Interpretacja indywidualna z dnia 25 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.433.2023.2.KK
Zwolnienie od podatku VAT sprzedaży nieruchomości.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w kwestii zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości. Ww. wniosek uzupełnili Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismami, które wpłynęły do tut. Organu 11 października 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W toku egzekucji sądowej prowadzonej z wniosku Banku Spółdzielczego w (…) przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w (…) (…)przeciwko (…) o świadczenia pieniężne w przedmiocie egzekucji z nieruchomości z tytułu dłużnika hipotecznego, Bank Spółdzielczy w (…) działając na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego nabył nieruchomość położoną w (…) (powiat (…), woj. (…)) przy ul. (…), objętą księgą wieczystą Sądu Rejonowego w (…)prowadzoną pod numerem (…) (dowód: odpis postanowienia Sądu Rejonowego w (…)z dnia (…) r., (…) w sprawie przysądzenia własności; odpis z księgi wieczystej).
Nabycie to nastąpiło wskutek licytacji.
Bank uzyskał przybicie za cenę (…) zł, na poczet której zaliczył egzekwowaną wierzytelność, co zostało zatwierdzone przez Sąd Rejonowy w (…) w postanowieniu z dnia (…) r., sygn. akt (…) o udzieleniu bankowi przybicia. Następnie Sąd wydał ww. postanowienie o przysądzeniu własności na rzecz Banku.
Powołana nieruchomość składa się z działki o pow. (…) ha, budynku mieszkalnego jednorodzinnego, wolnostojącego, dwukondygnacyjnego, niepodpiwniczonego, wybudowanego na przełomie lat (…) (…)w., o powierzchni użytkowej (…) m2, a także wolnostojącego, murowanego, jednokondygnacyjnego budynku o funkcji handlowo-usługowej, o powierzchni użytkowej (…) m2 oraz (…) połączonych ze sobą budynków niemieszkalnych o funkcji gospodarczo-garażowej, o łącznej powierzchni zabudowy (…) m2.
W dziale (…) prowadzonej dla nieruchomości księgi wieczystej wpisane są dożywotnie i bezpłatne służebności mieszkania na rzecz (…) oraz (…) oraz dożywotnie i bezpłatne prawo użytkowania całej nieruchomości na rzecz (…) oraz (…), które będą podlegały wykreśleniu na podstawie prawomocnego postanowienia o przysądzeniu własności wraz z planem podziału sumy uzyskanej z egzekucji (art. 1000 § 1 w zw. z art. 1003 § 1 k.p.c.). W budynku nie dokonywano wyodrębnienia własności lokali.
Zgodnie z treścią księgi wieczystej, poprzedni właściciel tej nieruchomości, (…), nabył prawo jej własności w (…) r. na podstawie umowy darowizny od rodziców: (…) i (…). Jednocześnie ustanowił służebność mieszkania na rzecz swoich małoletnich dzieci: (…) oraz (…), a także prawo użytkowania całej nieruchomości na rzecz (…) oraz (…).
Bank Spółdzielczy w (…) zamierza sprzedać powołaną wyżej nieruchomość, w związku z czym powstaje kwestia, czy sprzedaż ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też będzie zwolniona od tego podatku.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że:
Bank Spółdzielczy w (…) jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Sprzedaż egzekucyjna, na podstawie której w (…) r. Bank Spółdzielczy w (…) nabył własność nieruchomości (poprzedni właściciel: (…), syn (…) i (…)) była zwolniona z podatku od towaru i usług.
Z uwagi na zwolnienie ww. transakcji z podatku VAT, Bank Spółdzielczy w (…) nie dokonywał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem.
Bank Spółdzielczy w (…) nie korzysta z przedmiotowych budynków (tj. budynku mieszkalnego, wolnostojącego budynku o funkcji handlowo-usługowej oraz (…) połączonych ze sobą budynków niemieszkalnych o funkcji gospodarczo-garażowej) na cele związane z prowadzoną działalnością bankową.
Budynki znajdujące się na nieruchomości, tj. budynek mieszkalny, wolnostojący budynek o funkcji handlowo-usługowej oraz (…) połączone ze sobą budynki niemieszkalne o funkcji gospodarczo-garażowej, spełniają definicję budynków/budowli w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.).
Nie posiadają Państwo dokładnej wiedzy kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynku/budowli znajdujących się na nieruchomości – w operacie szacunkowym wskazano zakończenie budowy i zasiedlenie budynku dla budynku mieszkalnego oraz budynku o funkcji handlowo-usługowej na lata (…) (…)w. Natomiast, w odniesieniu do dwóch połączonych ze sobą budynków niemieszkalnych o funkcji gospodarczo-garażowej nie posiadają Państwo takiej wiedzy.
Nie posiadają Państwo wiedzy o pierwszym zasiedleniu budynku/budynków (tj. budynku mieszkalnego, wolnostojącego budynku o funkcji handlowo-usługowej oraz dwóch połączonych ze sobą budynków niemieszkalnych o funkcji gospodarczo-garażowej) przez (…) i (…) (poprzedników prawnych (…)).
