Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.784.2023.4.AK

Skutki podatkowe przejęcia spółki i wydania wspólnikowi udziałów.

Interpretacja indywidualna-

stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

25 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 18 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przejęcia spółki i wydania wspólnikowi udziałów.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 listopada 2023 r. (data wpływu 2 listopada 2023 r.).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania

A. akciova spolećnost

2)Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

B sp. z o.o.

G.D.

J.D.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. jest czeską spółką akcyjną "akciova spolećnost", odpowiednikiem polskiej spółki akcyjnej i jest spółką zarejestrowaną i prowadzącą działalność zgodnie z prawem Republiki Czeskiej (dalej: "Spółka Czeska"). Spółka Czeska jest rezydentem podatkowym w Czechach.

Spółka Czeska prowadzi działalność polegającą na inwestowaniu kapitału w instrumenty finansowe, zarówno publiczne jak i niepubliczne, obejmujące w swej gamie(...) Instrumenty publiczne, w które Spółka Czeska lokuje środki, są notowane na różnych giełdach światowych, ale głównie na rynkach amerykańskich oraz brytyjskich. Całokształt inwestycji jest finansowany ze środków własnych, a główny jego nacisk jest na publiczne papiery wartościowe oraz inwestycje typu Private Equity. Spółka Czeska dywersyfikuje swoje inwestycje realizując je również za pośrednictwem Hedge Funds oraz doradców zarządzających portfelem na zasadach Segregated Managed Accounts. W obszarze Private Equity Spółka Czeska posiada bezpośrednio i pośrednio udziały w ponad 100 spółkach zależnych, ulokowanych m.in. w Polsce, Czechach, Hiszpanii oraz na Łotwie. Spółka Czeska aktywnie uczestniczy w walnych zgromadzeniach spółek zależnych co pozwala na efektywne kształtowanie ich wartości. Dodatkowo Spółka Czeska dostarcza im odpowiedniego wsparcia finansowego poprzez udzielanie pożyczek celowych. Spółka Czeska dbając o optymalizację swoich decyzji inwestycyjnych, pozyskuje zaawansowane dane oraz analizy, współpracując w tym zakresie z renomowanymi bankami i instytucjami finansowymi z globalnych centrów finansowych, takimi jak (...).

Akcjonariuszami Spółki Czeskiej są dwie osoby fizyczne będące polskimi rezydentami podatkowymi. Pierwszy akcjonariusz posiada 99% akcji w Spółce Czeskiej (dalej "Akcjonariusz1") a drugi akcjonariusz posiada 1% akcji w Spółce Czeskiej (dalej: "Akcjonariusz2").

B. Sp. z o.o. jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest rezydentem podatkowym w Polsce (dalej: "Spółka Polska").

Spółka Polska aktualnie prowadzi działalność wyłącznie w zakresie posiadania akcji i udziałów w kapitale zakładowym dwóch spółek niepublicznych (oraz wykonywania praw z tych akcji i udziałów w kapitale zakładowym) oraz w zakresie udzielania pożyczek do podmiotów powiązanych.

Spółka Czeska jest jedynym wspólnikiem Spółki Polskiej, dysponującym przez okres ponad dwóch lat 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Polskiej, zaś Spółka Polska nie wyemitowała żadnych innych instrumentów przyznających ich dysponentom prawo głosu w Spółce Polskiej.

Spółka Czeska zamierza połączyć się ze Spółką Polską w procedurze transgranicznego połączenia przez przejęcie, tj. poprzez przeniesienie całego majątku (mienia i zobowiązań) Spółki Polskiej (która będzie "Spółką Przejmowaną") na Spółkę Czeską (która będzie "Spółką Przejmującą") (dalej: "Połączenie Transgraniczne"). W wyniku Połączenia Transgranicznego Spółka Przejmująca, w drodze sukcesji uniwersalnej, wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej, a Spółka Przejmowana zostanie rozwiązana bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Dla potrzeb niniejszego wniosku Spółka Czeska będzie również nazywana Spółką Przejmującą a Spółka Polska będzie również nazywana Spółką Przejmowaną.

Spółka Czeska, Spółka Polska, Akcjonariusz1 oraz Akcjonariusz2 będą dalej łącznie zwani "Wnioskodawcami".

