Trzynastka za 2023 r. – odpowiedzi na 9 pytań Czytelników
Pracownik jednostki sfery budżetowej nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.
Wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki, stanowi 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę (wraz z innymi świadczeniami ze stosunku pracy uwzględnianymi do obliczenia ekwiwalentu wypoczynkowego) otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne w pełnej wysokości przysługuje pracownikowi, który efektywnie wykonywał pracę przez cały rok, a nie jedynie pozostawał w stosunku pracy. Na prawo pracownika do trzynastki nie wpływa termin, na jaki została z nim zawarta umowa o pracę (umowa terminowa czy bezterminowa). Znaczenia nie ma też wymiar etatu osoby zatrudnionej.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników sfery budżetowej wypłacane jest do 31 marca danego roku za rok poprzedni.
Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najciekawsze pytania Czytelników dotyczące trzynastek.
(?) Czy w razie zmiany zakładu pracy pracownikowi przysługuje prawo do trzynastki
PROBLEM
W naszej placówce opiekuńczo-wychowawczej 31 lipca 2023 r. został rozwiązany stosunek pracy za porozumieniem stron z trzema osobami, z inicjatywy pracodawcy. Jednocześnie osoby te otrzymały propozycję pracy od 1 sierpnia 2023 r. w nowej placówce na tych samych zasadach. Dwie osoby są zatrudnione na czas określony do 31 grudnia 2023 r., jedna osoba na czas nieokreślony. Czy w nowej placówce otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2023 r., gdy nie przepracują 6 miesięcy? Jeśli zatrudnienie w 2023 r. trwało do 30 czerwca 2023 r., a pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim 20 dni kalendarzowych, to czy należy wypłacić trzynastkę za 2023 r.?