Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.539.2023.2.SP

Ustalenie czy składki z tytułu uczestnictwa w międzynarodowej organizacji zrzeszającej instytucje zajmujące się obrotem instrumentami pochodnymi stanowią koszt uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy składki z tytułu uczestnictwa w międzynarodowej organizacji zrzeszającej instytucje zajmujące się obrotem instrumentami pochodnymi (B.) stanowią koszt uzyskania przychodów.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

A. S.A. (dalej: „Bank”, „Wnioskodawca”, „Spółka”) ma siedzibę na terytorium Polski i prowadzi działalność bankową zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2324 ze zm.), opodatkowaną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów. Bank jest również czynnym podatnikiem VAT.

W ramach swojej działalność Bank zawiera transakcje na pochodne instrumenty finansowe na międzybankowych rynkach finansowych. Transakcje te polegają na wykonywaniu zleceń nabycia lub zbycia tych instrumentów finansowych na rachunek własny lub klienta.

Wnioskodawca przystąpił do B. Inc. z siedzibą w C. (dalej: B.). B. jest międzynarodową organizacją zrzeszającą instytucje zajmujące się obrotem instrumentami pochodnymi. Organizacja ta nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności.

Działalność B. ma na celu:

  • promowanie praktyk zmierzających do efektywnego prowadzenia działalności przez jej członków w zakresie instrumentów pochodnych, w tym opracowywanie i utrzymywanie standardów w zakresie dokumentacji oraz postępowania przez jej członków,
  • stworzenie forum do dyskusji na tematy istotne dla uczestników rynku instrumentów pochodnych oraz do współpracy z innymi organizacjami w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania,
  • informowanie jej członków o zmianach legislacyjnych i administracyjnych mających wpływ na uczestników rynku instrumentów pochodnych;
  • reprezentowanie wspólnych interesów jej członków przed organami ustawodawczymi i administracyjnymi oraz międzynarodowymi lub quasi-publicznymi instytutami, zarządami i innymi organami.

Członkostwo w B. zapewnia zatem dostęp do fachowej wiedzy i monitoringu zmian legislacyjnych na rynku instrumentów pochodnych. Członkowie mogą uczestniczyć w komitetach i grupach roboczych kształtujących zasady i warunki realizacji transakcji na instrumentach pochodnych oraz mają dostęp do opinii prawnych przygotowanych dla określonych jurysdykcji. Na marginesie należy wskazać, że Bank przystępując do B., otrzymał również dostęp do biblioteki elektronicznej z wzorami umów, definicjami dotyczącymi rodzajów transakcji, klauzul awaryjnych, stawek referencyjnych (benchmarków), metod wyceny transakcji dla zarządzania ryzykiem finansowym – przy czym dostęp ten w pierwszym półroczu członkostwa jest bezpłatny, a po upływie tego okresu Bank będzie uprawniony do skorzystania z 50% zniżki członkowskiej na jego zakup.

Przystąpienie do B. jest dobrowolne. Jednocześnie Wnioskodawca nie ma wiedzy, aby organizacja ta działała na podstawie przepisów szczególnych regulujących wyłącznie organizacje zrzeszające przedsiębiorców i pracodawców.

Wnioskodawca w związku z uczestnictwem w B. zobowiązany jest do zapłaty składki członkowskiej. Dotychczas Wnioskodawca otrzymał jedną fakturę, która została opatrzona opisem „Annual Dues - Member Primary – Emerging” („Roczna Składka - Członek Podstawowy – Nowy”).

W związku z tym, że przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe dotyczy zdarzenia z udziałem osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, która ma siedzibę lub zarząd poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, na podstawie art. 14b § 3a ustawy 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. 2022 r. poz. 2651 ) wskazuję dane identyfikujące tę osobę prawną:

B. Inc.

(…)

Pytania

1.Czy składki z tytułu uczestnictwa w B. ponoszone przez Wnioskodawcę stanowią koszt uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT?

2.Czy składki z tytułu uczestnictwa w B. podlegają opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT?

Poniższa interpretacja dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych, tj. odpowiedzi na pytanie nr 1. W pozostałym zakresie zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Uwzględniając powyższe przepisy oraz ugruntowaną praktykę orzeczniczą, przyjmuje się, że kosztem uzyskania przychodów jest wydatek spełniający łącznie następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika,
  • jest definitywny (rzeczywisty),
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie znajduje się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 37 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa, z wyjątkiem:

a)składek organizacji spółdzielczych na rzecz związków rewizyjnych i Krajowej Rady Spółdzielczej, z tym że górną granicę składki określi minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Spółdzielczej,

b)(uchylona),

c)składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw - do wysokości łącznie nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 0,25% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Uwzględniając zatem fakt, że członkostwo w B. jest w pełni dobrowolne, a wyjątki przyjęte w lit. od a) do c) ww. przepisu nie znajdują zastosowania, ponoszone przez Wnioskodawcę składki członkowskie nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz
  • zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00