Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 20 września 2023 r., sygn. III USKP 30/23

1. Definicji pracy górniczej nie można zmieniać ani rozszerzać za pomocą rozporządzeń wykonawczych czy innych dokumentów wewnętrznych, a decydujący jest faktyczny charakter wykonywanych czynności. 

2. Prace związane z obsługą agregatów prądotwórczych, naprawą koparek czy remontem maszyn, nie spełniają wymogów określonych w ustawie emerytalnej jako prace górnicze. 

3. Interpretację pojęcia bieżąca konserwacja należy ściśle zdefiniować i ograniczyć tylko do czynności utrzymania urządzeń wydobywczych i agregatów w dobrym stanie, a nie jakiejkolwiek konserwacji.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jarosław Sobutka (przewodniczący)

‎SSN Romuald Dalewski (sprawozdawca)

‎SSN Renata Żywicka

w sprawie z odwołania S. C.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Wałbrzychu
‎o emeryturę górniczą,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 20 września 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
‎z dnia 28 września 2021 r., sygn. akt III AUa 549/21,

oddala skargę kasacyjną.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 9 lutego 2021 r. Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze oddalił odwołanie S. C. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Wałbrzychu z 10 lipca 2020 r. odmawiającej prawa do emerytury górniczej i zasądził od wnioskodawcy na rzecz strony pozwanej 180 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Sąd Okręgowy ustalił, że S. C., ur. […] 1969 r., prawo jazdy kat. C uzyskał 23 stycznia 1991 r. Od 1 września 1992 r. do 28 lutego 2005 r. wnioskodawca pracował w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku kierowcy w P. w B., który należał do struktur K. w B. Zakładem kierował dyrektor, który podlegał pod dyrektora K. w B. Od 2 października 2001 r. Z. w B. został wyodrębniony strukturalnie, terytorialnie i organizacyjnie spod P. S.A. w B. i stał się jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, działającą w formie oddziału. Zakład posiadał odrębny rachunek bankowy, numer identyfikacji podatkowej NIP, numer identyfikacyjny jednostki lokalnej REGON oraz był odrębnym płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne. Zgodnie z zasadami rachunkowości sporządzał samodzielnie sprawozdanie finansowe, wchodzące w skład sprawozdania łącznego P. S.A. w B. Prowadził odrębne księgi rachunkowe w oparciu o opracowany plan kont oraz samodzielnie rozliczał się z podatków i opłat związanych z prowadzeniem powierzonych mu zadań z wyłączeniem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku VAT. Oddział Z. do 31 lipca 2009 r. był zakładem wykonującym roboty górnicze dla K. w zakresie przewozów wewnątrzzakładowych, mających związek z utrzymaniem ruchu w zakładzie górniczym. Wykonywał transport gruzu, miału osadnikowego, urobku i nadkładu na potrzeby zakładu górniczego, a także wykonywał przewóz brygad robotniczych na terenie zakładu górniczego oraz surowców potrzebnych do obsługi sprzętu górniczego, tj. smary i oleje do maszyn podstawowych i pomocniczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00