstawę opodatkowania (pytanie nr 4 we wniosku) - jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Odnosząc się do powołanych przez Państwa interpretacji wskazać należy, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych oraz konkretnych stanów prawnych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie (por. prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 27 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 109/15).
Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym opisanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.), dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right