Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.338.2023.3.KB

Możliwość zastosowania 12% i 15% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 70.22.11.0 oraz PKWiU 62.02.10.0.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam,że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dotyczących:

-usług sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 70.22.11.0, tj. „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem strategicznym” – jest prawidłowe,

-usług sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 62.02.10.0, tj. „Usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego” – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% i 15%. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 14 września i 5 października 2023 r. (daty wpływu 15 września i 6 października 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od 2 stycznia 2023 r. Pana miejsce zamieszkania oraz siedziba firmy znajduje się na terytorium Polski, posiada Pan polską rezydencję podatkową. W styczniu 2023 roku wybrał Pan formę opodatkowania w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, co zostało zgłoszone we właściwym Urzędzie Skarbowym zgodnym z Pana adresem zamieszkania.

Obecnie w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi w branży IT jako konsultant w oparciu o Umowę o Świadczenie Usług na rzecz spółki z o. o. zarejestrowanej w Polsce. Nie jest Pan członkiem zarządu, podejmuje współpracę tylko i wyłącznie na podstawie zawartej umowy o świadczeniu usług. Dodatkowo poinformował Pan, iż przed zawarciem ww. umowy o świadczenie usług nigdy nie był pracownikiem spółki zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

Przeważający przedmiot Pana działalności gospodarczej stanowi działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki sklasyfikowana pod PKD 62.02.Z oraz pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania sklasyfikowana pod PKD 70.22.Z.

Zakres świadczonych przez Pana usług określony w umowie:

1.Zarządzanie zespołem dyscyplinarnie podległym.

2.Współpraca z zespołem Zarządzającym Produktem w zakresie jego wizji i uzasadnienia biznesowego.

3.Zapewnienie jasnej wizji produktu zespołowi i prowadzenie backlogu zespołu programistów (...).

4.Równoważenie potrzeb krótko i długoterminowych, biorąc pod uwagę potrzeby klientów i wymagania architektury.

5.Priorytetyzacja projektów zgłaszanych do (...), współpraca z organizacją i interesariuszami.

6.Nadzorowanie wdrażanych rozwiązań.

7.Zbieranie informacji o potrzebach użytkowników i działaniu produktów (...).

8.Analiza funkcjonalności systemów informatycznych dla potrzeby (...).

Świadczone przez Pana usługi nie są i nie będą związane z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objęte grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1). Nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line. Usługi nie mają w swym zakresie bezpośrednio projektowania, pisania ani testowania oprogramowania, lecz współpracę z zespołem programistów, zespołem Zarządzającym produktem.

Powyższy zakres usług mieści się w grupowaniach PKWiU:

-jeżeli dotyczą doradztwa w zakresie planowania i projektowania systemów komputerowych, które łączą sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne PKWiU 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”,

-jeżeli dotyczą doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej związanego z zarządzaniem PKWiU 70.22 „Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i usługi zarządzania”.

W zamian za świadczenie usług, zgodnie z zawartą umową otrzymuje Pan wynagrodzenie godzinowe w wysokości 100,00 za każdą godzinę świadczenia usług dot. pkt 1. (zarządzanie zespołem), tj. około 20% miesięcznego świadczenia usług oraz 125,00 za każdą rozpoczętą godzinę świadczenia usług dot. pkt 2-8 (prowadzenie backlogu), tj. około 80% miesięcznego świadczenia usług. Raz w miesiącu wystawia Pan fakturę VAT zbiorczą na ww. usługi w rozbiciu na 2 pozycje. Wraz z fakturą VAT co miesiąc dostarcza Pan załącznik – oświadczenie o liczbie godzin potwierdzających wykonanie ww. usług.

Uzupełnienie wniosku

Dla celów działalności od 2 stycznia 2023 r. po złożeniu oświadczenia o wyborze formy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, prowadzi Pan dokumentację podatkową w formie elektronicznej ewidencji przychodów w celu obliczenia podatku dochodowego, w której jest możliwość obliczenia zaliczki na podatek w podziale na różne stawki ryczałtu oraz oddzielny rejestr dotyczący podatku VAT.

