Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.393.2023.2.IZ
W zakresie możlwiości zastosowania zwolnienia od podatku dla usługi najmu lokali mieszkalnych i dla sprzedaży lokali mieszkalnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 lipca 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możlwiości zastosowania zwolnienia od podatku dla usługi najmu lokali mieszkalnych i dla sprzedaży lokali mieszkalnych.
6 września 2003 r. wpłynęło jego uzupełnienie, nadesłane w odpowedzi na skierowane do Pani wezwanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca rozważa zakup domu mieszkalnego od znajomego (osoba fizyczna niebędąca podatnikiem podatku od towarów i usług). Wnioskodawca dom ten wyremontuje i wydzieli w nim osiem lokali mieszklanych. Następnie lokale te wynajmie na zaspokojenie potrzeb mieszkalnych bezpośrednio rodzinom (z Polski i Ukrainy).
Uzuełnienie opisu zdarzenia przyszłego:
Aktualnie Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej ani nie czerpie dochodów z najmu prywatnego uzyskiwanych poza działalnością gospodarczą. Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, jak również nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT na podstawie art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług.
Umowy z najemcami (najem na cele mieszklane) bedą zawierane na okres co najmiej roku.
Lokale bedą wynajmowane wyłącznie na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych najemców (osób fizycznych, najczęściej rodzin). Inne formy wykorzystywania wynajmowanego lokalu będą niedpouszczalne. Warunek ten zostanie uwzględniony w zawartej umowie.
Najmem mieści się w PKWiU z 2015 r. pod symbolem 68.20.11.0. „Wynajem i obsługa nieruchomości mieszklanych własnych lub dzierżawionychʺ.
Nabycie domu mieszkalnego nastąpi do końca 2023 r. Tytułem prawnym będzie umowa sprzedaży. Zbywca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Zbywa swój majątek prywatny. Budynek jest budynkiem mieszkalnym, który nie jest ani nie był wynajmowany.
Budynek został nabyty przez Zbywcę kilkanaście lat temu.
Ze względu na formę opodatkowania najmu podatkiem dochodowym (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) budynek nie będzie wpisany do ewidencji środków trwałych. Budynek jednak stanowi środek trwały w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sprzedawca natomiast od momentu nabycia użytkował budynek na własne cele mieszkaniowe. Ponadto nie dokonywał żadnych ulepszeń budynku.
Wydatki, które zostaną poniesione przez Wnioskodawcę na ulepszenie budynku w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, będą stanowiły ponad 30% wartości początkowej (przekroczenie wspomnianego poziomu 30% wydatków nastąpi zarówno w odniesieniu do całego budynku, jak i każdego stworzonego w nim lokalu mieszkalnego).
Budynek zostanie przebudowany. W szczególności wydzielone zostaną z niego lokale mieszkalne (w czasie prac zostaną dostosowane do potrzeb lokatorów). Część prac będzie jednak miała charakter remontu (między innymi wymiana poszycia dachowego). Wartość samych jednak nakładów ulepszeniowych osiągnie ponad 30% wartości początkowej (przekroczenie wspomnianego poziomu 30% wydatków nastąpi zarówno w odniesieniu do całego budynku, jak i każdego stworzonego w nim lokalu mieszkalnego).
Przebudowa oraz remont będą miały miejsce w ciągu roku od momentu zakupu budynku.
Jednocześnie w związku z ich ponoszeniem ze względu na przeznaczenie budynku do opisanych powyżej czynności wyłącznie zwolnionych przedmiotowo z podatku VAT (najem osobom prywatnym na cele mieszkalne) nie będzie Wnioskodawcy przysługiwać prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu ponoszonych wydatków.
Wydatki na budynek opisane powyżej będą ponoszone w okresie roku od nabycia nieruchomości (w tym budynku).
