Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.566.2023.5.MG

Obowiązki płatnika związane z wypłatą dywidendy na rzecz transparentnej podatkowo spółki luksemburskiej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 maja 2023 roku o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika związanych z wypłatą dywidendy na rzecz transparentnej podatkowo spółki luksemburskiej.

Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 sierpnia 2023 r. (data wpływu 9 sierpnia 2023 r.) oraz z 5 września 2023 r. (data wpływu 5 września 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca („Spółka”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadającą w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy. Spółka jest również czynnym podatnikiem VAT.

Wspólnikiem Spółki posiadającym co najmniej 10% udziałów w Spółce będzie spółka utworzona zgodnie z przepisami Wielkiego Księstwa Luksemburga, tj. Societe en Commandite Speciale („SCSp”). Zgodnie z przepisami Wielkiego Księstwa Luksemburga, jedną z cech charakterystycznych tej formy prawnej jest konieczność posiadania co najmniej jednego wspólnika ponoszącego nieograniczoną odpowiedzialność za jej zobowiązania (ang. general partner), oraz co najmniej jednego wspólnika, którego odpowiedzialność za zobowiązania spółki została ograniczona kwotowo (ang. limited partner).

Dodatkowo, SCSp nie posiada osobowości prawnej odrębnej od jej wspólników, jak również nie ma osobowości prawnopodatkowej na gruncie luksemburskich przepisów o podatkach dochodowych. Przychody (dochody) SCSp podlegają opodatkowywaniu na poziomie jej wspólników, co oznacza, że jest ona uznawana w Luksemburgu za podmiot transparentny podatkowo. SCSp nie będzie prowadziła operacyjnej działalności gospodarczej w Luksemburgu. Zakres działalności SCSp będzie ograniczony do czynności holdingowych / zarządczych w zakresie posiadanych udziałów w innych podmiotach.

Wspólnikami SCSp będą osoby fizyczne rezydenci podatkowi następujących krajów: Polski („Wspólnicy PL”), Niemiec („Wspólnicy DE”), Francji („Wspólnicy FR”), Hiszpanii („Wspólnicy ESP”), Japonii („Wspólnicy JP”), Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej („Wspólnicy US”), Malezji („Wspólnicy Malezja”), Niderlandów („Wspólnicy Holandia”), Filipin („Wspólnicy Filipiny”) oraz Wielkiej Brytanii („Wspólnicy WB”).

Dodatkowo, wspólnikiem SCSp będzie polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiadająca nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce („Wspólnik Polski”). Wszyscy wyżej wymienieni wspólnicy będą dalej zwani „Wspólnikami”.

Wspólnicy będą uczestniczyli w zyskach SCSp w uzgodnionych między nimi proporcjach. Wspólnicy nie posiadają zakładu na terytorium Luksemburga w związku z uczestnictwem w SCSp, jak również Wspólnicy inni niż ci będący rezydentami polskimi, nie posiadają i nie będą posiadali zakładu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Spółka, w toku prowadzonej działalności gospodarczej będzie wypłacała dywidendy („Dywidendy”). Dywidendy będą wypłacane przez Spółkę do SCSp.

Następnie SCSp będzie wypłacała otrzymane środki Wspólnikom w postaci zysku (kwota wypłaconego Wspólnikom zysku nie zawsze będzie równa kwocie Dywidendy otrzymanej przez SCSp). Moment wypłaty Dywidendy przez Spółkę do SCSp oraz moment wypłaty zysku przez SCSp do Wspólników mogą się różnić (przykładowo wypłata zysku przez SCSp Wspólnikom może nastąpić kilka miesięcy po otrzymaniu Dywidendy przez SCSp).

Podmiotem uprawnionym do Dywidendy będzie SCSp. Beneficjentami rzeczywistymi Dywidendy będą jednak Wspólnicy.

Na moment wypłaty Dywidendy, Spółka będzie posiadała aktualne certyfikaty rezydencji Wspólników. Spółka będzie ustalała udział Wspólników w SCSp na podstawie przekazanych jej dokumentów takich jak oświadczenia SCSp, Wspólników lub innych dokumentów, z których podział ten będzie wynikał (np. z odpowiednich dokumentów korporacyjnych SCSp).

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Podmiot zagraniczny - spółka luksemburska nie została jeszcze utworzona. Spółka planuje utworzyć spółkę w Luksemburgu w formie SCSp (zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego we wniosku) w najbliższym czasie. Zgodnie z ustaleniami biznesowymi, Spółka przewiduje, że spółka ta będzie prowadziła działalność pod firmą SCSp i będzie miała siedzibę w Luksemburgu. Jednakże Spółka nie wyklucza, że z uwagi na okoliczności biznesowe lub wymogi przepisów prawa w Luksemburgu, firma ta będzie brzmiała inaczej.

Pytania

1.Czy wypłacona przez Spółkę do SCSp Dywidenda z wypracowanego zysku, stanowi dla Wspólników PL bezpośredni przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT?

2.W przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej na pytanie nr 1, czy Spółka będzie zobowiązana do obliczenia i poboru podatku od uzyskanego przez Wspólników PL przychodu (dochodu) - na zasadach określonych w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT w proporcji do posiadanego udziału w zysku Wspólników PL w SCSp?

3.Czy wypłacona przez Spółkę do SCSp Dywidenda stanowi dla Wspólników DE dochód (przychód) z tytułu dywidendy, który podlega opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami Ustawy o PIT, z uwzględnieniem właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, tj. czy Spółka jest zobowiązana obliczyć podatek na zasadach opisanych w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, pobrać ten podatek oraz wpłacić go na rachunek właściwego urzędu skarbowego?

4.Czy wypłacona przez Spółkę do SCSp Dywidenda stanowi dla Wspólników FR dochód (przychód) z tytułu dywidendy, który podlega opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami Ustawy o PIT, z uwzględnieniem właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, tj. czy Spółka jest zobowiązana obliczyć podatek na zasadach opisanych w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, pobrać ten podatek oraz wpłacić go na rachunek właściwego urzędu skarbowego?

5.Czy wypłacona przez Spółkę do SCSp Dywidenda stanowi dla Wspólników ESP dochód (przychód) z tytułu dywidendy, który podlega opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami Ustawy o PIT, z uwzględnieniem właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, tj. czy Spółka jest zobowiązana obliczyć podatek na zasadach opisanych w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, pobrać ten podatek oraz wpłacić go na rachunek właściwego urzędu skarbowego?

6.Czy wypłacona przez Spółkę do SCSp Dywidenda stanowi dla Wspólników JP dochód (przychód) z tytułu dywidendy, który podlega opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami Ustawy o PIT, z uwzględnieniem właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, tj. czy Spółka jest zobowiązana obliczyć podatek na zasadach opisanych w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, pobrać ten podatek oraz wpłacić go na rachunek właściwego urzędu skarbowego?

7.Czy wypłacona przez Spółkę do SCSp Dywidenda stanowi dla Wspólników US dochód (przychód) z tytułu dywidendy, który podlega opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami Ustawy o PIT, z uwzględnieniem właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, tj. czy Spółka jest zobowiązana obliczyć podatek na zasadach opisanych w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, pobrać ten podatek oraz wpłacić go na rachunek właściwego urzędu skarbowego?

8.Czy wypłacona przez Spółkę do SCSp Dywidenda stanowi dla Wspólników Malezja dochód (przychód) z tytułu dywidendy, który podlega opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami Ustawy o PIT, z uwzględnieniem właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, tj. czy Spółka jest zobowiązana obliczyć podatek na zasadach opisanych w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, pobrać ten podatek oraz wpłacić go na rachunek właściwego urzędu skarbowego?

