Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.600.2023.2.AG
Zwolnienie z podatku VAT sprzedaży udziału we współwłasności działki niezabudowanej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 25 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z podatku VAT sprzedaży udziału we współwłasności działki niezabudowanej nr 1. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 listopada 2023 r. (wpływ 30 listopada 2023 r.).
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowana będąca stroną postępowania:
(…)
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
(…)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (z uwzględnieniem uzupełnienia wniosku)
Jest Pani współwłaścicielką niezabudowanej działki nr 1 położonej w (…) gmina (…), Nr KW (…). Drugim współwłaścicielem jest Pani były mąż (…) Pesel (…) nr. dow. (…) (zał. ORD-WS/B).
Każde z Państwa prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jesteście Państwo płatnikami VAT. (…) NIP (…) od 11.96, (…) NIP (…) od 02.2017.
Przedmiotowa działka nigdy nie stanowiła majątku firmy, nie była przedmiotem obrotu handlowego. Działka stanowi składnik majątku osobistego i była wykorzystywana wyłącznie do produkcji rolnej, co nie było opodatkowane podatkiem VAT.
Nie kupowali i nie sprzedawali Państwo nieruchomości w celach inwestycyjnych, nie podejmowali działań zmierzających do podniesienia ich wartości (doprowadzenie mediów drogi dojazdowej).
Działka 2 przed podziałem geodezyjnym została nabyta przez (…) jako darowizna od jego ojca w dn. 10.07.1990 r. bez opodatkowania podatkiem VAT.
W dniu 03.03.2014 r. została przeniesiona do wspólnoty małżeńskiej majątkowej bez opodatkowania podatkiem VAT.
01.02.2017 r. została zawarta umowa małżeńska majątkowa ustanawiająca własność po 50% bez opodatkowania VAT.
(…) jest rolnikiem, posiada wykształcenie rolnicze, jest płatnikiem KRUS. Nie jest rolnikiem ryczałtowym. (…) nie jest rolnikiem, jest płatnikiem ZUS.
Przedmiotowa działka objęta jest zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego uchwała nr (…) Rady Gminy (…) z dn. 28.04.2005 r. i oznaczona symbolem 2 UP.
2UP następujące przeznaczenie:
1)przeznaczanie podstawowe stanowią usługi publiczne (usługi administracji, zdrowia, oświaty i kultury),
2)dopuszcza się lokalizację:
a)mieszkań towarzyszących wbudowanych stanowiących nie więcej niż 20% powierzchni użytkowej obiektu usługowego pod warunkiem nie powodowania konfliktów z funkcją podstawową,
b)usług lokalnych komercyjnych,
c)zieleni urządzonej, w tym zadrzewień i zakrzewień,
d)urządzeń komunikacji i infrastruktury technicznej pełniących służebną rolę wobec
przeznaczenia podstawowego, miejsc parkingowych i garaży wolnostojących, z wykluczeniem parkowania samochodów o nośności powyżej 3.5 t,
e)elementów reklamowych sytuowanych zgodnie z przepisami szczególnymi,
f)urządzeń i obiektów sportowo - rekreacyjnych.
Zdecydowali się Państwo na sprzedaż, aby uzyskać środki na spłatę kredytów hipotecznych ciążących na Pani firmie, (…) planuje remont domu, chcą Państwo też część środków podarować Państwa synowi na realizację jego planów mieszkaniowych.
Umowa przedwstępna jest w przygotowaniu.
Kupujący to osoby fizyczne, małżeństwo:
(…) nr dow. osob. (…) zamieszkała w (…) ul. (…),
(…) nr dow. osob. (…) zamieszkały w (…) ul. (…).
Kupują na potrzeby własne jako osoby fizyczne do majątku osobistego.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, iż:
Tutaj wkradł się błąd literówka - poprawny nr działki to 2 a nie (…).
1.Termin umowy przyrzeczonej ustalony jest na 31 stycznia 2024 r.
2.(…) jest z wykształcenia rolnikiem i przez kilka lat działka była wykorzystywana do produkcji rolnej. Później leżała odłogiem.
3.Podział działki 2 był przeprowadzony w styczniu 2006 r.
