Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 6 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.412.2023.4.AA
Sprzedaż w drodze licytacji należącej do Pani nieruchomości, na której znajduje się stacja paliw będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 lipca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 11 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT sprzedaży w drodze licytacji komorniczej nieruchomości zabudowanej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 września 2023 r. (wpływ 3 października 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca E.M. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. detalicznej sprzedaży paliw do pojazdów silnikowych. E.M. jest czynnym podatnikiem podatku VAT wpisanym na białą listę podatników.
E.M. jest właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem usługowym - na nieruchomości posadowiona jest stacja paliw. Prawo własności do nieruchomości przysługuje E.M. od co najmniej 5 lat. Nieruchomość została nabyta do majątku prywatnego. Nieruchomość ta wchodzi w skład przedsiębiorstwa E.M. i jest wykorzystywana przez nią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nieruchomość znajduje się w ewidencji środków trwałych E.M.
Przeciwko E.M. toczą się postępowania egzekucyjne prowadzone na zlecenie jej wierzycieli przez komorników sądowych. Został wyznaczony termin licytacji komorniczej ww. nieruchomości E.M.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Nieruchomość będąca przedmiotem licytacji komorniczej została nabyta przez E.M. w drodze umowy zawartej w 2014 r. o częściowy podział majątku dorobkowego małżonków. Uprzednio nieruchomość została nabyta w 1999 r. do majątku wspólnego przez E.M. i jej męża w drodze umowy sprzedaży.
Nieruchomość będąca przedmiotem licytacji składa się z jednej działki ewidencyjnej.
Na nieruchomości objętej księgą wieczystą znajduje się jeden budynek o przeznaczeniu usługowym, trwale z gruntem związana wiata wraz z podwójnymi dystrybutorami służącymi do nalewania paliwa (4 stanowiska), jednostanowiskowa myjnia samochodowa samoobsługowa.
Budynki i budowle w chwili nabycia działki w 2014 r. były już na gruncie - nie zostały wybudowane przez E.M.
Z tytułu nabycia budynków i budowli nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Budynki/budowle były użytkowane od samego początku objęcia nieruchomości przez E.M. we własność.
Pomiędzy rozpoczęciem użytkowania budynków i budowli, a momentem licytacji upłynie okres dłuższy niż 2 lata.
Nie ponosiła Pani wydatków na ulepszenie budynków/budowli, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej danego budynku bądź budowli.
Nie przysługiwało Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości, o której mowa we wniosku.
Na nieruchomości prowadzona jest działalność gospodarcza w zakresie sprzedaży paliw, olejów, akcesoriów samochodowych, żywności, napojów, obsługi klientów itp. a więc opodatkowana podatkiem VAT.
Nieruchomość nie była wykorzystywana do działalności zwolnionej z VAT.
Dla prowadzonej działalności gospodarczej stosuje Pani podatek liniowy.
Dla działalności gospodarczej prowadzi Pani księgę przychodów i rozchodów.
Nie dokonywała/nie dokonuje Pani odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości będącej przedmiotem zbycia w drodze licytacji komorniczej.
Wartość początkową nieruchomości ustaliła Pani poprzez wycenę rzeczoznawcy.
Przy zbyciu nieruchomości w drodze licytacji komorniczej chce Pani uwzględnić koszty postępowania egzekucyjnego należne wierzycielowi lub komornikowi, w tym koszty sporządzenia operatu szacunkowego, koszty zastępstwa prawnego wierzyciela w egzekucji. Wysokość tych kosztów zostanie ustalona w postanowieniu przez komornika - na dzień dzisiejszy można je ustalić wyłącznie szacunkowo. Postanowienie to zostanie wydane po zakończeniu postępowania egzekucyjnego.
W związku z licytacją komorniczą może Pani ponieść koszty wysokości 50.000 zł.
Nie było nakładów na nieruchomości.
Pytanie
Czy sprzedaż nieruchomości E.M. w drodze licytacji przez komornika sądowego będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług?
Pani stanowisko w sprawie
W ocenie wnioskodawcy E.M. sprzedaż jej nieruchomości przez komornika sądowego nie będzie opodatkowana podatkiem VAT, z uwagi na zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Wedle natomiast art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa, prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.
Sprzedaż na licytacji komorniczej nieruchomości zabudowanej budynkiem usługowym wedle ww. przepisów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednakże, art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy wprowadza zwolnienie od tego podatku.
Wedle wzmiankowanego przepisu zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim lub pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
W przedmiotowej sprawie nie zachodzi żadna z przesłanek dotycząca wyłączenia nieruchomości E.M. spod zwolnienia w podatku VAT. Zatem E.M. może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług i nie regulować podatku VAT na skutek sprzedaży jej zabudowanej nieruchomości przez komornika sądowego w drodze licytacji. Stanowisko to potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 18 maja 2021 r. o sygn. akt I Sa/Bd 188/21 uznając, że nie można dostawy zabudowanych gruntów traktować jako czynności wyłączonej spod zwolnienia przedmiotowego z art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a u.p.t.u.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Zgodnie zaś z art. 2 pkt 22 ustawy:
ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W świetle przedstawionych powyżej przepisów, zarówno grunty, jak i budynki i budowle spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy. Tym samym, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, zbycie nieruchomości stanowi dostawę towarów.
