Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 5 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.425.2023.3.IN
CIT - w zakresie powstania przychodu w związku z przeprowadzeniem opisanego połączenia odwrotnego spółek.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie powstania przychodu w związku z przeprowadzeniem opisanego połączenia odwrotnego spółek.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 25 sierpnia 2023 r. (data wpływu 25 sierpnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka „A.” S.A. jest polskim, organicznym przedsiębiorstwem należącym do Grupy Kapitałowej „A.”, gdzie pełni wiodącą rolę. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest (...). Spółka w ramach swojej oferty prowadzi również sprzedaż (...), rozwija sieć (...) w modelu franczyzowym w Polsce, jak również prowadzi działania usługowe wspierając podmioty powiązane w ramach Grupy Kapitałowej „A”. Od 2017 r. „A.” notowana jest na (...) Giełdzie Papierów Wartościowych. Spółka podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Spółka jest częścią grupy kapitałowej, którą tworzą: „A” SA, jako spółka dominująca, oraz kilkanaście podmiotów zależnych - polskich i zagranicznych (dalej jako „Grupa Kapitałowa „A”). Celem działalności tych spółek jest realizacja strategii rozwoju biznesowego Grupy Kapitałowej „A”. Prowadzą one aktywną operacyjną działalność gospodarczą i nie służą celom strukturyzacji podatkowej ani unikaniu opodatkowania.
„A” jest jedynym udziałowcem spółki „B” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako „B”). Wszystkie udziały w „B.” zostały objęte w zamian za wkład pieniężny. Dnia 7 kwietnia 2023 r., „B” zawarła ze spółką „C” spółka akcyjna (dalej jako „C”) ostateczną umowę przeniesienia 100% akcji spółki „D” spółka akcyjna, której firmę od tego czasu zmieniono na „D” spółka akcyjna (dalej jako „D”). Wskutek zawartej umowy, „B” stała się jedynym akcjonariuszem spółki „D („D”). W ramach restrukturyzacji Grupy Kapitałowej „A”, w dniu 31 lipca 2023 r. dokonano przekształcenia spółki „D” spółka akcyjna w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zarząd „D” w porozumieniu ze spółką „B” planuje przeprowadzić połączenie dwóch spółek. Planowane połączenie nastąpi na podstawie art. 492 § 1 ust. 1 w zw. z art. 515 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm. - dalej jako „KSH”), tj. poprzez przeniesienie całego majątku „B” na „D” w drodze odwrotnego łączenia się przez przejęcie (tzw. połączenie odwrotne).
W wyniku połączenia odwrotnego, „D” przyzna jedynemu wspólnikowi spółki przejmowanej, tj. spółce „A”, udziały własne, które nabędzie w wyniku połączenia „B”, zaś spółka „A” SA, tj. jedyny wspólnik „B”, stanie się jedynym wspólnikiem „D”. Na moment sporządzenia niniejszego wniosku nie jest wiadome, czy połączenie zostanie przeprowadzone metodą łączenia udziałów czy metodą nabycia w ujęciu rachunkowym. Bez względu jednak na przyjętą metodę rachunkową, w ramach połączenia dojdzie do zamknięcia ksiąg rachunkowych spółki przejmowanej. W wyniku połączenia, „D” wstąpi z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej. W związku z połączeniem nie zostaną przyznane żadne szczególne uprawnienia, o których mowa w art. 499 § 1 pkt 5 KSH.
Połączenie nie będzie wymagać podwyższenia kapitału zakładowego spółki „D”. Nie zostaną wyemitowane nowe udziały w spółce przejmującej. Na zasadzie sukcesji uniwersalnej, „D”, wraz z innymi składnikami majątku „B”, nabędzie m.in. udziały własne (pakiet 100% udziałów), które wydane zostaną wspólnikowi „B”, tj. „A” SA. Wartość emisyjna udziałów własnych „D”, tj. wartość rynkowa udziałów własnych „D”, wydawanych „A” SA w wyniku planowanego połączenia odwrotnego, będzie równa wartości rynkowej majątku „B” w związku z czym łączenie odwrotne nie będzie skutkować przysporzeniem majątku po stronie „A” SA.
Wnioskodawca wskazuje jednocześnie, że udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym, tj. w spółce „B”, nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów, ani przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz że przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez „D” nie będzie wyższa niż wartość udziałów w spółce „B”, jaka byłaby przyjęta przez tę spółkę dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia.
