Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 4 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.369.2023.2.KS
Brak obowiązku dokonania korekty podatku VAT naliczonego w związku z wyburzeniem Zabudowań znajdujących się na Nieruchomościach w celu realizacji inwestycji.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku obowiązku dokonania korekty podatku VAT naliczonego, w związku z wyburzeniem Zabudowań znajdujących się na Nieruchomościach w celu realizacji inwestycji. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 sierpnia 2023 r. (data wpływu 21 sierpnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
1)A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest polskim rezydentem podatkowym zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT w Polsce, posiada w Polsce siedzibę i miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (dalej: „Nabywca”, „Kupujący” lub „Wnioskodawca”). Przedmiotem działalności Nabywcy jest m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własnych rachunek.
2)Na wstępie Wnioskodawca wskazuje, że 2 czerwca 2023 r. wystąpił z wnioskiem wspólnym (dalej: „Wniosek wspólny”) wraz z B. spółka jawna („Sprzedający 1”) oraz Panią A.A. („ Sprzedający 2”). Wniosek wspólny został zarejestrowany pod sygnaturą 0111-KDIB3-1.4012.421.2023.KO.
Dalej Sprzedający 1 oraz Sprzedająca 2 zwani będą Sprzedającymi. Z kolei Wnioskodawca i Sprzedający zwani bedą Zainteresowanymi.
3)W opisie zdarzeń przyszłych Wniosku wspólnego wskazane zostały okoliczności opisane w niniejszym wniosku, które stanowią również element opisu zdarzenia przyszłego niniejszego wniosku.
4)We Wniosku wspólnym Zainteresowani zadali następujące pytania:
1.Czy w świetle opisanego zdarzenia przyszłego przedmiot Transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i w konsekwencji przedmiot Transakcji będzie podlegał opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT? (dalej „Pytanie 1”)
2.Czy sprzedaż Przedmiotu Transakcji będzie podlegała w całości opodatkowaniu VAT i nie będzie od tego podatku zwolniona? (dalej „Pytanie 2”)
3.Czy Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od Sprzedających dokumentującej nabycie przedmiotu Transakcji? (dalej: „Pytanie 3”)
4.Czy sprzedaż przedmiotu Transakcji nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC zgodnie z art. 2 pkt 4 lit a) ustawy o PCC? (dalej „Pytanie 4”)
5)We Wniosku wspólnym Zainteresowani przedstawili wspólne stanowiska zgodnie z którymi:
1.Zdaniem Zainteresowanych, przedmiot Transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i w konsekwencji przedmiot Transakcji będzie podlegał opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. (dalej „Stanowisko w zakresie Pytania 1”).
2.Zdaniem Zainteresowanych, sprzedaż przedmiotu Transakcji będzie podlegała w całości opodatkowaniu VAT i nie będzie od tego podatku zwolniona. (dalej „Stanowisko w zakresie Pytania 2”).
3.Zdaniem Zainteresowanych, Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od Sprzedających dokumentującej nabycie przedmiotu Transakcji. (dalej: „Stanowisko w zakresie Pytania 3”).
4.Zdaniem Zainteresowanych, sprzedaż przedmiotu Transakcji nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC zgodnie z art. 2 pkt 4 lit a) ustawy o PCC (dalej „Stanowisko w zakresie Pytania 4”).
Informacje dotyczące nieruchomości
6)Na moment złożenia niniejszego wniosku Sprzedający 1 jest właścicielem udziału w wysokości 2/3 a Sprzedająca 2 udziału w wysokości 1/3 w prawie własności nieruchomości położonej (...), obejmującej działkę ewidencyjną nr 1 z obrębu ewidencyjnego 4-07-10 o powierzchni 8.622,00 m² dla której prowadzona jest księga wieczysta o numerze (...) (dalej: „Działka 1”).
7)Działka 1 zabudowana jest:
a)Budynkiem niemieszkalnym, identyfikator (...)_BUDo pow. 2250 m² (dalej: „Budynek biurowy)”;
b)Budynkiem niemieszkalnym, identyfikator (...)_BUD, o pow. 328 m² (dalej: „Magazyn”);
c)Budynkiem niemieszkalnym, identyfikator (...)_BUD, o pow. 596 m² (dalej: „Wiata”);
a.Budowlami w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202 z późn. zm.) w postaci nawierzchni z kostki brukowej oraz ogrodzenia z przęsłami stalowymi posadowionymi na fundamencie betonowym (dalej: „Budowle”).
8)Budynek biurowy, Magazyn, Wiata znajdujące się na Działce 1 dalej będą nazywane łącznie „Budynkami”.
9)Opisana wyżej Działka 1 oraz Budynki i Budowle w dalszej części niniejszego wniosku są łącznie określane jako „Nieruchomość”.
10)Dla obszaru, na którym zlokalizowana jest Nieruchomość brak jest aktualnie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego.
11)W odniesieniu do Działki 1 została wydana ostateczne decyzja nr (...) o warunkach zabudowy zgodnie z którą zostały ustalone warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie centrum magazynowo-produkcyjnego obejmującego budowę hali magazynowo-produkcyjnej z czterema budynkami socjalno-biurowymi, układem komunikacyjnym, parkingami, infrastrukturą techniczną oraz towarzyszącymi obiektami budowlanymi (m.in. zbiornikiem pożarowym z pompownią, kontenerowym agregatem prądotwórczym, stacją transformatorową, zbiornikiem retencyjnym wraz z zagospodarowaniem terenu na Działce 1.
12)Nieruchomość stanowi główny majątek Sprzedającego 1.
13)Sprzedający 1 na podstawie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego z 23 marca 2004 r. zawartego przed notariuszem (…) repertorium (…) z syndykiem masy upadłości C. sp. z o.o. nabył przedsiębiorstwo upadłego w skład, którego wchodziło m.in. prawo użytkowania wieczystego gruntu w skład, którego wchodziła Działka 1 oraz Budynki i Budowle znajdujące się na tej nieruchomości.
14)Przedmiotowa umowa nabycia przedsiębiorstwa w skład, którego wchodziła Działka 1, Budynki i Budowle nie były opodatkowane podatkiem VAT i w konsekwencji podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
15)Zgodnie z decyzją Zarządu Dzielnicy (…) z 11 marca 2014 r. prawo użytkowania wieczystego Działki 1 zostało przekształcone w prawo własności oraz została ustalona opłata za przekształcenie.
16)Sprzedająca 2 na podstawie umowy darowizny z 13 stycznia 2015 r. zawartej w formie aktu notarialnego przed notariuszem (…) zawartej z ojcem Sprzedającej 2, tj. (…) w ramach darowizny Sprzedająca 2 nabyła 1/3 udział w prawie własności Nieruchomości.
17)Przedmiotowa umowa darowizny udziału w Nieruchomości nie była opodatkowana podatkiem VAT i nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ze względu na brak opodatkowania VAT transakcji nabycia udziału w Nieruchomości, to Sprzedającej 2 nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od nabycia udziału w tej Nieruchomości.
18)Przez Nieruchomość przechodzi infrastruktura techniczna związana z mediami (w tym sieć ciepłownicza, sieć wodociągowa, sieć kanalizacyjna, sieć elektroenergetyczna) należąca do podmiotów trzecich i nie będąca własnością Sprzedających.
19)Na dzień złożenia niniejszego wniosku od dnia oddania całej powierzchni Budynków i Budowli do używania minęły co najmniej dwa lata.
20)Budynki zostały przyjęte do używania i wprowadzone do rejestru środków trwałych Sprzedającego 1 od 1 kwietnia 2004 r. Sprzedający 1 ujmowała Budynki i Budowle jako środki trwałe, które podlegały amortyzacji i są nieprzerwanie w całości eksploatowane przez Sprzedającego od momentu ich przyjęcia jako środków trwałych zarówno do celów własnej działalności gospodarczej, jak również powierzchnie oddawane są w najem na rzecz podmiotów trzecich w ramach czynności opodatkowanych VAT i nie zwolnionych od tego podatku.
21)Działalność gospodarcza w ramach której wykorzystywana jest przez Sprzedających, Nieruchomość to wyłącznie działalność opodatkowana VAT i nie zwolniona od tego podatku. Sprzedający nie wykorzystywali Nieruchomości wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.
22)Sprzedający nie ponosił żadnych innych istotnych wydatków na ulepszenie Budynków i Budowli w rozumieniu ustawy o CIT (tj. przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację, aranżacje, modernizację lub remont Budynków i Budowli), ani nie dokonali istotnych ulepszeń (przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji, aranżacji, modernizacji lub remontu) Budynków i Budowli, które skutkowały zwiększeniem wartości początkowej poszczególnych obiektów (tj. poszczególnych Budynków i poszczególnych Budowli) o ponad 30%. Ponadto Sprzedający nie ponosili wydatków na prace adaptacyjne i aranżacyjne poszczególnych powierzchni wykorzystywanych do działalności gospodarczej, które miały na celu dostosowanie tej powierzchni do celów specyfiki i wymogów działalności gospodarczej danego najemcy.
23)Sprzedający 1 jest stroną wyłącznie następujących umów, zapewniających obsługę Nieruchomości i jej funkcjonowania zgodnie z przeznaczeniem:
a)Umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej;
b)Umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków;
c)Umowy na wywóz odpadów stałych;
d)Umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych;
e)Umowy kompleksowej dostarczania paliwa gazowego.
