Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 8 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.228.2023.2.WK
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy, warsztatów kulturalno-edukacyjnych wraz z noclegiem i wyżywieniem; zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy, warsztatów kulturalno-edukacyjnych bez noclegu i wyżywienia oraz zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy, usługi organizowania półkolonii i kolonii.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
-zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy, warsztatów kulturalno-edukacyjnych wraz z noclegiem i wyżywieniem,
-zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy, warsztatów kulturalno-edukacyjnych bez noclegu i wyżywienia,
-zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy, usługi organizowania półkolonii i kolonii.
Uzupełnili go Państwo pismami z 30 czerwca 2023 r. (wpływ 3 lipca 2023 r.), 8 maja 2023 r. (12 lipca 2023 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 lipca 2023 r. (wpływ 27 lipca 2023 r.) oraz pismem z 1 sierpnia 2023 r. (wpływ 4 sierpnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Centrum A w B (dalej jako Centrum, Jednostka) jest samorządową instytucją kultury w rozumieniu przepisów ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Jednostka powołana została uchwałą Rady Powiatu C z 21 lipca 2022 r. i wpisana jest do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez organizatora – Starostwo Powiatowe w C pod numerem 1.
Jako instytucja kultury Centrum posiada osobowość prawną, Centrum prowadzi działalność na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (t. j.: Dz. U. z 2020 r. poz. 194 ze zm.).
Centrum nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Jednostka korzysta z podmiotowego zwolnienia z VAT zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT: „Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł”. W roku 2022 Centrum nie przekroczyło limitu zwolnienia podmiotowego VAT, gdyż działalność rozpoczęło w październiku 2022 r.
Źródłem finansowania Jednostki są dotacje podmiotowe i celowe od organizatora, przychody własne z prowadzonej działalności statutowej oraz zewnętrzne środki finansowe pozyskane na realizację zadań statutowych.
Celem działalności Centrum jest rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb i aspiracji kulturalnych społeczeństwa poprzez tworzenie, upowszechnianie i organizowanie aktywnego i kreatywnego uczestnictwa w kulturze oraz działalności kulturalnej. Centrum prowadzi wielokierunkową działalność realizującą działania w dziedzinie kultury, edukacji i rekreacji.
Zakresem działalności zgodnie ze statutem jest:
-upowszechnianie kultury i sztuki poprzez organizację imprez i zajęć o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, rekreacyjnym;
-promowanie walorów kulturowych i turystycznych powiatu C;
-edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę poprzez organizację pobytów kulturalno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży;
-prowadzenie działalności wydawniczej;
-upowszechnianie kultury i sztuki – organizacja wystaw, warsztatów, kursów, konferencji i innych imprez z zakresu swojej działalności;
-wynajem i dzierżawa posiadanych składników majątkowych;
-działalność gastronomiczna;
-wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego, kół i klubów zainteresowań, sekcji zespołów i innych form aktywności artystycznej.
Mając na uwadze przepisy zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł, chcąc prawidłowo wyliczyć przychody, które wliczają się do limitu 200.000 zł w bieżącym roku Centrum prosi o wydanie interpretacji indywidualnej.
Centrum świadczy odpłatne usługi organizacji kilkudniowych pobytów kulturalno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży wraz z noclegami i wyżywieniem, za które pobierane są opłaty ze stawką zw. VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy. Świadczona przez Jednostkę usługa kulturalna jest kompleksową usługą (pakietem usług) polegającą na upowszechnianiu i promocji kultury wśród dzieci i młodzieży, aby poprzez zabawę mogły obcować z kulturą.
Główną, podstawową usługą są warsztaty kulturalne, artystyczne i edukacyjne, a usługą pomocniczą nocleg z wyżywieniem. Centrum w ramach upowszechniania i krzewienia kultury organizuje podczas ww. pobytów dzieci w Jednostce warsztaty plastyczne, malarskie, muzyczne, taneczne, warsztaty rękodzielnicze i edukacyjno-artystyczne. Różnorodność i bogactwo oferowanych przez Jednostkę warsztatów z dziedziny kultury i sztuki zachęca, aby spędzić w Centrum kilka dni. Nie sposób doświadczyć wszystkich propozycji Centrum w trakcie jednego dnia.
Zajęcia odbywają się również w godzinach popołudniowych a także późno-wieczornych, uczestnikami są dzieci z całej Polski więc niezbędna jest organizacja dla tych grup noclegów i wyżywienia. Jest to usługa pomocnicza przy organizacji i przeprowadzaniu warsztatów kulturalno-edukacyjnych. Zapewnienie noclegów i wyżywienia stanowi dostawę towarów, która jest ściśle uzależniona od świadczenia usługi głównej. Za udział w ww. kilkudniowych warsztatach uczestnik uiszcza opłatę za kompleksową usługę, która nie stanowi usługi wstępu.
Centrum nie jest nastawione na generowanie zysku, lecz przede wszystkim na tworzenie warunków uczestnictwa w życiu kulturalnym na podstawie przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Cały przychód generowany z działalności przeznaczony jest na realizację celów statutowych.
Jednostka jest samorządową instytucją kultury wpisaną do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez organizatora co stanowi przesłankę podmiotową do zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy.
Centrum świadczy odpłatne usługi przeprowadzenia warsztatów kulturalno-edukacyjnych dla zorganizowanych grup dzieci, które przyjeżdżają do Jednostki na kilka godzin. Wybierają z bogatej oferty pojedynczy warsztat kulturalny i po jego przeprowadzeniu wracają z opiekunami do swoich miejscowości. Nie korzystają z usługi noclegu i wyżywienia. W różnorodnej ofercie mają Państwo do wyboru: warsztaty plastyczne, malarskie, muzyczne, taneczne, warsztaty rękodzielnicze i edukacyjno-artystyczne. Cały przychód generowany z tej działalności przeznaczony jest na realizację celów statutowych.