Niezwłocznie po zakończeniu prac budowlanych opisanych powyżej (w efekcie których nastąpi opisane ulepszenie powyżej 30% ich wartości początkowej) lokale zostaną przeznaczone na najem na cele mieszkalne (na zasadach opisanych powyżej).
Sprzedaż lokalu nastąpi po zakończeniu prac budowlanych oraz oddaniu lokali mieszkalnych do używania. W zależności od sytuacji możliwe jest, że sprzedaż ta nastąpi po upływie dwóch lat od zakończenia prac budowlanych oraz oddaniu lokali w najem na opisanych powyżej zasadach. Może się jednak zdarzyć, że sprzedaż ta nastąpi przed upływem dwuletniego okresu (ale już po zakończeniu prac budowlanych i oddaniu lokali do używania najemcom na opisanych powyżej zasadach). Różny możliwy moment sprzedaży odnosi się do dwóch różnych stanów faktycznych (dwa różne pytania we wniosku).
W wyniku prowadzonych prac w budynku zostanie wyodrębnionych osiem lokali mieszkalnych. Żaden z nich nie będzie służył prywatnym celom Wnioskodawcy. Każdy z nich zostanie wynajęty na zasadach opisanych powyżej i w okresie wskazanym powyżej (tj. niezwłocznie po zakończeniu prac budowlanych opisanych powyżej). Możliwa jest też sprzedaż jednego z lokali na zasadach opisanych powyżej, i w okresie wskazanym powyżej.
Pytania:
1.Czy wynajem lokali bezpośrednio na rzecz rodzin na ich cele mieszkalne jest zwolniony z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT?
2.Czy w razie zbycia jednego z wynajmowanych lokali mieszkalnych, jeśli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą lokalu upłynie okres krótszy niż 2 lata, uzyskana cena będzie podlegać zwolnieniu - art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT?
3.Czy w razie zbycia jednego z wynajmowanych lokali mieszkalnych po upływie dwóch lat od zakończenia przebudowy domu i rozpoczęcia najmu całego domu oraz tego lokalu uzyskana cena będzie podlegać zwolnieniu - art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT (w okresie tych dwóch lat nie będą ponoszone nakłady na dom)?
Pani stanowisko w sprawie
AD 1. W opisanym stanie faktycznym czynsz najmu będzie podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.
AD 2. W razie sprzedaży jednego z wcześniej wynajętych lokali mieszkalnych, jeśli pomiędzy pierwszym zasiedleniem lokalu upłynie okres krótszy niż 2 lata, uzyskana cena będzie podlegać zwolnieniu zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.
AD 3. W razie sprzedaży jednego z wcześniej wynajętych lokali po upływie dwóch lat od zakończenia przebudowy domu i rozpoczęcia najmu takie zbycie będzie podlegać zwolnieniu z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą::
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W świetle art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W świetle przedstawionych powyżej przepisów, zarówno grunty, jak i budynki i budowle spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy. Tym samym, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, zbycie nieruchomości stanowi dostawę towarów.
W myśl art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
W myśl art. 659 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):
Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Umowa najmu jest umową cywilnoprawną nakładającą na strony – zarówno wynajmującego, jak i najemcę – określone przepisami obowiązki.
Na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług usługa najmu wypełnia definicję świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy i jako czynność odpłatna, świadczona za wynagrodzeniem, wypełnia dyspozycję art. 5 ust. 1 ustawy, tj. jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Należy jednak zauważyć, że nie każda czynność stanowiąca odpłatną dostawę towarów lub odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu musi być wykonywana przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tej czynności.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 ww. ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Definicja działalności gospodarczej, zawarta w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.
Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że planuje Pani nabyć budynek mieszkalny, wydzieli w nim osiem lokali mieszklanych, a następnie lokale te wynajmnie na okres co najmniej roku. Zawarcie przez Panią umów wynajmu lokali wypełnia definicję działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Tym samym z tytułu tych czynności wystąpi Pani w charakterze podatnika podatku VAT w rozumieniu ar. 15 ust. 1 ustawy.