24)Sprzedający nie są stroną umowy o zarządzanie lub innej umowy o podobnym charakterze zapewniającej kompleksową usługę zarządzania nieruchomością zgodnie z jej przeznaczeniem.
25)Sprzedający 1 na moment przygotowania niniejszego wniosku jest stroną dwudziestu dwóch umów najmu powierzchni biurowych, magazynowych znajdujących się w Budynkach oraz miejsc parkingowych i powierzchni pod nadajnik oraz reklamy.
Informacje dotyczące planowanej transakcji sprzedaży.
26)W związku z podjęciem decyzji o sprzedaży Nieruchomości na zasadach i w zakresie opisanym w niniejszym wniosku (dalej „Transakcja”), Sprzedający zawarł z Kupującym 22 maja 2023 r. przedwstępną umowę sprzedaży (dalej: „Umowa przedwstępna”) określającą istotne aspekty planowanej Transakcji. Zgodnie z Umową przedwstępną Zainteresowani planują zawrzeć umowę sprzedaży Nieruchomości (dalej: „Umowa sprzedaży” lub „Umowa przenosząca”), na podstawie której:
a.Sprzedający sprzedadzą prawo własności Działki 1;
b.Sprzedający sprzedadzą prawo własności Budynku biurowego;
c.Sprzedający sprzedadzą prawo własności Magazynu;
d.Sprzedający sprzedadzą prawo własności Wiaty;
e.Sprzedający sprzedadzą prawo własności Budowli
dalej ww. składniki będą określane jako „przedmiot Transakcji”.
27)Na Kupującego przejdą z mocy prawa na podstawie art. 678 § 1 k.c., prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów najmu. Jednocześnie kwota kaucji wpłaconych przez najemców na poczet zawartych umów najmu przejdzie na własność Kupującego w ten sposób, że zostanie potrącona przez Kupującego z ceną ustaloną za Nieruchomość.
28)Umowa przedwstępna jednocześnie zawierana jest ze spółką jawną w odniesieniu do jeszcze jednej nieruchomości - sąsiadującej z Nieruchomością, na której również planowana jest inwestycja tj. działki 2. Ze względu na fakt, że współwłaścicielami sąsiadującej działki 2 której również dotyczy Umowa przedwstępna jest inny podmiot, to wspólny wniosek o interpretację podatkową w odniesieniu do tej nieruchomości zostanie złożony odrębnie.
29)Zgodnie z ustaleniami Sprzedających i Nabywcy, Sprzedający nie przeniosą na Nabywcę w ramach transakcji żadnych innych składników majątku, praw i obowiązków lub innych elementów poza wskazanymi w pkt 26) powyżej i wyraźnie uzgodnionymi między stronami transakcji, w szczególności przedmiotem umowy nie będą:
a.firma (oznaczenia Sprzedającego 1 w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego);
b.prawa i obowiązki wynikające z umów wskazanych w pkt 23) powyżej; w szczególności Umowy o zarządzanie;
c.należności i zobowiązania bilansowe i pozabilansowe, w tym zobowiązania handlowe;
d.rachunki bankowe i środki na tych rachunkach bankowych;
e.finansowanie związane z Nieruchomością (aktualnie Sprzedający nie jest stroną takich umów);
f.księgi rachunkowe i inne dokumenty korporacyjne związane z działalnością operacyjną Sprzedającego;
g.know-how związany z działalnością gospodarczą/przedsiębiorstwem Sprzedającego.
30)Przedmiot Transakcji zostanie sprzedany w zamian za cenę, która zostanie powiększona o VAT, o ile Organ uzna stanowisko Zainteresowanych w zakresie opodatkowania VAT transakcji za prawidłowe. W Umowie przenoszącej (lub w załączniku do niej), która zostanie zawarta pomiędzy Sprzedającym a Nabywcą, określonym składnikom majątkowym będącym przedmiotem Transakcji mogą zostać przypisane określone części ceny.
31)Umowa sprzedaży zostanie zawarta po spełnieniu się określonych w niej warunków tj.:
a.Sprzedający 1 przedstawi Nabywcy kopię promesy wierzyciela hipotecznego, w której wierzyciel hipoteczny zobowiąże się do zwolnienia Nieruchomości spod hipotek;
b.zostanie wydana i doręczona Stronom interpretacja podatkowa wspólna oraz interpretacja indywidualna.
Wydzielenie organizacyjne i finansowe
32)Nieruchomość nie stanowi oddziału, zakładu, czy też oddzielnej jednostki organizacyjnej (w tym w szczególności na podstawie uchwały odpowiednich organów lub innych aktów wewnętrznych) przedsiębiorstwa Sprzedającego.
33)Przychody i koszty oraz należności i zobowiązania związane z działalnością polegającą na wynajmie powierzchni wchodzącej w skład Nieruchomości są ewidencjonowane zgodnie z ogólnymi przepisami o rachunkowości. Sprzedający nie prowadzą odrębnej ewidencji rachunkowej zdarzeń gospodarczych w tym zakresie, tj. dla Nieruchomości nie jest prowadzony odrębny bilans ani rachunek zysków i strat.
34)W oparciu o prowadzoną przez Sprzedających ewidencję księgową jest możliwe przyporządkowanie do sprzedawanej Nieruchomości przychodów i należności z tytułu najmów oraz opłat eksploatacyjnych dotyczących utrzymania Nieruchomości oraz kosztów i zobowiązań bezpośrednio związanych z tymi przychodami. Powyższe wynika jednak ze specyfiki działalności Sprzedającego 1, który jest spółką osobową dedykowaną wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na wynajmie i obsłudze Nieruchomości i nie posiada innego rodzaju przychodów i kosztów niż te które są związane z działalnością gospodarczą prowadzoną na Nieruchomości.
35)Sprzedający zatrudniają pracowników, jednakże zgodnie z ustaleniami biznesowymi w ramach Transakcji nie dojdzie do przejścia pracowników, zakładu pracy, ani części zakładu pracy Sprzedającego na Nabywcę.
Pozostałe informacje
36)Sprzedający i Kupujący zamierzają złożyć w stosunku do Nieruchomości:
a.do organu podatkowego właściwego dla Kupującego przed dniem dokonania dostawy (przed dniem Umowy przenoszącej), lub
b.w Umowie przenoszącej zawartej w formie aktu notarialnego, w przypadku zawarcia Umowy przenoszącej;
zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie VAT dostawy Nieruchomości i rezygnują ze zwolnienia z opodatkowania VAT sprzedaży Nieruchomości, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT (spełniające warunki, o których mowa w art. 43 ust. 11 ustawy o VAT).
37)Intencją Sprzedających i Nabywcy wyrażoną w Umowie przedwstępnej jest zrealizowanie się warunków zawieszających jak najszybciej i zawarcie Umowy przenoszącej w 2023 r.
38)Kupujący posiada środki własne oraz planuje pozyskać finansowanie zewnętrzne w formie kredytu pozyskanego od podmiotu trzeciego do sfinansowania Transakcji.
Plany Nabywcy odnośnie Nieruchomości po jej nabyciu
39)Intencją Nabywcy jest realizacja na Działce 1 oraz na sąsiadującej z nią nieruchomości (objętej również Umową przedwstępną i w odniesieniu do której został złożony odrębny wniosek o wydanie interpretacji podatkowej) inwestycji polegającej na budowie centrum magazynowo-produkcyjnego obejmującego budowę hali magazynowo-produkcyjnej z czterema budynkami socjalno-biurowymi, układem komunikacyjnym, parkingami, infrastrukturą techniczną oraz towarzyszącymi obiektami budowlanymi (m.in. zbiornikiem pożarowym z pompownią, kontenerowym agregatem prądotwórczym, stacją transformatorową, zbiornikiem retencyjnym i zagospodarowaniem terenu lub innej inwestycji, które będą realizowane w ramach działalności gospodarczej Kupującego opodatkowanej VAT (i nie zwolnionej z opodatkowania VAT). Po uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz spełnieniu wszystkich formalności związanych z rozpoczęciem planowanej inwestycji, Budynki i Budowle zostaną wyburzone i na Działce oraz sąsiadującej z nią nieruchomości zostanie zrealizowana ww. inwestycja.
40)W okresie po Transakcji, a przed rozpoczęciem inwestycji, o której mowa w pkt 39 na Kupującym będzie spoczywał obowiązek zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości.
41)Sprzedający 1 zakłada po Transakcji brak prowadzenia aktywnej działalności gospodarczej.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Zgodnie z otrzymana przez Spółkę interpretacją indywidualną z 3 sierpnia 2023 roku nr 0111‑KDIB3-1.4012.421.2023.2.KO („Interpretacja”) w przedmiocie tego samego zdarzenia przyszłego co złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, którego dotyczy Wezwanie (dalej: „Wniosek”) przedmiotem opisanej we Wniosku transakcji nie będzie przedsiębiorstwo (albo zorganizowana część przedsiębiorstwa) i tym samym transakcja ta nie będzie stanowić czynności wyłączonej z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, transakcja będzie podlegać opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i nie będzie od tego podatku zwolniona.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Spółki za prawidłowe, tj. że przedmiot Transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu ustawy o VAT w konsekwencji przedmiot Transakcji będzie podlegał opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, sprzedaż przedmiotu Transakcji będzie podlegała w całości opodatkowaniu VAT i nie będzie od tego podatku zwolniona oraz Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od Sprzedających dokumentujących nabycie przedmiotu Transakcji.