Jednostka jest samorządową instytucją kultury wpisaną do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez organizatora co stanowi przesłankę podmiotową do zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy.
Centrum świadczy odpłatne usługi organizacji letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci (kolonii, półkolonii) wraz z noclegami i wyżywieniem oraz zajęciami w różnych formach. Celem organizowanego przez Wnioskodawcę pobytu jest wypoczynek, rekreacja połączony z rozwijaniem zainteresowań i pogłębianiem wiedzy z zakresu kultury i sztuki. Dzieci korzystają z warsztatów kulturalnych, plastycznych, malarskich, muzycznych, tanecznych, sportowych i zajęć edukacyjnych. Organizują Państwo różnego rodzaju zabawy, konkursy, teatrzyki, wyjazdy na basen, do kina, wycieczki do ciekawych miejsc itp. Ww. wypoczynek jest odpłatny dla uczestników. Są to przeważnie 7-dniowe turnusy wypoczynkowe. Cały przychód generowany z tej działalności przeznaczony jest na realizację celów statutowych. Organizacja ww. wypoczynku zgłoszona jest do Kuratorium Oświaty. Jednostka nie jest wpisana do rejestru organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Centrum jest podmiotem uprawnionym do organizowania ww. wypoczynku na podstawie art. 92c ust. 1 pkt 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Nie są Państwo jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe i nie świadczą Państwo usług w zakresie kształcenia i wychowania, natomiast świadczona przez Państwa usługa organizacji kolonii obejmuje swym zakresem usługę w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą wykonywaną w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej, w przepisach o systemie oświaty (art. 92 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty). Świadczone w ramach organizowanego wypoczynku usługi nie należą do kategorii czynności wymienionych w art. 43 ust. 19 pkt 1-8 ustawy podatku od towarów i usług.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu sprawy:
1.Centrum jest samorządową instytucją kultury w rozumieniu przepisów ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (t. j.: Dz. U. z 2020 r. poz. 194 ze zm.). Jako samorządowa instytucja kultury posiada osobowość prawną.
2.Centrum powołane zostało uchwałą Rady Powiatu C z 21 lipca 2022 r. i wpisane jest do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez organizatora – Starostwo Powiatowe w C, pod numerem 1. Jako samorządowa instytucja kultury posiadają Państwo osobowość prawną, prowadzą Państwo działalność na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (t. j.: Dz. U. z 2020 r. poz. 194 ze zm.). Jednostka działa na podstawie aktu o jej utworzeniu oraz statutu nadanego przez organizatora.
3.Podczas warsztatów kulturalno-edukacyjnych wraz z noclegiem i wyżywieniem uczestnicy nie muszą spełniać żadnych konkretnych kryteriów. Dają Państwo szansę wszystkim uczestnikom zarazić się pasją do kultury i odkryć ją na Państwa warsztatach kulturalno-edukacyjnych.
4.W ramach usługi warsztatów kulturalno-edukacyjnych wraz z noclegiem i wyżywieniem posiadają Państwo ofertę warsztatów w różnych formach z zakresu historii, kultury, sztuki i edukacji. Jest to zamknięty katalog oferty warsztatowej.
·warsztaty malarskie – zajęcia kierowane są do dzieci i młodzieży przy pomocy takich technik jak: ołówek, tusz, flamaster, malowanie na szkle, na sztaludze. Uczestnicy poznają zasady kompozycji, doboru kolorów i światła, nauczą rozróżniać się poszczególne techniki malarskie i rysunkowe, wyruszą w plener, a na koniec zorganizują wystawę własnych prac. Uczą się nie tylko rysowania, lecz przede wszystkim sztuki obserwacji, analizy otaczającej nas przestrzeni i przekuwania naszych obserwacji oraz zmysłów na artystyczne projekty malarskie, rysunkowe. Wnioskodawca sięga do historii sztuki i przedstawi ważne nazwiska z dziedziny malarstwa. Uczestnicy będą mieli okazję stworzyć swoje własne dzieła malarskie i zobaczyć, jak wiele możliwości kryje się w Ich rękach. Dowiedzą się, czym jest wernisaż i jak go przygotować.
·warsztaty taneczne – taniec sprzyja poznawaniu otaczającego świata, pozbyciu się nieśmiałości, kształtuje akceptacje siebie i innych. Uczestnicy poznają Hip- Hop i taniec współczesny. Hip-hop to połączenie najpopularniejszej obecnie muzyki z pełnym ekspresji tańcem. Taniec współczesny w szczególności kładzie nacisk na pokazanie emocji tancerza, który tańcząc układ, stara się opowiedzieć odbiorcy pewną historię poprzez ruchy charakterystyczne dla rodzaju tej opowieści. Zajęcia zapewniają dzieciom wszechstronny rozwój, pozwalają dziecku budować relacje z rówieśnikami, uczą zachowań i współdziałania w grupie, a także pozwalają dzielić swoją pasję z koleżankami i kolegami. Instruktorzy zapoznają uczestników z historią tańca i przedstawiać jego najważniejsze gatunki.