Jako konsultant zgodnie z zawartą umową o świadczenie usług odpowiada Pan na zasadach ogólnych za szkody wyrządzone podczas świadczenia powierzonych usług, w tym także wobec osób trzecich.

Jako konsultant świadczy Pan usługi w zakresie działalności gospodarczej i ponosi ryzyko gospodarcze związane ze świadczonymi usługami.

Wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie mają zastosowania przy wykonywaniu Pana działalności.

Prowadzona przez Pana działalność spełnia warunki definicji działalności usługowej w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jednoosobową działalność gospodarczą otworzył Pan (...) 2023 r., Pana przychody z działalności nie przekroczą kwoty 2 000 000 euro. Nie prowadził Pan działalności w formie spółki.

Wskazał Pan następujące czynności, które wykonuje w ramach działalności gospodarczej oraz grupowania PKWiU:

1.Zarządzanie zespołem dyscyplinarnie podległym, PKWiU 70.22.11.0:

koordynowanie zadań wykonywanych przez zespół poprzez prowadzenie cyklicznych przeglądów postępów, czego efektem jest terminowa realizacja powierzonych zadań;

wyznaczanie podległym pracownikom indywidualnych, kwartalnych zadań premiowych spójnych ze strategią i wizją firmy;

motywowanie podległych pracowników, czego efektem jest ciągłość i stabilność zatrudnienia w zespole;

przewodzenie i reprezentowanie zespołu na różnych szczeblach Organizacji w celu jawnego komunikowania postępów prac i pozyskiwania kluczowych decyzji, również Zarządu;

monitorowanie i raportowanie postępów prac zespołu, którego efektem jest poprawa uzgodnionych wskaźników firmy.

2.Współpraca z zespołem Zarządzającym Produktem w zakresie jego wizji i uzasadnienia biznesowego, PKWiU 62.02.10.0:

projektowanie i rozwój technologii informatycznych (...) dla sieci i systemów komputerowych w celu automatyzacji procesów informatycznych w roli Product Ownera;

weryfikacja uzasadnienia realizacji dla dostarczanych produktów oraz zapewnienie spójności z misją i wizją firmy;

opracowywanie Uzasadnienia Biznesowego dla realizowanych inicjatyw zawierającego kalkulację rentowności prowadzonych działań;

aktywne pozyskiwanie decyzji o zgodzie na finansowanie dla podejmowanych inicjatyw od osób odpowiednio do tego umocowanych.

3.Zapewnienie jasnej wizji produktu zespołowi i prowadzenie backlogu zespołu programistów (...), PKWiU 62.02.10.0:

merytoryczna kontrola wymagań adresowanych przez różne jednostki Biznesowe jako Product Owner czego efektem jest dostarczanie produktów spójnych z celami firmy (bez oprogramowania, które wytwarzane jest przez deweloperów);

akceptacja (...) dostarczonych przez różne Departamenty firmy, których zbiory stanowią backlog-i, przez co definiują zakres zmian podejmowanych inicjatyw;

dekompozycja misji i wizji firmy na mniejsze inicjatywy, czego efektem jest zapewnienie skutecznego osiągania wyznaczonych celów.

4.Równoważenie potrzeb krótko i długoterminowych biorąc pod uwagę potrzeby klientów i wymagania architektury, PKWiU 62.02.10.0:

priorytetyzacja zadań z wykorzystaniem różnych metod, w tym metody (...) w celu osiągnięcia wspólnego zrozumienia pomiędzy interesariuszami;

weryfikacja architektury technicznej oraz biznesowej dostarczanych rozwiązań na podstawie dostarczonych schematów, map procesowych, diagramów oraz wytworzonej dokumentacji.

5.Priorytetyzacja projektów zgłaszanych do (...), współpraca z organizacją i interesariuszami, PKWiU62.02.10.0:

organizowanie cyklicznych przeglądów zgłaszanych inicjatyw w celu wyselekcjonowania tych której najlepiej odpowiadają aktualnym celom firmy;

planowanie kolejności realizacji zgłaszanych inicjatyw w porozumieniu z wszystkimi interesariuszami.