Spółka uzupełnia o powyższe fakty opis zdarzenia przyszłego.
W związku z tym, że Zainteresowani otrzymali już Interpretację wydaną dla zdarzenia przyszłego opisanego we Wniosku to nie jest zasadne rozstrzyganie raz jeszcze, czy przedmiot Transakcji stanowi przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część. W związku z tym wydając interpretację w odpowiedzi na Wniosek organ powinien oprzeć się na konkluzjach Interpretacji.
Spółka wyjaśnia więc, że nie wnosi o ponowne rozstrzygnięcie, czy przedmiot Transakcji stanowią przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, ale uzupełnia opis zdarzenia przyszłego o powołaną Interpretację i tak jak pierwotnie wnioskowała, wnosi o wydanie interpretacji na Wniosek w oparciu o rozstrzygnięcie Dyrektora KIS wskazane w Interpretacji.
Jednocześnie Spółka pragnie wskazać, że w taki sposób postąpił Dyrektor KIS wydając odrębną interpretację w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w przedmiocie tego samego zdarzenia przyszłego co złożony Wniosek, którego dotyczy Wezwanie. Dyrektor KIS wydając ww. interpretację indywidualną z 3 sierpnia 2023 r. (0111-KDIB2-3.4014.182.2023.2.JS) powołał się na otrzymaną przez Zainteresowanych Interpretację i nie rozstrzygał raz jeszcze w przedmiocie kwalifikacji przedmiotu Transakcji jako przedsiębiorstwa (lub jego zorganizowanej część) - „Z interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-1.4012.421.2023.2.KO w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że:
- przedmiot Transakcji (Działka 1, Budynki i Budowle) nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części i w związku z tym będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług,
- planowana Transakcja dostawy Budynków i Budowli posadowionych na Działce 1 będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług; również sprzedaż gruntu (Działki 1), z którym związane są ww. Budynki i Budowle, będzie zwolniona od podatku od towarów i usług,
- jeśli Strony opisanej Transakcji (Kupujący i Sprzedający) podejmą decyzję o rezygnacji ze zwolnienia od podatku i złożą zgodne oświadczenie, spełniające warunki z art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy, to dostawa Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu według właściwej stawki podatku od towarów i usług.
A zatem, skoro Transakcja (sprzedaż Nieruchomości opisanej we wniosku) będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona (ponieważ Strony transakcji złożą oświadczenie o rezygnacji z prawa do zwolnienia), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku transakcja sprzedaży nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych”.
Pytania
1)Czy w przypadku uznania przez Organ podatkowy w interpretacji indywidualnej wydanej na Wniosek wspólny Zainteresowanych, że:
A.przedmiot Transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i w konsekwencji przedmiot Transakcji będzie podlegał opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, oraz
B.sprzedaż przedmiotu Transakcji będzie podlegała w całości opodatkowaniu VAT i nie będzie od tego podatku zwolniona, oraz
C.Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od Sprzedających dokumentujących nabycie przedmiotu Transakcji, to
Kupujący nie będzie zobowiązany do dokonania w części lub w całości korekty VAT naliczonego, w związku z wyburzeniem Budynków lub Budowli, wynikających z faktur otrzymanych od Sprzedających dokumentujących nabycie przedmiotu Transakcji, odliczonego w związku z nabyciem przedmiotu Transakcji?
2)Czy w przypadku uznania przez Organ podatkowy w interpretacji indywidualnej wydanej na Wniosek wspólny Zainteresowanych, że przedmiot Transakcji będzie stanowił przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i w konsekwencji przedmiot Transakcji nie będzie podlegał opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (Transakcja będzie stanowiła transakcję wyłączoną z opodatkowania Podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT), Kupujący nie będzie zobowiązany do dokonania korekty VAT naliczonego, w związku z wyburzeniem Budynków lub Budowli, uprzednio odliczonego przez Sprzedających, w związku z nabyciem przedmiotu Transakcji? (dalej „Pytanie 2”).
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1
Państwa zdaniem, w przypadku uznania przez Organ podatkowy w interpretacji indywidualnej wydanej na Wniosek wspólny Zainteresowanych, że:
a)przedmiot Transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i w konsekwencji przedmiot Transakcji będzie podlegał opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, oraz
b)sprzedaż przedmiotu Transakcji będzie podlegała w całości opodatkowaniu VAT i nie będzie od tego podatku zwolniona, oraz
c)Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od Sprzedających dokumentujących nabycie przedmiotu Transakcji, to
Kupujący nie będzie zobowiązany do dokonania w części lub w całości korekty VAT naliczonego, w związku z wyburzeniem Budynków lub Budowli, wynikającego z faktur otrzymanych od Sprzedającego dokumentujących nabycie przedmiotu Transakcji, odliczonego w związku z nabyciem przedmiotu Transakcji („Stanowisko Wnioskodawcy do Pytania 1”).
UZASADANIENIE
Uzasadnienie Państwa stanowiska w zakresie wskazanym w odpowiedzi na Pytanie 1, tj. w przypadku uznania przez Organ podatkowy w interpretacji indywidualnej wydanej na Wniosek wspólny Zainteresowanych, że:
a)przedmiot Transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i w konsekwencji przedmiot Transakcji będzie podlegał opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, oraz
b)sprzedaż przedmiotu Transakcji będzie podlegała w całości opodatkowaniu VAT i nie będzie od tego podatku zwolniona, oraz
c)Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od Sprzedającego dokumentujących nabycie przedmiotu Transakcji, to
Kupujący nie będzie zobowiązany do dokonania w części lub w całości korekty VAT naliczonego, w związku z wyburzeniem Budynków lub Budowli, wynikającego z faktur otrzymanych od Sprzedających dokumentujących nabycie przedmiotu Transakcji, odliczonego w związku z nabyciem przedmiotu Transakcji.
Jak wynika z treści art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania przez podatnika czynności opodatkowanych VAT. Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Ponadto, zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Jednocześnie, zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 1, prawo to powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.
Jednocześnie, zgodnie zaś z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do zwrotu tej różnicy na rachunek bankowy.
W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. Powyższe ograniczenie nie znajdzie jednak zastosowania w przedmiotowej sprawie, gdyż transakcja zbycia Nieruchomości będzie opodatkowana VAT i nie zwolniona od tego podatku, w szczególności w związku z tym, że Zainteresowani zrezygnują ze zwolnienia od opodatkowania VAT dostawy Nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT.
Prawo do odliczenia VAT naliczonego jest fundamentalną zasadą podatku VAT, co powoduje, że jest on neutralny dla przedsiębiorców, a jego ekonomiczny ciężar ponosi wyłącznie konsument. W związku z realizacją prawa do odliczenia VAT konieczne jest oczywiście wykazanie związku (bezpośredniego lub pośredniego) pomiędzy realizowanymi zakupami a wykonywaną opodatkowaną działalnością gospodarczą.
Związek bezpośredni ma miejsce wówczas, gdy nabywane towary lub usługi są przeznaczone do dalszej odsprzedaży, a tym samym bezpośrednio są związane z działalnością opodatkowaną VAT. Natomiast związek pośredni występuje wtedy, gdy nabywane świadczenia wiążą się z ogólnym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa podatnika.
Dla oceny prawa do odliczenia VAT znaczenie ma zamiar podatnika co do wykorzystania zakupionych towarów i usług w momencie ponoszenia wydatku, jak również związek ponoszonych wydatków z działalnością opodatkowaną VAT.
Kolejno, zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (art. 90 ust. 2 ustawy o VAT).
Proporcję, o której mowa w ust. 2, na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy, ustala się, jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku, z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku, z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. W oparciu o art. 90 ust. 4 ustawy o VAT, proporcję, o której mowa w ust. 3 określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu, do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.
Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności (art. 90 ust. 5 ustawy o VAT). Natomiast zgodnie z art. 90 ust. 6 ustawy, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu pomocniczych transakcji w zakresie nieruchomości i pomocniczych transakcji finansowych oraz usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12, i 38-41, w zakresie, w jakim transakcje te mają charakter pomocniczy.
Kwota podatku naliczonego do odliczenia, ustalona na podstawie proporcji wyliczonej przy zastosowaniu powyższych zasad, nie jest jednak ostateczna. Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonania korekty zostały określone w art. 90a, 90b, 90c oraz 91 ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 90a ustawy o VAT, w przypadku, o którym mowa w art. 86 ust. 7b (tj. w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów wykonywanej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów osobistych, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, gdy przypisanie tych nakładów w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe), gdy w ciągu 120 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym nieruchomość stanowiąca część przedsiębiorstwa podatnika została przez niego oddana do użytkowania, nastąpi zmiana w stopniu wykorzystania tej nieruchomości do celów działalności gospodarczej, dokonuje się korekty podatku naliczonego odliczonego przy jej nabyciu lub wytworzeniu. Korekty, o której mowa w zdaniu pierwszym, dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła ta zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. Jeżeli podatnik wykorzystuje tę nieruchomość w działalności gospodarczej również do czynności zwolnionych od podatku bez prawa do odliczeń, korekta powinna uwzględniać proporcję określoną w art. 90 ust. 3-10a, zastosowaną przy odliczeniu.