·warsztaty teatralne – uczestnicy mogą poświęcić się sztuce aktorskiej pod opieką instruktorów kochających sztukę sceniczną. To codzienna kilkudniowa praca nad małymi formami teatralnymi, nauka tekstów do scenek teatralnych, ćwiczenie gry aktorskiej, realizacja własnych pomysłów scenicznych, które zwieńczy prezentacja teatralna. Współtworzą scenariusz, i przedstawienie zwane pokazem finałowym. Podczas zajęć poznają podstawową terminologię teatralną oraz wiedzę ogólną na temat teatru.
·warsztaty muzyczne – przeprowadzone zajęcia muzyczne pozwolą odkryć talent i pasję muzyczną. Państwa instruktorzy pomogą w doskonaleniu techniki wokalnej oraz przekazywaniu emocji słuchaczom. Dzieci poznają podstawy kształcenia słuchu, pracy z mikrofonem, będą miały możliwość zagrania na instrumentach oraz poznają historię muzyki rozrywkowej. Będą miały okazję poznać także wielu artystów, którzy zainspirowali dzisiejszą muzykę, dowiedzą się wszystkiego co pozwoli im stać się lepszymi wykonawcami, muzykami i showmenami.
·warsztaty rękodzielnicze – celem warsztatów jest doskonalenie sprawności manualnych, pobudzanie twórczej inwencji oraz wprowadzenie w świat projektowania, charakteryzacji i stylizacji. Podczas zajęć projektowania, ozdabiania i wykonywania przedmiotów użytkowych, takich jak decoupage, biżuteria makrama czy tkactwo, dzieci nauczą się, jak w oryginalny sposób ozdobić przedmioty i stworzyć z nich coś niepowtarzalnego. Własnoręcznie wykonają biżuterię, w oryginalny sposób stworzą własne makramy. Na zakończenie obozu odbędzie się wernisaż, podczas którego będzie można podziwiać efekty Ich pracy. Będą miały okazję rozwijać swoją kreatywność, wyobraźnię i zdolności manualne. Uczestnicy warsztatów poznają historie sztuki ludowej.
·warsztaty edukacyjne:
-warsztaty o kosmosie – warsztaty polegające na przekazaniu wiedzy na temat kosmosu, planet układu słonecznego, zjawisk zachodzących na naszej planecie, nocą obserwują niebo i gwiazdy za pomocą teleskopu, za pomocą okularów VR przenoszą się i rozglądają się w wirtualnej rzeczywistości kosmosu,
-warsztaty pszczelarskie – warsztaty edukacyjne mające na celu zapoznanie dzieci z fascynującym światem pszczół, natury i przyrody. Podczas zajęć pozyskuje się i degustuje miód z Państwa małej pasieki,
-warsztaty przyrodnicze – warsztaty edukacyjne mające na celu zarazić dzieci do poznawania świata, podróżowania.
Uczestnicy poznają egzotyczne kraje, inne kultury, potrawy, zwyczaje, znane miasta i ich historię. Wybierają się do tych miejsc w wirtualną podróż dzięki okularom VR. Dzieci uczestniczą w wycieczkach rowerowych i poznają walory przyrodniczych miejsc. Na tych warsztatach poznają również zjawiska zachodzące w przyrodzie, poznają postacie największych odkrywców. Są to warsztaty pełne przyrody, doświadczeń, chemicznych i fizycznych.
5.Celem organizowanych przez Jednostkę warsztatów kulturalno-edukacyjnych jest tworzenie, upowszechnianie i ochrona kultury, przez którą należy rozumieć naturalne i kulturalne dziedzictwo ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, w szczególności w zakresie historii, nauki, sztuki.
Upowszechnianiem kultury jest działalność polegająca w szczególności na udostępnianiu wartości kultury narodowej, włączaniu ich do społecznego obiegu i umożliwianiu szerokiego odbioru. Inspirują Państwo uczestników Waszych warsztatów do aktywnego i twórczego uczestniczenia w życiu kulturalnym. Centrum czuje potrzebę pełnego zaangażowania sztuki w praktykę edukacyjną dzieci i młodzieży, tak by kultura/sztuka stały się integralną częścią codziennego życia młodych ludzi.
W przypadku organizowanych przez Jednostkę warsztatów kulturalno-edukacyjnych, cel ten jest realizowany poprzez upowszechnianie wiedzy dotyczącej sztuki, malarstwa, tańca, teatru. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień młodego człowieka prowadzi poprzez edukację, poprzez sztukę do kształtowania postawy twórczej we wszystkich dziedzinach życia. Ponadto, podczas warsztatów organizowanych przez Jednostkę tworzone są dzieła np. obrazy, choreografie, mini spektakle, rękodzieło.
6.Usługi pomocnicze do warsztatów kulturalno-edukacyjnych, tj. nocleg i wyżywienie są ściśle związane z usługami podstawowymi, stanowiącymi usługi kulturalne świadczone przez Jednostkę. Świadczona przez Jednostkę usługa kulturalna jest kompleksową usługą (pakietem usług) polegającą na upowszechnianiu i promocji kultury wśród dzieci i młodzieży.
7.Jeśli przyjąć klasyfikację Organu podatkowego przedmiotu warsztatów kulturalno- edukacyjnych jako usługi kompleksowej, dominującym elementem w ramach opisanej usługi jest możliwość korzystania z warsztatów kulturalno-edukacyjnych przez dzieci i młodzież.
8.Świadczone przez Centrum usługi dodatkowe do warsztatów kulturalno-edukacyjnych, tj. nocleg i wyżywienie, są niezbędne do wykonania usługi podstawowej, a ich głównym celem nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu, poprzez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.