Pomiędzy pierwszym zajęciem (używaniem) przedmiotowych budynków (tj. budynku mieszkalnego, wolnostojącego budynku o funkcji handlowo-usługowej oraz (…) połączonych ze sobą budynków niemieszkalnych o funkcji gospodarczogarażowej) a planowaną przez Bank Spółdzielczy w (…) ich sprzedażą upłynie okres dłuższy niż 2 lata.
Bank Spółdzielczy w (…) nie poniósł/ponosił wydatków na ulepszenie przedmiotowych budynków, tj. budynku mieszkalnego, wolnostojącego budynku o funkcji handlowo-usługowej oraz (…) połączonych ze sobą budynków niemieszkalnych o funkcji gospodarczo-garażowej.
Pytanie
Bank Spółdzielczy w (…) zamierza sprzedać powołaną wyżej nieruchomość, w związku z czym powstaje kwestia, czy sprzedaż ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też będzie zwolniona od tego podatku?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Banku Spółdzielczego w (…), sprzedaż ww. nieruchomości będzie zwolniona od opodatkowania podatkiem od towarów i usług, albowiem w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174 ze zm.; dalej: „u.vat”) zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: (a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, (b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
W stanie faktycznym obj. niniejszym wnioskiem nie zachodzi żadna z okoliczności wskazanych w punkcie a) lub b) powyżej, która by wyłączała zwolnienie, co sprawia, że zastosowanie powinna znaleźć reguła ogólna przewidująca zwolnienie od podatku od towarów i usług dostawy (sprzedaży) nieruchomości, o której mowa w nin. wniosku.
Nadmienić należy, że sprzedaż egzekucyjna, na podstawie której Bank Spółdzielczy w (…) nabył własność tej nieruchomości, była zwolniona od tego podatku.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.) – zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 2 ust. 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
W świetle przedstawionych powyżej przepisów, nieruchomość, zarówno gruntowa, jak i zabudowana, spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej sprzedaż, stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Według art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Należy zaznaczyć, że sprzedaż składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Przy czym, wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być albo opodatkowana właściwą stawką podatku VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
W art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy, ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT dla dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających określone w tych przepisach warunki.
Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem, gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynków, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Według art. 2 pkt 14 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a) wybudowaniu lub
b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów - zarówno nieruchomości, jak i ruchomości - przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych - niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.
Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu.
Dodatkowo wskazać należy, że art. 29a ust. 8 ustawy:
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki lub budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku, również sprzedaż gruntu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku.
Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z kilku podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Z treści wniosku wynika, że Bank, który jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, działając na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego nabył nieruchomość składającą się z działki o pow. (…)ha, budynku mieszkalnego jednorodzinnego, wolnostojącego, dwukondygnacyjnego, niepodpiwniczonego, a także wolnostojącego, murowanego, jednokondygnacyjnego budynku o funkcji handlowo-usługowej oraz (…) połączonych ze sobą budynków niemieszkalnych o funkcji gospodarczo-garażowej. Sprzedaż egzekucyjna, na podstawie której w (…) r. Bank nabył własność nieruchomości była zwolniona z podatku od towarów i usług. Bank nie korzysta z przedmiotowych budynków na cele związane z prowadzoną działalnością bankową. Budynki znajdujące się na nieruchomości spełniają definicję budynków w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane.
Państwa wątpliwości w opisanej sprawie dotyczą zastosowania zwolnienia od podatku VAT dostawy przedmiotowej nieruchomości.
Odnosząc się do powyższego należy powtórzyć, że na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynku, jak wyżej już zaznaczono, kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło jego pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Analizując informacje zawarte w opisie sprawy w kontekście wspomnianej definicji pierwszego zasiedlenia należy stwierdzić, że planowana sprzedaż nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, wolnostojącym budynkiem o funkcji handlowo-usługowej oraz dwoma połączonymi ze sobą budynkami niemieszkalnymi o funkcji gospodarczo-garażowej, o których mowa we wniosku, nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą ww. budynków upłynie okres dłuższy niż 2 lata, gdyż – jak wynika z opisu sprawy – budynki te zostały już zasiedlone. Powyższe wynika z faktu, że w operacie szacunkowym, jak Państwo podali, wskazano zakończenie budowy i zasiedlenie budynku mieszkalnego oraz budynku o funkcji handlowo-usługowej na lata (…) (…)wieku. Podkreślają Państwo, że pomiędzy pierwszym zajęciem (używaniem) przedmiotowych budynków a planowaną przez Bank sprzedażą upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Bank nie ponosił wydatków na ulepszenie przedmiotowych budynków. Zatem, zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Mając zatem na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie planowana przez Państwa sprzedaż nieruchomości zabudowanej będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
W konsekwencji powyższego, ze zwolnienia od podatku na podstawie przepisu art. 29a ust. 8 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy korzysta również dostawa (sprzedaż) gruntu, na którym posadowione są budynki będące przedmiotem sprzedaży.
Podsumowując, sprzedaż przez Bank przedmiotowej nieruchomości zabudowanej, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.
Wobec zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na postawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w związku ze sprzedażą opisanej we wniosku nieruchomości bezzasadne jest badanie możliwości korzystania ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a i pkt 2 ustawy, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie jedynie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10.
Tym samym Państwa stanowisko w kwestii zwolnienia od podatku planowanej sprzedaży nieruchomości przez Bank na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty opis sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź straci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1. z zastosowaniem art. 119a;
2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.