Planowane połączenie odwrotne jest uzasadnione ekonomicznie, ponieważ pozwoli na ograniczenie kosztów funkcjonowania grupy wskutek wyeliminowania podmiotu zbędnego, tj. „B”, spółki celowej, której istotą jest realizacja transakcji nabycia spółki „D” spółka akcyjna od „C”. Jednocześnie, spółka „D” posiada licencje, koncesje oraz pozwolenia niezbędne do kontynuowania prowadzenia działalności operacyjnej, co również uzasadnia przejęcie spółki celowej przez tę spółkę.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Opisane w treści wniosku połączenie spółek nie zostanie przeprowadzone w celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania. Jak wskazano w treści wniosku, celem planowanego połączenia jest ograniczenie kosztów funkcjonowania grupy wskutek uproszczenia jej struktury, tj. wyeliminowania z niej spółki „B”, spółki celowej, której istotą jest realizacja transakcji nabycia spółki „D” spółka akcyjna od „C”. Jednocześnie, spółka „D” posiada licencje, koncesje oraz pozwolenia niezbędne do kontynuowania prowadzenia działalności operacyjnej. Zważywszy zatem na taki cel planowanego połączenia, celem tym nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Pytanie
Czy wskutek opisanego powyżej łączenia spółek u Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Państwa stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy, wskutek opisanego łączenia spółek u Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
UZASADNIENIE
Zasady organizacji i funkcjonowania spółek prawa handlowego oraz problematyka łączenia spółek została uregulowana w przepisach KSH.
Zgodnie z art. 491 § 1 KSH, spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może, jednakże, być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną. Stosownie do art. 492 § 1 tej ustawy, połączenie może być dokonane (i) przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie), lub (ii) przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).
W przypadku dokonania połączenia na powyższych zasadach, spółka przejmowana przestaje istnieć, wspólnicy spółki przejmowanej stają się wspólnikami spółki przejmującej oraz wszystkie aktywa i pasywa spółki przejmowanej przechodzą na spółkę przejmującą.
Stosownie do art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy CIT przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów.
Ustawa CIT nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Literalna wykładnia powołanego przepisu prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe.
Przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, o ile nie została wyłączona z przychodów podatkowych, na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy o CIT.
W ocenie Wnioskodawcy, do zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku zastosowanie może znaleźć przepis art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy CIT jako odnoszący się do wspólnika spółki przejmowanej. Jednocześnie, w ocenie Wnioskodawcy nie znajdą zastosowania przepisy art. 12 ust. 1 pkt 8c, 8d i 8f ustawy CIT jako odnoszące się do spółki przejmującej.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy CIT, przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej w następstwie łączenia lub podziału podmiotów.
Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się, w przypadku połączenia lub podziału spółek, przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, o którym mowa w ust. 1 pkt 8ba, jeżeli:
a)udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów; oraz
b)przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, spółka przejmowana („B”), jest spółką celową, której istotą jest realizacja transakcji przejęcia przez Grupę Kapitałową „A” m.in. spółki „D”, której firmę zmieniono na „D”. Na dzień sporządzenia niniejszego wniosku, spółka „A” jest jedynym udziałowcem spółki „B”. Wnioskodawca nabył udziały w spółce „B” na podstawie umowy sprzedaży udziałów. Następnie kilkukrotnie podwyższono kapitał zakładowy spółki „B”, wnosząc do spółki wkłady pieniężne. Oznacza to, że Wnioskodawca nie nabył udziałów w „B” w wyniku wymiany udziałów ani w związku z przydzieleniem w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.
Skoro zatem spółka „A” nie nabyła udziałów spółki „B” w drodze wymiany udziałów lub w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów, to uznać należy, że przesłanka z lit. a art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy CIT zostanie spełniona.
W zakresie przesłanki wskazanej w lit. b wspomnianego przepisu, to zdaniem Wnioskodawcy również zostanie ona spełniona.
W tym miejscu Wnioskodawca wskazuje, że ustawa CIT nie definiuje pojęcia "wartości podatkowej" dla celów stosowania art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. b ustawy CIT. Wnioskodawca zwraca jednak uwagę, że w innych przepisach tej ustawy odniesiono się do niniejszej definicji. W art. 7aa ust. 6 ustawy CIT wskazano, że przez wartość podatkową składnika majątku, o której mowa w ust. 2 pkt 3, rozumie się wartość niezaliczoną uprzednio w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ustawy o CIT, jaka zostałaby przyjęta przez podatnika za taki koszt, gdyby składnik ten został przez niego odpłatnie zbyty. Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy "wartość podatkowa" udziałów w odniesieniu do art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. b ustawy o CIT powinna być rozumiana jako wartość, która nie została wcześniej zaliczona w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów, a która może stanowić koszt uzyskania przychodu w razie zbycia lub umorzenia tych udziałów.
Wobec powyższego, Wnioskodawca wskazuje, że przyjęta przez Wnioskodawcę wartość podatkowa przydzielonych udziałów Spółki przejmującej powinna zostać określona zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. b ustawy CIT, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez udziałowca spółek łączonych na nabycie lub objęcie udziałów w tych spółkach w przypadku połączenia, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 8b; wydatki te stanowią jednak koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia spółki przejmującej w wysokości ustalonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 - jeżeli udziały w spółce przejmowanej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny.
