Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.124.2023.3.AS
Zastosowanie stawki 12% zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów sklasyfikowanych wg PKWIU 62.01.12.0.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 października 2023 r. (wpływ 30 października 2023 r.) oraz pismem z 10 listopada 2023 r. (wpływ 15 listopada 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Jest Pan obywatelem Białorusi. Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą na terenie Polski. Od dnia (…) 2022 r. wpisany jest do rejestru przedsiębiorców pod nr NIP (…), REGON (…). Jak wskazał Pan w CEIDG w ramach prowadzonej działalności gospodarczej posługuje się Pan kodem PKD 62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem. (Jest Pan rezydentem podatkowym Polski, a fakt, że podatek dochodowy uiszcza Pan w Polsce stanowi okoliczność bezsporną i nie jest przedmiotem niniejszego wniosku.)
W ramach prowadzonej działalności zawarł Pan następujące umowy:
1.Umowa o świadczenie usług z (…) 2022 r. zawarta z A, na podstawie której świadczy Pan następujące usługi:
a)projektowanie (…) użytkownika aplikacji mobilnych i stron internetowych,
b)projektowanie prezentacji produktów i materiałów komunikacji marketingowej.
W związku z wykonaniem usług wskazanych w umowie wystawiał Pan fakturę VAT nr (…) z dnia (…) 2022 r. wskazującą, że usługi świadczone przez Pana polegały na projektowaniu (…) użytkownika aplikacji mobilnych i stron internetowych oraz projektowanie prezentacji produktów i materiałów komunikacji marketingowej. Jak wskazano na fakturze, nie wykonywał Pan usług polegających na pisaniu kodów.
2.Umowa o świadczenie usług z dnia (…) 2023 r. zawarta z B sp. z o. o., na podstawie której świadczy Pan następujące usługi:
a)konsultacja i realizacja projektów informatycznych,
b)projektowanie (…) użytkownika aplikacji mobilnych i stron internetowych,
c)projektowanie prezentacji produktów i materiałów komunikacji marketingowej.
W umowie wprost zastrzeżono, że nie zajmuje się Pan pisaniem kodów.
W związku z wykonaniem usług wskazanych w umowie wystawił Pan klientowi fakturę nr (…) z dnia (…) 2023 r. Usługi objęte fakturą: Projektowanie (…) użytkownika aplikacji mobilnych i stron internetowych oraz projektowanie prezentacji produktów i materiałów komunikacji marketingowej. Jak wskazano na fakturze, nie wykonywał Pan usług polegających na pisaniu kodów.
3.Umowa o świadczenie usług z dnia (…) 2022 r. zawarta z C sp. z o. o., na podstawie której świadczy Pan następujące usługi:
a)konsultacja i realizacja projektów informatycznych,
b)projektowanie (…) użytkownika aplikacji mobilnych i stron internetowych,
c)projektowanie prezentacji produktów i materiałów komunikacji marketingowej.
W umowie wprost zastrzeżono, że nie zajmuje się Pan pisaniem kodów.
W związku z wykonaniem usług wskazanych w umowie wystawił Pan Klientowi fakturę nr (…) z dnia (…) 2023 r. Usługi objęte fakturą: Projektowanie (…) użytkownika aplikacji mobilnych i stron internetowych oraz projektowanie prezentacji produktów i materiałów komunikacji marketingowej. Jak wskazano na fakturze, nie wykonywał Pan usług polegających na pisaniu kodów.
Obecnie umowa o świadczenie usług z dnia (...) 2022 r. zawarta z A oraz umowa o świadczenie usług z dnia (…) 2023 r. zawarta z B sp. z o. o. nie są wykonywane. Natomiast w ramach umowy o świadczenie usług z dnia (…) 2022 r. zawartej z C sp. z o. o. nadal świadczy Pan usługi, wystawia faktury i otrzymuje comiesięcznie wynagrodzenie.