4.W wyniku podziału działki 2 powstały działki o nr 3, 4, 5, 6, 7. Podział nastąpił na wniosek właściciela (…). Działka 1 powstała w wyniku kolejnego podziału działki 3 w grudniu 2021 r. Celem podziału było oddzielenie części oznaczonej w MPZP jako PU, M - działka 8 od części oznaczonej jako 2UP - działka 1. Podział wykonano na wniosek właściciel (…) i (…).
5.Działka 1 pozostaje nieużytkiem, nie prowadzą Państwo tam produkcji rolnej ani nie korzystają w żaden inny sposób. Nie ma planów jakiegokolwiek jej wykorzystania do dnia sprzedaży.
6.Oboje jesteście Państwo zarejestrowani jako płatnicy VAT.
(…) - import, handel hurtowy i detaliczny, art. dekoracyjne.
(…) - pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.
Na pytanie nr 7 o treści:
Czy Pani zarejestrowała się jako podatnik VAT czynny w związku z wykonywaniem działalności rolniczej?
Udzielili Państwo następującej odpowiedzi:
7.Nie, rejestracja jako podatnik VAT nastąpiła w związku z prowadzoną przez Panią jednoosobową działalnością gospodarczą.
Na pytanie nr 8 o treści:
Czy Pani były mąż zarejestrował się jako podatnik VAT czynny w związku z wykonywaniem działalności rolniczej?
Udzielili Państwo następującej odpowiedzi:
8.Nie, rejestracja jako podatnik VAT nastąpiła w związku z prowadzoną jednoosobową działalnością gospodarczą.
9.Produkty rolne uzyskane na działce 2 były przeznaczone do sprzedaży.
10.Działka 2 była wykorzystywana wyłącznie do produkcji rolnej.
Na działce 6 powstałej w wyniku podziału działki 2 wybudowany został budynek magazynowo biurowy Pani firmy KALINA.
Działka 1 nie była, nie jest i nie będzie wykorzystywana do działalności gospodarczej.
11.Dziaka 2 i powstała z jej podziału 1 były i są wykorzystywane wyłącznie do produkcji rolnej i nie było to objęte podatkiem VAT art. 43 ust. 1 pkt 3.
12.Media są dostępne w ciągu ul. (…) od wielu lat. Działka 1 jest w pewnym oddaleniu od drogi. Nie podejmowali Państwo żadnych działań zmierzających do doprowadzenia mediów na teren działki. Nie uzgadniali Państwo przyłączy.
13.Nie występowali Państwo o wydanie pozwoleń, technicznych warunków przyłączenia mediów wobec czego nie oczekują Państwo ich wydania.
14.Nie podejmowali Państwo żadnych działań zwiększających atrakcyjność działki, doprowadzenie mediów, ogrodzenie, nie planują Państwo tego robić.
15.Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego został uchwalony w 2005 roku z inicjatywy władz gminy.
16.Działka nie była, nie jest i nie będzie dzierżawiona ani udostępniana do dnia sprzedaży.
17.a) Umowa przedwstępna sprzedaży została zawarta 04.10.2023 r.
b)Sprzedający: (…) i (…).
Kupujący: (…) i (…).
c)Jeśli decyzją KIS sprzedaż ma być opodatkowana podatkiem VAT cena sprzedaży zostanie powiększoną o kwotę VAT, warunkiem sprzedaży jest wytyczenie drogi dojazdowej do działki 1 przez działkę 8 poprzez jej podział.
18.Nie udzielali Państwo nikomu upoważnień ani pełnomocnictw w związku za sprzedażą działki.
19.(…) - nie sprzedawała żadnych nieruchomości, (…) sprzedał.
Działka 5 niezabudowana sprzedaż (…) w 2007 r., działka uzyskana w darowiźnie od ojca 10.07.1990 r. Była wykorzystywana do produkcji rolnej. Została sprzedana na pokrycia wydatków związanych z budową domu. Sprzedaż nie była opodatkowana podatkiem VAT.
Działka 7 niezabudowana, działka uzyskana w darowiźnie od ojca 10.07.1990 r. Była wykorzystywana do produkcji rolnej, przejęta przez gminę na poszerzenie drogi gminnej podczas podziału działki 2.
Działka 9 niezabudowana, sprzedana 09.2018 r., darowizna od rodziców 09.2010 r., była wykorzystywana do produkcji rolnej. Sprzedaż nie była opodatkowana podatkiem VAT.