Zgodnie z art. 90c ustawy o VAT, w przypadku nabytych towarów i usług, w odniesieniu do których kwotę podatku naliczonego oblicza się zgodnie z art. 86 ust. 2a ustawy o VAT (tj. w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 - w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe), po zakończeniu roku podatkowego, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, podatnik jest obowiązany dokonać korekty podatku odliczonego przy ich nabyciu, uwzględniając dane dla zakończonego roku podatkowego. Przepisy art. 91 ust. 2-9 stosuje się odpowiednio.
Stosownie do treści art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1 o VAT, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10 o VAT, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub 10 ustawy o VAT lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12 ustawy o VAT, dla zakończonego roku podatkowego.
Przepis art. 91 ust. 2 ustawy o VAT stanowi, iż w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym, że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.
Zgodnie z art. 91 ust. 3 ustawy o VAT korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.
Ponadto, w świetle art. 91 ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku, gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty. Zgodnie z art. 91 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż. Zgodnie z art. 91 ust. 6 ustawy o VAT przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:
- opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;
- zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu.
Zgodnie z brzmieniem art. 91 ust. 7 ustawy, przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi. W świetle art. 91 ust. 7a ustawy o VAT, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty. Natomiast zgodnie z art. 91 ust. 7b ustawy o VAT, w przypadku towarów i usług innych niż wymienione w ust. 7a, wykorzystywanych przez podatnika do działalności gospodarczej, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 1, ust. 2 zdanie trzecie i ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 7c, zgodnie z którym jeżeli zmiana prawa do obniżenia podatku należnego wynika z przeznaczenia towarów lub usług, o których mowa w ust. 7b, wyłącznie do wykonywania czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, lub wyłącznie do czynności, w stosunku do których takie prawo przysługuje - korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano towary lub usługi do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy.
Kolejno, na podstawie art. 91 ust. 7d ustawy o VAT, w przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana.
Zgodnie z art. 91 ust. 8 korekty, o której mowa w ust. 5-7, dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania.
Obowiązek skorygowania podatku naliczonego od wcześniej nabytych towarów lub środków trwałych wykorzystywanych przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, które są następnie przedmiotem zbycia przedsiębiorstwa, reguluje art. 91 ust. 9 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w art. 91 ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zatem korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy, dotyczy podatku naliczonego od zakupów związanych jednocześnie z czynnościami, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz z czynnościami, w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje, jeżeli podatnik nie jest w stanie wyodrębnić całości lub części kwot podatku, które posłużyłyby tylko czynnościom opodatkowanym oraz gdy zmianie uległo przeznaczenie towaru, od którego podatek został odliczony lub nieodliczony w całości. Ponadto, korekta ta jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będącego następcą prawnym (beneficjentem praw i obowiązków zbywcy), który w tym zakresie przejmuje, wynikające z art. 91 ust. 1 -8 ustawy, obowiązki swojego poprzednika.
Zgodnie z uzgodnieniem stron, planowane jest, że na podstawie Umowy sprzedaży Nabywca nabędzie Nieruchomość oraz przejdą na Nabywcę z mocy prawa, na podstawie art. 678 § 1 k.c., prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów najmu, jak również Sprzedający przeniosą na Kupującego wszelkie prawa, wierzytelności i roszczenia z zabezpieczeń umów najmu zawartych w odniesieniu do Budynków, w tym zabezpieczenia w formie kaucji gwarancyjnych.
Intencją Nabywcy jest realizacja na Działce 1 oraz sąsiadującej z nią nieruchomości inwestycji polegającej na budowie centrum magazynowo-produkcyjnego obejmującego budowę hali magazynowo-produkcyjnej z czterema budynkami socjalno-biurowymi, układem komunikacyjnym, parkingami, infrastrukturą techniczną oraz towarzyszącymi obiektami budowlanymi (m.in. zbiornikiem pożarowym z pompownią, kontenerowym agregatem prądotwórczym, stacją transformatorową, zbiornikiem retencyjnym i zagospodarowaniem terenu lub innej inwestycji, które będą realizowane w ramach działalności gospodarczej Kupującego opodatkowanej VAT. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz spełnieniu wszystkich formalności związanych z rozpoczęciem planowanej inwestycji Budynki i Budowle zostaną wyburzone na Działce 1 oraz sąsiadującej z nią nieruchomości i zostanie zrealizowana ww. inwestycja lub inna inwestycja budowlana, które będą wykorzystywane do wykonywania działalności opodatkowanej VAT (wynajem powierzchni magazynowo produkcyjnej lub sprzedaż mieszkań) i nie zwolnionej od tego podatku. W tym celu niezwłocznie po nabyciu Nieruchomości Kupujący planuje wystąpić o uzyskanie nowej decyzji o warunkach zabudowy lub inny wszelkich niezbędnych zgód administracyjnych pozwalających na realizację inwestycji, w tym w szczególności decyzji pozwalającej na wyburzenie Budynków i Budowli oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę planowanej inwestycji.
W związku z tym, iż zmiana lub przygotowanie właściwego projektu architektonicznego oraz uzyskanie niezbędnych dokumentów administracyjnych jest czasochłonne, Nabywca przez pewien okres po nabyciu Nieruchomości planuje wynajmować powierzchnię Budynków w ramach czynności opodatkowanych VAT i nie zwolnionych od tego podatku. Niemniej intencją Nabywcy jest możliwe jak najszybsze rozpoczęcie realizacji inwestycji oraz wyburzenie Budynków i Budowli.
Utrzymywanie Budynków i Budowli jest nieracjonalne ze względów ekonomicznych, wynajem powierzchni Budynków nie odpowiada zasadniczo obecnym standardowym rynkowym i nie pozwala na maksymalizację zysków. Wobec przeznaczenia Działki 1 zgodnie z obowiązującą Decyzją WZ, zgodnie z którą w odniesieniu do Działki 1 ustalono warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy polegającej na budowie centrum magazynowo-produkcyjnego obejmującego budowę hali magazynowo-produkcyjnej z czterema budynkami socjalno-biurowymi, układem komunikacyjnym, parkingami, infrastrukturą techniczną oraz towarzyszącymi obiektami budowlanymi (m.in. zbiornikiem pożarowym z pompownią, kontenerowym agregatem prądotwórczym, stacją transformatorową, zbiornikiem retencyjnym i zagospodarowaniem terenu, racjonalnym ekonomicznie rozwiązaniem jest wybudowanie na Działce 1 nowej inwestycji, która będzie generowała obrót opodatkowany VAT. Mając na uwadze postanowienia Decyzji WZ to Nabywca nie mógłby nawet na Działce 1 postawić innego typu obiektu, w tym użytkowego. Ponadto nawet jeśli Nabywca zdecyduje się wystąpić o nową decyzję o warunkach zabudowy, to jego zamiarem nadal będzie realizacja inwestycji budowlanej, która to działalność będzie opodatkowana VAT i będzie generowała obrót opodatkowany VAT np. w postaci sprzedaży lokali mieszkalnych. Nabyta Nieruchomość i aktualnie lub w przyszłości wydana decyzja o warunkach zabudowy będą więc determinowały możliwość realizacji na gruncie inwestycji, z której pożytki będą podlegały opodatkowaniu VAT, zamiarem Nabywcy jest bowiem wykorzystanie Nieruchomości do celów takiej działalność. Nabywca nie ma jednocześnie prawnej możliwości nabycia niezbudowanej Nieruchomości, zgodnie z Kodeksem cywilnym wraz z prawem własności Działki 1 na Nabywcę przejdzie również Prawo własności Budynków i Budowli oraz z mocy prawa przejdą prawa i obowiązki z tytułu umów najmu.
Państwa zdaniem, mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że nie będą Państwo zobowiązani do dokonania jakiejkolwiek korekty odliczonego podatku od towarów i usług naliczonego w związku z nabyciem Przedmiotu Transakcji, Przedmiot Transakcji nie będzie bowiem wykorzystywany do działalności mieszanej, tj. zarówno opodatkowanej, jak i zwolnionej z VAT, czy też działalności wyłącznie zwolnionej od VAT. Samo wyburzenie części Budynków i Budowli, czy złożenie wniosku o pozwolenie na rozbiórkę lub też uzyskanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę nie powoduje zmiany prawa obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, bowiem na miejscu wyburzonych obiektów realizowana będzie inwestycja deweloperska w celu czerpania zysków z działalności opodatkowanej VAT i nie zwolnionej od tego podatku.