9.Czy wypłacona przez Spółkę do SCSp Dywidenda stanowi dla Wspólników Holandia dochód (przychód) z tytułu dywidendy, który podlega opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami Ustawy o PIT, z uwzględnieniem właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, tj. czy Spółka jest zobowiązana obliczyć podatek na zasadach opisanych w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, pobrać ten podatek oraz wpłacić go na rachunek właściwego urzędu skarbowego?

10.Czy wypłacona przez Spółkę do SCSp Dywidenda stanowi dla Wspólników Filipiny dochód (przychód) z tytułu dywidendy, który podlega opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami Ustawy o PIT, z uwzględnieniem właściwej umowy o unikaniu podwójnego, tj. czy Spółka jest zobowiązana obliczyć podatek na zasadach opisanych w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, pobrać ten podatek oraz wpłacić go na rachunek właściwego urzędu skarbowego?

11.Czy wypłacona przez Spółkę do SCSp Dywidenda stanowi dla Wspólników WB dochód (przychód) z tytułu dywidendy, który podlega opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami Ustawy o PIT, z uwzględnieniem właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, tj. czy Spółka jest zobowiązana obliczyć podatek na zasadach opisanych w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, pobrać ten podatek oraz wpłacić go na rachunek właściwego urzędu skarbowego?

12.Czy Spółka będzie uprawniona przy wypłacie Dywidendy do zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 22 ust. 4 ustawy CIT w stosunku do Wspólnika Polskiego i niepobrania podatku u źródła z uwagi na transparentność podatkową SCSp w Luksemburgu?

Przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia jest odpowiedź na pytania Nr 1-11 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie pytania Nr 12 dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

W ocenie Spółki, z uwagi na fakt, że SCSp jest podmiotem transparentnym podatkowo, dywidenda wypłacana SCSp powinna być traktowana tak, jakby była wypłacana bezpośrednio na rzecz Wspólników PL. W konsekwencji, u każdego ze Wspólników PL powstanie z tego tytułu przychód (dochód) z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), dalej Ustawa o PIT.

Ad. 2

W ocenie Spółki, obowiązek obliczenia i poboru podatku od uzyskanego przez Wspólników PL przychodu (dochodu) z tytułu dywidendy spoczywa na Spółce jako płatniku, w proporcji do posiadanego przez Wspólników PL udziału w zysku w SCSp.

Ad. 3

W ocenie Spółki, Dywidenda wypłacona Wspólnikom DE stanowi dla Wspólników DE dochód (przychód) z tytułu dywidendy, który powinien zostać opodatkowany zgodnie z zasadami opodatkowania dywidend określonymi w Ustawie o PIT, z uwzględnieniem UPO Niemcy. Podatek powinna obliczyć, pobrać oraz wpłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego Spółka, działająca jako płatnik.

Ad. 4

W ocenie Spółki, Dywidenda wypłacona Wspólnikom FR stanowi dla Wspólników FR dochód (przychód) z tytułu dywidendy, który powinien zostać opodatkowany zgodnie z zasadami opodatkowania dywidend określonymi w Ustawie o PIT, z uwzględnieniem UPO Francja. Podatek powinna obliczyć, pobrać oraz wpłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego Spółka, działająca jako płatnik.

Ad. 5

W ocenie Spółki, Dywidenda wypłacona Wspólnikom ESP stanowi dla Wspólników ESP dochód (przychód) z tytułu dywidendy, który powinien zostać opodatkowany zgodnie z zasadami opodatkowania dywidend określonymi w Ustawie o PIT, z uwzględnieniem UPO Hiszpania. Podatek powinna obliczyć, pobrać oraz wpłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego Spółka, działająca jako płatnik.

Ad. 6

W ocenie Spółki, Dywidenda wypłacona Wspólnikom JP stanowi dla Wspólników JP dochód (przychód) z tytułu dywidendy, który powinien zostać opodatkowany zgodnie z zasadami opodatkowania dywidend określonymi w Ustawie o PIT, z uwzględnieniem UPO Japonia. Podatek powinna obliczyć, pobrać oraz wpłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego Spółka, działająca jako płatnik.

Ad. 7

W ocenie Spółki, Dywidenda wypłacona Wspólnikom US stanowi dla Wspólników US dochód (przychód) z tytułu dywidendy, który powinien zostać opodatkowany zgodnie z zasadami opodatkowania dywidend określonymi w Ustawie o PIT, z uwzględnieniem UPO USA. Podatek powinna obliczyć, pobrać oraz wpłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego Spółka, działająca jako płatnik.

Ad. 8

W ocenie Spółki, Dywidenda wypłacona Wspólnikom Malezja stanowi dla Wspólników Malezja dochód (przychód) z tytułu dywidendy, który powinien zostać zwolniony w przypadku wypłaty Dywidendy do końca 2023 roku na podstawie UPO Malezja 1 oraz który powinien zostać opodatkowany zgodnie z zasadami opodatkowania dywidend określonymi w Ustawie o PIT, z uwzględnieniem UPO Malezja 2 w przypadku wypłaty Dywidendy od 1 stycznia 2024 roku. Podatek powinna obliczyć, pobrać oraz wpłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego Spółka, działająca jako płatnik.

Ad. 9

W ocenie Spółki, Dywidenda wypłacona Wspólnikom Holandia stanowi dla Wspólników Holandia dochód (przychód) z tytułu dywidendy, który powinien zostać opodatkowany zgodnie z zasadami opodatkowania dywidend określonymi w Ustawie o PIT, z uwzględnieniem UPO Holandia. Podatek powinna obliczyć, pobrać oraz wpłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego Spółka, działająca jako płatnik.

Ad. 10

W ocenie Spółki, Dywidenda wypłacona Wspólnikom Filipiny stanowi dla Wspólników Filipiny dochód (przychód) z tytułu dywidendy, który powinien zostać opodatkowany zgodnie z zasadami opodatkowania dywidend określonymi w Ustawie o PIT, z uwzględnieniem UPO Filipiny. Podatek powinna obliczyć, pobrać oraz wpłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego Spółka, działająca jako płatnik.

Ad. 11

W ocenie Spółki, Dywidenda wypłacona Wspólnikom WB stanowi dla Wspólników WB dochód (przychód) z tytułu dywidendy, który powinien zostać opodatkowany zgodnie z zasadami opodatkowania dywidend określonymi w Ustawie o PIT, z uwzględnieniem UPO Wielka Brytania. Podatek powinna obliczyć, pobrać oraz wpłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego Spóła, działająca jako płatnik.

Uzasadnienie Państwa stanowiska.

Ad. 1

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy PIT, osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy, tj. podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Zgodnie z art. 5b ust. 2 Ustawy o PIT, przychód (dochód) osiągnięty z tytułu udziału w zysku spółki nie będącej podatnikiem CIT stanowi co do zasady dla jej wspólników (osób fizycznych) przychód (dochód) z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednocześnie, zgodnie z art. 5a pkt 6 Ustawy o PIT, powyższe nie ma zastosowania do przychodów/dochodów, które można zaliczyć do innego źródła przychodów. Takim osobnym źródłem przychów są np. przychody z kapitałów pieniężnych (art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PIT). Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału. Jednocześnie, zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy o PIT, przychody m.in. z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnego przedsięwzięcia, u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, SCSp jest spółką transparentną podatkowo, tj. przychody (dochody) SCSp podlegają opodatkowywaniu na poziomie jej wspólników. Spółka ta, powinna być zatem traktowana jako spółka niebędąca osobą prawną w rozumieniu art. 5a pkt 26 Ustawy o PIT. Przykładowo potwierdza to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 16 stycznia 2023 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.859.2022.1.NM) wskazując, że „należy uznać, że luksemburska spółka SCSp mieści się w pojęciu spółki niebędącej osobą prawną w rozumieniu art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”. W interpretacji tej Dyrektor KIS podkreślił również, że „Transparentność podatkowa spółki SCSp polega na tym, że dochód niejako przepływa do wspólników, przychody i koszty generowane przez spółkę są alokowane do wspólników, a wspólnicy są zobowiązani do opodatkowania tych dochodów „za spółkę”, niezależnie od tego, czy faktycznie wypłacono im jakiekolwiek kwoty (tak jak w przypadku polskich spółek niebędących osobami prawnymi)....”.