Połączenie Transgraniczne nastąpi z powodów biznesowych i pozwoli na obniżenie kosztów funkcjonowania struktury korporacyjnej, do której należą Spółka Przejmująca i Spółka Przejmowana (łączne koszty prowadzenia działalności dotychczas wykonywanej przez Spółkę Polską oraz Spółkę Czeską będą niższe po Połączeniu Transgranicznym), w szczególności w obszarze administracyjnym i organizacyjnym, przede wszystkim poprzez ograniczenie liczby organów zarządczych i kontrolnych, w tym obniżenie kosztów prowadzenia działalności holdingowej. Z uwagi na powyższe niniejszy wniosek jest składany przy założeniu, że Połączenie Transgraniczne zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a w szczególności jego głównym ani jednym z głównych celów nie będzie ani uniknięcie, ani uchylenie się od opodatkowania.

Połączenie Transgraniczne zostanie przeprowadzone zgodnie z wymogami prawa Unii Europejskiej, właściwego prawa polskiego dla Spółki Przejmowanej, oraz właściwymi wymogami prawa czeskiego dla Spółki Przejmującej w zakresie połączeń transgranicznych. W zakresie prawa polskiego Połączenie Transgraniczne odbędzie się w trybie art. art. 492 § 1 pkt 1) ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (dalej: "KSH") w związku z art. 516(1) KSH, art. 516(1) KSH, art. 516(14) pkt 1 KSH, oraz art. 516(15) § 1 KSH, każdorazowo w brzmieniu jakie będzie miało zastosowanie do Połączenia Transgranicznego. w szczególności w związku z Połączeniem Transgranicznym nie dojdzie do emisji żadnych nowych akcji Spółki Przejmującej ani wymiany udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmowanej na żadne akcje Spółki Przejmującej.

Ponieważ Spółka Przejmująca jest jedynym wspólnikiem Spółki Przejmowanej, uprawnionym z wszystkich udziałów w jej kapitale zakładowym, stosownie do art. 516(14) pkt 1 KSH, Połączenie Transgraniczne zostanie przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej, w szczególności bez emisji jakichkolwiek nowych akcji ani praw do udziału w zysku Spółki Przejmującej, bez wymiany żadnych udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmowanej na żadne akcje Spółki Przejmującej, oraz bez wypłaty w związku z Połączeniem Transgranicznym jakiegokolwiek wynagrodzenia dla wspólników i akcjonariuszy łączących się spółek.

Połączenie Transgraniczne stanie się prawnie skuteczne (całość majątku Spółki Przejmowanej przejdzie na Spółkę Przejmującą na zasadzie sukcesji uniwersalnej a Spółka Przejmowana zostanie rozwiązana bez przeprowadzenia likwidacji) z dniem wpisania Połączenia Transgranicznego do właściwego czeskiego rejestru, zgodnie z obowiązującymi w Czechach przepisami dotyczącymi przekształceń spółek (dalej: "Dzień Połączenia”).

Zgodnie z właściwymi czeskimi przepisami o rachunkowości, Połączenie Transgraniczne będzie skuteczne, dla celów rachunkowości, z Dniem Połączenia. Zgodnie z tymi przepisami, księgi rachunkowe Spółki Przejmującej zostaną zamknięte na dzień poprzedzający Dzień Połączenia oraz otwarte na kolejny okres w Dniu Połączenia. Księgi rachunkowe Spółki Przejmowanej zostaną zamknięte zgodnie z postanowieniami polskiej Ustawy o Rachunkowości.

Nabywane w wyniku Połączenia Transgranicznego aktywa składać będą się głównie z: a) akcji polskiej spółki akcyjnej oraz udziałów w kapitale zakładowym polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki te nie spełniają definicji spółki nieruchomościowej, o której mowa w art. 4a pkt 35 ustawy o CIT); akcje spółki akcyjnej są w posiadaniu Spółki Polskiej przez okres ponad 24 miesięcy; b) wierzytelności z tytułu pożyczek udzielonych przez Spółkę Przejmowaną oraz naliczonych a niezapłaconych odsetek (są to wierzytelności z tytułu pożyczek udzielonych Spółce Czeskiej), oraz c) gotówki (ewentualnie). W zakres aktywów nie będą wchodziły nieruchomości ani prawa do nieruchomości. W Spółce Przejmowanej mogą istnieć również niematerialne zobowiązania z tytułu bieżących zobowiązań handlowych.

