Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.346.2023.2.JG

1. Czy Koszty Poczęstunków stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w części przypadającej na podwykonawców? 2. Czy Koszty Wigilijne stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w części przypadającej na podwykonawców? 3. Czy Koszty Integracyjne stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w części przypadającej na podwykonawców? 4. Czy Koszty Szkoleń stanowią koszty uzyskania przychodu rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:

- Koszty Poczęstunków stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w części przypadającej na podwykonawców;

- Koszty Wigilijne stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w części przypadającej na podwykonawców;

- Koszty Integracyjne stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w części przypadającej na podwykonawców;

- Koszty Szkoleń stanowią koszty uzyskania przychodu rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzupełnili go Państwo – odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 sierpnia 2023 r., (data wpływu 31 sierpnia 2023 r., za pośrednictwem Poczty Polskiej).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca (dalej również: „Spółka”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu od całości dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Spółka od ponad kilkunastu lat prowadzi systematycznie i w sposób ciągły działalność polegająca na tworzeniu innowacyjnych programów komputerowych.

Spółka świadcząc swoje usługi korzysta m.in. z pomocy podwykonawców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze i współpracujących ze Spółką na podstawie umów świadczenia usług w tzw. systemie B2B. Podwykonawcy są wykwalifikowanymi specjalistami z sektora IT, w tym w szczególności z programowania. Oprócz podwykonawców, Spółka posiada stały zespół pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Spółka ponosi wydatki na artykuły spożywcze, które udostępnia nieodpłatnie swoim pracownikom oraz współpracownikom. Są to w szczególności artykuły takie jak ciastka, cukierki, kawa, herbata, owoce, soki, w okresie letnim także lody. W dalszej części wniosku koszty nabycia powyższych artykułów będą nazywane „Koszty Poczęstunku”. Produkty te są dostępne we wspólnych pomieszczeniach biurowych Spółki, a ich wykorzystanie nie jest szczegółowo ewidencjonowane ani limitowane. Pracownicy i współpracownicy Spółki mogą korzystać ze wskazanych artykułów tylko w czasie godzin pracy (w tym podczas przerw).

Standardem na rynku jest udostępnianie tego rodzaju artykułów swoim pracownikom, współpracownikom, a Spółka stara się nie odbiegać od powyższego standardu.

Produkty dostępne są także w pomieszczeniach ogólnodostępnych. Dostęp do produktów jest nielimitowany dla wszystkich grup osób, o których mowa w niniejszym wniosku.

Możliwość skorzystania z tego rodzaju produktów jest nie tylko ogólnie przyjętym standardem, ale również wpływa pozytywnie na atmosferę spotkań, co ma realny wpływ na ich wynik, co wiąże się bezsprzecznie z prowadzeniem przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej: udane spotkania, tak wewnętrzne, jak i z kontrahentami oraz współpracownikami prowadzą bowiem do korzyści o charakterze ekonomicznym.

Niezależnie od Kosztów Poczęstunku, Spółka ponosi także koszty corocznego spotkania wigilijnego. W trakcie spotkania omawiane są wyniki spółki, prowadzone projekty oraz m.in. najnowsze trendy w branży, niemniej istotnym aspektem takiego spotkania jest także integracja zespołu (zarówno podwykonawców jak i pracowników). Spotkania wigilijne odbywają się i odbywać będą poza godzinami pracy. Dzięki integracji oraz wspólnym podsumowaniu działalności Spółki, zespół działa sprawniej, zwiększa się jego wiedza o aktualnych realiach gospodarczych i technologiach w branży co przekłada się na wyniki finansowe Spółki.

W związku z organizacją spotkania wigilijnego, Spółka ponosi i ponosić będzie koszty związane z jego organizacją, na które składają się głównie wydatki na gastronomię. Mogą to być również wydatki związane z wynajmem sali, obsługą imprezy lub rezerwacją hotelu. Spółka posiada i będzie posiadała dokumenty związane z organizacją spotkania: faktury, harmonogram spotkania, korespondencje mailowe. W tym miejscu Spółka podkreśla, iż w zakresie powyższych kosztów nie wchodzą koszty nabycia napojów alkoholowych, albowiem tutaj Spółka nie ma wątpliwości, iż są to wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu.