Państwa stanowisko potwierdza orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z 18 października 2012 r. w sprawie C-234/11 TEC Haskovo dotyczącej korekty odliczenia w przypadku zniszczenia części majątku w celu zastąpienia go nowym. Trybunał Sprawiedliwości zauważył, że art. 184-186 dyrektywy 2006/112/WE (dalej: „Dyrektywa”) ustanawiają system do powstania ewentualnego prawa administracji podatkowej do żądania dokonania korekty przez podatnika, w tym także korekty odliczeń dotyczących dóbr inwestycyjnych. Następnie Trybunał podkreślił, że faktyczne lub zamierzone wykorzystanie towarów lub usług określa zakres pierwotnego odliczenia, do którego podatnik jest uprawniony i zakres ewentualnych korekt, które powinny być dokonane zgodnie z warunkami przewidzianymi w art. 185-187 Dyrektywy pkt 29 Dyrektywy. Trybunał w pkt 32 wyroku wskazał, że art. 185 ust. 1 Dyrektywy ustanawia zasadę, zgodnie z którą korekta jest dokonywana w przypadku, gdy po złożeniu deklaracji VAT nastąpi zmiana czynników uwzględnianych przy określaniu kwoty odliczenia. Trybunał stwierdził, że w rozpatrywanej sprawie nabycie nieruchomości, a następnie ich rozebranie w celu ich modernizacji należy uważać za czynności powiązane, których przedmiotem jest dokonanie czynności podlegających opodatkowaniu na tej samej podstawie, co zakup nowych nieruchomości i ich bezpośrednie wykorzystanie. W analizowanej sprawie, zastąpienie przestarzałych struktur nowocześniejszymi budynkami spełniającymi tę samą funkcję i wykorzystanych do czynności opodatkowanych, nie przerywa bezpośredniego związku istniejącego pomiędzy nabyciem danych budynków na wcześniejszym etapie obrotu, a działalnością gospodarczą prowadzoną następnie przez podatnika. Tym bardziej, że nabyte budynki zostały zniszczone tylko częściowo, a nowe budynki zostały wzniesione na tym samym terenie. Z powyższych względów Trybunał rozstrzygnął, że art. 185 ust. 1 Dyrektywy należy interpretować tak, że zniszczenie kilku budynków przeznaczonych do wytwarzania energii i zastąpienie ich nowocześniejszymi budynkami o tym samym przeznaczeniu nie stanowi zmiany czynników uwzględnianych przy określaniu kwoty dokonanego odliczenia i tym samym nie skutkuje obowiązkiem korekty odliczenia VAT.
Tym samym w Państwa ocenie wyburzenie Budynków i Budowli i zrealizowanie w tym miejscu innej inwestycji budowlanej nie powinno mieć wpływu na prawo Nabywcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz nie powinno skutkować zobowiązaniem Nabywcy do dokonania korekty kwoty podatku odliczonego.
W interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 28 listopada 2017 r. nr 0112-KDIL2-2.4012.455.2017.1.MŁ wskazał: „Reasumując, w sytuacji, gdy nieruchomość gruntowa zabudowana budynkiem gospodarczym o funkcji magazynowo-składowej z częścią biurową, która wykorzystywana jest przez Wnioskodawcę w prowadzonej działalności gospodarczej do czynności opodatkowanych, okazałaby się nieprzydatna (nie spełniałaby już kryteriów funkcjonalnych i ekonomicznych, brak potencjalnych dzierżawców, wysokie koszty utrzymania) i w związku z tym Wnioskodawca podjąłby decyzję o jej wyburzeniu i wzniesieniu w tym miejscu myjni samochodowej, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w myśl przepisów art. 91 ust. 1-8 ustawy”.
W interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 8 września 2021 r. nr 0114-KDIP1-1.4012.362.2021.2.JO organ zgodził się w całości ze stanowiskiem podatnika, że nie ma „obowiązku korekty podatku naliczonego, w związku z wyburzeniem Budynku lub Budowli, wynikającego z faktury otrzymanej od Sprzedającego dokumentującej nabycie Przedmiotu Transakcji, odliczonego w związku z nabyciem Przedmiotu Transakcji” i odstąpił na podstawie art. 14c § 1 OP od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska, cyt.:
„Zdaniem Spółki, mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że Spółka nie będzie zobowiązana do dokonania jakiejkolwiek korekty odliczonego podatku od towarów i usług naliczonego w związku z nabyciem Przedmiotu Transakcji, Przedmiot Transakcji nie będzie bowiem wykorzystywany do działalności mieszanej, tj. zarówno opodatkowanej, jak i zwolnionej z VAT, czy też działalności wyłącznie zwolnionej od VAT. Samo wyburzenie części Budynku i Budowli, czy złożenie wniosku o pozwolenie na rozbiórkę lub też uzyskanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę nie powoduje zmiany prawa obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, bowiem na miejscu wyburzonych obiektów realizowana będzie inwestycja deweloperska w celu czerpania zysków z działalności opodatkowanej VAT i nie zwolnionej od tego podatku. Również w sytuacji, gdyby potencjalnie Kupujący sprzedał wybudowane w ramach realizowanej inwestycji budynki w ramach zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie powstanie dla Nabywcy obowiązek korekty VAT naliczonego związanego z taką sprzedażą, obowiązek dokonania ewentualnej korekty podatku naliczonego, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy (jeśli w ogóle wystąpi), zostanie przeniesiony na kolejnego Nabywcę zorganizowanej część przedsiębiorstwa. (...)
Tym samym w ocenie Wnioskodawcy wyburzenie części Budynku i Budowli i zrealizowanie w tym miejscu inwestycji deweloperskiej nie powinno mieć wpływu na prawo Nabywcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz nie powinno skutkować zobowiązaniem Nabywcy do dokonania korekty kwoty podatku odliczonego”.
W interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 stycznia 2016 r. nr ITPP1/4512-1026/15/KM wskazał: „Powyższe oznacza, że w sytuacji, gdy środki trwałe w postaci budynku handlowo-usługowego i magazynowego, które wykorzystywane były przez Wnioskodawcę, podatnika podatku VAT, do czynności opodatkowanych, okazały się nieprzydatne i w związku z tym Wnioskodawca podjął decyzję o wyburzeniu (rozbiórce) ww. budynków i wzniesieniu w tym miejscu nowego pawilonu handlowego i powiększeniu parkingu, co w konsekwencji spowoduje, że nieruchomość nadal będzie użytkowana przy prowadzeniu działalności gospodarczej, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w myśl przepisów art. 91 ustawy o VAT”.
W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 listopada 2020 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.576.2020.2.IK w opisie zdarzenia przyszłego podatnik wskazał, że „po Transakcji Kupujący planuje wystąpić o pozwolenie (bądź pozwolenia) na rozbiórkę wszystkich naniesień znajdujących się na Działkach oraz o pozwolenie (bądź pozwolenia) na budowę na Działkach nowych budynków o mieszanym przeznaczeniu, realizujących głównie funkcje mieszkaniowe („Nowe Budynki”). Po wybudowaniu Nowych Budynków Kupujący planuje sprzedać znajdujące się w nich lokale podmiotom trzecim (osobom fizycznym lub osobom prawnym). Alternatywnie, Kupujący nie wyklucza, że w niedługim czasie po Transakcji Kupujący może sprzedać nabytą Nieruchomość do podmiotu powiązanego (innej spółki z grupy kapitałowej Kupującego) w ramach transakcji podlegającej opodatkowaniu VAT. Decyzja w tym zakresie nie została jeszcze podjęta i uzależniona jest od oceny okoliczności komercyjnych mających wpływ na działalność gospodarczą Kupującego”. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że: „Mając na uwadze powyższe przepisy w analizowanym przypadku wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia Nieruchomości będą spełnione. Jak wynika bowiem z opisu sprawy Nabywca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT, a nabyte Nieruchomości będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Co istotne, w przedmiotowej sprawie nie wystąpi także jedna z negatywnych przesłanek wyłączająca prawo do odliczenia wymieniona w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, a mianowicie - jak rozstrzygnięto powyżej - sprzedaż Nieruchomości nie będzie stanowiła czynności niepodlegającej opodatkowaniu VAT, ani też zwolnionej od podatku VAT. (...) Biorąc pod uwagę treść przywołanych przepisów, w kontekście przedstawionego opisu sprawy należy stwierdzić, że Nabywca będzie uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej sprzedaż Nieruchomości opisanych we wniosku”.
W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 marca 2021 r. nr 0112-KDIL1-2.4012.11.2021.2.ST, podatnik wskazał, że „przed zawarciem umowy sprzedaży Nieruchomości A, Kupujący uzyska decyzję zawierającą pozwolenie na rozbiórkę obiektów budowlanych znajdujących się na Nieruchomości A lub pozwolenie na wykonanie innych robót budowlanych w tym zakresie, zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowalne”. Podatnik zapytał o to czy Kupujący będzie uprawniony do skorzystania z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wskazanego w treści faktur dokumentujących sprzedaż Nieruchomości A i Nieruchomości B na jego rzecz, w przypadku, gdy Sprzedający zrezygnuje ze zwolnienia tej transakcji od podatku od towarów i usług, a Kupujący będzie wykorzystywać nabyte Nieruchomość A i Nieruchomość B do wykonywania czynności opodatkowanych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że w opisanym stanie faktycznym „Kupujący będzie uprawniony do skorzystania z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wskazanego w treści faktur dokumentujących sprzedaż Nieruchomości A i Nieruchomości B na jego rzecz, w przypadku, gdy Sprzedający zrezygnuje ze zwolnienia tej transakcji w podatku od towarów i usług, a Kupujący będzie wykorzystywać nabyte Nieruchomości A i B do wykonywania czynności opodatkowanych”.
Podsumowując, Państwa zdaniem, w przypadku uznania przez Organ podatkowy w interpretacji indywidualnej wydanej na Wniosek wspólny Zainteresowanych, że:
a)przedmiot Transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i w konsekwencji jego sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, oraz
b)sprzedaż przedmiotu Transakcji będzie podlegała w całości opodatkowaniu VAT i nie będzie od tego podatku zwolniona, oraz
c)Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od Sprzedających dokumentującej nabycie przedmiotu Transakcji, to
Kupujący nie będzie zobowiązany do dokonania w części lub w całości korekty VAT naliczonego, w związku z wyburzeniem Budynków lub Budowli, wynikającego z faktur otrzymanych od Sprzedających dokumentujących nabycie przedmiotu Transakcji, odliczonego w związku z nabyciem przedmiotu Transakcji.