Ponieważ poszczególne umowy i faktury nie różnią się w istotny sposób i zawarte zostały w ramach tej samej działalności gospodarczej, traktuje Pan przedstawione powyżej okoliczności jako jeden stan faktyczny.
Do podatnika nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Przychód podatkowy podatnika nie przekroczył w roku poprzedzającym rok podatkowy, którego dotyczy pytanie limitu określonego w ustawie z dnia 20 listopada 1999 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1.
Uzupełnienie i doprecyzowanie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Pana pytanie dotyczy okresu 2022 r., 2023 r. oraz okresu na przyszłość czyli 2024 r. i lata kolejne.
Pana działalność spełnia definicję działalności usługowej w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne.
Jako wykonawca jest Pan odpowiedzialny za jakość pracy i użytych materiałów graficznych. Zasady odpowiedzialności regulowane są w zawieranych umowach. W ramach każdego projektu odpowiada Pan przed Zleceniodawcą za oryginalność layoutów graficznych i autorstwo w pracy nad nimi, jest to ważne w celu uniknięcia późniejszych problemów z prawami autorskimi.
Wszystkie prace wchodzące w zakres czynności do wykonania określone są w terminach uzgodnionych w umowie.
Ponosi Pan odpowiedzialność materialną w ramach zawartych umów. Odpowiedzialność materialna w ramach Pana działalności może obejmować: ujawnienie tajemnic handlowych klienta, za co przewidziane są kary (określone w umowach o nieujawnianiu tajemnic handlowych), a także odpowiedzialność materialną za oryginalność materiałów (projektów stron internetowych i aplikacji mobilnych, a także wykorzystywanych materiałów graficznych).
W dniu 16 lutego 2022 roku wysłał Pan wniosek o rejestrację działalności gospodarczej. W tym wniosku zaznaczył wybór formy opodatkowania Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Pierwszy przychód z usług otrzymał Pan 14 kwietnia 2022 r. od A.
Nie posiada Pan innych źródeł przychodów.
Na projektowanie (…) użytkownika aplikacji mobilnych i stron internetowych składa się:
- Analiza potrzeb klienta:
Przed rozpoczęciem projektowania przeprowadza Pan analizę potrzeb klienta. Obejmuje to spotkanie z klientami, omówienie ich celów i wymagań oraz określenie kluczowych kryteriów funkcjonalnych i projektowych.
- Badania rynku i konkurencji:
Przeprowadza Pan badania rynku i konkurencji, aby zidentyfikować aktualne trendy w projektowaniu (…) i dowiedzieć się, jakie rozwiązania są stosowane w podobnych projektach.
- Rozwój architektury informacji:
Ta faza obejmuje tworzenie struktury informacji dla (…). Określa Pan, które sekcje i funkcje będą dostępne dla użytkowników oraz w jaki sposób będą one ze sobą połączone. Planowanie i projektowanie interakcji użytkownika z produktem cyfrowym, opisywanie punktów interakcji, a także możliwych działań użytkownika w różnych stanach systemu, projektowanie ścieżki użytkownika w ramach produktu - Opisywanie scenariuszy interakcji użytkownika z produktem cyfrowym (stroną internetową lub aplikacją mobilną) uchwyconych w formie diagramów, map przejść użytkownika między ekranami i stanami produktu, a także akompaniamentu tekstowego w celu opisania kontekstu. Ponieważ każdy produkt cyfrowy ma określony cel, ścieżka użytkownika jest opracowywana w celu zrozumienia, jak najlepiej poprowadzić użytkownika w produkcie, aby osiągnąć ten cel, przygotowuje Pan dokumentację w postaci diagramów opisujących możliwe działania użytkownika w systemie i możliwy wynik, ten ogólny obraz pomaga zaplanować działania użytkownika w systemie w taki sposób, aby było bardziej prawdopodobne i przy mniejszym wysiłku uzyskanie pożądanego rezultatu. Materiały te opisują, na wysokim poziomie, cel użytkownika i to, co chce on zrobić w produkcie cyfrowym, a konkretnie sposób interakcji z produktem cyfrowym, tj. co się stanie, gdy użytkownik kliknie przycisk "A" lub “B”.