Dalej koszty nabycia ww. usług/towarów będą nazywane „Kosztami Wigilijnymi”.

Niezależnie od spotkania wigilijnego w trakcie roku zdarzają się 2-3 spotkania o charakterze stricte integracyjnym, w którym biorą udział zarówno podwykonawcy jak i pracownicy Spółki. Katalog wydatków jest zbliżony do Kosztów Wigilijnych, przy czym zdarzają się także wydatki na aktywności sportowe (paintball itp.) Celem spotkań jest scalanie zespołu oraz budowanie efektywniejszej pracy zespołowej. Dalej koszty powyższych spotkań będą zwane „Kosztami Integracyjnymi”.

Ostatnią kategorią wydatków jakie ponosi Wnioskodawca w związku ze współpracą z podwykonawcami są szkolenia (dalej: „Wydatki Szkoleniowe”). Szkolenia mają dwojaki charakter:

- językowe (angielski, niemiecki),

- stricte merytoryczny (dotyczące technologii używanych w projektach aktualnie prowadzonych lub planowanych).

W tym miejscu podkreślenia wymaga fakt, iż wszelka komunikacja z kontrahentami Wnioskodawcy jest prowadzona wyłącznie w językach angielskim i niemieckim.

Pismem z 28 sierpnia 2023 r., uzupełniono opis stanu faktycznego w następujący sposób:

1. Czy udział we wskazanych we wniosku szkoleniach stanowi dla podwykonawców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze i współpracujących ze Spółką na podstawie umów świadczenia usług w tzw. systemie B2B element należnego im wynagrodzenia za świadczone przez nich usługi?

Nie.

2. Czy fakt poniesienia przez Wnioskodawcę wydatków z ww. tytułu ma wpływ (jaki?) na wysokość wynagrodzenia wypłacanego podwykonawcom?

Nie.

3. Jakie dokładnie wydatki w związku z realizacją wskazanych we wniosku szkoleń ponosi Wnioskodawca, które zamierza zaliczyć do kosztów podatkowych?

Wyłącznie wynagrodzenie dla podmiotu prowadzącego szkolenie.

4. Jakiej tematyki dotyczą szkolenia? Z jakim konkretnym projektem/projektami szkolenia podwykonawców będą miały związek?

Językowe jak wskazano we wniosku są związane z wszelaką komunikacją prowadzoną z klientami dla których prowadzone są projekty, ponieważ komunikacja z klientami jest prowadzona w językach angielskim i niemieckim.

Niejęzykowe (merytoryczne) związane są bezpośrednio z technologiami informatycznymi (języki oprogramowania, platformy, systemy), które są używane na projekcie już się toczącym lub na projektach, które firma chce pozyskać. Jak wskazano we wniosku Spółka tworzy innowacyjne oprogramowanie i musi stale zwiększać efektywność poprzez stosowanie najlepszych praktyk i najnowszych technologii w zasadzie każdy projekt (program komputerowy) tworzony przez Spółkę korzysta z elementów objętych szkoleniami merytorycznymi.

5. Na czym ten projekt/projekty polegają? W jaki sposób zaangażowani są w nich podwykonawcy, jakie czynności wykonują?

Projekty polegają na stworzeniu dla Klienta oprogramowania, które będzie spełniało funkcje i cele zgodnie z wymaganiami (są to różnego rodzaju oprogramowania, między innymi projekty z dziedziny bankowości on-line, systemy do obsługi tworzenia produktów bankowych, systemy do zarządzania dokumentami, platformy do handlu/sprzedaży on-line). Niemal wszyscy Podwykonawcy są programistami, zatem od początku do końca tworzą kod źródłowy, który w wersji finalnej jest programem zamówionym przez klienta. Spółka na zasadach B2B współpracuje też z dwoma testerami oprogramowania, którzy za pomocą narzędzi informatycznych wykonują testy sprawdzające czy program komputerowy działa zgodnie z założeniami. Testerzy przygotowują scenariusze testowe, definiujące sposób w jaki dana funkcjonalności ma być oceniana pod kątem poprawność. Dodatkowo na potrzeby części testów testerzy piszą programy, które w automatyczny sposób testują program komputerowy tworzony przez Spółkę. W ramach wykonywania testów również wykorzystywane są technologie ze szkoleń.