W przywołanej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w całości podzielił stanowisko Spółki zgodnie z którym:
1.przedmiot Transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i w konsekwencji jego nabycie będzie podlegać opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT;
2.Sprzedaż przedmiotu Transakcji będzie podlegała w całości opodatkowaniu VAT i nie będzie od tego podatku zwolniona;
3.Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od Sprzedających dokumentującej nabycie przedmiotu Transakcji.
W związku z powyższym Spółka wskazuje, że skoro w Interpretacji zostało jednoznacznie potwierdzone prawo Spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od Sprzedających dokumentującej nabycie Przedmiotu Transakcji, to konsekwentnie nie powstanie obowiązek dokonania korekty podatku VAT naliczonego przez Spółkę w związku z wyburzeniem Budynków i Budowli. Ewentualne wyburzenie Budynków i Budowli, czy złożenie wniosku o pozwolenie na rozbiórkę lub też uzyskanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę nie spowoduje zmiany prawa obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, bowiem na miejscu wyburzonych obiektów realizowana będzie inwestycja polegająca na budowie centrum magazynowo-produkcyjnego w celu czerpania zysków z działalności opodatkowanej VAT i nie zwolnionej od tego podatku (wynajem lub sprzedaż powierzchni magazynowo- produkcyjnej).
Ad. 2
Państwa zdaniem, w przypadku uznania przez Organ podatkowy w interpretacji indywidualnej wydanej na Wniosek wspólny Zainteresowanych, że przedmiot Transakcji będzie stanowił przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i w konsekwencji przedmiot Transakcji nie będzie podlegał opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (Transakcja będzie stanowiła transakcję wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT), Kupujący nie będzie zobowiązany do dokonania korekty VAT naliczonego, w związku z wyburzeniem Budynków lub Budowli, uprzednio odliczonym przez Sprzedających w związku z nabyciem przedmiotu Transakcji („Stanowisko Wnioskodawcy do Pytania 2”).
Uzasadnienie stanowiska w zakresie wskazanym w odpowiedzi na Pytanie 2, tj. w przypadku uznania przez Organ podatkowy w interpretacji indywidualnej wydanej na Wniosek wspólny Zainteresowanych, że przedmiot Transakcji będzie stanowił przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i w konsekwencji jego sprzedaż nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (Transakcja będzie stanowiła transakcję wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 punkt 1 ustawy o VAT), to Kupujący nie będzie zobowiązany do dokonania korekty VAT naliczonego, w związku z wyburzeniem Budynków lub Budowli, uprzednio odliczonego przez Sprzedających w związku z nabyciem przedmiotu Transakcji.
Jak wynika z treści art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania przez podatnika czynności opodatkowanych VAT.
Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Ponadto, zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.
Jednocześnie, zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 1, prawo to powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.
Jednocześnie, zgodnie zaś z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do zwrotu tej różnicy na rachunek bankowy.
W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. Powyższe ograniczenie nie znajdzie jednak zastosowania w przedmiotowej sprawie gdyż Zainteresowani zrezygnują ze zwolnienia od opodatkowania VAT dostawy Nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT.
Prawo do odliczenia VAT naliczonego jest fundamentalną zasadą podatku VAT, co powoduje, że jest on neutralny dla przedsiębiorców, a jego ekonomiczny ciężar ponosi wyłącznie konsument. W związku z realizacją prawa do odliczenia VAT konieczne jest oczywiście wykazanie związku (bezpośredniego lub pośredniego) pomiędzy realizowanymi zakupami a wykonywaną opodatkowaną działalnością gospodarczą.
Związek bezpośredni ma miejsce wówczas, gdy nabywane towary lub usługi są przeznaczone do dalszej odsprzedaży, a tym samym bezpośrednio są związane z działalnością opodatkowaną VAT. Natomiast związek pośredni występuje wtedy, gdy nabywane świadczenia wiążą się z ogólnym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa podatnika.
Dla oceny prawa do odliczenia VAT znaczenie ma zamiar podatnika co do wykorzystania zakupionych towarów i usług w momencie ponoszenia wydatku, jak również związek ponoszonych wydatków z działalnością opodatkowaną VAT.
Kolejno, zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (art. 90 ust. 2 ustawy o VAT).
Proporcję, o której mowa w ust. 2, na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy, ustala się, jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku, z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku, z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
W oparciu o art. 90 ust. 4 ustawy o VAT, proporcję, o której mowa w ust. 3 określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu, do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.
Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności (art. 90 ust. 5 ustawy o VAT).
Natomiast zgodnie z art. 90 ust. 6 ustawy, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu pomocniczych transakcji w zakresie nieruchomości i pomocniczych transakcji finansowych oraz usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12, i 38-41, w zakresie, w jakim transakcje te mają charakter pomocniczy.
Kwota podatku naliczonego do odliczenia, ustalona na podstawie proporcji wyliczonej przy zastosowaniu powyższych zasad, nie jest jednak ostateczna. Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonania korekty zostały określone w art. 90a, 90b, 90c oraz 91 ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 90a ustawy o VAT, w przypadku, o którym mowa w art. 86 ust. 7b, (tj. w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów wykonywanej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów osobistych, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, gdy przypisanie tych nakładów w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe), gdy w ciągu 120 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym nieruchomość stanowiąca część przedsiębiorstwa podatnika została przez niego oddana do użytkowania, nastąpi zmiana w stopniu wykorzystania tej nieruchomości do celów działalności gospodarczej, dokonuje się korekty podatku naliczonego odliczonego przy jej nabyciu lub wytworzeniu. Korekty, o której mowa w zdaniu pierwszym, dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła ta zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. Jeżeli podatnik wykorzystuje tę nieruchomość w działalności gospodarczej również do czynności zwolnionych od podatku bez prawa do odliczeń, korekta powinna uwzględniać proporcję określoną w art. 90 ust. 3-10a, zastosowaną przy odliczeniu.
Zgodnie z art. 90c ustawy o VAT, w przypadku nabytych towarów i usług, w odniesieniu do których kwotę podatku naliczonego oblicza się zgodnie z art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, (tj. w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 - w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe), po zakończeniu roku podatkowego, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, podatnik jest obowiązany dokonać korekty podatku odliczonego przy ich nabyciu, uwzględniając dane dla zakończonego roku podatkowego.
Przepisy art. 91 ust. 2-9 stosuje się odpowiednio.
Stosownie do treści art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1 o VAT, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10 o VAT, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub 10 ustawy o VAT lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12 ustawy o VAT, dla zakończonego roku podatkowego.
Przepis art. 91 ust. 2 ustawy o VAT stanowi, iż w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym, że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.
Zgodnie z art. 91 ust. 3 ustawy o VAT korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.
Ponadto, w świetle art. 91 ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku, gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty. Zgodnie z art. 91 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż. Zgodnie z art. 91 ust. 6 ustawy o VAT przypadku, gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:
- opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub
- usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;
- zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu.
Zgodnie z brzmieniem art. 91 ust. 7 ustawy, przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.
W świetle art. 91 ust. 7a ustawy o VAT, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty.
Natomiast zgodnie z art. 91 ust. 7b ustawy o VAT, w przypadku towarów i usług innych niż wymienione w ust. 7a, wykorzystywanych przez podatnika do działalności gospodarczej, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 1, ust. 2 zdanie trzecie i ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 7c, zgodnie z którym jeżeli zmiana prawa do obniżenia podatku należnego wynika z przeznaczenia towarów lub usług, o których mowa w ust. 7b, wyłącznie do wykonywania czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, lub wyłącznie do czynności, w stosunku do których takie prawo przysługuje - korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano towary lub usługi do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy.
Kolejno, na podstawie art. 91 ust. 7d ustawy o VAT, w przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana.
Zgodnie z art. 91 ust. 8 korekty, o której mowa w ust. 5-7, dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania.
Obowiązek skorygowania podatku naliczonego od wcześniej nabytych towarów lub środków trwałych wykorzystywanych przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, które są następnie przedmiotem zbycia przedsiębiorstwa, reguluje art. 91 ust. 9 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w art. 91 ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zatem korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy, dotyczy podatku naliczonego od zakupów związanych jednocześnie z czynnościami, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz z czynnościami, w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje, jeżeli podatnik nie jest w stanie wyodrębnić całości lub części kwot podatku, które posłużyłyby tylko czynnościom opodatkowanym oraz gdy zmianie uległo przeznaczenie towaru, od którego podatek został odliczony lub nieodliczony w całości. Ponadto, korekta ta jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będącego następcą prawnym (beneficjentem praw i obowiązków zbywcy), który w tym zakresie przejmuje, wynikające z art. 91 ust. 1-8 ustawy, obowiązki swojego poprzednika.
Państwa zdaniem, mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w przypadku uznania przez Organ, że przedmiot Transakcji stanowi zbycie majątku w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to Kupujący nie będzie zobowiązany do dokonania jakiejkolwiek korekty wcześniej odliczonego podatku od towarów i usług związanego z nabyciem przedmiotu Transakcji w związku z tym, że był on przez cały okres od dnia nabycia przedmiotu Transakcji wykorzystywany przez Sprzedającego do celów działalności opodatkowanej VAT. Samo złożenie wniosku o pozwolenie na rozbiórkę lub też uzyskanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę przez Nabywcę lub podjęcie czynności w tym zakresie albo też rozwiązanie, umów najmu i doprowadzenie do opróżnienia lokali w Budynkach nie powoduje zmiany prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i tym samym obowiązku dokonania przez Nabywcę jako sukcesora korekty podatku VAT naliczonego odliczonego przez Sprzedających. Również żadne inne czynności wskazane w opisie zdarzenia przyszłego nie generują obowiązku dokonania korekty VAT.