Jak określono, wierzytelności z tytułu pożyczek udzielonych przez Spółkę przejmowaną obejmują pożyczki, które Spółka Przejmowana udzieliła Spółce Przejmującej. W wyniku Połączenia Transgranicznego dojdzie więc do kontuzji, w wyniku której wierzytelności te (z tytułu kwoty głównej pożyczki oraz naliczonych odsetek) wygasną.

Majątek ten (aktywa i zobowiązania) przejdzie na Spółkę Przejmującą jako konsekwencja prawnej sukcesji uniwersalnej. Spółka Przejmowana nie posiada nieruchomości położonych w Polsce ani innych praw do nieruchomości. Spółka Przejmowana nie jest również tzw. spółką nieruchomościową w rozumieniu art. 4a pkt 35 ustawy o CIT.

Na Dzień Połączenia Spółka Przejmowana nie będzie posiadać żadnych składników majątkowych, które nie podlegają wykazaniu w bilansie Spółki Przejmowanej (tj. Spółka Przejmowana nie będzie posiadać tzw. składników pozabilansowych, które nie podlegają ujęciu w ewidencji rachunkowej lub ewidencji podatkowej Spółki Przejmowanej a wymagałyby ujawnienia przez Spółkę Przejmującą).

Spółka Czeska (Spółka Przejmująca) nie jest i nie będzie w Dniu Połączenia polskim rezydentem podatkowym, tj. nie będzie podlegać w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

W wyniku Połączenia Transgranicznego Spółka Polska (Spółka Przejmowana) zostanie rozwiązana bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego w Dniu Połączenia i utraci podmiotowość prawną. Choć skutek ten wystąpi już w Dniu Połączenia, Spółka Polska (Spółka Przejmowana) zostanie wykreślona z Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego z urzędu dopiero po otrzymaniu przez właściwy dla Spółki Polskiej Sąd Rejestrowy zawiadomienia od czeskiego organu rejestrowego właściwego dla Spółki Przejmującej o zarejestrowaniu Połączenia Transgranicznego. Wszelkie transakcje Spółki Przejmowanej dokonane od Dnia Połączenia lub ze skutkiem na Dzień Połączenia uważa się za dokonane na rachunek Spółki Przejmującej.

Spółka Czeska (Spółka Przejmująca) będzie jedynym następcą prawnym Spółki Polskiej (Spółki Przejmowanej). Po połączeniu Spółka Czeska (Spółka Przejmująca) zachowa swoją obecną formę prawną, nazwę, przedmiot działalności gospodarczej, siedzibę oraz pozostanie podmiotem prawa zagranicznego (czeskiego).

Spółka Przejmowana prowadzi obecnie działalność wyłącznie na terytorium Polski. W szczególności Spółka Przejmowana nie posiada żadnych aktywów poza Polską, nie posiada zakładu (ang. permanent establishment) z którego dochody byłyby opodatkowane w innym niż Polska państwie. Poza zarządem, Spółka Polska nie posiada w Polsce osoby, która byłaby upoważniona do zawierania w jej imieniu umów.

Działalność prowadzona przed Połączeniem Transgranicznym przez Spółkę Przejmowaną na terytorium Polski będzie po połączeniu kontynuowana przez Spółkę Przejmującą na terytorium Czech. Przed Połączeniem Transgranicznym, w dniu połączenia oraz w dniu po połączeniu, Spółka Przejmująca jest i będzie czeskim rezydentem podatkowym i nie będzie posiadać w Polsce siedziby, zarządu, rzeczywistego ośrodka zarządzania ani zagranicznego zakładu, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT ani osoby w Polsce, która byłaby upoważniona do zawierania w jego imieniu umów.

Zgodnie z ogólną zasadą stosowaną przez czeskie prawo podatkowe, w przypadku połączenia transgranicznego, spółka przejmująca powinna przyjąć wartości podatkowe aktywów i zobowiązań od spółki przejmowanej (takie jak wartości aktywów oraz zobowiązań spółki przejmowanej). Zgodnie z tą koncepcją oczekuje się, że wartość podatkowa aktywów i zobowiązań przejętych w wyniku połączenia przez Spółkę Przejmującą będzie odpowiadać ich wartości podatkowej (po przeliczeniu na walutę lokalną) w Spółce Przejmowanej. Tym samym, w związku z połączeniem nie powinno dojść do tzw. "urealnienia" wartości podatkowej aktywów do ich wartości rynkowej.