Pani wątpliwości dotyczą możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług wynajmu lokali na cele mieszkalne rodzin.
Zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy.
W tym miejscu należy zauważyć, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy (od ogólnej zasady powszechności opodatkowania) i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalne. W efekcie podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji jedynie, gdy charakter czynności świadczonych przez niego w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy:
Zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe lub na rzecz społecznych agencji najmu, o których mowa w art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2019 r. poz. 2195 oraz z 2021 r. poz. 11, 1177 i 1243).
Należy ponadto zauważyć, że stosownie do art. 43 ust. 20 ustawy, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 36, nie ma zastosowania do usług wymienionych w poz. 47 załącznika nr 3 do ustawy.
W poz. 47 załącznika nr 3 do ustawy wymieniono PKWIU 55 usługi związane z zakwaterowaniem sklasyfikowane w PKWiU 55.
Zwolnienie, które znajduje się w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT stanowi implementację z art. 135 ust. 1 lit. l Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 2006 r. nr 347/1 ze zm.). Przepis powyższy stanowi, że Państwa członkowskie zwalniają następujące transakcje: „(…) dzierżawę i wynajem nieruchomości”.
Krajowe ustawodawstwo stanowi o zwolnieniu z opodatkowania usługi najmu pod warunkiem jego mieszkaniowego przeznaczenia.
Powyższe wskazuje, że przesłanki do zastosowania zwolnienia są następujące:
- świadczenie usługi na własny rachunek,
- charakter mieszkalny nieruchomości,
- mieszkaniowy cel najmu lub dzierżawy.
Zaistnienie wszystkich powyższych przesłanek skutkuje zastosowaniem zwolnienia od podatku. Brak któregokolwiek z powyższych elementów nie pozwala natomiast na zastosowanie zwolnienia i w konsekwencji następuje opodatkowanie świadczonej usługi.
Z okoliczności sprawy wynika, że przedmiotem wynajmu będą lokale mieszkalne. Będą one wynajmowane wyłącznie na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych najemców (osób fizycznych, najczęściej rodzin). Inne formy wykorzystywania wynajmowanego lokalu będą niedpouszczalne. Warunek ten zostanie uwzględniony w zawartej umowie. Umowy z najemcami bedą zawierane na okres co najmiej roku. Świadczone przez Panią usługi wynajmu mieszczą się w PKWiU z 2015 r. pod symbolem 68.20.11.0. „Wynajem i obsługa nieruchomości mieszklanych własnych lub dzierżawionychʺ.
Odnosząc się zatem do kwestii budzącej Pani wątpliwość należy stwierdzić, że na gruncie niniejszej sprawy –spełnione są przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonej usługi wynajmu lokali na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy.
W tym zakresie uznaję Pani stanowisko za prawidłowe.
Pani wątpliwości dotyczą również możliwości zastoosowania zwolnienia od podatku dla sprzedaży lokali.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest generalnie zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Według art. 2 pkt 14 ustawy:
Przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a) wybudowaniu lub
b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Zatem, w przypadku, gdy po wybudowaniu budynek, budowla lub jego część jest wykorzystywana, w tym używana na potrzeby własnej działalności, okoliczność ta powoduje, że ma już miejsce pierwsze zasiedlenie tego obiektu.
Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków lub budowli, jeżeli w stosunku do nich miało miejsce pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.
W tym miejscu należy nadmienić, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.
Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy stanie się bezzasadne.
Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość zastosowania zwolnienia w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.