6. Kto prowadzi te szkolenia (pracownicy Wnioskodawcy firmy zewnętrzne, uczelnie), ile one trwają? Gdzie szkolenia się odbywają (w siedzibie Wnioskodawcy, poza siedzibą, w miejscowości, czy poza miejscowością, w której jest prowadzona działalność)? Czy szkolenia są połączone z wypoczynkiem oraz atrakcjami np. turystycznymi?

Szkolenia są prowadzone przez podmioty zewnętrzne. Język niemiecki to 2 do 3h tygodniowo, język angielski 2h tygodniowo. Co do pozostałych szkoleń specjalistycznych - są one nieregularne/jednorazowe - więc me można określić z góry liczby godzin tygodniowo czy miesięcznie.

Szkolenia są prowadzone co do zasady w formie online/dostępu do nagrań video. Podwykonawcy uczestniczą w nich łącząc się za pomocą środków telekomunikacji elektronicznej z siedziby Spółki. Część szkoleń prowadzona jest także w siedzibie fizycznie - lektor przychodzi do siedziby Spółki.

Szkolenia nie są połączone z wypoczynkiem oraz atrakcjami, np. turystycznymi.

7. Czy sfinansowanie szkoleń wiąże się z koniecznością spełnienia określonych warunków przez podwykonawców, a w razie ich niespełnienia do zwrotu poniesionych kosztów szkoleń?

Szkolenie dotyczy technologii, która jest używana bądź może zostać użyta w projekcie w jakim jest zaangażowany dany podwykonawca. Nie ma konieczności zwrotu poniesionych kosztów szkolenia.

8. Jakie koszty obejmują koszty szkoleń? Czy są to tylko koszty uczestnictwa w danym szkoleniu, wynajęcia sali, wynagrodzenia wykładowcy itp.? Czy też inne wydatki związane, np. z dojazdem, noclegami, wyżywieniem, rozrywką, innymi atrakcjami itp.?

Wyłącznie wynagrodzenie podmiotu prowadzącego dane szkolenie (tj. tylko stricte koszty uczestnictwa).

9. Czy w szkoleniach biorą udział wszyscy podwykonawcy zaangażowani w dany projekt, czy tylko wybrani, a jeśli tak, to którzy? Na jakich zasadach odbywa się umożliwienie udziału w szkoleniach? Czy podwykonawcy są udziałowcami Wnioskodawcy?

W szkoleniach biorą udział tylko chętni i tylko ci, którzy muszą się podjąć szkolenia w danej technologii w związku z prowadzonym/planowanym projektem. Dana osoba zgłasza zapotrzebowanie na szkolenie - Spółka ocenia czy jest ono zasadne z punktu widzenia interesu Spółki (np. pozwoli na pozyskanie projektu, pozwoli na bardziej efektywną jego realizację, etc.) i jeśli tak, oraz jeśli koszt szkolenia jest w ocenie Spółki „rozsądny”, Spółka zapewnia szkolenie. Bywa też tak, że szkolenie zleca osobie lider projektu lub dział HR widząc jakich kompetencji brakuje danej osobie do pełnienia jej obowiązków.

Podwykonawcy nie są udziałowcami Spółki.

10. Z jakich względów podwykonawcy (jako odrębne podmioty) nie finansują kosztów szkoleń we własnym zakresie?

Ponieważ przede wszystkim to w interesie Spółki jest możliwość/usprawnienie stosowania technologii, która służy wykonaniu projektu (czyli programu komputerowego).

11. W jaki sposób przeprowadzenie szkoleń wpłynie na realizację danego projektu? Czy bez szkoleń realizacja projektu byłaby niemożliwa/utrudniona itp.? W jaki sposób szkolenia wpłyną na zachowanie, zabezpieczenie źródła przychodów lub osiąganie przychodu z tego źródła?