Czynności składające się na usługę będącą przedmiotem wniosku (warsztaty kulturalno-edukacyjne z noclegiem i wyżywieniem) są ze sobą ściśle związane i stanowią jedno świadczenie kompleksowe, których realizacja prowadzi do realizacji jednego określonego celu – do wykonania usługi podstawowej (warsztatów kulturalno-edukacyjnych). Wchodzące w skład usługi dodatkowe wzbogacają treść świadczenia podstawowego. Nie ma możliwości skorzystania z usług dodatkowych bez wykupienia usługi głównej (warsztatów kulturalno-edukacyjnych). Usługi dodatkowe nie stanowią celu samego w sobie, są środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi podstawowej. Usługi dodatkowe – nocleg i wyżywienie są zdeterminowane przez czynność główną.
Uczestnikami korzystającymi z usług warsztatów kulturalno-edukacyjnych są dzieci i młodzież z całej Polski, więc niezbędna jest organizacja dla tych grup noclegów i wyżywienia. Zajęcia odbywają się w trakcie całego dnia, również w godzinach popołudniowych, a także późno-wieczornych, są to warsztaty które wymagają kontynuacji przez kilka dni, np.:
·warsztaty malarskie – proces powstawania – malowania obrazu trwa kilka dni, od pierwszych szkiców do powstania obrazu jest to kilkudniowa praca;
·warsztaty taneczne wymagają ułożenia i opanowania choreografii, trwają kilka dni i ewaluują z dnia na dzień kończąc finałowym pokazem tanecznym;
·warsztaty teatralne to codzienna kilkudniowa praca nad małymi formami teatralnymi, nauka tekstów do scenek teatralnych, ćwiczenie gry aktorskiej, nauka ruchu scenicznego, realizacja własnych pomysłów scenicznych, które zwieńczy prezentacja teatralna;
·podczas warsztatów rękodzielnictwa uczestnicy uczą się projektowania, wykonywania i ozdabiania przedmiotów tj. biżuteria, decoupage, tkactwa – to proces kilkudniowych zajęć;
·warsztaty muzyczne dają możliwość gry na instrumentach. Stawiają Państwo nacisk na pracę twórczą, tworzenie kreatywnych aranżacji oraz muzykowanie.
Nie ma możliwości w pełni skorzystania z tych zajęć w trakcie jednego dnia. Zajęcia wymagają pracy twórczej Państwa instruktorów z dziećmi przez kilka dni. Na zakończenie każdego wypoczynku organizowane są wieczorki artystyczne, ogniska artystyczne, podczas których odbywają się pasjonujące rozmowy o sztuce, oraz na których uczestnicy warsztatów mogą zaprezentować przed publicznością i rówieśnikami nabyte w Państwa jednostce umiejętności. To niepowtarzalna okazja, by przetestować występy na żywo i zintegrować się z pozostałymi uczestnikami, którzy podzielają wspólne pasję.
9.Z punktu widzenia nabywcy (uczestnika warsztatów) jest on zainteresowany nabyciem od Jednostki jednego (kompleksowego) świadczenia – usługi jednolitej, a nie kilku poszczególnych jej składników.
Uczestnikami korzystającymi z usług warsztatów kulturalno-edukacyjnych są dzieci i młodzież z całej Polski. Ich rodzice chcą zarazić swoje dzieci pasją do kultury i chcą aby tą pasje odkryły na warsztatach kulturalnych. Zainteresowani są nabyciem jednej pełnej usługi – warsztatów kulturalno-edukacyjnych wraz z noclegiem i wyżywieniem.
Czynności składające się na usługę będącą przedmiotem wniosku (warsztaty kulturalno-edukacyjne z noclegiem i wyżywieniem) są ze sobą ściśle związane i stanowią jedną usługę kompleksową, których realizacja prowadzi do jednego określonego celu – do wykonania świadczenia głównego (warsztatów kulturalno- edukacyjnych). Czynności dodatkowe należy uznać za pomocnicze, gdyż nie stanowią celu samego w sobie, są środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi podstawowej. Czynności te – nocleg i wyżywienie są zdeterminowane przez czynność główną.
Ponadto, wskazówką świadczącą o istnieniu jednej usługi kompleksowej jest jednolity cel gospodarczy tej usługi. Świadczenia są ze sobą powiązane tak ściśle, że w aspekcie gospodarczym tworzą obiektywnie jedną całość nabywaną nierozłącznie.
Centrum nie posiada w swoim katalogu usług samodzielnej usługi noclegowej ani samodzielnej usługi wyżywienia.
10.Centrum świadcząc usługę organizacji warsztatów kulturalno-edukacyjnych wraz z noclegiem i wyżywieniem kalkuluje, ustala wynagrodzenie za ww. usługę jedną kwotą. Wartość poszczególnych czynności składających się na ww. świadczenie nie jest określona oddzielnie. Usługa noclegu i wyżywienia jest wkalkulowana w kompleksową jedną usługę: warsztatów kulturalno-edukacyjnych wraz z noclegiem i wyżywieniem. Centrum nie posiada w swoim katalogu usług samodzielnej usługi noclegowej ani samodzielnej usługi wyżywienia.
11.Centrum nie jest nastawione na generowanie zysku, lecz przede wszystkim na tworzenie warunków dla dzieci i młodzieży uczestnictwa w życiu kulturalnym na podstawie przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Jednostka za usługę organizacji warsztatów kulturalno-edukacyjnych wraz z noclegiem i wyżywieniem osiąga w sposób systematyczny zyski z tej działalności, a cały przychód generowany z działalności przeznaczony jest na realizację celów statutowych, na kontynuację i doskonalenie świadczonych usług kulturalnych.