Z okoliczności sprawy wynika, że rozważa Pani zakup domu mieszkalnego od osoby fizycznej niebędącej podatnikiem podatku od towarów i usług. Nabycie domu mieszkalnego nastąpi do końca 2023 r. Tytułem prawnym będzie umowa sprzedaży. Zbywca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Zbywa swój majątek prywatny. Budynek jest budynkiem mieszkalnym, który nie jest ani nie był wynajmowany. Budynek zostanie przez Panią przebudowany. W szczególności wydzielone zostaną z niego lokale mieszkalne (w czasie prac zostaną dostosowane do potrzeb lokatorów). Część prac będzie jednak miała charakter remontu (między innymi wymiana poszycia dachowego). Wartość samych jednak nakładów ulepszeniowych osiągnie ponad 30% wartości początkowej (przekroczenie wspomnianego poziomu 30% wydatków nastąpi zarówno w odniesieniu do całego budynku, jak i każdego stworzonego w nim lokalu mieszkalnego). Przebudowa oraz remont będą miały miejsce w ciągu roku od momentu zakupu budynku. Ze względu na przeznaczenie budynku do opisanych powyżej czynności wyłącznie zwolnionych przedmiotowo z podatku VAT (najem osobom prywatnym na cele mieszkalne), nie będzie Pani przysługiwać prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu ponoszonych wydatków. Niezwłocznie po zakończeniu prac budowlanych, w efekcie których nastąpi ich ulepszenie lokale zostaną przeznaczone na najem na cele mieszkalne. Sprzedaż lokalu nastąpi po zakończeniu prac budowlanych oraz oddaniu lokali mieszkalnych do używania. W zależności od sytuacji możliwe jest, że sprzedaż ta nastąpi po upływie dwóch lat od zakończenia prac budowlanych oraz oddaniu lokali w najem. Może się jednak zdarzyć, że sprzedaż ta nastąpi przed upływem dwuletniego okresu, ale już po zakończeniu prac budowlanych i oddaniu lokali do używania najemcom.
Uwzględniając opis sprawy w kontekście wyżej powołanych przepisów stwierdzić należy, że w związku z poniesieniem przez Panią wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym zarówno budynku jak i każdego z wyodrębnionych w nim lokali , których wartość osiągnie ponad 30% ich wartości początkowej dojdzie do ponownego ich zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy.
Zatem, jeżeli planowana przez Panią sprzedaż lokalu nastąpi w okresie dłuższym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia, tj. od momentu poniesienia przez Panią wydatków na jego ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiących co najmniej 30 % jego wartości początkowej, sprzedaż lokalu będzie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
W tym zakresie Pani stanowisko uznaję za prawidłowe.
Natomiast, w sytuacji, gdy planowana przez Panią sprzedaż lokalu nastąpi w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia, tj. od momentu poniesienia przez Panią wydatków na jego ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiących co najmniej 30 % jego wartości początkowej, nie będą spełnione przesłanki określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, pozwalające na możliwość zastosowania na jego podstawie zwolnienia od podatku dla dostawy tego lokalu.
W związku z tym, że sprzedaż lokalu w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia, tj. od momentu poniesienia przez Panią wydatków na jego ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiących co najmniej 30 % jego wartości początkowej nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy niezbędne jest analiza art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.
Z wyżej powołanego art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy wynika, że prawo do zwolnienia od podatku, o którym mowa w tym przepisie, przysługuje wówczas, gdy spełnione są łącznie dwie przesłanki w tym przepisie wskazane tj. w stosunku do obiektów, będących przedmiotem sprzedaży, nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Z okoliczności sprawy wynika, że nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia budynku, w którym znajdują lokale -budynek został a nabyty od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która wykorzystywała go na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych i nie będzie Pani przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na ulepszenie lokalu stanowiących co najmniej 30% jego wartości początkowej.
Tym samym spełnione będą przesłanki umożliwiające zastosowanie dla dostawy lokalu, którego sprzedaż nastąpi , w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia, tj. od momentu poniesienia przez Panią wydatków na jego ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiących co najmniej 30 % jego wartości początkowe, zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.
W tym zakresie Pani stanowisko uznaję za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, obowiązuącego w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będzi mogła Pani skorzystać, jeżeli zastosuje się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right