6.Nadzorowanie wdrażanych rozwiązań, PKWiU 62.02.10.0:

odpowiedzialność za komplet dokumentacji wraz z odpowiednimi akceptacjami;

odpowiedzialność za skuteczne przeprowadzenie testów (...)

monitoring tempa prac zespołów wytwórczych z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi m.in. (...);

współtworzenie harmonogramów podejmowanych inicjatyw.

7.Zbieranie informacji o potrzebach użytkowników i działaniu produktów (...), PKWiU 62.02.10.0:

akceptacja zgłoszeń dotyczących modyfikacji wdrożonych rozwiązań;

monitoring incydentów zgłaszanych przez użytkowników dotyczących jakości dostarczanych produktów (...).

8.Analiza funkcjonalności systemów informatycznych dla potrzeby (...), PKWiU 62.02.10.0:

orkiestracja farmy (...) z wykorzystaniem dedykowanej platformy w celu maksymalizacji osiąganych efektów (szybkość działania (...), skuteczność, podatność na błędy);

analiza utylizacji wykorzystywanych licencji w celu zmniejszania kosztów ponoszonych z tego tytułu.

Wskazał, że czynności wymienione w pkt 2-8 dotyczą usług związanych z doradztwem w zakresie informatyki.

Usługi doradcze, o których mowa we wniosku nie są świadczone w ramach wolnego zawodu, wg zasad określonych w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Usługi doradcze, o których mowa we wniosku nie mają związku z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWIU 70.22.16.).

Oprócz wskazanej działalności gospodarczej nie uzyskuje Pan innych dochodów (przychodów) podlegających opodatkowaniu.

Wskazał Pan, że „projektowanie i rozwój technologii informatycznych (...) dla sieci i systemów komputerowych” polega na zapewnieniu jasnej wizji produktu zespołowi i prowadzeniu backlogu zespołu programistów (...). Efektem pracy są instrukcje informatyczne symulujące pracę człowieka przy udziale wyspecjalizowanych platform/narzędzi wspierających ten cel. Produkty szerzej opisane w kolejnych punktach są efektem finalnym ww. usługi.

System komputerowy definiuje Pan jako układ współdziałania dwóch składowych: sprzętu komputerowego oraz oprogramowania, działający w ramach sieci komputerowej.

Informacja dotycząca „systemów komputerowych” wykorzystywanych przez Pana klienta nie jest jawna.

Potwierdził Pan, że „systemy komputerowe” stanowią oprogramowanie (programy komputerowe) oraz elementami tych systemów jest oprogramowanie.

W odniesieniu do pojęcia „produkt”, wskazał Pan, że produktem może być aplikacja, urządzenie systemowe, usługa, lub kombinacja poprzednich elementów, która zapewnia wartość klientowi i partnerom biznesowym.

Pana usługi dotyczą m.in. następujących „produktów”:

-usługi związane z zastępowania nowszą wersją oprogramowania,

-usługi związane z integracją systemów komputerowych,

-usługi związane z udzielaniem pomocy klientowi w uruchamianiu i usuwaniu usterek w oprogramowaniu,

-usługi związane z udzielaniem pomocy klientowi w użytkowaniu i usuwaniu usterek, włączając testowanie podstawowego oprogramowania.

„Produkty” nie obejmują oprogramowania (programów komputerowych).

Doprecyzował Pan, że backlog produktu obejmuje wszystkie cechy, wymagania i funkcjonalności, które powinny znaleźć się w produkcie. Cel stanowi sam produkt. Product backlog nigdy nie jest stały i skończony. W procesie rozwoju produktu wzbogaca się on o kolejne elementy. Każdy z elementów posiada swój opis, oszacowanie, wartość oraz kolejność. Dzięki temu deweloperzy wiedzą, w jaki sposób realizować dany projekt, nad którym czuwa Product Owner, czyli Pan.