Jak wynika z oceny Wnioskodawcy, ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku Spółki Przejmowanej (tj. Spółki Polskiej) otrzymanego przez Spółkę Przejmującą (Spółkę Czeską) będzie przewyższać wartość składników tego majątku przyjętą przez Spółkę Polską dla celów podatkowych.

Spółka Czeska (Spółka Przejmująca) prowadzi w Czechach i prowadzić będzie na dzień połączenia i na dzień po połączeniu istotną rzeczywistą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o CIT.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

1.Czy Zainteresowani niebędący stroną postępowania występujący z wnioskiem wspólnym o wydanie interpretacji indywidualnej tj. Pan G.D. i Pan J.D., są akcjonariuszami Spółki Czeskiej i zostali nazwani w treści wniosku Akcjonariusz 1 i Akcjonariusz 2.

Odpowiedź: (i) Akcjonariusz 1 posiada 99.19% akcji w Spółce Czeskiej i jest nim p. G.D.; (ii) Akcjonariusz 2 posiada 0.81% akcji w Spółce Czeskiej i jest nim p. J.D.

2.Czy Połączenie transgraniczne już miało miejsce, tj. czy nastąpiło przed 15 września 2023 r., czy też nastąpiło/nastąpi po 15 września 2023 r. Jeżeli ww. Połączenie już nastąpiło to proszę podać konkretną datę Połączenia.

Odpowiedź: Połączenie nie miało jeszcze miejsca, choć podjęte zostały już uchwały połączeniowe. Zgodnie z właściwymi uregulowaniami prawnymi (w tym prawa Unii Europejskiej), Połączenie stanie się skuteczne z chwilą dokonania odpowiedniego wpisu w czeskim rejestrze handlowym. Taki wpis będzie mógł być dokonany, gdy zarówno organy czeskie, jak i polski sąd rejestrowy wystawią zaświadczenia o zgodności Połączenia. Zaświadczenie w Polsce zostanie wystawione po przeprowadzeniu stosownego postępowania przed sądem rejestrowym.

Jednocześnie zaznaczamy, że zastosowanie do Połączenia (w zakresie prawa korporacyjnego) stanu prawnego sprzed 15 września 2023 r. nie zależy w najmniejszym stopniu od tego, kiedy podjęto uchwały połączeniowe ani kiedy dojdzie do wpisu Połączenia w czeskim rejestrze handlowym. Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 1705) o zastosowaniu do Połączenia stanu prawnego sprzed 15 września 2023 r. rozstrzyga sam fakt, że przed tym dniem plan połączenia został złożony w sądzie rejestrowym. Tak też się stało.

3.Jeżeli do ww. Połączenia doszło po 15 września 2023 r. i oczekujecie Państwo wydania interpretacji w stanie prawnym obowiązującym od 15 września 2023 r. to proszę przeformułować treść wniosku w taki sposób, aby zostały w nim uwzględnione zmiany dokonane w przepisach mających zastosowanie w sprawie, tj. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm. dalej: „ustawa o CIT”), ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467, z późn. zm.), ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.) oraz ustawy z 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023 poz. 1705).

Odpowiedź: Wnioskodawcy oczekują wydania interpretacji w stanie prawnym, który obowiązywać będzie na dzień wydania interpretacji, z uwzględnieniem oczywiście przepisów międzyczasowych, w tym art. 12 ustawy z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 1705) i przy uwzględnieniu faktu, że plan Połączenia został złożony w sądzie rejestrowym przed 15 września 2023 r. Zdaniem Wnioskodawców wniosek o wydanie interpretacji nie wymaga w związku z tym zmiany w powyższym zakresie. W szczególności wniosek obejmuje tzw. zdarzenie przyszłe.