12.Wszystkie usługi pomocnicze do warsztatów kulturalno-edukacyjnych, tj. nocleg i wyżywienie świadczone są przez Jednostkę.
13.Świadczone w ramach organizowanego wypoczynku usługi warsztatów kulturalno- edukacyjnych z usługą noclegu i wyżywienia nie należą do kategorii czynności wymienionych w art. 43 ust. 19 pkt 1-8 ustawy podatku od towarów i usług.
14.Podczas warsztatów kulturalno-edukacyjnych bez usługi noclegu i wyżywienia uczestnicy nie muszą spełniać żadnych konkretnych kryteriów. Dają Państwo szansę wszystkim uczestnikom zarazić się pasją do kultury i odkryć ją na Państwa warsztatach kulturalno-edukacyjnych.
15.Świadczą Państwo odpłatne usługi przeprowadzenia warsztatów kulturalno-edukacyjnych bez usługi noclegu i wyżywienia dla zorganizowanych grup dzieci, które przyjeżdżają do Jednostki z pobliskich miejscowości na 5 godzin. Mają do wyboru z Państwa katalogu usług (zamknięty katalog oferty warsztatów kulturalno-edukacyjnych opisany jest dokładnie w odpowiedzi na pyt.4) dwa wybrane przez siebie warsztaty kulturalno-edukacyjne i po ich przeprowadzeniu wracają z opiekunami do swoich miejscowości. Nie korzystają z usługi noclegu i wyżywienia. Cały przychód generowany z tej działalności przeznaczony jest na realizację celów statutowych.
16.Świadczone w ramach organizowanego wypoczynku usługi warsztatów kulturalno- edukacyjnych bez usługi noclegu i wyżywienia nie należą do kategorii czynności wymienionych w art. 43 ust. 19 pkt 1-8 ustawy podatku od towarów i usług.
17.Celem organizowanych przez Jednostkę warsztatów kulturalno-edukacyjnych bez usługi noclegu i wyżywienia jest tworzenie, upowszechnianie i ochrona kultury, przez którą należy rozumieć naturalne i kulturalne dziedzictwo ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, w szczególności w zakresie historii, nauki, sztuki.
Upowszechnianiem kultury jest działalność polegająca w szczególności na udostępnianiu wartości kultury narodowej i światowej, włączaniu ich do społecznego obiegu i umożliwianiu szerokiego odbioru. Centrum inspiruje uczestników warsztatów do aktywnego i twórczego uczestniczenia w życiu kulturalnym. Centrum czuje potrzebę pełnego zaangażowania sztuki w praktykę edukacyjną dzieci i młodzieży, tak by kultura/sztuka stały się integralną częścią codziennego życia młodych ludzi.
W przypadku organizowanych przez Państwa jednostkę warsztatów kulturalno-edukacyjnych bez usługi noclegu i wyżywienia cel ten jest realizowany poprzez upowszechnianie wiedzy dotyczącej sztuki, malarstwa, tańca, teatru i edukacji. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień młodego człowieka prowadzi poprzez edukację, poprzez sztukę do kształtowania postawy twórczej we wszystkich dziedzinach życia. Ponadto, podczas warsztatów organizowanych przez Jednostkę tworzone są dzieła np. obrazy, choreografie, rękodzieła.
18.Podczas organizacji wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii) uczestnicy nie muszą spełniać żadnych konkretnych kryteriów. Centrum daje szansę wszystkim uczestnikom zarazić się pasją do kultury i odkryć ją w Jednostce. Jest to rodzaj wypoczynku, podczas którego dzieci i młodzież korzystają z warsztatów kulturalno-edukacyjnych.
19.W ramach usługi organizacji wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii) posiadają Państwo ofertę warsztatów w różnych formach z zakresu historii, kultury, sztuki i edukacji. Jest to dokładnie ten sam katalog oferty Centrum warsztatowej, jak dla usługi warsztatów kulturalno-edukacyjnych z noclegiem i wyżywieniem (opisany został dokładnie w odpowiedzi na pyt. 4). Dzieci korzystają z warsztatów kulturalnych, malarskich, muzycznych, tanecznych, teatralnych i zajęć edukacyjnych, ponadto z uwagi na 7 dniowy pobyt w Jednostce organizują Państwo różnego rodzaju zabawy i konkursy, wyjazdy rekreacyjne na basen, do kina, wycieczki do ciekawych miejsc, np. do Teatru, na wystawę malarstwa do Galerii Sztuki w Miejskim Ośrodku Kultury.
20.Świadczeniem dominującym podczas organizacji wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii) jest możliwość korzystania z warsztatów kulturalno-edukacyjnych. Zajęcia odbywają się w trakcie całego dnia, również w godzinach popołudniowych a także późno-wieczornych, są to warsztaty, które wymagają kontynuacji przez kilka dni. Jest to wypoczynek skupiony na inspirowaniu dzieci i młodzieży do aktywnego i twórczego uczestniczenia w życiu kulturalnym, upowszechnianiu wiedzy dotyczącej sztuki, malarstwa, tańca, teatru oraz rozwijania zainteresowań i uzdolnień młodych ludzi poprzez edukację, kulturę i sztukę.
21.Usługami dodatkowymi podczas organizacji wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii) są: nocleg, wyżywienie, wyjazdy rekreacyjne na basen, do kina, wycieczki do ciekawych miejsc.