W ocenie Spółki powyższe prowadzi do wniosku, że dywidenda wypłacona przez Spółkę do SCSp powinna zostać potraktowana analogicznie jak np. dywidenda wypłacona przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych do polskiej spółki niebędącej osobą prawną (np. do spółki jawnej), której wspólnikami są polscy rezydenci podatkowi. Wynika to z faktu, że jak już wskazano powyżej, SCSp powinna być traktowana dla celów podatkowych jako spółka niebędąca osobą prawną, tj. jako spółka transparentna podatkowo. W ocenie Spółki, z uwagi na tę transparentność, dywidenda wypłacana przez Spółkę do SCSp powinna zostać potraktowana na gruncie Ustawy o PIT tak samo, jakby była wypłacana bezpośrednio Wspólnikom PL. Dla Wspólników PL, będących osobami fizycznymi - rezydentami podatkowymi w Rzeczypospolitej Polskiej, jest to bowiem przychód (dochód) wprost z dywidendy, a nie z działalności gospodarczej SCSp. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidulanych.

Przykładowo wskazać można interpretację z dnia 11 czerwca 2021 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.277.2021.1.MK1 oraz interpretację z dnia 16 lutego 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.1120.2021.1.AK. Podsumowując powyższe, w ocenie Spółki, dywidenda wypłacona przez Spółkę powinna być alokowana bezpośrednio do każdego ze Wspólników PL i opodatkowana PIT jako ich przychód (dochód) ze źródła kapitały pieniężne zgodnie (art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT).

Ad. 2

W związku z tym, że dywidenda wypłacona przez Spółkę powinna być alokowana bezpośrednio do każdego ze Wspólników PL i opodatkowana jako przychód (dochód) w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, Spółka będzie zobowiązana do obliczenia i poboru podatku od uzyskanego przez Wspólników PL przychodu (dochodu) z tytułu dywidendy (proporcjonalnie do posiadanego przez Wspólników PL udziału w zysku w SCSp). Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 4 Ustawy o PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału. Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Zgodnie z art. 41 ust. 4 Ustawy o PIT, płatnicy (tj. m.in. osoby prawne) są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy (lub wartości pieniężnych) m.in. z tytułów określonych w art. 30a ust. 1 pkt 1-11 Ustawy o PIT.

Kwoty pobranych zaliczek na podatek, zgodnie z art. 42 ust. 1 Ustawy o PIT, płatnicy przekazują na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika, w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek). W świetle powyższego oraz w świetle faktu, że SCSp jest spółką transparentną podatkowo, Spóła, jako płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych będzie zobowiązana pobrać ten podatek zgodnie z ww. wskazanym art. 30a ust. 1 pkt 4 oraz ust. 6 Ustawy o PIT (tj. w wysokości 19%). Powyższe oznacza również, że Wspólnicy PL nie będą zobowiązani do odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu uzyskanego z tytułu bycia wspólnikami SCSp w zakresie, w jakim dochód ten zostanie wcześniej opodatkowany przez Spółkę. W związku z tym, że Wspólnicy PL nie będą uczestniczyli w całym zysku SCSp, Spółka będzie zobowiązana do obliczenia i poboru podatku od uzyskanego przez Wspólników PL przychodu (dochodu) z tytułu dywidendy w proporcji do posiadanego przez Wspólników PL udziału w zysku w SCSp. Udział ten Spółka będzie mogła ustalić na podstawie przekazanych Spółce dokumentów takich jak oświadczenia SCSp, Wspólników PL lub innych dokumentów, z których podział ten będzie wynikał (np. z odpowiednich dokumentów korporacyjnych SCSp).

Powyższa konkluzja znajduje potwierdzenie zarówno w wyżej przytoczonych interpretacjach z dnia 11 czerwca 2021 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.277.2021.1.MK1 oraz z dnia 16 lutego 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.1120.2021.1.AK, jak również w interpretacji z dnia 16 stycznia 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.859.2022.1.NM.

Ad. 3

Zgodnie z art. 3 ust. 2a Ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, posiadają jedynie ograniczony obowiązek podatkowy, tj. podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Katalog takich dochodów został wskazany w art. 3 ust. 2b Ustawy o PIT. Katalog ten jest katalogiem otwartym, co oznacza, że ustawodawca dopuszcza istnienie także innych dochodów, które należy uznać za osiągnięte na terytorium Polski. W ocenie Spółki, takim dochodem są dywidendy wypłacane przez polskich podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Stanowisko to zostało wyrażone przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 15 marca 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.958.2021.2.KS.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PIT, źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału. Z kolei zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Dodatkowo, zgodnie z art. 30a ust. 2 Ustawy o PIT, przepisy ust. 1 pkt 1-5 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Zgodnie z art. 10 pkt 1 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90), dalej UPO Niemcy, dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w umawiającym się państwie (Polsce) osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie (Niemcy) mogą być opodatkowane w tym drugim państwie (Niemcy). Zgodnie z punktem 2 ww. artykułu, dywidendy mogą być opodatkowane także w umawiającym się państwie (Polsce), w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę i zgodnie z prawem tego państwa, ale jeżeli osoba uprawniona do dywidend ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie (Niemczech). Tak wymierzony podatek nie może przekroczyć:

i. 5 procent kwoty dywidend brutto, jeżeli osobą uprawnioną jest spółka (inna niż spółka osobowa), której bezpośredni udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendy wynosi co najmniej 10 procent,

ii. 15 procent kwoty dywidend brutto we wszystkich pozostałych przypadkach.

Zgodnie z UPO Niemcy, określenie „dywidendy” oznacza dochód z akcji, akcji gratisowych, praw do udziału w zysku, akcji w górnictwie, akcji założycieli lub innych praw, z wyjątkiem wierzytelności, do udziału w zyskach, jak również inny dochód, który według prawa państwa (Polski), w którym spółka wypłacająca dywidendy ma siedzibę, jest pod względem podatkowym traktowany jak dochód z akcji i wypłaty z tytułu świadectw udziałowych w funduszu inwestycyjnym.

Jednocześnie, jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 1, w związku z tym, że SCSp jest podmiotem transparentnym podatkowo (przychody (dochody) SCSp podlegają opodatkowywaniu na poziomie jej wspólników), Dywidendę należy traktować tak, jakby była bezpośrednio wypłacona Wspólnikom DE.

Z powyższych przepisów UPO Niemcy wynika, że Polsce, jako państwu, z którego wypłacana jest Dywidenda, przysługuje prawo do jej opodatkowania. Jednocześnie art. 10 pkt 2 UPO Niemcy przewiduje ograniczenie wysokości podatku. W związku z tym, że SCSp jest podmiotem transparentnym podatkowo, Wspólnicy DE (osoby fizyczne) są rzeczywistymi beneficjentami Dywidendy, zastosowanie znajdzie art. 10 pkt 2 lit. b) UPO Niemcy, zgodnie z którym Dywidenda podlega opodatkowaniu stawką 15% PIT kwoty Dywidendy brutto (pod warunkiem posiadania przez Spółkę aktualnego certyfikatu rezydencji Wspólników DE).

