Ujęcie rachunkowe rekompensat i wyrównań w przedsiębiorstwach
Przedsiębiorstwa energetyczne prezentują przychody ze sprzedaży ciepła w księgach rachunkowych w rozbiciu na poszczególne składniki ciepła oraz na poszczególne grupy taryfowe.
Wysokość otrzymanych rekompensat i wyrównań w poszczególnych miesiącach kształtuje się w zależności od ilości sprzedanego ciepła ogółem odbiorcom uprawnionym. Z zatwierdzonych wniosków o wypłatę rekompensat i wyrównań oraz z wniosku o rozliczenie rekompensat nie wynika, jaką część otrzymanych rekompensat i wyrównań należy przypisać do poszczególnych składników ciepła i grup taryfowych. W związku z tym powstaje pytanie, czy rekompensaty i wyrównania należy przypisać do poszczególnych składników ciepła i grup taryfowych.
Na podstawie ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (dalej Ustawa) został wprowadzony mechanizm ustalania przez wytwórcę ciepła określonego poziomu średnich cen wytwarzanego ciepła dla odbiorców na potrzeby gospodarstw domowych i potrzeby użyteczności publicznej, zwanych dalej „średnimi cenami wytwarzania ciepła z rekompensatą”.
Średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą przyjmuje wartość:
1) 150,95 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym;
2) 103,82 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach.
W przypadku gdy w systemie ciepłowniczym występują źródła ciepła wykorzystujące jednocześnie różne paliwa, średnią cenę wytwarzania ciepła określa się proporcjonalnie do procentowego udziału ciepła wytworzonego z tych paliw w ogólnej ilości wytworzonego ciepła.