22.Czynności składające się na usługę będącą przedmiotem wniosku wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii) są ze sobą ściśle związane i stanowią jedno świadczenie kompleksowe, których realizacja prowadzi do realizacji jednego określonego celu. Z punktu widzenia nabywcy (uczestnika wypoczynku letniego i zimowego) jest on zainteresowany nabyciem od Jednostki jednego (kompleksowego) świadczenia – usługi jednolitej, a nie kilku poszczególnych jej składników. Nie ma możliwości skorzystania tylko ze czynności dodatkowych. Usługi dodatkowe nie stanowią celu samego w sobie, są środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi podstawowej. Usługi dodatkowe nie stanowią celu samego w sobie, są środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi podstawowej – wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii), a wyjazdy rekreacyjne na basen czy do kina i inne mają na celu wzbogacić Państwa ofertę kulturalną i uatrakcyjnić pobyt w ramach wypoczynku w Jednostce.
23.Z punktu widzenia nabywcy [uczestnika wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii)] jest on zainteresowany nabyciem od Jednostki jednego (kompleksowego) świadczenia – usługi jednolitej, a nie kilku poszczególnych jej składników.
Uczestnikami korzystającymi z wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii) są dzieci i młodzież z całej Polski. Ich rodzice chcą zarazić swoje dzieci pasją do kultury i chcą aby tą pasje odkryły na Państwa warsztatach kulturalno- edukacyjnych. Zainteresowani są nabyciem jednej pełnej usługi – wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii) wraz z noclegiem, wyżywieniem i rekreacją.
Czynności składające się na usługę będącą przedmiotem wniosku [wypoczynek letni i zimowy dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii)] są ze sobą ściśle związane i stanowią jedną usługę kompleksową, których realizacja prowadzi do jednego określonego celu – do wykonania świadczenia głównego [wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii)]. Usługi dodatkowe należy uznać za pomocnicze, gdyż nie stanowią celu samego w sobie, są środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi podstawowej. Świadczenia są ze sobą powiązane tak ściśle, że w aspekcie gospodarczym tworzą obiektywnie jedną całość nabywaną nierozłącznie.
24.Centrum świadcząc usługę organizacji wypoczynku letniego i zimowego (kolonii i półkolonii) wraz z noclegiem i wyżywieniem kalkuluje, ustala wynagrodzenie za usługę jedną kwotą. Wartość poszczególnych czynności składających się na ww. świadczenie nie jest określona oddzielnie. Usługa noclegu i wyżywienia jest wkalkulowana w kompleksową jedną usługę: usługę organizacji wypoczynku letniego i zimowego (kolonii i półkolonii) wraz z noclegiem i wyżywieniem. Centrum nie posiada w swoim katalogu usług samodzielnej usługi noclegowej ani samodzielnej usługi wyżywienia.
25.Głównym celem usługi organizacji wypoczynku letniego i zimowego (kolonii i półkolonii) ściśle związanych z usługa podstawową nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu, poprzez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.
26.Organizacja wypoczynku letniego i zimowego (kolonii i półkolonii) zgłoszona jest do Kuratorium Oświaty. Jednostka nie jest wpisana do rejestru organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Są Państwo podmiotem uprawnionym do organizowania ww. wypoczynku na podstawie art. 92c ust 1 pkt 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Nie są Państwo jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe i nie świadczą Państwo usług w zakresie kształcenia i wychowania, natomiast świadczona przez Państwa usługa organizacji kolonii obejmuje swym zakresem usługę w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą wykonywaną w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej, w przepisach o systemie oświaty (art. 92 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty).
Centrum wskazało również, że nie świadczy usług turystycznych. W ramach organizowania wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży podlegają Państwo nadzorowi przez właściwego kuratora oświaty. Podczas organizacji wypoczynku letniego i zimowego podstawową usługą jest opieka nad dziećmi i młodzieżą.
Pytania
1.Czy świadczone przez Centrum usługi warsztatów kulturalno-edukacyjnych wraz z noclegiem i wyżywieniem, korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy?
2.Czy świadczone przez Centrum usługi warsztatów kulturalno-edukacyjnych bez usługi noclegu i wyżywienia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy?
3.Czy świadczone przez Centrum usługi organizacji wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii) korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy – usługi organizowania półkolonii i kolonii dla dzieci?
Państwa stanowisko w sprawie (doprecyzowane w piśmie z 8 maja 2023 r.)
1.Świadczone przez Centrum usługi organizacji warsztatów z dziedziny kultury polegają na upowszechnianiu i promocji kultury. Przeznaczając zysk z tej działalności na realizację celów statutowych wypełniamy przesłankę przedmiotową do zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy.