Na marginesie, Spółka wskazuje, że analogiczne zasady opodatkowania miałyby zastosowanie, gdyby kierować się zasadą „look through approach”. Zasada ta została wskazana m.in. w projekcie objaśnień podatkowych dotyczących zasad poboru podatku u źródła z dnia 19 czerwca 2019 r. („Objaśnienia”). W Objaśnieniach zostało wskazane, że „(...) zasadne jest uznać, że podmioty pośredniczące, a więc te, które co do zasady nie spełniają definicji rzeczywistego właściciela, nie powinny korzystać z uprawnień przyznawanych przez poszczególne UPO. Niemniej jednak z przewidzianych w UPO i prawie Unii Europejskiej (tzn. Dyrektywy PS i IR) mogą korzystać inwestorzy (udziałowcy) z kraju objętego tymi postanowieniami, jeżeli są oni podatnikami w stosunku do otrzymanej należności i spełniają inne warunki przewidziane dla tych uprawnień (np. w określonych sytuacjach posiadają status rzeczywistego właściciela). Rozwiązanie to odpowiada koncepcji znanej pod nazwą „look through approach”. Na obowiązek stosowania zasady „look through approach” wskazują również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach (np. interpretacja z dnia 18 marca 2020 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.534.2019.2.JC, interpretacja z dnia 19 czerwca 2020 r., znak 0111-KDIB2-1.4010.105.2020.2.MK).

Podsumowując powyższe, w ocenie Spółki, Dywidenda wypłacona Wspólnikom DE stanowi dla Wspólników DE przychód z tytułu dywidendy, który powinien zostać opodatkowany zgodnie z zasadami opodatkowania dywidend określonymi w Ustawie o PIT, z uwzględnieniem UPO Niemcy, tj. w wysokości 15% kwoty Dywidendy brutto.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów), w tym od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

W myśl art. 41 ust. 4 i 4e Ustawy o PIT, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT.

Zgodnie zaś z art. 42 ust. 1 Ustawy PIT, płatnicy, o których mowa w art. 41 Ustawy o PIT, przekazują kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Natomiast z art. 42 ust. 1a Ustawy o PIT wynika, iż w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru.

Podsumowując powyższe, mając na uwadze, że Dywidenda wypłacona Wspólnikom DE stanowi dla Wspólników DE przychód z tytułu dywidendy, Spółka, działając jako płatnik, powinna obliczyć, pobrać oraz wpłacić podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Ad. 4

Zgodnie z art. 3 ust. 2a Ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, posiadają jedynie ograniczony obowiązek podatkowy, tj. podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Katalog takich dochodów został wskazany w art. 3 ust. 2b Ustawy o PIT. Katalog ten jest katalogiem otwartym, co oznacza, że ustawodawca dopuszcza istnienie także innych dochodów, które należy uznać za osiągnięte na terytorium Polski. W ocenie Spółki, takim dochodem są dywidendy wypłacane przez polskich podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Stanowisko to zostało wyrażone przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 15 marca 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.958.2021.2.KS.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PIT, źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału. Z kolei zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Dodatkowo, zgodnie z art. 30a ust. 2 Ustawy o PIT, przepisy ust. 1 pkt 1-5 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Zgodnie z art. 10 pkt 1 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1977 r. Nr 1, poz. 5), dalej UPO Francja, dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w umawiającym się państwie (Polsce) osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie (Francja) mogą być opodatkowane w tym drugim państwie (Francja). Zgodnie z punktem 2 ww. artykułu, dywidendy te mogą być jednak opodatkowane w tym umawiającym się państwie i według prawa tego państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę (Polska), ale gdy osoba, która pobiera dywidendy jest ich rzeczywistym odbiorcą, podatek ten nie może przekroczyć:

i. 5 procent kwoty dywidend brutto, jeżeli osobą uprawnioną jest spółka (inna niż spółka osobowa), rozporządzającą bezpośrednio co najmniej 10% kapitału spółki wypłacającej dywidendy,

ii. 15 procent kwoty dywidend brutto we wszystkich pozostałych przypadkach.

Zgodnie z UPO Francja, określenie „dywidendy” oznacza wpływy z akcji lub innych praw związanych z udziałem w zyskach, z wyjątkiem wierzytelności, jak również wpływy pochodzące z innych udziałów w spółce, które według prawa podatkowego Państwa, w którym spółka wydzielająca dywidendy ma siedzibę, zrównane są z wpływami z akcji.

Jednocześnie, jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 1, w związku z tym, że SCSp jest podmiotem transparentnym podatkowo (przychody (dochody) SCSp podlegają opodatkowywaniu na poziomie jej wspólników), Dywidendę należy traktować tak, jakby była bezpośrednio wypłacona Wspólnikom FR.

Z powyższych przepisów UPO Francja wynika, że Polsce, jako państwu, z którego wypłacana jest Dywidenda, przysługuje prawo do jej opodatkowania. Jednocześnie art. 10 pkt 2 UPO Francja przewiduje ograniczenie wysokości podatku. W związku z tym, że SCSp jest podmiotem transparentnym podatkowo, a Wspólnicy FR (osoby fizyczne) są rzeczywistymi beneficjentami Dywidendy, zastosowanie znajdzie art. 10 pkt 2 lit. b) UPO Francja, zgodnie z którym Dywidenda podlega opodatkowaniu stawką 15% PIT kwoty Dywidendy brutto (pod warunkiem posiadania przez Spółkę aktualnego certyfikatu rezydencji Wspólników FR).

Na marginesie, Spółka wskazuje, że analogiczne zasady opodatkowania miałyby zastosowanie, gdyby kierować się zasadą „look through approach”. Zasada ta została wskazana m.in. w projekcie Objaśnień oraz w interpretacjach indywidualnych, które zostały przytoczone w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 3.

Podsumowując powyższe, w ocenie Spółki, Dywidenda wypłacona Wspólnikom FR stanowi dla Wspólników FR przychód z tytułu dywidendy, który powinien zostać opodatkowany zgodnie z zasadami opodatkowania dywidend określonymi w Ustawie o PIT, z uwzględnieniem UPO Francja, tj. w wysokości 15% kwoty Dywidendy brutto.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów), w tym od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

W myśl art. 41 ust. 4 i 4e Ustawy o PIT, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT.

Zgodnie zaś z art. 42 ust. 1 Ustawy PIT, płatnicy, o których mowa w art. 41 Ustawy o PIT, przekazują kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Natomiast z art. 42 ust. 1a Ustawy o PIT wynika, iż w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru.

Podsumowując powyższe, mając na uwadze, że Dywidenda wypłacona Wspólnikom FR stanowi dla Wspólników FR przychód z tytułu dywidendy, Spółka, działając jako płatnik, powinna obliczyć, pobrać oraz wpłacić podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Ad. 5

Zgodnie z art. 3 ust. 2a Ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, posiadają jedynie ograniczony obowiązek podatkowy, tj. podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Katalog takich dochodów został wskazany w art. 3 ust. 2b Ustawy o PIT. Katalog ten jest katalogiem otwartym, co oznacza, że ustawodawca dopuszcza istnienie także innych dochodów, które należy uznać za osiągnięte na terytorium Polski. W ocenie Spółki, takim dochodem są dywidendy wypłacane przez polskich podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Stanowisko to zostało wyrażone przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 15 marca 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.958.2021.2.KS.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PIT, źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału. Z kolei zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Dodatkowo, zgodnie z art. 30a ust. 2 Ustawy o PIT, przepisy ust. 1 pkt 1-5 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Zgodnie z art. 10 pkt 1 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Hiszpanii o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w Madrycie dnia 15 listopada 1979 r. (Dz. U. z 1982 r. Nr 17, poz. 127), dalej UPO Hiszpania, dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w umawiającym się państwie (Polsce) osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie (Hiszpania) mogą być opodatkowane w tym drugim państwie (Hiszpania). Zgodnie z punktem 2 ww. artykułu, dywidendy te mogą być jednak opodatkowane w tym umawiającym się państwie i według prawa tego państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę (Polska). Podatek ten nie może jednak przekraczać:

i. 5% kwoty dywidendy brutto, jeżeli odbiorca jest spółką (inną niż współudział) rozporządzającą bezpośrednio co najmniej 25% kapitału spółki wypłacającej dywidendy;

ii. 15% kwoty dywidendy brutto we wszystkich innych wypadkach.

