Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 9 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.600.2023.2.KP

Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego odnośnie wartości świadczeń otrzymanych od wolontariuszki.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 11 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 września 2023 r. (wpływ 2 października 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan działalność leczniczą w zakresie fizjoterapii. Podmiot jest zgłoszony w CEiDG oraz do Urzędu Wojewódzkiego (Rejestr podmiotów leczniczych).

Podmiot posługuje się nazwą (…), co ma związek z faktem, że uczestniczy w projekcie (…).

Usługi świadczone są zarówno w oparciu o kontrakt z NFZ jak i dla osób opłacających je z własnych środków finansowych.

Korzysta Pan z pracy wolontariuszki – Pani (...) Podstawą ww. współpracy jest pisemna umowa, z której wynika czas przeznaczony przez wolontariuszkę na rzecz wspomnianego podmiotu.

Wolontariuszka jest zgłoszona w NFZ jako fizjoterapeuta od (…) 2021 r. w niepełnym wymiarze godzin (tj. 6,30 h dziennie; fizjoterapeuci zatrudnieni na umowach o pracę na pełnym etacie pracują 7,35 h dziennie).

Wolontariuszka podjęła się udzielania określonych umową świadczeń właśnie na zasadzie wolontariatu z dwóch powodów:

1. Opiekuje się swoim dzieckiem chorym na bardzo rzadką, dotąd nienazwaną chorobę genetyczną (związaną z dysfunkcjami w obrębie 10 i 18 chromosomu) i z tego tytułu otrzymuje zasiłek rehabilitacyjny w wysokości 2,5 tys. zł. Wypłata tego zasiłku jest aktualnie możliwa tylko w sytuacji niepodejmowania pracy zarobkowej.

2. Jako fizjoterapeutka ma obowiązek funkcjonowania w zawodzie bez przerwy dłuższej niż 5 lat. W razie uchybienia tej zasadzie byłaby zobowiązana do powtórnego zdawania egzaminów.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan również, że świadczenie otrzymane od wolontariuszki jest udzielane na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1327, 1265 i 1812).

Pytanie

Czy z tytułu pracy ww. wolontariuszki może Pan skorzystać z normy objętej art. 21 ust. 1 ustawy o PIT, która stanowi, że wolna od podatku dochodowego (zwolnienie przedmiotowe) jest wartość otrzymanych świadczeń od wolontariuszy udzielanych na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem może Pan skorzystać z przedmiotowego zwolnienia, ponieważ świadczenie otrzymane od wolontariuszki jest udzielane na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 4) ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, wolontariusze mogą wykonywać świadczenia na rzecz podmiotów leczniczych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej.

Natomiast zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1) ustawy o działalności leczniczej, podmiotem leczniczym są przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców, we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej, w zakresie w jakim wykonują działalność leczniczą. Jak wspomniano wyżej działalność Wnioskodawcy jest wpisana do rejestru podmiotów leczniczych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Art. 2 ust. 1 pkt 1) ww. ustawy określa zaś, że świadczenia zdrowotne to działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania. W zakres świadczeń zdrowotnych wchodzi również fizjoterapia.

Tak więc skoro mamy tutaj do czynienia z podmiotem leczniczym i są wykonywane czynności/świadczenia z zakresu działalności leczniczej przedsiębiorcy, to można interpretować przywołane przepisy w taki sposób, że także podmiot wpisany do CEIDG może zawrzeć umowę z wolontariuszem.

Odrębnie trzeba dodać, że w art. 4 ust. 6 pkt 4) ustawy o zawodzie fizjoterapeuty jest mowa o możliwości wykonywania zawodu w ramach wolontariatu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022, poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest:

 pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ww. ustawy:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 przychodem z działalności gospodarczej są również:

wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem ust. 2g i art. 21 ust. 1 pkt 125 i 125a;

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wskazał Pan, że prowadzi działalność leczniczą w zakresie fizjoterapii i w ramach tej działalności korzysta Pan z pracy wolontariuszki. Podstawą ww. współpracy jest pisemna umowa, z której wynika czas przeznaczony przez wolontariuszkę na rzecz Pana działalności.

Jak stanowi art. 5a pkt 16 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o ustawie o działalności pożytku publicznego - oznacza to ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1327, 1265 i 1812);

Zgodnie z art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 571 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o wolontariuszu – rozumie się przez to osobę fizyczną, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie.

Wobec powyższego wartość nieodpłatnego świadczenia stanowi dla Pana realną korzyść. W praktyce, w pojęciu przychodu mieści się bowiem każda realna korzyść, jaką uzyskał podatnik.

Jednakże, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 117 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych świadczeń od wolontariuszy, udzielanych na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego.

Reasumując, może Pan skorzystać ze zwolnienia wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 117 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do świadczenia otrzymanego od wolontariuszki, które jest udzielane na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00