Świadczą Państwo odpłatne usługi organizacji kilkudniowych pobytów kulturalno - edukacyjnych dla dzieci i młodzieży wraz z noclegami i wyżywieniem, za które pobierane są opłaty ze stawką zw. VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lita ustawy o VAT. Świadczona przez Państwa jednostkę usługa kulturalna jest kompleksową usługą (pakietem usług) polegającą na upowszechnianiu i promocji kultury wśród dzieci i młodzieży, aby poprzez zabawę mogły obcować z kulturą. Główną, podstawową usługą są warsztaty kulturalne, artystyczne i edukacyjne, a usługą pomocniczą nocleg z wyżywieniem. Centrum A w ramach upowszechniania i krzewienia kultury organizuje podczas ww. pobytów dzieci w Państwa jednostce warsztaty plastyczne, malarskie, muzyczne, taneczne, warsztaty rękodzielnicze i edukacyjno-artystyczne. Różnorodność i bogactwo oferowanych przez Państwa jednostkę warsztatów z dziedziny kultury i sztuki zachęca, aby spędzić u Państwa kilka dni. Nie sposób doświadczyć Państwa wszystkich propozycji w trakcie jednego dnia. Zajęcia odbywają się również w godzinach popołudniowych a także późno-wieczornych, uczestnikami są dzieci z całej Polski więc niezbędna jest organizacja dla tych grup noclegów i wyżywienia. Jest to usługa pomocnicza przy organizacji i przeprowadzaniu warsztatów kulturalno-edukacyjnych. Zapewnienie noclegów i wyżywienia stanowi dostawę towarów, która jest ściśle uzależniona od świadczenia usługi głównej. Za udział w ww. kilkudniowych warsztatach uczestnik uiszcza opłatę za kompleksową usługę, która nie stanowi usługi wstępu. Centrum A nie jest nastawione na generowanie zysku, lecz przede wszystkim na tworzenie warunków uczestnictwa z życiu kulturalnym na podstawie przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Cały przychód generowany z działalności przeznaczony jest na realizację celów statutowych. Państwa jednostka jest samorządową instytucją kultury wpisaną do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez organizatora, co stanowi przesłankę podmiotową do zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy. Świadczone przez Państwa usługi organizacji warsztatów z dziedziny kultury polegają na upowszechnianiu i promocji kultury. Przeznaczając zysk z tej działalności na realizację celów statutowych wypełniają Państwo przesłankę przedmiotową do zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust . I pkt 33 lit. a ustawy.
2.Świadczone przez Centrum usługi organizacji warsztatów z dziedziny kultury polegają na upowszechnianiu i promocji kultury. Przeznaczając zysk z tej działalności na realizację celów statutowych wypełniamy przesłankę przedmiotową do zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy.
Świadczą Państwo odpłatne usługi przeprowadzenia warsztatów kulturalno-edukacyjnych dla zorganizowanych grup dzieci, które przyjeżdżają do Państwa jednostki na kilka godzin. Wybierają z Państwa bogatej oferty pojedynczy warsztat kulturalny i po jego przeprowadzeniu wracają z opiekunami do swoich miejscowości. Nie korzystają z usługi noclegu i wyżywienia. W Państwa różnorodnej ofercie są do wyboru: warsztaty plastyczne, malarskie, muzyczne, taneczne, warsztaty rękodzielnicze i edukacyjno-artystyczne. Cały przychód generowany z tej działalności przeznaczony jest na realizację celów statutowych. Państwa jednostka jest samorządową instytucją kultury wpisaną do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez organizatora, co stanowi przesłankę podmiotową do zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy. Świadczone przez Państwa usługi organizacji warsztatów z dziedziny kultury polegają na upowszechnianiu i promocji kultury. Przeznaczając zysk z tej działalności na realizację celów statutowych wypełniają Państwo przesłankę przedmiotową do zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy.
3.Świadczone w ramach organizowanego wypoczynku usługi nie należą do kategorii czynności wymienionych w art. 43 ust. 19 pkt 1-8 ustawy podatku od towarów i usług. Usługi organizacji wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii) korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy – usługi organizowania półkolonii i kolonii dla dzieci. Są to usługi warsztatów z dziedziny kultury podczas wypoczynku dzieci i polegają na promocji i upowszechnianiu kultury. Cały zysk z tej działalności przeznaczony jest na realizacje celów statutowych.
Świadczą Państwo odpłatne usługi organizacji letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci (kolonii, półkolonii) wraz z noclegami i wyżywieniem oraz zajęciami w różnych formach. Celem organizowanego przez Państwa pobytu jest wypoczynek, rekreacja połączony z rozwijaniem zainteresowań i pogłębianiem wiedzy z zakresu kultury i sztuki. Dzieci korzystają z warsztatów kulturalnych, plastycznych, malarskich, muzycznych, tanecznych, sportowych i zajęć edukacyjnych. Organizujemy różnego rodzaju zabawy, konkursy, teatrzyki, wyjazdy na basen, do kina, wycieczki do ciekawych miejsc itp. Ww. wypoczynek jest odpłatny dla uczestników. Są to przeważnie 7-dniowe turnusy wypoczynkowe. Cały przychód generowany z tej działalności przeznaczony jest na realizację celów statutowych. Organizacja ww. wypoczynku zgłoszona jest do Kuratorium Oświaty. Państwa jednostka nie jest wpisana do rejestru organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Są Państwo podmiotem uprawnionym do organizowania ww. wypoczynku na podstawie art. 92c ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Nie są Państwo jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe i nie świadczą Państwo usług w zakresie kształcenia i wychowania, natomiast świadczona przez Państwa usługa organizacji kolonii obejmuje swym zakresem usługę w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą wykonywaną w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej, w przepisach o systemie oświaty (art. 92 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty). Świadczone w ramach organizowanego wypoczynku usługi nie należą do kategorii czynności wymienionych w art. 43 ust. 19 pkt 1-8 ustawy podatku od towarów i usług
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wnioskujest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, (…).
Z tak szeroko sformułowanej definicji pojęcia „świadczenie usług” wynika, że przez świadczenie usług należy przede wszystkim rozumieć określone zachowanie podatnika na rzecz odrębnego podmiotu, które zasadniczo wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Powinien istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.
Nie każda jednak czynność stanowiąca usługę, w rozumieniu art. 8 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.
Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły da celów zarobkowych.