Jako „Product Owner” pełni Pan rolę lidera biznesowego i wykonuje następujące czynności:

-nadaje kierunek działaniom zespołu i zarządza rozwojem produktu,

-jest zobowiązany zadbać o to, aby produkt miał jak najwięcej wartości biznesowej, przy jak najmniejszym nakładzie pracy,

-współpracuje z zespołem developerów,

-określa priorytety i upewnia się, że zespół skupia się na realizacji najważniejszych celów,

-podejmuje działania i decyzje, które mają największy wpływ na sukces produktu,

-odpowiada za komunikowanie się z interesariuszami w celu zrozumienia ich potrzeb i oczekiwań wobec produktu,

-zarządza listą zadań (czyli Product Backlogiem), które należy wykonać, aby osiągnąć zamierzony cel i dostarczyć wartość,

-monitoruje postępy w realizacji celu.

W celu wyjaśnienia czym są (...), o których Pan pisze w piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazał Pan na definicję zawartą na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/popcwsparcie/co-to-jest-user-story.

Wyjaśnił Pan, że efektem przeprowadzenia „orkiestracji farmy (...)” jest:

-zapewnienie tworzenia i utrzymania połączenia między robotami a aplikacją,

-zapewnienie dostarczania prawidłowych i aktualnych wersji pakietów do przypisanych (...) w celu ich wykonania,

-utrzymanie i dostarczanie konfiguracji środowisk i procesów (...), zapewnienie automatycznej dystrybucji obciążenia między robotami, śledzenie danych i identyfikacja (...) oraz zapewnienie wymaganych uprawnień dla użytkowników,

-monitorowanie i analiza logów w bazie danych (...),

-nadzór nad narzędziem służącym do orkiestracji farmy (...).

Pytanie

Czy zakres usług wskazanych w stanie faktycznym, które wykonuje Pan w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie umowy o świadczenie usług zawartej z jedną sp. z o. o. kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, dwoma stawkami ryczałtu:

-15% w przypadku usług dotyczących zarządzania zespołem dyscyplinarnie podległym;

-8,5% w przypadku pozostałych usług wymienionych w pozycjach 2-8 związanych z doradztwem w zakresie informatyki w tym prowadzenie backlogu bez oprogramowania?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o PIT osoby fizyczne, które osiągają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Z treści art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie wynika, że użyte przez ustawodawcę określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556).

Wybór zryczałtowanego podatku dochodowego jako formy opodatkowania nie jest dopuszczalny w przypadku wystąpienia którejś z przesłanek negatywnych, wskazanych w art. 8 ustawy o ryczałcie, tj.: jeśli podatnik nie uzyskuje przychodów z prowadzenia apteki, kupna i sprzedaży wartości dewizowych, sprzedaży części do pojazdów mechanicznych i wytwarzania wyrobów objętych podatkiem akcyzowym (z wyłączeniem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii).

W kwestii właściwej stawki podatku wskazał Pan, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest wyjątkowym podatkiem dla osób fizycznych, który jako jedyny umożliwia stosowanie wielu stawek podatku jednocześnie. Ustawodawca przewidział następujące stawki ryczałtu: 17%; 15%; 14%; 10%; 8,5%/12,5%; 12%; 8,5%; 5,5%; 3% oraz 2%. Stosowanie poszczególnych stawek zależy od wykonywanych przez podatnika usług.

Stawka podatku dla konkretnej usługi uzależniona jest od właściwego dla niej kodu PKWiU (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług). Niestety klasyfikacja ze względu na swój ograniczony charakter nie odnosi się wprost do wszystkich usług. Pana zdaniem, opisana we wniosku działalność, mieści się w grupowaniach PKWIU:

-jeżeli dotyczą doradztwa w zakresie planowania i projektowania systemów komputerowych, które łączą sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne PKWiU 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”,

-jeżeli dotyczą doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej związanego z zarządzaniem PKWiU 70.22 „Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i usługi zarządzania”.