Bez szkoleń realizacja projektów mogłaby być utrudniona, przebiegać mniej sprawnie a nawet nie możliwa do wykonania, co wiąże się z wyższymi kosztami po stronie klienta, których mógłby nie zaakceptować i nie zlecić projektu lub go anulować albo ograniczyć jego funkcje, co oczywiście przekłada się na zmniejszenie, a nawet brak uzyskania przychodu od klienta za dany projekt (program komputerowy). Jeśli np. dzięki znajomości technologii program komputerowy powstanie szybciej i niższym kosztem, to klient jest bardziej zainteresowany by zlecić dany projekt lub rozbudować o daną funkcjonalność dzięki czemu Spółka ma zlecenie przychodowe. Nadto, zlecający czasami chcą też by ich projekty wykonane były w najnowszych technologiach, a te ciągle się zmieniają - stąd stała konieczność odbywania szkoleń przez podwykonawców.

Pytania

1. Czy Koszty Poczęstunków stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w części przypadającej na podwykonawców?

2. Czy Koszty Wigilijne stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w części przypadającej na podwykonawców?

3. Czy Koszty Integracyjne stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w części przypadającej na podwykonawców?

4. Czy Koszty Szkoleń stanowią koszty uzyskania przychodu rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

Stanowisko w zakresie Pytania nr 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, Koszty Poczęstunków stanowią koszty uzyskania w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w części przypadającej na podwykonawców.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W myśl tego przepisu, wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami (poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie, zwiększenie przychodu albo zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodu).

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

- został właściwie udokumentowany,

- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Zapewnienie Personelowi artykułów spożywczych ma na celu między innymi zachęcenie do podjęcia i kontynuowania pracy u Wnioskodawcy, a także sprzyjają lepszej atmosferze i komfortowi pracy co z jednej strony przekłada się na ich wydajność przy świadczeniu usług, a z drugiej strony pozwala na ograniczenia kosztów finansowych i organizacyjnych odejścia jednych i zatrudnienia nowych osób, co bez wątpienia przyczynia się do zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów. Jednocześnie jak wskazano we wniosku Wydatki Konsumpcyjne, nie należą także do kategorii kosztów reprezentacyjnych. W świetle powyższych wyjaśnień należy stwierdzić, że wydatki na zakup artykułów spożywczych opisanych w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, w zakresie, podwykonawców spełniają przesłanki zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Analogiczne stanowiska potwierdzają interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 listopada 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-2 4010.438.2021.1.MZA, czy też z 21 stycznia 2021 r., sygn.DOP4.8221.8 2021.CPXV, interpretacja indywidualna z 30 maja 2022 r., Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0111-KDIB1-2.4010.146.2022.1.AK.

Stanowisko w zakresie pytania nr 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, Koszty Wigilijne stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

O możliwości zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów podatkowych przesądza cel organizowanego przez Spółkę spotkania. Przy okazji Świąt Bożego Narodzenia Spółka organizuje spotkanie, które ma na celu poprawę:

- komunikacji interpersonalnej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie poszczególnych osób z firmą, budowanie zespołu, poprawę atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami a pracodawcą (ich efektem ma być poprawa lub utrzymanie efektywności pracy, skutkująca korzyściami ekonomicznymi po stronie Spółki.

- omówienie aktualnej sytuacji w branży, stosowanych technologiach oraz wyników Spółki i prowadzonych projektów, co przekłada się m.in na rozwój technologii i metodologii stosowanych w Spółce, a co za tym idzie na zwiększenie przychodów.

Zdaniem Wnioskodawcy, w tych okolicznościach nie sposób mówić o tzw. „reprezentacji” przy Kosztach Wigilijnych, gdyż z punktu widzenia Wnioskodawcy jest to de facto spotkanie o charakterze stricte - biznesowym. Aktualne realia gospodarcze wymagają tego, aby niektóre spotkanie służbowe odbywały się w potocznie zwanej „przyjaznej atmosferze”, na co bardzo sprzyjającą okazją jest spotkanie wigilijne.