- Tworzenie makiet i prototypów:
Opracowuje Pan wstępne makiety i prototypy (…), które wizualizują jego strukturę i funkcjonalność. Pozwala to klientom i zespołowi programistów uzyskać wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądał produkt końcowy. Przygotowanie interaktywnych prototypów bez programowania w celu przetestowania hipotez w ramach produktu lub interakcji prototypów bez programowania w ceni przetestowania hipotez w ramach produktu lub interakcji użytkownika z produktem: zestaw ekranów strony internetowej lub aplikacji mobilnej połączonych interaktywnymi przejściami, symulujących zasadniczo działającą aplikację, ale w rzeczywistości będących pokazem slajdów obrazów.
- Projektowanie (…):
W tej fazie projektuje Pan elementy (…), w tym schematy kolorów, czcionki, ikony i układ elementów. Zapewnia Pan również przestrzeganie zasad użyteczności i łatwości interakcji.
- Tworzenie makiet projektowych:
Po zatwierdzeniu projektu tworzy Pan szczegółowe makiety projektowe dla wszystkich ekranów i stron (…), w tym różnych stanów elementów (np.: najechanie kursorem, elementy aktywne i nieaktywne). Rysowanie elementów (…) (bloki z przyciskami, tabele, bloki tekstowe, bloki graficzne opisujące stany błędów, pola wejściowe i przyciski) oraz różnych stanów dla tych bloków (stan aktywnego wprowadzania tekstu w polu lub wyświetlanie błędu dla danego pola wejściowego itp.).
- Współpraca z programistami:
Współpraca z zespołem programistów w celu zapewnienia prawidłowego wdrożenia projektu w ramach procesu tworzenia aplikacji lub strony internetowej. Strukturyzowanie i dokumentowanie elementów (…) i ich zachowania w celu prawidłowego rozwoju. Zapisywanie i przesyłanie grafiki w wymaganych formatach.
Sprawdzanie (…) użytkownika za pomocą narzędzi innych firm pod kątem dostępności zgodnie z aktualnymi wymaganiami, wystarczającego kontrastu tekstu i elementów sterujących dla użytkowników niedowidzących, słabo widzących lub niepełnosprawnych.
Na projektowanie prezentacji produktów i materiałów komunikacji marketingowej składa się:
- Opracowanie koncepcji:
Opracowuje Pan koncepcję prezentacji produktu lub materiałów marketingowych. Koncepcja ta definiuje kluczowe przesłania, strukturę prezentacji i styl wizualny, który ma zostać zastosowany. Zanim zacznie Pan opracowywać prezentacje i materiały marketingowe, przeprowadza Pan dokładną analizę produktu lub usługi, która ma być promowana. Obejmuje to zbadanie jego głównych cech, otoczenia konkurencyjnego i grupy docelowej.
- Tworzenie prezentacji:
Na tym etapie tworzy Pan prezentacje, które mogą być wykorzystane do zaprezentowania produktu lub usługi klientom, inwestorom lub innym interesariuszom. Pracuje Pan nad projektowaniem slajdów, wstawianiem grafiki i upewnianiem się, że informacje są prezentowane w logiczny i atrakcyjny sposób.
- Opracowywanie materiałów marketingowych:
Obejmuje to tworzenie broszur, ulotek, reklam i innych materiałów, które można wykorzystać do promowania produktu lub usługi. Pracuje Pan również nad treścią i wyglądem tych materiałów.
Po stworzeniu prezentacji i materiałów marketingowych testuje Pan je, aby upewnić się, że skutecznie przekazują właściwe informacje i wywołują właściwą reakcję odbiorców. W razie potrzeby wprowadza Pan poprawki.