Usługi nie mają w swym zakresie bezpośrednio projektowania, pisania ani testowania oprogramowania, lecz współpracę z zespołem programistów, zespołem Zarządzającym produktem.

Do każdej faktury dostarczany jest załącznik potwierdzający ilość godzin świadczenia obu usług w danym miesiącu na rzecz jednego kontrahenta:

-w przypadku usług dotyczących zarządzania zespołem dyscyplinarnie podległym – Pana zdaniem – stosowanie stawki ryczałtu w wysokości 15% jest prawidłowe,

-w przypadku pozostałych usług wymienionych w zakresie usług w pozycjach 2-8 związanych z doradztwem w zakresie informatyki, w tym prowadzenie backlogu bez oprogramowania – Pana zdaniem – stosowanie stawki ryczałtu w wysokości 8,5% jest prawidłowe.

Ewidencję przychodów prowadzi Pan w rzetelny sposób aby móc dokonać stosownych obliczeń podatkowych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

(t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 11 i 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

działalność usługowa – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

wolny zawód – pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych oraz rzeczników patentowych, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu;

pozarolnicza działalność gospodarcza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

 – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.), pod pojęciem usług rozumie:

wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;

wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Zauważyć należy, że wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Wobec tego, dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu do przychodów uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm.), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, każdą usługę należy zaliczyć do odpowiedniego grupowania, zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zakwalifikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostały określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myślart. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m, art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

-15% przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów;

-12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1);

-8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 3 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1)ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a)ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b)ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4)ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu sprawy, w oparciu o umowę o świadczenie usług na rzecz Spółki, świadczy Pan usługi w branży IT jako konsultant.

Zakres świadczonych przez Pana usług określony w umowie jest następująco:

1.Zarządzanie zespołem dyscyplinarnie podległym.

2.Współpraca z zespołem Zarządzającym Produktem w zakresie jego wizji i uzasadnienia biznesowego.

3.Zapewnienie jasnej wizji produktu zespołowi i prowadzenie backlogu zespołu programistów (...).

4.Równoważenie potrzeb krótko i długoterminowych, biorąc pod uwagę potrzeby klientów i wymagania architektury.

5.Priorytetyzacja projektów zgłaszanych do (...), współpraca z organizacją i interesariuszami.

6.Nadzorowanie wdrażanych rozwiązań.

7.Zbieranie informacji o potrzebach użytkowników i działaniu produktów (...).

8.Analiza funkcjonalności systemów informatycznych dla potrzeby (...).

Jako właściwe wskazał Pan następujące grupowania PKWiU:

70.22.11.0– dla czynności wskazanych w pkt 1,

62.02.10.0 dla czynności wskazanych w pkt od 2 do 8.

W zamian za świadczenie usług, zgodnie z zawartą umową otrzymuje Pan wynagrodzenie godzinowe w wysokości 100,00 za każdą godzinę świadczenia usług dot. pkt 1. (zarządzanie zespołem), tj. około 20% miesięcznego świadczenia usług oraz 125,00 za każdą rozpoczętą godzinę świadczenia usług dot. pkt 2-8, tj. około 80% miesięcznego świadczenia usług. Raz w miesiącu wystawia Pan fakturę VAT zbiorczą na ww. usługi w rozbiciu na 2 pozycje. Wraz z fakturą VAT co miesiąc dostarcza Pan załącznik – oświadczenie o liczbie godzin potwierdzających wykonanie ww. usług.

Dokonując analizy będących przedmiotem wniosku usług należy mieć na uwadze Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) oraz wyjaśnienia Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU z 2015 r.

Klasa PKWiU 62.02 obejmuje „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”. Klasa ta nie obejmuje:

usług związanych z doradztwem połączonych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych (strona internetowa, baza danych, określona aplikacja, sieć itp.), sklasyfikowanych w 62.01.1,

usług związanych z doradztwem w zakresie strategii przedsiębiorstw, takich jak: doradztwo dotyczące rozwoju strategii handlu elektronicznego, sklasyfikowanych w 70.22.11.0.