Nie każda jednak czynność, która stanowi dostawę towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Określona czynność jest opodatkowana podatkiem VAT, jeśli zostanie wykonana przez podatnika, a więc osobę prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:
podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Według art. 15 ust. 2 ustawy:
działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W świetle powyższych przepisów stwierdzić należy, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Z opisu sprawy wynika, że:
- prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie m.in. detalicznej sprzedaży paliw do pojazdów silnikowych i jest czynnym podatnikiem podatku VAT;
- jest Pani właścicielem nieruchomości zabudowanej;
- planowana jest licytacja komornicza ww. nieruchomości;
- nieruchomość została nabyta przez Panią w drodze umowy zawartej w 2014 r. o częściowy podział majątku dorobkowego małżonków;
- nieruchomość będąca przedmiotem licytacji składa się z jednej działki ewidencyjnej;
- na nieruchomości znajduje się jeden budynek o przeznaczeniu usługowym, trwale z gruntem związana wiata wraz z podwójnymi dystrybutorami służącymi do nalewania paliwa (4 stanowiska), jednostanowiskowa myjnia samochodowa samoobsługowa;
- budynki i budowle w chwili nabycia działki w 2014 r. były już na gruncie - nie zostały przez Panią wybudowane;
- z tytułu nabycia budynków i budowli nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego;
- budynki/budowle były użytkowane od samego początku objęcia przez Panią nieruchomości we własność;
- pomiędzy rozpoczęciem użytkowania budynków i budowli, a momentem licytacji upłynie okres dłuższy niż 2 lata;
- nie ponosiła Pani wydatków na ulepszenie budynków/budowli, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej danego budynku bądź budowli.
Ma Pani wątpliwości, czy licytacyjna sprzedaż należącej do Pani nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Z opisu sprawy wynika, że jest Pani zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a opisana nieruchomość wchodzi w skład Pani przedsiębiorstwa i jest wykorzystywana przez Panią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nieruchomość znajduje się w ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa.
Należy zatem uznać, że przy dostawie opisanej nieruchomości będzie Pani podatnikiem podatku, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. W konsekwencji, dostawa nieruchomości, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Należy zauważyć, że wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
I tak, stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich powstało pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.
Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:
ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie budynku, budowli lub ich części do używania. Zatem aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, budowli lub ich części, ich używania, w tym na potrzeby własne. Pierwsze zasiedlenie budynku, budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynek, budowlę lub ich części oddano w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku, budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika czy też potrzeby własne osoby fizycznej – bowiem w obydwu przypadkach dochodzi do korzystania z budynku, budowli lub ich części.
W przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:
zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:
a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Należy zaznaczyć, że jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego:
w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Co do zasady zatem, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki, budowle lub ich części na nim posadowione. Oznacza to, że grunt dzieli w VAT los podatkowy ww. obiektów, które się na nim znajdują. Zatem w sytuacji, kiedy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.
W analizowanej sprawie należy ustalić, czy sprzedaż licytacyjna opisanej nieruchomości może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
W celu ustalenia, czy do sprzedaży ww. nieruchomości zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku od towarów i usług, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy względem budynku i budowli znajdujących się na nieruchomości nastąpiło pierwsze zasiedlenie, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy.
Analiza przedstawionych okoliczności oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że dostawa budynków i budowli znajdujących się na nieruchomości, nie będzie następować w ramach pierwszego zasiedlenia, gdyż jak wynika z opisu sprawy budynki/budowle były użytkowane od samego początku objęcia nieruchomości przez E.M. we własność w 2014 r. Ponadto, nie ponosiła Pani wydatków na ulepszenie budynków/budowli, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej danego budynku bądź budowli. W konsekwencji zostały spełnione warunki uprawniające do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Zatem, transakcja opisanej we wniosku licytacyjnej sprzedaży budynków i budowli znajdujących się na należącej do Pani nieruchomości, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Tym samym, badanie przesłanek dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT wynikających z art. 43 ust. 1 pkt 10a oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, jest bezzasadne, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Jak wskazano, grunt będący przedmiotem zbycia podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budynki i budowle na nim posadowione. W związku z powyższym – na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy - również zbycie gruntu, z którym związane są wskazane przez Panią budynki i budowle, będzie zwolniona od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Zatem, sprzedaż w drodze licytacji należącej do Pani nieruchomości, na której znajduje się stacja paliw (tj. budynek o przeznaczeniu usługowym, trwale z gruntem związana wiata wraz z podwójnymi dystrybutorami służącymi do nalewania paliwa i jednostanowiskowa myjnia samochodowa samoobsługowa) będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja dotyczy wniosku wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right