W praktyce zatem, spółka „A” SA będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu dopiero w momencie zbycia udziałów w „D”, nabytych w związku z połączeniem „B” i „D”. Jednak koszt uzyskania przychodu ze zbycia udziałów w „D” będzie odpowiadać wydatkom na nabycie spółki przejmowanej przez „A” SA, tj. wydatkom na nabycie udziałów w „B”. Jednocześnie, taka sama wartość stanowiłaby koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy, gdyby nie doszło do połączenia spółek, na przykład w przypadku zbycia udziałów w spółce „B”.
W konsekwencji, w przypadku przyjęcia wartości podatkowej nabywanych udziałów w wysokości wskazanej powyżej, przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych wartość udziałów nabytych przez Wnioskodawcę będzie równa wartości udziałów w spółce przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych (na przykład w razie odpłatnego zbycia „B”), gdyby nie doszło do łączenia. Oznacza to spełnienie przez Wnioskodawcę warunku wskazanego w pkt b powyżej.
Dodatkowo, Wnioskodawca wskazuje, że analogiczne rozumienie „wartości podatkowej” oraz spełnienia warunku wskazanego w art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. b ustawy CIT zostało przedstawione m.in. w następujących interpretacjach prawa podatkowego, wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:
- z dnia 9 listopada 2022 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.295.2022.3.DD;
- z dnia 31 października 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.586.2022.1.PC;
- z dnia 28 października 2022 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.76.2022.1.ASK;
- z dnia 6 kwietnia 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.55.2023.2.RH;
- z dnia 19 maja 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.108.2023.2.AW;
- z dnia 10 lutego 2023 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.713.2022.1.KK;
- z dnia 31 stycznia 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.704.2022.3.AW;
- z dnia 31 stycznia 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.791.2022.1.AW.
Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 13 ustawy CIT, przepisu art. 12 ust. 4 pkt 12 nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 14 ustawy CIT, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Jak wskazano w treści wniosku, spółka przejmowana – „B” - jest spółką celową, której istotą jest realizacja inwestycji polegającej na nabyciu szeregu podmiotów od spółki „C”, w związku z fuzją grupy „C” z „E”. W związku z finalizacją tej transakcji, istnienie spółki „B” przestaje być uzasadnione. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że ekonomicznie uzasadnionym jest dalsze istnienie spółki „D”. Spółka ta posiada wszelkie licencje, koncesje oraz pozwolenia, niezbędne w celu prowadzenia działalności operacyjnej. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy połączenie odwrotne jest ekonomicznie i operacyjnie uzasadnionym sposobem postępowania, co oznacza, że połączenie spółek zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a w konsekwencji nie będzie mogło zostać uznane za dokonane w celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania.
Tym samym nie zostaną spełnione przesłanki wyłączające tzw. neutralność podatkową łączenia spółek, o których mowa w art. 12 ust. 13 i 14 ustawy CIT.
Wnioskodawca wskazuje również na przepisy na Dyrektywy 2009/133/WE z dnia 19 października 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego (dalej jako „Dyrektywa”). O ile przepisy Dyrektywy wprost dotyczą łączenia spółek z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej, to jednak polski ustawodawca zdecydował się na analogiczne stosowanie tych przepisów również w odniesieniu do łączenia spółek kapitałowych będących polskimi rezydentami podatkowymi.
Dyrektywa w sposób jednoznaczny określa zasadę neutralności dla spółek uczestniczących w połączeniu (art. 4 ust. 1). Jednocześnie, na gruncie przepisów Dyrektywy, łączenie definiowane jest m.in. jako czynność, w wyniku której jedna lub kilka spółek, na skutek i w momencie ich rozwiązania bez przechodzenia w stan likwidacji, przekazują ogół swoich aktywów i pasywów na inną istniejącą już spółkę, w zamian za wyemitowanie na rzecz akcjonariuszy papierów wartościowych reprezentujących kapitał tej innej spółki oraz jeżeli ma to zastosowanie, wypłatę gotówkową nieprzekraczającą 10% wartości nominalnej.
Dyrektywa obejmuje zatem także połączenia odwrotne, a więc również do tego rodzaju połączenia powinny znaleźć zastosowanie ogólne zasady neutralności podatkowej połączeń, wynikające z zapisów Dyrektywy.
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, przeprowadzenie połączenia odwrotnego bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej i z wydaniem udziałów własnych Spółki Przejmującej na rzecz wspólnika Spółki Przejmowanej nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego na gruncie ustawy CIT, w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. po stronie Wnioskodawcy, w sytuacji gdy połączenie nastąpi z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right