4.Jeżeli ww. Połączenie nastąpiło po 15 września 2023 r., to czy zgodnie z art. 516¹² § 1, ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467, z późn. zm.), Zarząd spółki złożył do sądu rejestrowego wniosek o wydanie zaświadczenia o zgodności z prawem polskim połączenia transgranicznego w zakresie procedury podlegającej temu prawu wraz z wnioskiem do właściwego organu podatkowego o wydanie opinii zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651, z późn. zm.), w zw. z wejściem w życie od 15 września 2023 r. instytucji - Opinia Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie transgranicznego przekształcenia, połączenia albo podziału spółki - przepisy dodane jako DZIAŁ IIIC do ustawy Ordynacja podatkowa (art. 5 pkt 6 ustawy zmieniającej; ustawa z 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023 poz. 1705).

Odpowiedź: Jak wskazano wyżej, do Połączenia mają zastosowanie przepisy prawa korporacyjnego w treści sprzed 15 września 2023 r. Dotyczy to w szczególności procedury uzyskania zaświadczenia o zgodności Połączenia z prawem w zakresie prawa polskiego. Tym samym, (i) dla Połączenia właściwa i znajdująca zastosowanie jest treść art. 516¹² ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych w brzmieniu sprzed 15 września 2023 r. (która nie przewidywała złożenia równoległego wniosku o wydanie opinii przez Szefa KAS oraz (ii) do Połączenia nie znajdują w ogóle zastosowania przepisy Działu IIIC Ordynacji Podatkowej (a opinia, o której mowa w tym dziale nie jest wymagana w odniesieniu do Połączenia, ani też nie można o nią wystąpić – brak bowiem znajdującej zastosowanie do Połączenia podstawy prawnej do jej wydania).

5.Czy ww. wniosek został już rozpatrzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej - jeżeli tak, to jakie zapadło rozstrzygnięcie?

Odpowiedź: Wniosek taki nie został złożony albowiem, zgodnie z odpowiedzią na pytanie zawarte w punkcie 3, do Połączenia mają zastosowanie przepisy prawa korporacyjnego w treści sprzed 15 września 2023 r. Do Połączenia nie doszło. Tym samym, (i) dla Połączenia właściwa i znajdująca zastosowanie jest treść art. 516¹² ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych w brzmieniu sprzed 15 września 2023 r. (która nie przewidywała złożenia równoległego wniosku o wydanie opinii przez Szefa KAS oraz (ii) do Połączenia nie znajdują w ogóle zastosowania przepisy Działu IIIC Ordynacji Podatkowej (a opinia, o której mowa w tym dziale nie jest wymagana w odniesieniu do Połączenia, ani też nie można o nią wystąpić – brak bowiem znajdującej zastosowanie do Połączenia podstawy prawnej do jej wydania).

6.Czy wartość składników majątkowych przyjętych przez Spółkę Przejmującą dla celów podatkowych będzie wynikać z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego?

Odpowiedź: Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego wniosku, „Zgodnie z ogólną zasadą stosowaną przez czeskie prawo podatkowe, w przypadku połączenia transgranicznego, spółka przejmująca powinna przyjąć wartości podatkowe aktywów i zobowiązań od spółki przejmowanej (takie jak wartości aktywów oraz zobowiązań spółki przejmowanej). Zgodnie z tą koncepcja oczekuje się, że wartość podatkowa aktywów i zobowiązań przejętych w wyniku połączenia przez Spółkę Przejmująca będzie odpowiadać ich wartości podatkowej (po przeliczeniu na walutę lokalną) w Spółce Przejmowanej. Tym samym, w związku z połączeniem nie powinno dojść do tzw. „urealnienia” wartości podatkowej aktywów do ich wartości rynkowej.” Dlatego odpowiedź na pytanie jest pozytywna.

7.Czy wartość składników majątkowych przyjętych przez Spółkę Przejmującą dla celów podatkowych podmiot przejmujący przypisał do działalności prowadzonej poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu?

Odpowiedź: Przede wszystkim nie doszło jeszcze do Połączenia a wniosek dotyczy tzw. zdarzenia przyszłego. Spółka Przejmująca zamierza przypisać składniki majątkowe przejmowane na skutek Połączenia do jej działalności prowadzonej poza terytorium RP, doprecyzowując, do działalności prowadzonej w Czechach.

8.Czy ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą będzie przewyższała wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników?

Odpowiedź: Tak, będzie.