Działka 10 niezabudowana, sprzedana 09.2023 r., darowizna od rodziców 09.2010 r., była wykorzystywana do produkcji rolnej. Sprzedaż nie była opodatkowana podatkiem VAT
20. Posiadają Państwo inne działki, ale żadne z Państwa nie zamierza ich sprzedawać. Rozważają Państwo przekazanie jednej z nich w darowiźnie Państwa synowi.
Pytanie
Czy planowana sprzedaż powinna być zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT?
Państwa stanowisko w sprawie
Według Pani oceny i (…) sprzedaż powinna być zwolniona z podatku VAT ponieważ:
-jest to zbycie majątku osobistego,
-nabycie nieruchomości nie było opodatkowane VAT,
-uzyskane środki posłużą do spłaty kredytów i remont,
-nie podejmowali Państwo żadnych działań wskazujących na działalność gospodarczą w zakresie handlu nieruchomościami,
-kupujący to osoby fizyczne, planują zakup do majątku osobistego na potrzeby własne.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie zwolnienia z podatku VAT sprzedaży udziału we współwłasności działki niezabudowanej nr 1 jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzaniatowarami jak właściciel (…).
Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Zatem w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, należy przyjąć, że zbycie nieruchomości gruntowych (działek) traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, ze zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”:
Państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:
1)określone udziały w nieruchomości,
2)prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,
3)udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.
Należy w tym miejscu wyjaśnić, że prawo dopuszcza, aby własność tej samej rzeczy przysługiwała niepodzielnie kilku osobom. Na tym polega współwłasność w świetle art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.).
Współwłasność nie jest instytucją samodzielną, lecz stanowi odmianę własności i charakteryzuje się tym, że własność rzeczy (ruchomej lub nieruchomej) przysługuje kilku podmiotom. Do współwłasności stosuje się – jeśli co innego nie wynika z przepisów poświęconych specjalnie tej instytucji – przepisy odnoszące się do własności.
Zgodnie z art. 196 § 1 ww. ustawy Kodeks cywilny:
Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.
Na podstawie art. 196 § 2 ww. ustawy Kodeks cywilny:
Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.
Art. 198 ustawy Kodeks cywilny stanowi, że:
Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
Współwłaściciel ma względem swojego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu, musi być wykonywana przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tej czynności.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.
Według art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE:
„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. „Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.
Jednocześnie w art. 12 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE wskazano, że:
Państwa członkowskie mogą uznać za podatnika każdego, kto okazjonalnie dokonuje transakcji związanej z działalnością, o której mowa w art. 9 ust. 1 akapit drugi, w szczególności jednej z następujących transakcji:
a)dostawa budynku lub części budynku oraz związanego z nim gruntu, przed pierwszym zasiedleniem;
b)dostawa terenu budowlanego.
Na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE:
Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze.
Z przytoczonych regulacji prawa wspólnotowego wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.
Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Uznanie, iż dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą.
Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
Pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy. Jednakże jak wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
W kontekście powyższego, uwzględniając definicję działalności gospodarczej należy stwierdzić, że dostawa towarów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tylko w sytuacji, gdy dokonana zostanie przez podmiot o statusie podatnika, który działa w takim charakterze w odniesieniu do tej konkretnie czynności.