Istnieją interpretacje podatkowe, które potwierdzają takie stanowisko, chociażby interpretacja indywidualna z 13 lutego 2015 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu o sygn. ILPB3/423-610/14-4/JG.

Stanowisko w zakresie pytania nr 3.

Zdaniem Wnioskodawcy, Koszty Integracyjne stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Integracja zespołu wpływa na jego pracę i wydajność, a co za tym idzie zdolności zarobkowe dla Wnioskodawcy. Co oczywiste Wydatki Integracyjne nie mają na celu wykreowania odpowiedniego wizerunku Wnioskodawcy w stosunku do Podwykonawcy, a wyłącznie zwiększenie jakości pracy zespołów Wnioskodawcy. Zatem nawet jeśli takie spotkania są pozbawione stricte biznesowych tematów, to i tak w opinii Wnioskodawcy nie można mówić o wyniosłości i reprezentacyjnym charakterze takich wydatków.

Stanowisko w zakresie pytania nr 4.

Zdaniem Wnioskodawcy, Koszty Szkoleń stanowią Koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Jak było wskazane w opisie stanu faktycznego - komunikacja z kontrahentami jest prowadzona wyłącznie w językach angielskim i niemieckim. Zatem w zakresie szkoleń językowych, Wnioskodawca zaznacza, że dzięki lepszej komunikacji podwykonawców z kontrahentami, zwiększają się jej przychody, albowiem kontrahent zadowolony z aspektu porozumiewania się jest bardziej skłonny do przekazania Spółce kolejnych projektów IT.

Szkolenia merytoryczne, co oczywiste są przeprowadzone w celu zwiększenia efektywności wykonywanych przez podwykonawców usług, a tym samym zwiększenia przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów Spółki, np. poprzez efektywniejsze wykonywanie usług dla Spółki i uniknięcie błędów mogących skutkować konsekwencjami finansowymi dla Wnioskodawcy. Istnieje więc ścisły związek pomiędzy wypracowanym przez Spółkę przychodem, a merytoryczną wiedzą Podwykonawców, na który wpływ mają organizowane szkolenia.

Jak wynika z powyższego, z punktu widzenia Spółki, wydatki związane z udziałem Podwykonawców w Szkoleniach są ponoszone przede wszystkim w celach umożliwienia poprawnego wykonywania obowiązków, aktualizowania wiedzy o Spółce, jej produktach oraz standardach wymaganych do wykonywania działalności w jej imieniu oraz zwiększenia wiedzy merytorycznej wykorzystywanej w działalności prowadzonej dla Spółki.

Powyższy sposób argumentacji zdaje się potwierdzać interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 stycznia 2023 r. o sygn. 0114-KDIP2-2.4010.218.2022.2.PK.

Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca uznaje swoje stanowisko za zasadne.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 oraz 16 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop,

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu, a powstaniem przychodu ze źródła przychodu lub realną szansą powstania przychodu podatkowego, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła jego uzyskiwania.

Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem, a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

- wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

- został właściwie udokumentowany,

- nie może znajdować się w grupie wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Na mocy powołanej regulacji, podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 updop oraz, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu. Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której, pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatnika musi wystąpić związek przyczynowo - skutkowy. W przepisie tym ustawodawca określił katalog wydatków, które nawet pomimo poniesienia ich przez podatnika w celu osiągnięcia przychodów, w rozumieniu przepisów podatkowych, nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów.

