Interpretacja indywidualna z dnia 11 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.542.2023.2.AA
Zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 24 lipca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 3 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 października 2023 r. (wpływ 3 października 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
1. Wnioskodawczyni jest właścicielem budynku położonego w granicach jednostki osadniczej nieposiadającej praw miejskich lub statusu miasta, położonego w granicach gospodarstwa rolnego na ziemi rolnej o powierzchni całkowitej (...) m2, przy ul. (…).
2. Wnioskodawczyni wskazuje, iż jest osobą fizyczną, która nie jest rolnikiem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.
3. Wnioskodawczyni wskazuje, iż jest właścicielem budynku mieszkalnego wskazanego we wniosku w 50%. Drugi właściciel nie jest również rolnikiem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.
4. Budynek jest położony na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym. Mnogość gospodarstw świadczy o charakterze terenów wiejskich oraz ich przeznaczeniu.
5. Budynek jest budynkiem typu wolnostojącego, nadającym się – zgodnie z jego przeznaczeniem użytkownym – do zamieszkania, przy tym stanowi konstrukcyjnie samodzielną całość.
6. Budynek będzie przystosowany między innymi, poprzez wyposażenie w media – do zapewnienia realizacji potrzeb mieszkaniowych przez cały rok kalendarzowy, również w sezonie zimowym (dalej: „Budynek”).
7. Od nieruchomości rolnej płacony jest podatek rolny zgodnie z decyzjami wójta gminy (...) w zakresie określania wymiaru zobowiązania pieniężnego, który stanowiony jest na podstawie ewidencji podatników prowadzonej w urzędzie gminy (...).
8. Budynek składa się z 6 pomieszczeń oraz antresoli:
vi. pokoju 1 na piętrze (dalej: „Pokój nr 1”)
vii. pokoju 2 na piętrze (dalej: „Pokój nr 2”)
9. Tym samym w ramach ww. pomieszczeń znajdują się 2 pokoje, tj. Pokój nr 1 i Pokój nr 2 (dalej zwane razem: „Pokoje do Wynajęcia”).
10. Pokój jest to pomieszczenie wydzielone ścianami, odrębne od innych pomieszczeń, z oknami i drzwiami, które nie pełni funkcji przedpokoju, holu, łazienki, ubikacji, kuchni, spiżarni, werandy, ganku, schowku itp.
11. W Budynku znajduje się podstawowa infrastruktura dająca możliwość zaspokajania potrzeb mieszkalnych i przebywania w Budynku osób.
12. Pokoje do Wynajęcia w tak scharakteryzowanym Budynku mieszkalnym będą wynajmowane w zakresie czasowym, tj. niemającym charakteru stałego, w zależności od potrzeb osób wynajmujących. Wnioskodawczyni dopuszcza możliwość serwowania posiłków.
13. Miejscem zameldowania Wnioskodawczyni jest (…).
14. Wnioskodawczyni zamieszkuje w (...), przy (…).
Ponadto w uzupełnieniu wyjaśniła Pani, że pokoje w tym budynku będą wynajmowane wyłącznie osobom deklarującym przebywanie na wypoczynku.
Pytanie
Czy uzyskane przez Wnioskodawczynię dochody z tytułu wynajmu Pokoi do Wynajęcia znajdujących się w Budynku będą zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Pani stanowisko w sprawie
W Pani ocenie, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji zaniechano poboru podatku.
Z kolei, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Zwolnienie określone w tym przepisie uzależnione jest więc od spełnienia łącznie kilku warunków, a mianowicie:
i.najem musi dotyczyć pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych;
ii. budynki, w których pokoje przeznaczone są na wynajem, położone są na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym;
iii. przedmiotem usług jest najem pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku;
iv. liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy, że w zakresie pytania nr 1 uzyskiwane przez Wnioskodawczynię dochody z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w liczbie nie większej niż 5, w budynku mieszkalnym położonym na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku, zwolnione będą z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Zastosowanie zwolnienia określonego w tym przepisie – w odniesieniu do wynajmu pokoi gościnnych – uzależnione jest od spełnienia łącznie kilku warunków, a mianowicie:
·najem musi dotyczyć pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych,
·budynki mieszkalne, w których znajdują się wynajmowane pokoje, są położone na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym,
·przedmiotem usług jest najem pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku,
·liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Celem omawianego zwolnienia jest wspieranie działalności agroturystycznej prowadzonej na terenach wiejskich, w gospodarstwach rolnych. Ustawodawca nie objął jednak zwolnieniem od opodatkowania wszelkich dochodów z agroturystyki, a jedynie dochody uzyskiwane z „podstawowych” usług agroturystycznych, tj. z wynajmu pokoi gościnnych (przy spełnieniu określonych warunków) i z wyżywienia osób wynajmujących te pokoje.
Stosownie do art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.
W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 333 ze zm.):
Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.
Z opisu sprawy wynika, że:
1)w ramach gospodarstwa rolnego chce Pani wynajmować pokoje turystom;
2)pokoje są 2;
3)pokoje będą wynajmowane w budynku mieszkalnym, a Pani jest współwłaścicielem budynku mieszkalnego, w którym będą wynajmowane pokoje;
4)budynek jest położony na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym;
5)pokoje będą wynajmowane wyłącznie osobom deklarującym przebywanie na wypoczynku.
Na podstawie ww. informacji stwierdzam, że uzyskiwane przez Panią dochody z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w liczbie 2, w budynku mieszkalnym położonym na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom deklarującym przebywanie na wypoczynku będą zwolnione z opodatkowania z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:
1) rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;
2) ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.
Reasumując – może Pani korzystać ze zwolnienia od podatku w sytuacji wynajmu pokoi gościnnych w budynku mieszkalnym położonym na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom deklarującym przebywanie na wypoczynku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, proporcjonalnie do Pani udziału w tej nieruchomości.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).