Interpretacja
Wiążąca Informacja Stawkowa z dnia 17 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDSL2-2.440.168.2023.3.EZ
WIS USŁUGA – przechowywanie zwłok realizowane wyłącznie po czasie 72 godzin od zgonu (po wykonanej na zlecenie szpitala autopsji).
Na podstawie art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r., poz. 1570), po rozpatrzeniu wniosku (…) z dnia 29 maja 2023 r. (data wpływu 31 maja 2023 r.), uzupełnionego pismem z dnia 21 lipca 2023 r. (data wpływu 24 lipca 2023 r.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.
Przedmiot wniosku: usługa – przechowywanie zwłok realizowane wyłącznie po czasie 72 godzin od zgonu (po wykonanej na zlecenie szpitala autopsji)
Opis usługi:
Przedmiotem wniosku jest usługa przechowania zwłok realizowana wyłącznie od 4 doby (po czasie 72 godzin od zgonu). Usługa polega na przechowywaniu zwłok w komorze chłodniczej (w odpowiedniej temperaturze i wilgotności). Zwłoki są oznakowane, skatalogowane oraz okryte materiałem z zachowaniem należytej godności. Przechowywane są aż do czasu ich wydania rodzinie lub też instytucjom uprawnionym do pochowania. Wynagrodzenie naliczane jest za każdą dobę przechowania. Przechowanie zawsze dotyczy zwłok osób, które zmarły w szpitalu w trakcie leczenia szpitalnego. Jeżeli przechowanie jest realizowane przez pierwsze trzy doby od zgonu (inaczej do pierwszych trzech dób), jego nabywcą jest zawsze szpital, który zlecił Wnioskodawcy świadczenie. Zdarza się, że po wykonanej autopsji rodzina albo inne uprawnione instytucje (wskazane przez zleceniodawcę) nie odbierają ciała zmarłego. Jeżeli wskazane usługi przechowania realizowane są przez Wnioskodawcę z przyczyn leżących po stronie osób uprawionych do odbioru, wówczas Wnioskodawca dochodzi wynagrodzenia od osób uprawnionych do odbioru i pochowania. Szpital zobowiązuje się poinformować osoby uprawnione do pochowania (którym wydawana jest karta statystyczna zgonu) o odpłatności za przechowanie i o wysokości tej odpłatności. W przypadku w ogóle niezgłoszenia się po odbiór zwłok osoby uprawnionej do pochowania lub w przypadku braku takiej osoby szpital zobowiązuje się do odpowiedniego powiadomienia organów policji i prokuratury oraz właściwej gminy. W takim przypadku Wnioskodawca obciąża szpital kosztami przechowania zwłok (a szpital dochodzi zwrotu poniesionych kosztów od gminy lub osoby uprawnionej do odbioru zwłok).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right