W klasie tej mieści się grupowanie PKWiU 62.02.10.0 „Usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego”. Grupowanie to obejmuje:

usługi związane z doradztwem lub opiniowaniem przez specjalistę technologii informatycznych dotyczące sprzętu komputerowego, takie jak: doradztwo w sprawach dotyczących wymagań odnośnie sprzętu komputerowego i zaopatrzenia w sprzęt komputerowy,

usługi w zakresie dostarczania certyfikatów dotyczących sprzętu komputerowego,

usługi łączące ocenę potrzeb związanych z systemem komputerowym, doradzanie w zakresie zakupu oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz umieszczenia nowego systemu na miejscu,

usługi w zakresie integracji systemów komputerowych, tj. analiza aktualnego systemu komputerowego klienta, obecne i przyszłe wymagania odnośnie zakupu nowego sprzętu i oprogramowania oraz integracja nowych i starych elementów systemu w celu stworzenia nowego zintegrowanego systemu.

Natomiast grupowanie PKWiU 70.22.11.0 „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem strategicznym” obejmuje usługi doradztwa i pomoc operacyjną z zakresu polityki i strategii prowadzenia działalności gospodarczej, planowania ogólnego, kształtowania struktury i kontrolowania przedsiębiorstwa (organizacji). W szczególności usługi doradztwa mogą dotyczyć jednego lub kilku z następujących zagadnień:

-określenia polityki działania firmy,

-określenia struktury organizacyjnej (systemu podejmowania decyzji), które w sposób najbardziej efektywny odpowiadać będą celom przedsiębiorstwa,

-organizacji prawnej,

-strategicznych planów działania,

-usług doradztwa w zakresie rozwoju i restrukturyzacji firmy, takich jak: fuzja, nabywanie przedsiębiorstw, spółki joint ventures, sojusze strategiczne, dywersyfikacja, prywatyzacja,

-rozwoju systemu informacji dla celów zarządzania,

-opracowywania raportów kierowniczych i kontrola,

-planów przekształcenia firmy,

-kontroli form i metod kierowania,

-opracowywania programów ukierunkowanych na zwiększanie zysków,

-pozostałych spraw o szczególnym znaczeniu dla podniesienia poziomu kierowania przedsiębiorstwem (organizacją).

Grupowanie to nie obejmuje:

-usług doradztwa prawnego i reprezentacji w zakresie prawa, sklasyfikowanych w 69.10.1,

-usług doradców finansowych i negocjatorów w zakresie przeprowadzania fuzji i nabywania przedsiębiorstw, sklasyfikowanych w 66.19.21.0.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że przychody ze świadczenia usług sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 70.22.11.0 – jak słusznie Pan wskazał we własnym stanowisku – podlegają opodatkowaniu 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jednakże nie można zgodzić się z Pana stanowiskiem dotyczącym stawki ryczałtu dla usług sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 62.02.10.0. W świetle bowiem treści art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b cyt. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dla usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 62.02.10.0 wynosi 12%. Jeśli zatem świadczy Pan usługi mieszczące się w grupowaniu PKWiU 62.02.10.0, to stawką właściwą dla tych usług jest stawka 12%, a nie – jak wynika z Pana stanowiska – 8,5%.

Reasumując, przypadku, gdy – stosownie do art. 12 ust. 3 ww. ustawy – prowadzi Pan ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów osiąganych osobno dla każdego rodzaju usług, to będzie Pan mógł stosować odrębne stawki ryczałtu dla przychodów osiągniętych z tytułu świadczonych usług, tj.:

-dla usług sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 70.22.11.0 – stawkę w wysokości 15%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

-dla usług sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 62.02.10.0. – stawkę w wysokości 12% art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b tej ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiednich grupowań PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie tylko i wyłącznie w zakresie objętym pytaniem dotyczącym ustalenia stawki opodatkowania w zakresie opisanych usług. A zatem, nie odnosi się do innych kwestii zawartych w opisie sprawy oraz własnym stanowisku, które nie były przedmiotem zapytania.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00