Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 31 marca 2023 r., sygn. II CSKP 800/22

W interpretacji umów ubezpieczenia, szczególnie w przypadku ubezpieczeń o charakterze ochronnym, zasada in dubio contra proferentem powinna być ściśle respektowana, co oznacza, że wszelkie niejasności lub wątpliwości co do zakresu odpowiedzialności i wyłączeń powinny być rozstrzygane na korzyść ubezpieczającego, aby zachować zgodność z celem ubezpieczenia i zasady lojalności.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Grela (przewodniczący, sprawozdawca)

‎SSN Ewa Stefańska

‎SSN Krzysztof Wesołowski

w sprawie z powództwa M. L. ‎przeciwko P. spółce akcyjnej w W. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym ‎31 marca 2023 r. w Izbie Cywilnej w Warszawie, ‎skargi kasacyjnej powoda ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie ‎z 7 lipca 2020 r., sygn. akt I AGa 81/19,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Lublinie do ponownego rozpoznania  ‎oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 6 czerwca 2019 r. (sprostowanym postanowieniem z 1 lipca 2019 r.) Sąd Okręgowy w Lublinie po rozpoznaniu sprawy z powództwa M. L. przeciwko P. Spółce Akcyjnej w Warszawie o zapłatę umorzył powództwo w części obejmującej 9 377,36 euro, zasądził od pozwanego na rzecz powoda 56 483,12 euro z odsetkami od kwot szczegółowo wskazanych w sentencji wyroku, zasądził od pozwanego na rzecz powoda 17 372,64 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od 7 grudnia 2018 r. do dnia zapłaty i 6 700 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od 23 marca 2019 r. do dnia zapłaty oraz oddalił powództwo w pozostałej części.

Wyrokiem z 7 lipca 2020 r. Sąd Apelacyjny w Lublinie zmienił wyrok Sądu Okręgowego w ten sposób, że oddalił powództwo.

Sąd drugiej instancji ustalił, że powód prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zajmującą się transportem drogowym towarów.

Powód współpracował z P. O.. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej P. O. zlecił powodowi, aby ten z kolei w ramach prowadzonej działalności gospodarczej własnym transportem dokonał przewozu towaru w postaci porąbanej łopatki wieprzowej o wadze 20 234,20 kg, zleconego mu przez niemiecką firmę D.. Przewóz miał być dokonany na trasie E. (siedziba D.) do miejscowości K. na Litwie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00