Zauważyć należy, że obowiązek dokonania ewentualnej korekty podatku naliczonego, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy, może zostać przeniesiony na Nabywcę zorganizowanej część przedsiębiorstwa, przy czym obowiązek ten u Nabywcy może zaistnieć wyłącznie w sytuacji, w której obowiązek korekty powstał u Sprzedających. W takim przypadku Nabywca dziedziczy i kontynuuje obowiązek korekty, który powstał u Sprzedających przedsiębiorstwo (zorganizowaną część). Skoro, zdaniem Państwa obowiązek korekty VAT naliczonego nie powstanie u Sprzedających, to nie będą Państwo zobowiązani do dokonania korekty VAT naliczonego odliczonego w przeszłości przez Sprzedających w związku z nabyciem przedmiotu Transakcji.
Również nie sposób uznać, że będą Państwo zobowiązani do dokonania jakiejkolwiek korekty wcześniej odliczonego podatku od towarów i usług naliczonego w związku z nabyciem przedmiotu Transakcji przez Sprzedających, w związku z tym, że Państwo jako Nabywca dokonają następnie wyburzenia Budynków oraz Budowli. Samo wyburzenie Budynków i Budowli, czy złożenie wniosku o pozwolenie na rozbiórkę lub też uzyskanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę przez Nabywcę nie powoduje zmiany prawa obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego u Sprzedających w związku z czynnościami dokonanymi przez Nabywcę po nabyciu przedmiotu Transakcji w ramach przedsiębiorstwa (jego zorganizowanej części). W takim przypadku nie można bowiem mówić o możliwości zastosowania art. 91 ust. 9 ustawy o VAT i kontynuacji obowiązku korekty VAT przez Nabywcę przedsiębiorstwa, w sytuacji, gdy obowiązek takiej korekty nie powstał u Sprzedających.
Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z 18 października 2012 r. w sprawie C-234/11 TEC Haskovo dotyczącej korekty odliczenia w przypadku zniszczenia części majątku w celu zastąpienia go nowym. Trybunał Sprawiedliwości zauważył, że art. 184-186 dyrektywy 2006/112/WE (dalej: „Dyrektywa”) ustanawiają system do powstania ewentualnego prawa administracji podatkowej do żądania dokonania korekty przez podatnika, w tym także korekty odliczeń dotyczących dóbr inwestycyjnych. Następnie Trybunał podkreślił, że faktyczne lub zamierzone wykorzystanie towarów lub usług określa zakres pierwotnego odliczenia, do którego podatnik jest uprawniony i zakres ewentualnych korekt, które powinny być dokonane zgodnie z warunkami przewidzianymi w art. 185-187 Dyrektywy pkt 29 Dyrektywy. Trybunał w pkt 32 wyroku wskazał, że art. 185 ust. 1 Dyrektywy ustanawia zasadę, zgodnie z którą korekta jest dokonywana w przypadku, gdy po złożeniu deklaracji VAT nastąpi zmiana czynników uwzględnianych przy określaniu kwoty odliczenia. Trybunał stwierdził, że w rozpatrywanej sprawie nabycie nieruchomości, a następnie ich rozebranie w celu ich modernizacji należy uważać za czynności powiązane, których przedmiotem jest dokonanie czynności podlegających opodatkowaniu na tej samej podstawie, co zakup nowych nieruchomości i ich bezpośrednie wykorzystanie. W analizowanej sprawie, zastąpienie przestarzałych struktur nowocześniejszymi budynkami spełniającymi tę samą funkcję i wykorzystanych do czynności opodatkowanych, nie przerywa bezpośredniego związku istniejącego pomiędzy nabyciem danych budynków na wcześniejszym etapie obrotu, a działalnością gospodarczą prowadzoną następnie przez podatnika. Tym bardziej, że nabyte budynki zostały zniszczone tylko częściowo, a nowe budynki zostały wzniesione na tym samym terenie.
Z powyższych względów Trybunał rozstrzygnął, że art. 185 ust. 1 Dyrektywy należy interpretować tak, że zniszczenie kilku budynków przeznaczonych do wytwarzania energii i zastąpienie ich nowocześniejszymi budynkami o tym samym przeznaczeniu nie stanowi zmiany czynników uwzględnianych przy określaniu kwoty dokonanego odliczenia i tym samym nie skutkuje obowiązkiem korekty odliczenia VAT.
W interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 8 września 2021 r. nr 0114-KDIP1-1.4012.362.2021.2.JO organ zgodził się w całości ze stanowiskiem podatnika, że nie ma „obowiązku korekty podatku naliczonego, w związku z wyburzeniem Budynku lub Budowli, wynikającego z faktury otrzymanej od Sprzedającego dokumentującej nabycie Przedmiotu Transakcji, odliczonego w związku z nabyciem Przedmiotu Transakcji” i odstąpił na podstawie art. 14c § 1 OP od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska cyt.: „Zdaniem Spółki, mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że Spółka nie będzie zobowiązana do dokonania jakiejkolwiek korekty odliczonego podatku od towarów i usług naliczonego w związku z nabyciem Przedmiotu Transakcji, Przedmiot Transakcji nie będzie bowiem wykorzystywany do działalności mieszanej, tj. zarówno opodatkowanej, jak i zwolnionej z VAT, czy też działalności wyłącznie zwolnionej od VAT. Samo wyburzenie części Budynku i Budowli, czy złożenie wniosku o pozwolenie na rozbiórkę lub też uzyskanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę nie powoduje zmiany prawa obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, bowiem na miejscu wyburzonych obiektów realizowana będzie inwestycja deweloperska w celu czerpania zysków z działalności opodatkowanej VAT i nie zwolnionej od tego podatku. Również w sytuacji, gdyby potencjalnie Kupujący sprzedał wybudowane w ramach realizowanej inwestycji budynki w ramach zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie powstanie dla Nabywcy obowiązek korekty VAT naliczonego związanego z taką sprzedażą, obowiązek dokonania ewentualnej korekty podatku naliczonego, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy (jeśli w ogóle wystąpi), zostanie przeniesiony na kolejnego Nabywcę zorganizowanej część przedsiębiorstwa (…).
Tym samym zdaniem Państwa wyburzenie części Budynku i Budowli i zrealizowanie w tym miejscu inwestycji deweloperskiej nie powinno mieć wpływu na prawo Nabywcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz nie powinno skutkować zobowiązaniem Nabywcy do dokonania korekty kwoty podatku odliczonego.”
W interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 28 listopada 2017 r. nr 0112-KDIL2-2.4012.455.2017.1.MŁ wskazał: „Reasumując, w sytuacji, gdy nieruchomość gruntowa zabudowana budynkiem gospodarczym o funkcji magazynowo-składowej z częścią biurową, która wykorzystywana jest przez Wnioskodawcę w prowadzonej działalności gospodarczej do czynności opodatkowanych, okazałaby się nieprzydatna (nie spełniałaby już kryteriów funkcjonalnych i ekonomicznych, brak potencjalnych dzierżawców, wysokie koszty utrzymania) i w związku z tym Wnioskodawca podjąłby decyzję o jej wyburzeniu i wzniesieniu w tym miejscu myjni samochodowej, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w myśl przepisów art. 91 ust. 1-8 ustawy.”
W interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 stycznia 2016 r. nr ITPP1/4512-1026/15/KM wskazał: „Powyższe oznacza, że w sytuacji, gdy środki trwałe w postaci budynku handlowo-usługowego i magazynowego, które wykorzystywane były przez Wnioskodawcę, podatnika podatku VAT, do czynności opodatkowanych, okazały się nieprzydatne i w związku z tym Wnioskodawca podjął decyzję o wyburzeniu (rozbiórce) ww. budynków i wzniesieniu w tym miejscu nowego pawilonu handlowego i powiększeniu parkingu, co w konsekwencji spowoduje, że nieruchomość nadal będzie użytkowana przy prowadzeniu działalności gospodarczej, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w myśl przepisów art. 91 ustawy o VAT.”
W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 listopada 2020 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.576.2020.2.IK w opisie zdarzenia przyszłego podatnik wskazał, że „po Transakcji Kupujący planuje wystąpić o pozwolenie (bądź pozwolenia) na rozbiórkę wszystkich naniesień znajdujących się na Działkach oraz o pozwolenie (bądź pozwolenia) na budowę na Działkach nowych budynków o mieszanym przeznaczeniu, realizujących głównie funkcje mieszkaniowe („Nowe Budynki”). Po wybudowaniu Nowych Budynków Kupujący planuje sprzedać znajdujące się w nich lokale podmiotom trzecim (osobom fizycznym lub osobom prawnym). Alternatywnie, Kupujący nie wyklucza, że w niedługim czasie po Transakcji Kupujący może sprzedać nabytą Nieruchomość do podmiotu powiązanego (innej spółki z grupy kapitałowej Kupującego) w ramach transakcji podlegającej opodatkowaniu VAT. Decyzja w tym zakresie nie została jeszcze podjęta i uzależniona jest od oceny okoliczności komercyjnych mających wpływ na działalność gospodarczą Kupującego.” Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że: „Mając na uwadze powyższe przepisy w analizowanym przypadku wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia Nieruchomości będą spełnione. Jak wynika bowiem z opisu sprawy Nabywca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT, a nabyte Nieruchomości będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Co istotne, w przedmiotowej sprawie nie wystąpi także jedna z negatywnych przesłanek wyłączająca prawo do odliczenia wymieniona w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, a mianowicie - jak rozstrzygnięto powyżej - sprzedaż Nieruchomości nie będzie stanowiła czynności niepodlegającej opodatkowaniu VAT, ani też zwolnionej od podatku VAT. (…)
Biorąc pod uwagę treść przywołanych przepisów, w kontekście przedstawionego opisu sprawy należy stwierdzić, że Nabywca będzie uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej sprzedaż Nieruchomości opisanych we wniosku.”