Zgodnie z UPO Hiszpania, określenie „dywidendy” oznacza wpływy z akcji lub innych praw związanych z udziałem w zyskach, z wyjątkiem wierzytelności, jak również wpływy pochodzące z innych udziałów w spółce, które są traktowane w ten sam sposób jak wpływy z akcji, zgodnie z prawem podatkowym Państwa, w którym spółka wydzielająca dywidendy ma siedzibę.

Jednocześnie, jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 1, w związku z tym, że SCSp jest podmiotem transparentnym podatkowo (przychody (dochody) SCSp podlegają opodatkowywaniu na poziomie jej wspólników), Dywidendę należy traktować tak, jakby była bezpośrednio wypłacona Wspólnikom ESP.

Z powyższych przepisów UPO Hiszpania wynika, że Polsce, jako państwu, z którego wypłacana jest Dywidenda, przysługuje prawo do jej opodatkowania. Jednocześnie art. 10 pkt 2 UPO Hiszpania przewiduje ograniczenie wysokości podatku. W związku z tym, że SCSp jest podmiotem transparentnym podatkowo, a Wspólnicy ESP są osobami fizycznymi, zastosowanie znajdzie art. 10 pkt 2 lit. b) UPO Hiszpania, zgodnie z którym Dywidenda podlega opodatkowaniu stawką 15% PIT kwoty Dywidendy brutto (pod warunkiem posiadania przez Spółkę aktualnego certyfikatu rezydencji Wspólników ESP).

Na marginesie, Spółka wskazuje, że analogiczne zasady opodatkowania miałyby zastosowanie, gdyby kierować się zasadą „look through approach”. Zasada ta została wskazana m.in. w projekcie Objaśnień oraz w interpretacjach indywidualnych, które zostały przytoczone w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 3.

Podsumowując powyższe, w ocenie Spółki, Dywidenda wypłacona Wspólnikom ESP stanowi dla Wspólników SP przychód z tytułu dywidendy, który powinien zostać opodatkowany zgodnie z zasadami opodatkowania dywidend określonymi w Ustawie o PIT, z uwzględnieniem UPO Hiszpania, tj. w wysokości 15% kwoty Dywidendy brutto.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów), w tym od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

W myśl art. 41 ust. 4 i 4e Ustawy o PIT, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT.

Zgodnie zaś z art. 42 ust. 1 Ustawy PIT, płatnicy, o których mowa w art. 41 Ustawy o PIT, przekazują kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Natomiast z art. 42 ust. 1a Ustawy o PIT wynika, iż w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru.

Podsumowując powyższe, mając na uwadze, że Dywidenda wypłacona Wspólnikom ESP stanowi dla Wspólników ESP przychód z tytułu dywidendy, Spółka, działając jako płatnik, powinna obliczyć, pobrać oraz wpłacić podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Ad. 6

Zgodnie z art. 3 ust. 2a Ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, posiadają jedynie ograniczony obowiązek podatkowy, tj. podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Katalog takich dochodów został wskazany w art. 3 ust. 2b Ustawy o PIT. Katalog ten jest katalogiem otwartym, co oznacza, że ustawodawca dopuszcza istnienie także innych dochodów, które należy uznać za osiągnięte na terytorium Polski. W ocenie Spółki, takim dochodem są dywidendy wypłacane przez polskich podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Stanowisko to zostało wyrażone przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 15 marca 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.958.2021.2.KS.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PIT, źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału. Z kolei zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Dodatkowo, zgodnie z art. 30a ust. 2 Ustawy o PIT, przepisy ust. 1 pkt 1-5 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Zgodnie z art. 10 pkt 1 umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Japonią o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Tokio dnia 20 lutego 1980 r. (Dz. U. z 1983 r. Nr 12, poz. 60), dalej UPO Japonia, dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w umawiającym się państwie (Polsce) osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie (Japonia) mogą być opodatkowane w tym drugim państwie (Japonia). Zgodnie z punktem 2 ww. artykułu, dywidendy te mogą być również opodatkowane w tym umawiającym się państwie, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę i zgodnie z prawem tego umawiającego państwa (Polska), a jeżeli odbiorcą dywidend jest uprawniony właściciel, to wymieniony podatek nie może przekroczyć 10% kwoty dywidend brutto.

Zgodnie z UPO Japonia, określenie „dywidendy” oznacza wpływy z akcji lub innych praw związanych z udziałem w zyskach, z wyjątkiem wierzytelności, jak również wpływy pochodzące z innych udziałów w spółce, które są traktowane w ten sam sposób, jak wpływy z akcji, zgodnie z prawem podatkowym Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma siedzibę.

Jednocześnie, jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 1, w związku z tym, że SCSp jest podmiotem transparentnym podatkowo (przychody (dochody) SCSp podlegają opodatkowywaniu na poziomie jej wspólników), Dywidendę należy traktować tak, jakby była bezpośrednio wypłacona Wspólnikom JP.

Z powyższych przepisów UPO Japonia wynika, że Polsce, jako państwu, z którego wypłacana jest Dywidenda, przysługuje prawo do jej opodatkowania. Jednocześnie art. 10 pkt 2 UPO Japonia przewiduje ograniczenie wysokości podatku. W związku z tym, że SCSp jest podmiotem transparentnym podatkowo, a Wspólnicy JP (osoby fizyczne) są rzeczywistymi beneficjentami Dywidendy, zastosowanie znajdzie art. 10 pkt 2 UPO Japonia, zgodnie z którym Dywidenda podlega opodatkowaniu stawką 10% PIT kwoty Dywidendy brutto (pod warunkiem posiadania przez Spółkę aktualnego certyfikatu rezydencji Wspólników JP).

Na marginesie, Spółka wskazuje, że analogiczne zasady opodatkowania miałyby zastosowanie, gdyby kierować się zasadą „look through approach”. Zasada ta została wskazana m.in. w projekcie Objaśnień oraz w interpretacjach indywidualnych, które zostały przytoczone w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 3.

Podsumowując powyższe, w ocenie Spółki, Dywidenda wypłacona Wspólnikom JP stanowi dla Wspólników JP przychód z tytułu dywidendy, który powinien zostać opodatkowany zgodnie z zasadami opodatkowania dywidend określonymi w Ustawie o PIT, z uwzględnieniem UPO Japonia, tj. w wysokości 10% kwoty Dywidendy brutto.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów), w tym od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

W myśl art. 41 ust. 4 i 4e Ustawy o PIT, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT.

Zgodnie zaś z art. 42 ust. 1 Ustawy PIT, płatnicy, o których mowa w art. 41 Ustawy o PIT, przekazują kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Natomiast z art. 42 ust. 1a Ustawy o PIT wynika, iż w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru.