Z opisu sprawy wynika, że jesteście Państwo współwłaścicielami niezabudowanej działki nr 1, która powstała z podziału działki nr 3, wydzielonej z działki 2. Działka 2 została nabyta przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania jako darowizna od jego ojca w 1990 r. W styczniu 2006 r. nastąpił jej podział. W wyniku podziału działki 2 powstały działki o nr 3, 4, 5, 6, 7. Działka 1 powstała w wyniku kolejnego podziału działki 3 w grudniu 2021 r., podział wykonano na Państwa wniosek. Przedmiotowa działka nigdy nie stanowiła majątku Państwa firmy, nie była przedmiotem obrotu handlowego. Działka stanowi składnik majątku osobistego i była wykorzystywana wyłącznie do produkcji rolnej, co nie było opodatkowane podatkiem VAT. Produkty rolne uzyskane na działce 2 były przeznaczone do sprzedaży. Działka 2 była wykorzystywana wyłącznie do produkcji rolnej. Działka 1 nie była, nie jest i nie będzie wykorzystywana do działalności gospodarczej. Dziaka 2 i powstała z podziału 1 były i są wykorzystywane wyłącznie do produkcji rolnej i nie było to objęte podatkiem VAT - art. 43 ust. 1 pkt 3. Nie byli Państwo zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni w związku z wykonywaniem działalności rolniczej. Działka 1 pozostaje nieużytkiem, nie prowadzą Państwo tam produkcji rolnej ani nie korzystają w żaden inny sposób. Przedmiotowa działka objęta jest zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Został on uchwalony w 2005 roku z inicjatywy władz gminy. Zdecydowali się Państwo na sprzedaż działki, aby uzyskać środki na spłatę kredytów hipotecznych ciążących na Pani firmie, Zainteresowany niebędący stroną postępowania planuje remont domu. Chcą Państwo też część środków podarować Państwa synowi na realizację jego planów mieszkaniowych. Nie mają Państwo planów jakiegokolwiek wykorzystania działki do dnia sprzedaży. Nie podejmowali Państwo żadnych działań zmierzających do doprowadzenia mediów na teren działki. Nie uzgadniali Państwo przyłączy. Nie występowali Państwo o wydanie pozwoleń, technicznych warunków przyłączenia mediów - wobec czego nie oczekują Państwo ich wydania. Nie podejmowali Państwo żadnych działań zwiększających atrakcyjność działki, doprowadzenie mediów, ogrodzenie, nie planują Państwo tego robić. Działka nie była, nie jest i nie będzie dzierżawiona ani udostępniana do dnia sprzedaży. Zawarli Państwo umowę przedwstępną sprzedaży. Warunkiem sprzedaży jest wytyczenie drogi dojazdowej do działki 1 przez działkę 8 poprzez jej podział. Nie udzielali Państwo nikomu upoważnień ani pełnomocnictw w związku za sprzedażą działki.
Odnosząc się do wątpliwości objętych zakresem pytania, w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć, czy tytułu transakcji sprzedaży ww. udziału będziecie Państwo działali w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
Analiza przedstawionego opisu sprawy w świetle powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, iż w okolicznościach wskazanych w opisie sprawy sprzedaż przedmiotowych udziałów we współwłasności działki nr 1 nie będzie stanowiła działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT, gdyż brak jest przesłanek świadczących o takiej aktywności podejmowanej przez Państwa w przedmiocie zbycia działek, która to aktywność byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem (brak przesłanek zawodowego – stałego i zorganizowanego charakteru takiej działalności).
Z całokształtu okoliczności sprawy nie wynika taka Państwa aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Zatem należy uznać, że sprzedaż przez Państwa udziału we współwłasności działki niezabudowanej nr 1 nie będzie stanowiła działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Brak jest bowiem przesłanek świadczących o takiej Państwa aktywności w przedmiocie zbycia ww. udziału w działce, która jest porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem. W przedmiotowej sprawie w związku ze sprzedażą działki nie występuje bowiem ciąg zdarzeń, które jednoznacznie przesądzają, że dostawa udziału w działce wypełnia przesłanki działalności gospodarczej. Jak wynika z całokształtu okoliczności sprawy, nie podejmowali Państwo aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców.
Konsekwentnie, z tytułu transakcji sprzedaży udziału we współwłasności działki niezabudowanej nr 1 nie będziecie Państwo działali w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Działania podejmowane przez Państwa należą zatem do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. W związku z tym, będziecie Państwo korzystali z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.
Wobec powyższego, sprzedaż udziału we współwłasności działki niezabudowanej nr 1 nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, gdyż w związku z jej sprzedażą nie będą Państwo działali jako podatnik prowadzący działalność gospodarczą stosownie do art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.
W konsekwencji powyższego nie będą miały zastosowania przepisy dotyczące zwolnienia od podatku od towarów i usług transakcji sprzedaży ww. udziału w działce.
Wskazać należy, że dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może albo być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Tym samym, oceniając Państwa stanowisko, zgodnie z którym sprzedaż powinna być zwolniona z podatku VAT, uznałem je za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ponadto podkreślam, że wydając interpretację przepisów prawa podatkowego Organ nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach przedstawionego przez Państwa opisu sprawy. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem sprawy. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Stosownie do art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
(…) (Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 ustawy Ordynacja podatkowa) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),
albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right