Projektowanie prezentacji usług i produktów cyfrowych przy użyciu powiązanych usług (…).
Przygotowanie koncepcji i późniejszy rendering materiałów marketingowych wymaganych do prezentacji lub reklamy produktu cyfrowego (strona internetowa lub aplikacja mobilna) lub fizycznego na odpowiednich platformach i usługach lub do późniejszego druku.
Przygotowanie do druku materiałów marketingowych (broszur, plakatów, naklejki itp.) do prezentacji lub promocji produktu cyfrowego lub udziału w konferencjach tematycznych.
Na konsultację i realizację projektów informatycznych składają się:
- Doradztwo w zakresie projektowania:
Zapewnienie doradztwa i wiedzy specjalistycznej w zakresie projektowania (…) użytkownika dla projektów IT. Może to obejmować zalecenia dotyczące poprawy projektu istniejących (…) lub porady przy rozpoczynaniu nowego projektu.
- Współpraca z zespołem programistów:
Współpraca z zespołem programistów w celu zapewnienia, że projekt (…) użytkownika spełnia wymagania projektu.
- Ocena projektu:
Analiza i ocena rozwiązań projektowych w ramach projektów IT w celu poprawy funkcjonalności i użyteczności.
- Zarządzanie procesem projektowania:
Koordynowanie procesu projektowania w ramach projektów IT i zapewnianie dotrzymywania terminów i budżetów.
Nie uzyskiwał i nie planuje Pan uzyskiwać przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem:
- pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,
- pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),
- pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),
- oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.
Nie uzyskiwał i nie planuje Pan uzyskiwać przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Nie ponosi Pan odpowiedzialności wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie czynności, które podejmuje Pan w ramach działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług na rzecz Kontrahenta.
Odpowiada Pan przed Kontrahentem za oryginalność layoutów i kompletność prac wykonanych w ramach umowy. Jest Pan odpowiedzialny za to, że nie wykorzystuje bezpośrednio własności intelektualnej innych osób ani nie odsprzedaje własności intelektualnej innych osób Kontrahentowi. Nie ponosi Pan odpowiedzialności za funkcjonalność produktu, ponieważ nie jest bezpośrednio zaangażowany w jego rozwój. Nie ponosi odpowiedzialności za osiągnięcie przez Kontrahenta określonych wskaźników biznesowych za pomocą opracowanego produktu. Efektem końcowym współpracy ze Zlecającym jest przekazanie layoutów i materiałów graficznych do dalszego rozwoju produktu. Oznacza to, że nie ponosi Pan odpowiedzialności wobec osób trzecich. Po przekazaniu layoutów odpowiedzialność Pana wobec Zleceniodawcy kończy się, ponieważ zaakceptował on pracę. Prawidłowość lub wystarczalność realizacji zamówienia jest regulowana przez klienta i fakt akceptacji prac.
Jest Pan samodzielny przy wykonywaniu czynności. Uzgadnia Pan z Kontrahentem materiały pośrednie w ramach wykonywania zleceń. Wówczas Kontrahent może podzielić się swoją opinią, wizją lub doświadczeniem w wykonywaniu podobnych produktów. Pana zdaniem zdecydowanie nie jest to wytyczna, a raczej pośrednie etapy akceptacji pracy. Często zdarza się tak cała praca podzielona jest na pewną liczbę etapów, ponieważ produkt, strona internetowa czy aplikacja mobilna, nad którą pracują, ma dość rozbudowaną funkcjonalność. W takim przypadku na każdym etapie przedstawia Pan wykonaną pracę i dostaję potwierdzenie od Kontrahenta, aby przekazać je do rozwoju, czasami na tych etapach Kontrahent dzieli się swoją opinią i chce coś poprawić. Niemniej, nigdy nie są to bezpośrednie wytyczne do działania. W rezultacie Kontrahent nie ma bezpośredniego wpływu na czas i miejsce Pana pracy. Wykonuje Pan i planuje pracę samodzielnie, bez bezpośredniego udziału czy wytycznych Kontrahenta.
Ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.
Wskazuje Pan jednoznacznie symbole klasyfikacji statystycznej według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) do świadczonych usług:
- Projektowanie (…) użytkownika aplikacji mobilnych i stron internetowych - 62.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.
- Projektowanie prezentacji produktów i materiałów komunikacji marketingowej - 62.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.
- Konsultacja i realizacja projektów informatycznych - 62.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.
Dodatkowo, ponownie wskazuje Pan, że usługi wykonywane przez Pana nie są związane z oprogramowaniem.
Pytanie
Czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana wynosi 8,5% przychodów na podstawie art. 12 ust.1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, czy 12% przychodów na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem wysokość stawki ryczałtu od wynagrodzenia za wymienione we wniosku czynności została uregulowana na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i wynosi 8,5%. Wykonywane przez Pana przychody należy bowiem zakwalifikować do przychodów z działalności usługowej. Stawka 8,5% jest stawką podstawową, stosowaną, gdy przychody z działalności nie są opodatkowane inną stawką na podstawie art. 12 ustawy. W szczególności należy podkreślić, że w ramach swojej działalności nie wykonywał Pan ani nie wykonuje czynności związanych z programowaniem, nie ma zatem wobec niego zastosowania stawka 12% stosowana do usług świadczonych przez programistów na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy. W umowach o świadczenie usług zawieranych przez Pana z klientami wyraźnie zastrzegano, że do jego obowiązków nie będzie należało kodowanie. Przy wykazie zadań wymienionych w umowach każdorazowo znajdowało się zastrzeżenie „Bez pisania kodu". Ponadto potwierdzeniem, że nie zajmował się Pan programowaniem było wskazanie na każdej fakturze adnotacji „Bez pisania kodu" Zastrzeżenia w umowach i na fakturach są ze sobą spójne i jednoznacznie świadczą o tym, że do usług wykonywanych przez Pana nie należało programowanie. Treść każdej z umów wskazuje na to, że świadczenie usług programowania nie było ustalonym przez strony przedmiotem żadnej z zawartych przez Pana umów. Natomiast treść faktur wskazuje, że w trakcie wykonywania żadnej z umów nie doszło do zmiany ustaleń i usługi programowania nie były realnie wykonywane - tytuły na fakturach potwierdzają, że usługi były wykonywane wyłącznie w zakresie każdorazowo określonym w umowie.
Czynności wykonywane przez Pana mieszczą się zatem w zakresie PKWiU 62.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. Innych usług objętych kodem PKD 62.01.Z, w szczególności programowania, Pan nie wykonywał.
Ponieważ art. 12 ustawy nie wprowadza stawki szczególnej dla usług świadczonych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, przychody z działalności powinny być opodatkowane stawką ryczałtu 8,5%.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.).
ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, ze zm.):
ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:
za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie
określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy
opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:
podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:
podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:
opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) (uchylona)
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) (uchylona)
e) (uchylona)
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
1) 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1)
2) 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Ponadto zauważyć należy, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.
W przedstawionym we wniosku opisie wskazał Pan, że:
1. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od (…) 2022 r. Działalność związana jest z oprogramowaniem.
2. do wykonywanej przez Pana działalności nie będą miały zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
3. świadczy Pan usługi sklasyfikowane pod numerem PKWiU 62.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.
4. pierwszy przychód z usług otrzymał Pan 14 kwietnia 2022 r.
Dokonując analizy będących przedmiotem wniosku usług, w pierwszej kolejności należy mieć na uwadze Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) oraz wyjaśnienia Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU z 2015 r.
Zgodnie z wyjaśnieniami GUS w klasie PKWiU 62.01 mieszczą się „Usługi związane z oprogramowaniem”. Klasa ta obejmuje: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.
