W PPK możesz odłożyć na wkład własny
Pieniądze, zgromadzone w PPK, można przeznaczyć np. na wkład własny przy kredycie hipotecznym. To bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza dla młodych osób, marzących o własnym mieszkaniu. W dodatku pieniądze otrzymamy bez żadnych potrąceń.
Z pieniędzy w PPK możemy skorzystać w każdej chwili. Jeśli wypłacamy oszczędności przed 60. rokiem życia na dowolny cel (zwrot), wiąże się to z pewnego rodzaju potrąceniami. Możemy jednak w dwóch sytuacjach wypłacić pieniądze wcześniej bez żadnych pomniejszeń – na wkład własny i w przypadku poważnego zachorowania.
Wypłata na wkład własny, czyli na co?
Wypłata z PPK na wkład własny przy kredycie hipotecznym może być przeznaczona na:
- zakup mieszkania lub domu,
- budowę domu,
- nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
- nabycie prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części,
- nabycie udziału we współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność,
- udział w nieruchomości gruntowej.
Kto może skorzystać z wypłaty na wkład własny?
Z tego rozwiązania mogą skorzystać wyłącznie osoby, które nie ukończyły 45 lat. Mogą one wypłacić nawet 100% swoich oszczędności, zgromadzonych na rachunku PPK, bez żadnych potrąceń. Pieniądze pobrane na wkład własny trzeba zwrócić na swój rachunek PPK – można to potraktować jak nieoprocentowaną pożyczkę. Mamy na to maksymalnie 15 lat od wypłaty oszczędności, przy czym powinniśmy zacząć zwracać pieniądze nie później niż 5 lat od daty pobrania środków. Z tej opcji wypłaty można skorzystać tylko raz.
Co trzeba zrobić, by wypłacić na wkład własny?
Jeśli planujemy skorzystanie z tej opcji, musimy złożyć w instytucji finansowej, w której mamy rachunek, wniosek o zawarcie specjalnej umowy. Powinna ona określać na co będzie zaciągany kredyt, na jakich zasadach i w jakich terminach chcemy wypłacić pieniądze z PPK. W umowie musi być także określony czas, w którym zaczniemy zwracać pieniądze na swój rachunek PPK.
Warto zaznaczyć, że „pożyczka” nie jest opodatkowana ani oprocentowana, co oznacza, że uczestnik zwraca tyle, ile pożyczył. Dzięki temu PPK jest bardzo korzystnym sposobem finansowania wkładu własnego na cele mieszkaniowe.
Wypłata z kilku rachunków na jeden wkład własny
Jeżeli uczestnik PPK gromadzi oszczędności na kilku rachunkach PPK, prowadzonych przez różne instytucje finansowe, to wniosek o zawarcie umowy, na podstawie której instytucja finansowa wypłaci mu środki w celu pokrycia wkładu własnego, składa wybranej przez siebie instytucji finansowej. Uczestnik PPK może zawrzeć umowę w celu pokrycia wkładu własnego z więcej niż jedną instytucją finansową, pod warunkiem, że wszystkie te umowy będą dotyczyły tej samej inwestycji.
Wkład własny do kredytu na sfinansowanie danej inwestycji może zostać pokryty ze środków pochodzących z rachunków PPK każdego z małżonków. Każdy z nich sam decyduje, z których rachunków PPK i jaki procent środków chce wypłacić na ten cel.
Wypłata na wkład własny to nie koniec oszczędzania
W obu przypadkach wypłata pieniędzy nie wiąże się z końcem oszczędzania. Po skorzystaniu z wypłaty rachunek PPK nadal będzie zasilany wpłatami pracodawcy, państwa i uczestnika programu.
Źródło: www.mojeppk.pl