Podsumowując powyższe, mając na uwadze, że Dywidenda wypłacona Wspólnikom JP stanowi dla Wspólników JP przychód z tytułu dywidendy, Spółka, działając jako płatnik, powinna obliczyć, pobrać oraz wpłacić podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Ad. 7

Zgodnie z art. 3 ust. 2a Ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, posiadają jedynie ograniczony obowiązek podatkowy, tj. podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Katalog takich dochodów został wskazany w art. 3 ust. 2b Ustawy o PIT. Katalog ten jest katalogiem otwartym, co oznacza, że ustawodawca dopuszcza istnienie także innych dochodów, które należy uznać za osiągnięte na terytorium Polski. W ocenie Spółki, takim dochodem są dywidendy wypłacane przez polskich podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Stanowisko to zostało wyrażone przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 15 marca 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.958.2021.2.KS.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PIT, źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału. Z kolei zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Dodatkowo, zgodnie z art. 30a ust. 2 Ustawy o PIT, przepisy ust. 1 pkt 1-5 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Zgodnie z art. 11 pkt 1 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178), dalej UPO USA, dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w umawiającym się państwie (Polsce) osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się państwie (Stany Zjednoczone Ameryki) mogą być opodatkowane w tym drugim państwie (Stany Zjednoczone Ameryki). Zgodnie z punktem 2 ww. artykułu, dywidendy te mogą być jednak opodatkowane w tym umawiającym się państwie i według prawa tego państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę (Polska). Podatek ten nie może jednak przekraczać:

i. 5% kwoty dywidendy brutto, jeżeli odbiorca jest osobą prawną rozporządzającą bezpośrednio co najmniej 10% akcji z prawem głosu osoby prawnej, wypłacającej dywidendy,

ii. 15% kwoty dywidendy brutto we wszystkich innych przypadkach.

Jednocześnie, jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 1, w związku z tym, że SCSp jest podmiotem transparentnym podatkowo (przychody (dochody) SCSp podlegają opodatkowywaniu na poziomie jej wspólników), Dywidendę należy traktować tak, jakby była bezpośrednio wypłacona Wspólnikom US.

Z powyższych przepisów UPO USA wynika, że Polsce, jako państwu, z którego wypłacana jest Dywidenda, przysługuje prawo do jej opodatkowania. Jednocześnie art. 11 pkt 2 UPO USA przewiduje ograniczenie wysokości podatku. W związku z tym, że SCSp jest podmiotem transparentnym podatkowo, a Wspólnicy US są osobami fizycznymi, zastosowanie znajdzie art. 11 pkt 2 lit. b) UPO USA, zgodnie z którym Dywidenda podlega opodatkowaniu stawką 15% PIT kwoty Dywidendy brutto (pod warunkiem posiadania przez Spółkę aktualnego certyfikatu rezydencji Wspólników US).

Na marginesie, Spółka wskazuje, że analogiczne zasady opodatkowania miałyby zastosowanie, gdyby kierować się zasadą „look through approach”. Zasada ta została wskazana m.in. w projekcie Objaśnień oraz w interpretacjach indywidualnych, które zostały przytoczone w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 3.

Podsumowując powyższe, w ocenie Spółki, Dywidenda wypłacona Wspólnikom US stanowi dla Wspólników US przychód z tytułu dywidendy, który powinien zostać opodatkowany zgodnie z zasadami opodatkowania dywidend określonymi w Ustawie o PIT, z uwzględnieniem UPO USA, tj. w wysokości 15% kwoty Dywidendy brutto.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów), w tym od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

W myśl art. 41 ust. 4 i 4e Ustawy o PIT, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT.

Zgodnie zaś z art. 42 ust. 1 Ustawy PIT, płatnicy, o których mowa w art. 41 Ustawy o PIT, przekazują kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Natomiast z art. 42 ust. 1a Ustawy o PIT wynika, iż w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru.

Podsumowując powyższe, mając na uwadze, że Dywidenda wypłacona Wspólnikom US stanowi dla Wspólników US przychód z tytułu dywidendy, Spółka, działając jako płatnik, powinna obliczyć, pobrać oraz wpłacić podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Ad. 8

Zgodnie z art. 3 ust. 2a Ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, posiadają jedynie ograniczony obowiązek podatkowy tj. podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Katalog takich dochodów został wskazany w art. 3 ust. 2b Ustawy o PIT. Katalog ten jest katalogiem otwartym, co oznacza, że ustawodawca dopuszcza istnienie także innych dochodów, które należy uznać za osiągnięte na terytorium Polski. W ocenie Wnioskodawcy, takim dochodem są dywidendy wypłacane przez polskich podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Stanowisko to zostało wyrażone przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 15 marca 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.958.2021.2.KS.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PIT, źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału. Z kolei zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Dodatkowo, zgodnie z art. 30a ust. 2 Ustawy o PIT, przepisy ust. 1 pkt 1-5 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Zgodnie z art. 10 pkt 1 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Malezji o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Warszawie dnia 16 czerwca 1977 r. (Dz. U. z 1979 r. Nr 10, poz. 62), dalej UPO Malezja 1, dywidendy wypłacone przez spółkę mającą siedzibę w umawiającym się państwie będą traktowane jako pochodzące z tego umawiającego się państwa. Zgodnie z pkt 2 tego przepisu, dywidendy, które płaci spółka mająca siedzibę w Polsce osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Malezji i podlegającej malezyjskiemu podatkowi od dywidend, będą zwolnione od każdego podatku w Polsce, jaki jest pobierany od dywidend obok podatku pobieranego od dochodu spółki.

Jednocześnie, zgodnie z art. 10 pkt 1 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malezji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz Protokół do tej umowy, podpisanej w Kuala Lumpur dnia 8 lipca 2013 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 582), dalej UPO Malezja 2, tj. umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Malezją, która będzie stosowana od 1 stycznia 2024 roku), dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w umawiającym się państwie (Polsce) osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się państwie (Malezja) mogą być opodatkowane w tym drugim państwie (Malezja). Zgodnie z punktem 2 ww. artykułu, dywidendy takie mogą być także opodatkowane w tym umawiającym się państwie i zgodnie z prawem tego państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę (Polska), ale jeżeli rzeczywisty beneficjent dywidend ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie (Malezja), to podatek tak ustalony nie może przekroczyć 5% kwoty dywidend brutto.

Zgodnie z UPO Malezja 2, określenie „dywidendy” oznacza dochód z udziałów (akcji) lub z innych praw do udziału w zyskach, z wyjątkiem wierzytelności, jak również dochód z innych praw w spółce, który zgodnie z prawem podatkowym Umawiającego się Państwa, w którym spółka wypłacająca te dywidendy ma siedzibę, jest traktowany jak dochód z udziałów (akcji).

Jednocześnie, jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 1, w związku z tym, że SCSp jest podmiotem transparentnym podatkowo (przychody (dochody) SCSp podlegają opodatkowywaniu na poziomie jej wspólników), Dywidendę należy traktować tak, jakby była bezpośrednio wypłacona Wspólnikom Malezja.

Z powyższych przepisów wynika, że w przypadku wypłaty Dywidendy:

i. do końca 2023 r., zastosowanie znajdzie UPO Malezja 1, z której wynika, że w związku z tym, że SCSp jest podmiotem transparentnym podatkowo, a Wspólnicy Malezja (osoby fizyczne) są rzeczywistymi beneficjentami Dywidendy, zastosowanie znajdzie art. 10 pkt 2 UPO Malezja 1, zgodnie z którym Dywidenda będzie zwolniona od opodatkowania w Polce (pod warunkiem posiadania przez Spółkę aktualnego certyfikatu rezydencji Wspólników Malezja).

ii. od 1 stycznia 2024 r., zastosowanie znajdzie UPO Malezja 2, z której wynika, że Polsce, jako państwu, z którego wypłacana jest Dywidenda, przysługuje prawo do jej opodatkowania. Jednocześnie art. 10 pkt 2 UPO Malezja 2 przewiduje ograniczenie wysokości podatku. W związku z tym, że SCSp jest podmiotem transparentnym podatkowo, a Wspólnicy Malezja (osoby fizyczne) są rzeczywistymi beneficjentami Dywidendy, zastosowanie znajdzie art. 10 pkt 2 UPO Malezja 2, zgodnie z którym Dywidenda podlega opodatkowaniu stawką 5% PIT kwoty Dywidendy brutto (pod warunkiem posiadania przez Spółkę aktualnego certyfikatu rezydencji Wspólników Malezja).