W klasie tej znajduje się kategoria 62.01.1 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych”, która obejmuje m.in.grupowanie PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”.
Grupowanie PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych” obejmuje:
- usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne,
- usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci (patrz: Wyjaśnienia do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU z 2015 r.).
Podkreślić należy, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku PKWiU ex 62.01.1, wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do tworzenia oprogramowania czy programowania. Przy czym związek ten, może być zarówno bezpośredni, jak i pośredni.
W tym miejscu wskazać należy, że ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie zawiera definicji oprogramowania. W tym celu – mając na względzie, że ustawa dla ustalenia właściwej stawki podatku, odsyła do właściwej klasyfikacji statystycznej – należy posłużyć się definicją Oprogramowania zawartą w zeszycie metodologicznym Głównego Urzędu Statystycznego „Zeszyt metodologiczny. Wskaźnik społeczeństwa informacyjnego. Badania wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych”. Zgodnie z zawartą tam definicją Oprogramowanie (...) to – całość instrukcji i procedur (programów) oraz powiązanych z nimi danych umożliwiających komputerom i innym programowalnym urządzeniom wykonywanie określonych funkcji. Oprogramowanie jest często rozumiane jako synonim terminu program komputerowy, chociaż ma nieco szersze znaczenie – obejmuje także programy wykorzystywane przez inne urządzenia. Do oprogramowania zalicza się systemy operacyjne, programy użytkowe (aplikacje), programy do tworzenia programów, programy sterujące działaniem różnych urządzeń (od telewizorów i innego sprzętu elektronicznego, kalkulatorów, przez telefony komórkowe, do podzespołów komputerowych np. nagrywarek DVD) – tzw. firmware, a także różnego rodzaju programy wykorzystywane przez urządzenia i systemy sieciowe, telekomunikacyjne itp.
Analiza powołanych przepisów prawa, jak również wyjaśnień Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU 2015, w kontekście przedstawionego opisu sprawy, w szczególności zakresu świadczonych usług, prowadzi do stwierdzenia, że świadczone przez Pana, a będące przedmiotem zapytania usługi sklasyfikowane w kategorii PKWiU 62.01.12.0 mają związek z oprogramowaniem.
W ramach działalności świadczy Pan bowiem usługi z zakresu:
a) konsultacji i realizacji projektów informatycznych (doradztwo w zakresie projektowania, współpraca z zespołem programistów, ocena projektu, zarządzanie procesem projektowania),
b) projektowania (…) użytkownika aplikacji mobilnych i stron internetowych (analiza potrzeb klienta, badanie rynku i konkurencji, rozwój architektury informacji, tworzenie makiet i prototypów, projektowanie (…), tworzenie makiet projektowych, współpraca z programistami),
c) projektowania prezentacji produktów i materiałów komunikacji marketingowej (opracowanie koncepcji, tworzenie prezentacji, opracowywanie materiałów marketingowych).
Zgodnie bowiem z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.
Analiza przedstawionego opisu dotyczącego zakresu wykonywanych usług prowadzi do wniosku, że usługi te są związane z oprogramowaniem, a tym samym nie mogą podlegać opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu.
Usługi wykonywane przez Pana należy objąć 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Wobec powyższego Pana stanowisko w zakresie opodatkowania 8,5 % stawką ryczałtu opisanych usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz
- zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).
Ponadto należy podkreślić, że w przypadku wskazania przez Pana nieprawidłowego symbolu PKWiU udzielona odpowiedź w drodze interpretacji indywidualnej nie będzie dawała Panu waloru ochronnego, o którym mowa w art. 14k – 14n Ordynacji podatkowej. Konsekwentnie, organ podatkowy może zakwestionować Pana rozliczenia, jeżeli okaże się, że stosuje Pan nieprawidłową stawkę.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…).
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right