W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 marca 2021 r. nr 0112-KDIL1-2.4012.11.2021.2.ST, podatnik wskazał, że „przed zawarciem umowy sprzedaży Nieruchomości A, Kupujący uzyska decyzję zawierającą pozwolenie na rozbiórkę obiektów budowlanych znajdujących się na Nieruchomości A lub pozwolenie na wykonanie innych robót budowlanych w tym zakresie, zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowalne.” Podatnik zapytał o to czy Kupujący będzie uprawniony do skorzystania z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wskazanego w treści faktur dokumentujących sprzedaż Nieruchomości A i Nieruchomości B na jego rzecz, w przypadku, gdy Sprzedający zrezygnuje ze zwolnienia tej transakcji od podatku od towarów i usług, a Kupujący będzie wykorzystywać nabyte Nieruchomość A i Nieruchomość B do wykonywania czynności opodatkowanych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że w opisanym stanie faktycznym „Kupujący będzie uprawniony do skorzystania z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wskazanego w treści faktur dokumentujących sprzedaż Nieruchomości A i Nieruchomości B na jego rzecz, w przypadku, gdy Sprzedający zrezygnuje ze zwolnienia tej transakcji w podatku od towarów i usług, a Kupujący będzie wykorzystywać nabyte Nieruchomości A i B do wykonywania czynności opodatkowanych.”
Podsumowując, Państwa zdaniem, w przypadku uznania przez Organ podatkowy w interpretacji indywidualnej wydanej na Wniosek wspólny Zainteresowanych, że Przedmiot Transakcji będzie stanowił przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i w konsekwencji jego sprzedaż nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (Transakcja będzie stanowiła transakcję wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT), to Kupujący nie będzie zobowiązany do dokonania korekty VAT naliczonego, w związku z wyburzeniem Budynków lub Budowli, uprzednio odliczonego przez Sprzedających w związku z nabyciem przedmiotu Transakcji.
Dodatkowo Spółka wyjaśnia, że w związku z opisanym wyżej potwierdzeniem przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, że przedmiotem Transakcji nie jest przedsiębiorstwo (ani zorganizowana część przedsiębiorstwa) zdaniem Spółki, zawarte we Wniosku pytanie nr 2 stało się bezprzedmiotowe.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570), zwanej dalej „ustawą”:
w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Tak skonstruowana zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
I tak art. 88 ust. 3a pkt 2 stanowi, że:
nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy,
obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności powinien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go, dla tej czynności, za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy,
podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy,
działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Jak wynika z przedstawionych informacji w opisie sprawy, są Państwo czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, posiadającym siedzibę działalności gospodarczej w Polsce. Przedmiotem Państwa działalności jest m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. W związku z podjęciem decyzji o sprzedaży Nieruchomości, Sprzedający zawarli z Państwem 22 maja 2023 r. przedwstępną umowę sprzedaży. Jak wskazano we wniosku, Przedmiot Transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu ustawy o VAT w konsekwencji przedmiot Transakcji będzie podlegał opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, sprzedaż przedmiotu Transakcji będzie podlegała w całości opodatkowaniu VAT i nie będzie od tego podatku zwolniona oraz Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od Sprzedających dokumentujących nabycie przedmiotu Transakcji. Państwa intencją jest realizacja na Działce 1 oraz na sąsiadującej z nią nieruchomości inwestycji polegającej na budowie centrum magazynowo-produkcyjnego obejmującego budowę hali magazynowo-produkcyjnej z czterema budynkami socjalno-biurowymi, układem komunikacyjnym, parkingami, infrastrukturą techniczną oraz towarzyszącymi obiektami budowlanymi lub innej inwestycji, które będą realizowane w ramach Państwa działalności gospodarczej opodatkowanej VAT (i nie zwolnionej z opodatkowania VAT). Po uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz spełnieniu wszystkich formalności związanych z rozpoczęciem planowanej inwestycji Budynki i Budowle zostaną wyburzone na Działce oraz sąsiadującej z nią nieruchomości zostanie zrealizowana ww. inwestycja.
Państwa wątpliwości w tej sprawie dotyczą kwestii, czy będą Państwo zobowiązani do dokonania w części lub całości korekty VAT naliczonego, w związku z wyburzeniem Budynków lub Budowli, wynikających z faktur otrzymanych od Sprzedającego dokumentujących nabycie przedmiotu Transakcji, odliczonego w związku z nabyciem przedmiotu Transakcji.
Uwzględniając wyżej wymienione przepisy, wskazać należy, że w analizowanym przypadku warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia Nieruchomości, wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy, będą spełnione. Jak wynika bowiem z opisu sprawy, są Państwo czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i zamierzają Państwo nabyć Nieruchomość, której sprzedaż na Państwa rzecz zostanie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Państwa intencją jest realizacja na Działce 1 oraz na sąsiadującej z nią nieruchomości inwestycji polegającej na budowie centrum magazynowo-produkcyjnego lub innej inwestycji, które będą realizowane w ramach Państwa działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz spełnieniu wszystkich formalności związanych z rozpoczęciem planowanej inwestycji Budynki i Budowle zostaną wyburzone na Działce oraz sąsiadującej z nią nieruchomości zostanie zrealizowana ww. inwestycja.
Odnosząc się do Państwa wątpliwości, należy zwrócić uwagę na zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonania korekty, które zostały określone w art. 91 ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy:
po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10a lub 10c-10g, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6, 10, 10a lub 10c-10g lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.
W myśl art. 91 ust. 2 ustawy:
w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.
Stosownie do art. 91 ust. 3 ustawy:
korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.
Jak stanowi art. 91 ust. 4 ustawy:
w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.
W świetle art. 91 ust. 5 ustawy:
w przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, a w przypadku opodatkowania towarów zgodnie z art. 14 - w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym w stosunku do tych towarów powstał obowiązek podatkowy.
Na podstawie art. 91 ust. 6 ustawy:
w przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:
1)opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;
2)zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu.
Zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy:
przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.
W myśl art. 91 ust. 7a ustawy:
w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty.
W wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 18 października 2012 r. w sprawie C-234/11, wskazano:
„Artykuł 185 ust. 1 (obecnie art. 187 ust. 2) dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że zniszczenie, takie jak będące przedmiotem postępowania przed sądem krajowym, kilku budynków przeznaczonych do wytwarzania energii i zastąpienie ich nowocześniejszymi budynkami o tym samym przeznaczeniu nie stanowią zmiany czynników uwzględnianych przy określaniu kwoty odliczenia podatku od wartości dodanej dokonanego po złożeniu deklaracji tego podatku, a tym samym nie skutkują obowiązkiem korekty rzeczonego odliczenia”.
Z powyższego wynika, że korekta odliczonego wcześniej podatku jest związana ze zmianą przeznaczenia, tzn. sytuacją gdy zakupione towary służyły czynnościom opodatkowanym, a następnie np. zwolnionym od podatku.
W niniejszej sprawie, zamierzają Państwo nabyć Nieruchomość, która zostanie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Państwa intencją jest realizacja na Działce 1 oraz na sąsiadującej z nią nieruchomości inwestycji polegającej na budowie centrum magazynowo-produkcyjnego lub innej inwestycji, które będą realizowane w ramach Państwa działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz spełnieniu wszystkich formalności związanych z rozpoczęciem planowanej inwestycji Budynki i Budowle zostaną wyburzone na Działce 1 oraz sąsiadującej z nią nieruchomości zostanie zrealizowana ww. inwestycja.
Przedstawione okoliczności sprawy na tle przywołanych przepisów pozwalają stwierdzić, że samo wyburzenie Budynków i Budowli znajdujących się na Nieruchomościach, nie zmieni przeznaczenia tych obiektów, bowiem na ich miejscu powstanie Inwestycja przeznaczona również do działalności opodatkowanej podatkiem VAT.
Skoro w analizowanych okolicznościach nie dojdzie do zmiany przeznaczenia Budynków i Budowli tylko do ich wyburzenia celem budowy/realizacji nowej Inwestycji wykorzystywanej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, nie będą Państwo zobowiązani do dokonania w całości lub w części korekty podatku VAT wynikającego z faktur otrzymanych od Sprzedających dokumentujących nabycie Nieruchomości, odliczonego przez Państwa w związku z nabyciem Nieruchomości.
Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie wydania interpretacji.
Jednocześnie zgodnie ze wskazaniem zawartym w uzupełnieniu wniosku, że nie wnoszą Państwo o ponowne rozstrzygnięcie, czy przedmiot Transakcji stanowi przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, rozstrzygnięcie w zakresie pytania nr 2 jest bezprzedmiotowe.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right