Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.606.2023.1.MJ

Możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej (usługi prawnicze) podatkiem liniowym.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 października 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 10 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pani osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą od ponad 10 lat. Jest Pani również czynnym podatnikiem VAT. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych od 2015 r. korzysta Pani z opodatkowana podatkiem liniowym (złożyła Pani stosowne oświadczenie).

W ramach działalności gospodarczej świadczy Pani usługi prawnicze, w tym na rzecz podmiotów gospodarczych oraz sporadycznie usługi szkoleniowe (zakres wykonywanej działalności jest zgodny z wpisem do CEiDG). Ponadto jest zatrudniona Pani na umowę o pracę.

Do 7 lipca 2023 r. świadczyła Pani usługi prawnicze wyłącznie na rzecz podmiotów, na rzecz których nie wykonywała pracy, a pracę na podstawie umowy o pracę świadczyła wyłącznie na rzecz podmiotów, na rzecz których nie wykonywała usług w ramach działalności gospodarczej.

7 lipca 2023 r. rozwiązała Pani umowę o wykonywanie usług prawniczych w ramach działalności gospodarczej z jednym z podmiotów A, bowiem od 10 lipca 2023 r. podpisała z tym podmiotem A umowę o pracę. Czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej na rzecz tego podmiotu A i czynności wykonywane na podstawie umowy o pracę są tożsame. 7 lipca wystawiła Pani na rzecz tego podmiotu A ostatnią fakturę za świadczone usługi w ramach działalności gospodarczej za okres od 1 lipca do 7 lipca 2023 r.

Pytanie

Czy mając na uwadze art. 9a ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa PIT) fakt, iż przychody (dochody) z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym zostały uzyskane od przyszłego pracodawcy przed rozpoczęciem świadczenia tożsamych czynności na jego rzecz na podstawie umowy o pracę nie wyklucza z możliwości korzystania z tej formy opodatkowania za rok 2023 r. ?

Pani stanowisko

Pani zdaniem, ponieważ zgodnie z art. 9a ust.3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) dalej: PIT, możliwość korzystania z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym wyklucza uzyskanie z działalności gospodarczej przychodu ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadającego czynnościom, które podatnik wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, a Pani w momencie uzyskania tego przychodu (wystawienia ostatniej faktury i wykonania usług na rzecz podmiotu X) nie wykonywała na rzecz tego podmiotu A takich czynności w ramach umowy o pracę i w tym momencie podmiot X nie był jej byłym lub obecnym pracodawcą, a był przyszłym pracodawcą, to prawo korzystania z opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ust. 1 ustawy PIT, tj. podatkiem liniowym według stawki 19% przysługuje jej nadal.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21. 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Ustawa PIT zakłada zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych na podstawie przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są:

1.stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,

2.pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 12 ustawy PIT za przychody m.in. ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową.

a.wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1. 2 i 4-9.

W przypadku przychodów z pracy, przychód powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji pieniędzy, wartości pieniężnych oraz innych świadczeń (art. 11 ust.1 ustawy PIT). Natomiast moment uzyskania przychodu z działalności gospodarczej określa art. 14 ust.1c, zgodnie z którym za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h-1j i 1n-1p. dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1)wystawienia faktury albo

2)uregulowania należności.

Zaś w przypadku usług ciągłych za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku (art.14 ust.1e ustawy PIT).

Z kolei, w myśl art. 9a ust. 3 ustawy PIT, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania podatkiem liniowym uzyska m.in. z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom, które podatnik wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z powyższych przepisów wynika, że możliwość opodatkowania podatkiem liniowym jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i wykonywane usługi są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Wyłączenie z opodatkowania podatkiem liniowym nastąpi więc w każdym przypadku, gdy podatnik wykonywał bądź wykonuje w roku podatkowym czynności w ramach stosunku pracy i jednocześnie lub następnie - po rozwiązaniu umowy o pracę - uzyskuje przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy oraz gdy usługi świadczone przez podatnika w ramach działalności gospodarczej są tożsame z czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Pani zdaniem utrata prawa do opodatkowania podatkiem liniowym nie wystąpi, gdy sytuacja jest odwrotna - czyli gdy podatnik najpierw świadczy usługi w ramach działalności gospodarczej na rzecz podmiotu, z którym następnie kończy umowę o współpracy w ramach działalności gospodarczej i z którym w dalszej kolejności zawiera umowę o pracę.

Uzyskała Pani przychód z działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 14 ust. 1c w 7 lipcu 2023 r. (czynności wykonane za okres od 1 lipca 2023 r. do 7 lipca 2023 r. i faktura wystawiona 7 lipca 2023 r.) od podmiotu X, który w tym dniu nie był jeszcze jej pracodawcą, a który to będzie jej przyszłym pracodawcą. Natomiast od momentu, gdy podmiot ten stanie się jej obecnym pracodawcą Wnioskodawczyni nie będzie już wykonywała na jego rzecz żadnych usług w ramach działalności gospodarczej. Zatem w roku podatkowym 2023 u Pani nie wystąpi sytuacja, w której uzyskałaby przychód z tytułu usługi wykonanej na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Podmiot X nigdy nie był Pani pracodawcą, nie był również obecnym pracodawcą w dniu, w który uzyskała od niego ostatni przychód z działalności gospodarczej.

Z tych względów nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wykluczenie z opodatkowania podatkiem liniowym wystąpiłoby tylko i wyłącznie wówczas, gdyby była Pani byłym lub aktualnym pracownikiem w firmie X i następnie - po rozwianiu umowy o pracy lub będąc pracownikiem, wykonywałby usługi w ramach działalności gospodarczej na rzecz tego podmiotu. A ta sytuacja w Pani przypadku nie występuje.

Zatem, skoro zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy PIT możliwość korzystania z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym wyklucza uzyskanie z działalności gospodarczej przychodu ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadającego czynnościom, które podatnik wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, a Pani w momencie uzyskania tego przychodu (wystawienia ostatniej faktury i wykonania usług na rzecz podmiotu X) nie wykonywała na rzecz tego podmiotu takich czynności w ramach umowy o pracę i w tym momencie podmiot X nie jest byłym lub obecnym pracodawcą a przyszłym pracodawcą, to prawo korzystania z opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ust. 1 ustawy PIT, tj. podatkiem liniowym według stawki 19% przysługuje Pani nadal.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00