Na marginesie, Spółka wskazuje, że analogiczne zasady opodatkowania miałyby zastosowanie, gdyby kierować się zasadą „look through approach”. Zasada ta została wskazana m.in. w projekcie Objaśnień oraz w interpretacjach indywidualnych, które zostały przytoczone w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 3.

Podsumowując powyższe, w ocenie Spółki Dywidenda wypłacona Wspólnikom Malezja stanowi dla Wspólników Malezja przychód z tytułu dywidendy, który powinien zostać zwolniony w przypadku wypłaty Dywidendy do końca 2023 r. na podstawie UPO Malezja 1 oraz opodatkowany zgodnie z zasadami opodatkowania dywidend określonymi w Ustawie o PIT, z uwzględnieniem UPO Malezja 2, tj. w wysokości 10% kwoty Dywidendy brutto w przypadku wypłaty Dywidendy od 1 stycznia 2024 r.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów), w tym od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

W myśl art. 41 ust. 4 i 4e Ustawy o PIT, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT.

Zgodnie zaś z art. 42 ust. 1 Ustawy PIT, płatnicy, o których mowa w art. 41 Ustawy o PIT, przekazują kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Natomiast z art. 42 ust. 1a Ustawy o PIT wynika, iż w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru.

Podsumowując powyższe, mając na uwadze, że Dywidenda wypłacona Wspólnikom Malezja stanowi dla Wspólników Malezja przychód z tytułu dywidendy, Spółka, działając jako płatnik, powinna obliczyć, pobrać oraz wpłacić podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Ad. 9

Zgodnie z art. 3 ust. 2a Ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, posiadają jedynie ograniczony obowiązek podatkowy tj. podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Katalog takich dochodów został wskazany w art. 3 ust. 2b Ustawy o PIT. Katalog ten jest katalogiem otwartym, co oznacza, że ustawodawca dopuszcza istnienie także innych dochodów, które należy uznać za osiągnięte na terytorium Polski. W ocenie Spółki, takim dochodem są dywidendy wypłacane przez polskich podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Stanowisko to zostało wyrażone przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 15 marca 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.958.2021.2.KS.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PIT, źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału. Z kolei zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Dodatkowo, zgodnie z art. 30a ust. 2 Ustawy o PIT, przepisy ust. 1 pkt 1-5 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Zgodnie z art. 10 pkt 1 konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania, podpisanej w Warszawie dnia 13 lutego 2002 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 216, poz. 2120), dalej UPO Holandia, dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w umawiającym się państwie (Polsce) osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie (Holandia) mogą być opodatkowane w tym drugim państwie (Holandia). Zgodnie z punktem 2 ww. artykułu, dywidendy takie mogą być opodatkowane także w umawiającym się państwie, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę, i zgodnie z prawem tego państwa (Polska), ale jeżeli rzeczywisty beneficjent dywidend ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie (Holandia), to podatek tak ustalony nie może przekroczyć:

i. 0% kwoty dywidend brutto, jeżeli rzeczywistym beneficjentem jest uznawany fundusz emerytalny drugiego umawiającego się państwa, który jest co do zasady zwolniony z podatku w tym drugim państwie (Holandia);

ii. 5% kwoty dywidend brutto, jeżeli rzeczywistym beneficjentem dywidend jest spółka (inna niż spółka osobowa), która posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% kapitału spółki wypłacającej dywidendy;

iii. 15% kwoty dywidendy brutto we wszystkich innych przypadkach.

Jednocześnie, jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 1, w związku z tym, że SCSp jest podmiotem transparentnym podatkowo (przychody (dochody) SCSp podlegają opodatkowywaniu na poziomie jej wspólników), Dywidendę należy traktować tak, jakby była bezpośrednio wypłacona Wspólnikom Holandia.

Z powyższych przepisów UPO Holandia wynika, że Polsce, jako państwu, z którego wypłacana jest Dywidenda, przysługuje prawo do jej opodatkowania. Jednocześnie art. 10 pkt 2 UPO Holandia przewiduje ograniczenie wysokości podatku. W związku z tym, że SCSp jest podmiotem transparentnym podatkowo, a Wspólnicy Holandia są osobami fizycznymi, zastosowanie znajdzie art. 10 pkt 2 lit. c) UPO Holandia, zgodnie z którym Dywidenda podlega opodatkowaniu stawką 15% PIT kwoty Dywidendy brutto (pod warunkiem posiadania przez Spółkę aktualnego certyfikatu rezydencji Wspólników Holandia).

Na marginesie, Spółka wskazuje, że analogiczne zasady opodatkowania miałyby zastosowanie, gdyby kierować się zasadą „look through approach”. Zasada ta została wskazana m.in. w projekcie Objaśnień oraz w interpretacjach indywidualnych, które zostały przytoczone w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 3.

Podsumowując powyższe, w ocenie Spółki, Dywidenda wypłacona Wspólnikom Holandia stanowi dla Wspólników Holandia przychód z tytułu dywidendy, który powinien zostać opodatkowany zgodnie z zasadami opodatkowania dywidend określonymi w Ustawie o PIT, z uwzględnieniem UPO Holandia, tj. w wysokości 15% kwoty Dywidendy brutto.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów), w tym od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

W myśl art. 41 ust. 4 i 4e Ustawy o PIT, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT.

Zgodnie zaś z art. 42 ust. 1 Ustawy PIT, płatnicy, o których mowa w art. 41 Ustawy o PIT, przekazują kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Natomiast z art. 42 ust. 1a Ustawy o PIT wynika, iż w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru.

Podsumowując powyższe, mając na uwadze, że Dywidenda wypłacona Wspólnikom Holandia stanowi dla Wspólników Holandia przychód z tytułu dywidendy, Spółka, działając jako płatnik, powinna obliczyć, pobrać oraz wpłacić podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Ad. 10

Zgodnie z art. 3 ust. 2a Ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, posiadają jedynie ograniczony obowiązek podatkowy, tj. podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Katalog takich dochodów został wskazany w art. 3 ust. 2b Ustawy o PIT. Katalog ten jest katalogiem otwartym, co oznacza, że ustawodawca dopuszcza istnienie także innych dochodów, które należy uznać za osiągnięte na terytorium Polski. W ocenie Spółki, takim dochodem są dywidendy wypłacane przez polskich podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Stanowisko to zostało wyrażone przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 15 marca 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.958.2021.2.KS.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PIT, źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału. Z kolei zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Dodatkowo, zgodnie z art. 30a ust. 2 Ustawy o PIT, przepisy ust. 1 pkt 1-5 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Zgodnie z art. 10 pkt 1 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Filipin w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Manili dnia 9 września 1992 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 127, poz. 817), dalej UPO Filipiny, dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w umawiającym się państwie (Polsce) osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie (Filipiny) mogą być opodatkowane w tym drugim państwie (Filipiny). Zgodnie z punktem 2 ww. artykułu, dywidendy te mogą być jednak opodatkowane także w umawiającym się państwie, w którym spółka wypłacająca ma swoją siedzibę (Polska), lecz jeżeli odbiorca dywidend jest ich właścicielem, podatek ten nie może przekroczyć:

i. 10 procent kwoty dywidend brutto, jeżeli odbiorcą dywidend jest spółka (z wyłączeniem spółki osobowej), której udział w kapitale spółki wydzielającej dywidendy wynosi co najmniej 25 procent;

ii. 15 procent kwoty dywidend brutto we wszystkich pozostałych przypadkach.

Zgodnie z UPO Filipiny, określenie „dywidendy” oznacza dochód z akcji lub z innych praw, z wyjątkiem wierzytelności, z udziału w zyskach, jak również dochody z innych praw spółki, które według prawa podatkowego państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma siedzibę, są pod względem podatkowym zrównane z wpływami z akcji.