9.Czy cena, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), zostanie określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze oraz czy ww. cena nie będzie niższa od wartości rynkowej tych udziałów (akcji)?

Odpowiedź: Połączenie dokona się (zgodnie z planem Połączenia oraz znajdującymi zastosowanie przepisami prawa) w trybie tzw. uproszczonego połączenia spółki z jej jedynym wspólnikiem wyłącznie uprawnionym z wszystkich udziałów w kapitale zakładowym spółki przejmowanej. Zgodnie z art. 516¹⁴ pkt 1) ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (zarówno w brzmieniu sprzed 15 września 2023 r., jak i obecnym) w takim przypadku nie dochodzi do utworzenia żadnych udziałów ani akcji spółki przejmującej, żadnego ich objęcia, ani żadnej wymiany udziałów w kapitale zakładowym spółki przejmowanej na żadne akcje (udziały) spółki przejmującej. Pytanie jest zatem bezprzedmiotowe.

10.Czy należności pomiędzy Spółką Czeską i Spółką Polską, o których mowa we wniosku, a które będą podlegały konfuzji w wyniku połączenia Spółek, zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki Przejmowanej lub czy stanowią należności umorzone, przedawnione lub odpisane jako nieściągalne i czy zostały od nich dokonane odpisy aktualizujące zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przez ww. Spółkę?

Odpowiedź: We wniosku mowa jest o odsetkach pożyczkowych w sytuacji, w której A jest dłużnikiem B. sp. z o.o. Odsetki takie nie są więc zaliczane do kosztów uzyskania przychodów Spółki Przejmowanej, ale kasowo do jej przychodów podatkowych.

11.Czy zobowiązania, o których mowa we wniosku stanowią zobowiązania przedawnione?

Odpowiedź: Nie ma zobowiązań przedawnionych po stronie Spółki Przejmującej.

Pytanie dotyczące przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Czy w przypadku Połączenia Transgranicznego Spółki Polskiej (Spółki Przejmowanej) ze Spółką Czeską (Spółką Przejmującą), dokonanego w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, połączenie to nie spowoduje po stronie Akcjonariusza1 oraz Akcjonariusza2 konieczności rozpoznania przychodu na podstawie przepisów Ustawy o PIT, w szczególności nie spowoduje powstania przychodu na podstawie art. 24 ust. 7a ustawy PIT i czy w konsekwencji Połączenie Transgraniczne będzie neutralne podatkowo dla Akcjonariusza oraz Akcjonariusza2 na gruncie przepisów ustawy o PIT?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Na pytania dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

W przypadku Połączenia Transgranicznego Spółki Polskiej (Spółki Przejmowanej) ze Spółką Czeską (Spółką Przejmującą), dokonanego w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, połączenie to nie spowoduje po stronie Akcjonariusza1 oraz Akcjonariusza2 konieczności rozpoznania przychodu, na podstawie przepisów Ustawy o PIT, w szczególności nie spowoduje powstania przychodu na podstawie art. 24 ust. 7a ustawy o PIT i w konsekwencji Połączenie Transgraniczne będzie neutralne podatkowo dla Akcjonariusza1 oraz Akcjonariusza2 na gruncie przepisów ustawy o PIT.

Wprowadzenie - obowiązujące przepisy ustawa o PIT

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dalej: "PIT") podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 25e. art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g, art. 30j-30p oraz art. 44 ust. 7e i 7f ustawy o PIT, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o. art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e. art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f ustawy o PIT nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Ustawa o PIT określa katalog źródeł przychodów (tak art. 10 ustawy o PIT), którymi między innymi są (patrz pkt 7) art. 10 ustawy o PIT) kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c ustawy o PIT.

Co do zasady, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 ustawy o PIT w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f ustawy o PIT, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy o PIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:

(...)

6) w przypadku połączenia lub podziału podmiotów - dopłaty w gotówce otrzymane przez wspólników podmiotu przejmowanego, podmiotów łączonych lub dzielonych;

(...)

7a) w przypadku połączenia spółek lub spółek niebędących osobami prawnymi - ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie odpowiednio udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT albo udziałów w spółce niebędącej osobą prawną.