Jak stanowi art. 16 ust. 1 pkt 28 updop,

nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Należy zauważyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera legalnej definicji terminu reprezentacja. Próbę zdefiniowania tego pojęcia podejmowały wielokrotnie sądy administracyjne, w tym Naczelny Sąd Administracyjny m.in. w wyroku z 17 czerwca 2013 r., sygn. akt II FSK 702/11. Sąd ten stwierdził, że celem kosztów reprezentacyjnych jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, działalności etc., wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami (klientami). Oceniając, czy dane koszty mają charakter reprezentacyjny, należy patrzeć właśnie przez pryzmat ich celu. Jeśli wyłącznym bądź dominującym celem ponoszonych kosztów jest wykreowanie takiego obrazu podatnika, to koszty te mają charakter reprezentacyjny. Wymienienie jako przykładowych kosztów reprezentacyjnych wydatków na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych, nie oznacza, że wydatki te zawsze muszą zostać wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Nie są one kosztami jedynie wówczas, gdy mają charakter reprezentacyjny. Ponadto, Naczelny Sąd Administracyjny uznał za zasadne odwołanie się do etymologii terminu reprezentacja. Wyraz „reprezentacja” pochodzi od łacińskiego „repraesentatio” oznaczającego wizerunek. Upływ czasu nie zmienił jego znaczenia i formy. Oznacza to, że „reprezentacja” w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi działanie w celu wykreowania oraz utrwalenia pozytywnego wizerunku podatnika wobec innych podmiotów. W podanym znaczeniu reprezentacja to przede wszystkim każde działanie skierowane do istniejących lub potencjalnych kontrahentów podatnika lub osoby trzeciej w celu stworzenia oczekiwanego wizerunku podatnika dla potrzeb ułatwienia zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków jej zawarcia. W takiej sytuacji wydatki na reprezentację to koszty, jakie ponosi podatnik w celu wykreowania swojego pozytywnego wizerunku, uwypuklenie swojej zasobności, profesjonalizmu. Przy tak zdefiniowanym terminie „reprezentacji” kwestia wystawności, okazałości czy też ponadprzeciętności nie ma żadnego znaczenia.

Stanowisko zaprezentowane przez Sąd zostało potwierdzone w interpretacji ogólnej wydanej przez Ministra Finansów w dniu 25 listopada 2013 r., Nr DD6/033/127/SOH/2013/RD-120521.

Dokonując oceny kwalifikacji wydatków w okolicznościach konkretnej sprawy należy posłużyć się również dynamiczną wykładnią funkcjonalną, spowodowaną zmieniającą się rzeczywistością gospodarczą. To, co dawniej mogło zostać uznane za reprezentację do takiej kategorii nie zostanie zaliczone obecnie ze względu na zmieniające się realia prowadzenia działalności gospodarczej, przyjęte w tym zakresie dobre praktyki i obyczaje. Dotyczy to akceptowanych i stosowanych powszechnie zachowań, bez których nie jest możliwe prowadzenie działalności gospodarczej. Każdy wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu lub jego zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W innej sytuacji zbędne stają się rozważania dotyczące dalszej kwalifikacji konkretnego wydatku ze względu na dodatkowe kryteria wprowadzone w art. 16 ust. 1 ustawy (w tym wypadku wynikające z omawianego pkt 28).

Wątpliwość Wnioskodawcy budzi kwestia, czy Spółka może uznać opisane we wniosku wydatki za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy zauważyć, że uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Zatem, to Spółka zobowiązana jest wykazać, że ponoszone przez Nią ww. wydatki pozostają w związku z prowadzoną przez Nią działalnością gospodarczą i pozostają w związku o jakim mowa w art. 15 ust. 1 updop. Wydatki te nie mogą znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów zawartym w art. 16 ust. 1 updop.

Odnosząc powyższe rozważania do opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku stwierdzić należy, że wydatki na artykuły spożywcze, takie jak: ciastka, cukierki, kawa, herbata, owoce, soki, w okresie letnim także lody itp. udostępniane we wspólnych pomieszczeniach biurowych Spółki, pracownikom oraz podwykonawcom podczas ich pracy, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki te nie stanowią kosztów reprezentacji, o których w art. 16 ust. 1 pkt 28 updop.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy w kwestii ustalenia, czy Koszty Poczęstunków stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w części przypadającej na podwykonawców, należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się natomiast do poniesionych przez Wnioskodawcę wydatków na integrację oraz organizację spotkania wigilijnego na rzecz podwykonawców, należy stwierdzić, że nie mogą one stanowić kosztów uzyskania przychodów Spółki. Nie można uznać, że uczestnictwo w spotkaniach o charakterze stricte integracyjnym ww. osób wpłynie na zwiększenie przychodów Wnioskodawcy, bądź zabezpieczenie ich źródła.