Jednocześnie, jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 1, w związku z tym, że SCSp jest podmiotem transparentnym podatkowo (przychody (dochody) SCSp podlegają opodatkowywaniu na poziomie jej wspólników), Dywidendę należy traktować tak, jakby była bezpośrednio wypłacona Wspólnikom Filipiny.

Z powyższych przepisów UPO Filipiny wynika, że Polsce, jako państwu, z którego wypłacana jest Dywidenda, przysługuje prawo do jej opodatkowania. Jednocześnie art. 10 pkt 2 UPO Filipiny przewiduje ograniczenie wysokości podatku. W związku z tym, że SCSp jest podmiotem transparentnym podatkowo, a Wspólnicy Filipiny (osoby fizyczne) są rzeczywistymi beneficjentami Dywidendy, zastosowanie znajdzie art. 10 pkt 2 lit. b) UPO Filipiny, zgodnie z którym Dywidenda podlega opodatkowaniu stawką 15% PIT kwoty Dywidendy brutto (pod warunkiem posiadania przez Spółkę aktualnego certyfikatu rezydencji Wspólników Filipiny).

Na marginesie, Spółka wskazuje, że analogiczne zasady opodatkowania miałyby zastosowanie, gdyby kierować się zasadą „look through approach”. Zasada ta została wskazana m.in. w projekcie Objaśnień oraz w interpretacjach indywidualnych, które zostały przytoczone w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 3.

Podsumowując powyższe, w ocenie Spółki, Dywidenda wypłacona Wspólnikom Filipiny stanowi dla Wspólników Filipiny przychód z tytułu dywidendy, który powinien zostać opodatkowany zgodnie z zasadami opodatkowania dywidend określonymi w Ustawie o PIT, z uwzględnieniem UPO Filipiny, tj. w wysokości 15% kwoty Dywidendy brutto.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów), w tym od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

W myśl art. 41 ust. 4 i 4e Ustawy o PIT, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT.

Zgodnie zaś z art. 42 ust. 1 Ustawy PIT, płatnicy, o których mowa w art. 41 Ustawy o PIT, przekazują kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Natomiast z art. 42 ust. 1a Ustawy o PIT wynika, iż w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru.

Podsumowując powyższe, mając na uwadze, że Dywidenda wypłacona Wspólnikom Filipiny stanowi dla Wspólników Filipiny przychód z tytułu dywidendy, Spółka, działając jako płatnik, powinna obliczyć, pobrać oraz wpłacić podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Ad. 11

Zgodnie z art. 3 ust. 2a Ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, posiadają jedynie ograniczony obowiązek podatkowy, tj. podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Katalog takich dochodów został wskazany w art. 3 ust. 2b Ustawy o PIT. Katalog ten jest katalogiem otwartym, co oznacza, że ustawodawca dopuszcza istnienie także innych dochodów, które należy uznać za osiągnięte na terytorium Polski. W ocenie Spółki, takim dochodem są dywidendy wypłacane przez polskich podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Stanowisko to zostało wyrażone przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 15 marca 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.958.2021.2.KS.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PIT, źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału. Z kolei zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Dodatkowo, zgodnie z art. 30a ust. 2 Ustawy o PIT, przepisy ust. 1 pkt 1-5 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Zgodnie z art. 10 pkt 1 konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 20 lipca 2006 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840),UPO Wielka Brytania, dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w umawiającym się państwie (Polsce) osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie (Wielka Brytania) mogą być opodatkowane w tym drugim państwie (Wielka Brytania). Zgodnie z punktem 2 ww. artykułu, takie dywidendy:

i. będą zwolnione z opodatkowania w umawiającym się państwie, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę, jeśli osoba uprawniona do dywidend jest spółką mającą siedzibę w drugim umawiającym się państwie i posiada w dniu wypłaty dywidend nie mniej niż 10 procent udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendy i posiadała lub będzie posiadać takie udziały (akcje) przez nieprzerwany 24 miesięczny okres, w którym dokonano wypłaty;

ii. z zastrzeżeniem punktu a) niniejszego ustępu, mogą być także opodatkowane w tym umawiającym się państwie, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę i zgodnie z prawem tego państwa (Polska), ale jeżeli osoba uprawniona do dywidend ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie (Wielka Brytania), to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 10 procent kwoty dywidend brutto.

Zgodnie z UPO Wielka Brytania, określenie „dywidendy” oznacza dochód z udziałów (akcji) lub innych praw do udziału w zyskach, z wyjątkiem wierzytelności, jak również dochód z innych praw w spółce, który według prawa Umawiającego się Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma siedzibę, jest pod względem podatkowym traktowany jak dochód z udziałów (akcji) i obejmuje również każdy dochód, który według prawa Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma siedzibę, jest traktowany jak dywidenda lub dystrybucja dokonywana przez spółkę.

Jednocześnie, jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 1, w związku z tym, że SCSp jest podmiotem transparentnym podatkowo (przychody (dochody) SCSp podlegają opodatkowywaniu na poziomie jej wspólników), Dywidendę należy traktować tak, jakby była bezpośrednio wypłacona Wspólnikom WB.

Z powyższych przepisów UPO Wielka Brytania wynika, że Polsce, jako państwu, z którego wypłacana jest Dywidenda, przysługuje prawo do jej opodatkowania. Jednocześnie art. 10 pkt 2 UPO Wielka Brytania przewiduje ograniczenie wysokości podatku. W związku z tym, że SCSp jest podmiotem transparentnym podatkowo, a Wspólnicy WB (osoby fizyczne) są rzeczywistymi beneficjentami Dywidendy, zastosowanie znajdzie art. 10 pkt 2 lit. b) UPO Wielka Brytania, zgodnie z którym Dywidenda podlega opodatkowaniu stawką 10% PIT kwoty Dywidendy brutto (pod warunkiem posiadania przez Spółkę aktualnego certyfikatu rezydencji Wspólników WB).

Na marginesie, Spółka wskazuje, że analogiczne zasady opodatkowania miałyby zastosowanie, gdyby kierować się zasadą „look through approach”. Zasada ta została wskazana m.in. w projekcie Objaśnień oraz w interpretacjach indywidualnych, które zostały przytoczone w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 3.

Podsumowując powyższe, w ocenie Spółki, Dywidenda wypłacona Wspólnikom WB stanowi dla Wspólników WB przychód z tytułu dywidendy, który powinien zostać opodatkowany zgodnie z zasadami opodatkowania dywidend określonymi w Ustawie o PIT, z uwzględnieniem UPO Wielka Brytania, tj. w wysokości 10% kwoty Dywidendy brutto.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów), w tym od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

W myśl art. 41 ust. 4 i 4e Ustawy o PIT, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT.

Zgodnie zaś z art. 42 ust. 1 Ustawy PIT, płatnicy, o których mowa w art. 41 Ustawy o PIT, przekazują kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Natomiast z art. 42 ust. 1a Ustawy o PIT wynika, iż w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru.

Podsumowując powyższe, mając na uwadze, że Dywidenda wypłacona Wspólnikom WB stanowi dla Wspólników WB przychód z tytułu dywidendy, Spółka, działając jako płatnik, powinna obliczyć, pobrać oraz wpłacić podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego oceny Państwa stanowiska.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnośnie powołanych przez Państwa interpretacji organów podatkowych - należy wskazać, że nie są one wiążące dla tutejszego organu. Interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, osadzonej w określonym stanie faktycznym i tylko w tej sprawie rozstrzygnięcie w każdej z nich zawarte jest wiążące. W związku z tym, organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami – nie tylko innych organów podatkowych, jednak nie stosują wprost tych rozstrzygnięć także i z tego powodu, że nie stanowią one materialnego prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00