Zgodnie z art. 24 ust. 8 ustawy o PIT, w przypadku połączenia spółek, o którym mowa w ust. 5 pkt 7a, z zastrzeżeniem ust. 8da i 8db ustawy o PIT, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek: przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1f, art. 23 ust. 1 pkt 38, w zależności od zaistniałych okoliczności. Zgodnie z art. 24 ust 8d ustawy o PIT, przepisy ust. 8 stosuje się także do przychodów uzyskiwanych ze spółek wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.

Przepis art. 24 ust. 8 ustawy o PIT ma zastosowanie wyłącznie, w przypadku gdy:

1.spółka przejmująca majątek i spółka, której majątek jest przejmowany, są podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT;

2.spółka przejmująca majątek jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, a spółka, której majątek jest przejmowany, podlega opodatkowaniu w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3.spółka przejmująca majątek jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o CIT, podlegającym opodatkowaniu w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, a spółka, której majątek jest przejmowany, jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.

Przepisu art. 24 ust. 8 ustawy o PIT nie stosuje się, jeżeli:

1)udziały (akcje) wspólnika w spółce przejmowanej zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów lub

2)przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia.

Przepisów art. 24 ust. 8 ustawy o PIT nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.):

Spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

W świetle art. 491 § 1 ww. ustawy:

Spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

W myśl natomiast art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu:

Połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).

Kwestię sukcesji praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów łączonych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

I tak, stosownie do treści art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej:

Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

1) osób prawnych,

2) osobowych spółek handlowych,

3) osobowych i kapitałowych spółek handlowych

– wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Jak wynika z kolei z art. 93 § 2 ww. ustawy:

Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

1) innej osoby prawnej (osób prawnych);

2) osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle art. 10 ust. 1 pkt 7 powołanej ustawy:

Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 6 i 7a ustawy:

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:

6) w przypadku połączenia lub podziału podmiotów – dopłaty w gotówce otrzymane przez wspólników podmiotu przejmowanego, podmiotów łączonych lub dzielonych;

(…)

7a) w przypadku połączenia spółek lub spółek niebędących osobami prawnymi albo podziału spółek w innych przypadkach niż określone w pkt 7 – ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia lub podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie odpowiednio udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 albo udziałów w spółce niebędącej osobą prawną.

Dochody z tytułu dopłat podlegają – na moment ich otrzymania – opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do kategorii dochodów wskazanych w art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawodawca przewidział natomiast przesunięcie momentu ich opodatkowania, o ile spełnione są szczególne warunki określone w ustawie (art. 24 ust. 8da w zw. z art. 24 ust. 8). Jednocześnie ustawodawca – w art. 24 ust. 8db ww. ustawy – wskazał okoliczności, które wyłączają stosowanie art. 24 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ich zaistnienie powoduje, że dochód z art. 24 ust. 5 pkt 7a podlega opodatkowaniu na moment połączenia.

W przedmiotowej sprawie Państwa wątpliwości sprowadzają się m.in. do kwestii tego, czy przejęcie Spółki Przejmowanej przez Spółkę Przejmującą, będzie skutkować powstaniem u Zainteresowanych niebędących stroną postępowania (osób fizycznych) przychodu podlegającego opodatkowaniu, czy operacja ta będzie dla wspólników neutralna podatkowo na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak Państwo wskazaliście w opisie sprawy, w ramach połączenia Spółek nie przewiduje się jakichkolwiek dopłat. Tym samym, po stronie wspólnika nie powstanie w związku z planowanym połączeniem dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto – jak wynika z okoliczności faktycznych – połączenie zostanie przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej i Spółka ta nie dokona emisji swoich nowych udziałów: dojdzie do wydania wspólnikom istniejących już udziałów Spółki.

W kontekście powyższego, wobec niedokonania przez Spółkę emisji nowych udziałów, w przypadku opisanego we wniosku połączenia podmiotów nie wystąpi nadwyżka wartości emisyjnej udziałów Spółki Przejmującej, przydzielonych wspólnikom Spółki Przejmowanej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie udziałów w Spółce Przejmowanej, która to nadwyżka – w świetle art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy – uznawana jest za dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Tym samym prawidłowo Państwo oceniliście, że  w związku z planowanym Połączeniem, po stronie  J.D i G.D nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawiliście i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

A. akciova spolećnost (Zainteresowany będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00