W ocenie tut. Organu, wydatki te stanowią wydatki na reprezentację, ponieważ ich głównym celem jest tworzenie lub poprawa wizerunku przedsiębiorcy wobec osób trzecich, niebędących pracownikami Wnioskodawcy. Umowa współpracy, zlecenia zakłada bowiem równorzędność i niezależność podmiotów i stwarza warunki do przyjęcia założenia, że jeden podmiot chce wykreować swój pozytywny wizerunek względem drugiego, w celu ułatwienia wzajemnej współpracy.

Stwierdzić zatem należy, że Spółka nie będzie uprawniona do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na integrację oraz organizację spotkań wigilijnych na rzecz podwykonawców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze i współpracujących ze Spółką na podstawie umów świadczenia usług w tzw. systemie B2B, ponieważ wydatki te stanowią wydatki na reprezentację, a ich głównym celem jest tworzenie lub poprawa wizerunku przedsiębiorcy wobec osób trzecich, niebędących pracownikami Wnioskodawcy. Zatem, wydatki te są wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ostatnią kategorią wydatków jakie ponosi Wnioskodawca w związku ze współpracą z podwykonawcami są szkolenia. Szkolenia mają dwojaki charakter:

- językowe (angielski, niemiecki),

- stricte merytoryczny (dotyczące technologii używanych w projektach aktualnie prowadzonych lub planowanych).

Przy czym, jak wskazuje Wnioskodawca, wszelka komunikacja z kontrahentami Wnioskodawcy jest prowadzona wyłącznie w językach angielskim i niemieckim. Szkolenia są prowadzone przez podmioty zewnętrzne. Wnioskodawca zamierza zaliczyć do kosztów podatkowych wyłącznie wynagrodzenie dla podmiotu prowadzącego szkolenie.

Szkolenia nie są połączone z wypoczynkiem oraz atrakcjami, np. turystycznymi. Bez szkoleń realizacja projektów mogłaby być utrudniona, przebiegać mniej sprawnie a nawet niemożliwa do wykonania, co wiąże się z wyższymi kosztami po stronie klienta, których mógłby nie zaakceptować i nie zlecić projektu lub go anulować albo ograniczyć jego funkcje, co oczywiste przekłada się na zmniejszenie, a nawet brak uzyskania przychodu od klienta za dany projekt (program komputerowy). Nadto, zlecający czasami chcą też by ich projekty wykonane były w najnowszych technologiach, a te ciągle się zmieniają - stąd stała konieczność odbywania szkoleń przez podwykonawców.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że poniesione przez Wnioskodawcę wydatki na szkolenia na rzecz podwykonawców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze i współpracujących ze Spółką na podstawie umów świadczenia usług w tzw. systemie B2B, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki. Należy bowiem zauważyć, że koszty organizacji szkoleń dla podwykonawców mają charakter językowy (angielski, niemiecki) oraz stricte merytoryczny (dotyczące technologii używanych w projektach aktualnie prowadzonych lub planowanych). Zatem, wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na szkolenia nie stanowią kosztów reprezentacji. W konsekwencji, poniesione przez Wnioskodawcę wydatki dotyczące szkoleń na rzecz podwykonawców w postaci wynagrodzenia dla podmiotu prowadzącego szkolenie nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko Wnioskodawcy jest więc prawidłowe.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy:

- Koszty Poczęstunków stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w części przypadającej na podwykonawców, jest prawidłowe;

- Koszty Wigilijne stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w części przypadającej na podwykonawców, jest nieprawidłowe;

- Koszty Integracyjne stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w części przypadającej na podwykonawców, jest nieprawidłowe;

- Koszty Szkoleń stanowią koszty uzyskania przychodu rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Odnosząc się do powołanych przez Państwo we wniosku interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będący przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00