Zatem, ustawa definiuje podatnika jako każdy podmiot, niezależnie od jego formy organizacyjno-prawnej, który samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą, bez względu na cel oraz rezultat takiej działalności. Powyższa definicja ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem podatnika tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy:
Zwalnia się od podatku usługi kulturalne świadczone przez:
a)podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną,
b)indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.
Zgodnie z art. 43 ust. 17 ustawy:
Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:
1)nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a lub
2)ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.
W myśl art. 43 ust. 17a ustawy:
Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18a, 23, 26, 28, 29 i 33 lit. a, mają zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.
Stosownie do art. 43 ust. 18 ustawy:
Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 31, 32 i 33 lit. a, stosuje się, pod warunkiem że podmioty wykonujące czynności, o których mowa w tych przepisach, nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.
Zgodnie z art. 43 ust. 19 ustawy:
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 33, nie ma zastosowania do:
1)usług związanych z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach;
2)wstępu:
a)na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego,
b)do wesołych miasteczek, parków rozrywki, cyrków, dyskotek, sal balowych,
c)do parków rekreacyjnych, na plaże i do innych miejsc o charakterze kulturalnym;
3)wstępu oraz wypożyczania wydawnictw w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą;
4)usług związanych z produkcją filmów i nagrań na wszelkich nośnikach;
5)działalności agencji informacyjnych;
6)usług wydawniczych;
7)usług radia i telewizji, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 34;
8)usług ochrony praw.
W pierwszej kolejności Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy świadczone przez Centrum usługi warsztatów kulturalno-edukacyjnych wraz z noclegiem i wyżywieniem, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy.
Należy wskazać, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega konkretna czynność, tj. dostawa towaru bądź usługa, a nie opłata czy wynagrodzenie. Wyjątkiem jest uiszczenie zaliczki na poczet przyszłej dostawy towarów czy świadczenia usług.
Należy w tym miejscu zaznaczyć, że co do zasady, każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy jedno świadczenie obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka czynności, świadczenie to nie powinno być sztucznie dzielone dla celów podatkowych.
Jednakże, pojedyncze świadczenie ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy jedną lub więcej części składowych uznaje się za czynność zasadniczą, podczas gdy inny lub inne elementy traktuje się jako czynności pomocnicze, do których stosuje się te same zasady opodatkowania, co do czynności zasadniczej.
Jednak aby móc wskazać, że dane świadczenie jest świadczeniem złożonym (kompleksowym), powinno składać się ono z różnych czynności, których realizacja prowadzi jednak do jednego celu. Na świadczenie złożone składa się więc kombinacja różnych czynności, prowadzących do realizacji określonego celu – do wykonania świadczenia głównego, na które składają się różne czynności pomocnicze. Natomiast czynność należy uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania świadczenia zasadniczego. Pojedyncza czynność traktowana jest zatem jak element świadczenia kompleksowego wówczas, jeżeli cel świadczenia czynności pomocniczej jest zdeterminowany przez czynność główną oraz nie można wykonać lub wykorzystać czynności głównej bez czynności pomocniczej.
W związku z czym, z ekonomicznego punktu widzenia, świadczenie nie powinno być dzielone dla celów podatkowych wówczas, gdy tworzyć będzie jedno świadczenie złożone (kompleksowe), obejmujące kilka świadczeń pomocniczych. Jeżeli jednak w skład wykonywanego świadczenia wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu świadczenia złożonego (kompleksowego).
Stanowisko takie przedstawił również Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 25 lutego 1999 r., w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd v. Commissioners of Custom and Excise, ECLI:EU:C:1999:93 stwierdzając, że: „Pojedyncze świadczenie ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy jedną lub więcej części składowych uznaje się za usługę zasadniczą, podczas gdy inny lub inne elementy traktuje się jako usługi pomocnicze, do których stosuje się te same zasady opodatkowania, co do usługi zasadniczej. Usługę należy uznać za usługę pomocniczą w stosunku do usługi zasadniczej, jeśli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej”.
Odnosząc się do zagadnienia będącego przedmiotem interpretacji, wskazać również należy, że:
-w wyroku TSUE z dnia 27 października 2005 r. w sprawie C-41/04 Levob Verzekeringen BV i OV Bank NV v. Staatssecretaris van Financiën, ECLI:EU:C:2005:649, Trybunał wskazał, że po pierwsze z art. 2 ust. 1 szóstej dyrektywy wynika, że każda transakcja powinna być uznawana za odrębną i niezależną, a po drugie, że czynność złożona z jednego świadczenia w sensie ekonomicznym nie powinna być sztucznie rozdzielana, by nie zakłócać funkcjonowania podatku VAT. W ocenie Trybunału, aby określić, czy mamy do czynienia z jednym świadczeniem, należy przede wszystkim poszukać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej czynności celem ustalenia, czy podatnik dostarcza konsumentowi kilka odrębnych świadczeń głównych, czy też jedno świadczenie (pkt 20 wyroku). Podobnie jest w przypadku, jeśli dwa (lub więcej) świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta, rozumianego jako przeciętny konsument, są tak ściśle związane, że stanowią one obiektywnie jedno tylko nierozerwalne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny (punkt 22 wyroku),
-w wyroku z dnia 27 września 2012 r. w sprawie C-392/11 Field Fisher Waterhouse LLP v. Commissioners for Her Majesty’s Revenue and Customs, ECLI:EU:C:2012:597, TSUE wskazał, że aby móc uznać, że ogół świadczeń zapewnianych przez wynajmującego najemcy stanowi jedno świadczenie, należy zbadać czy wykonywane świadczenia stanowią jedno nierozerwalne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny, czy też obejmują one świadczenie główne, względem którego pozostałe świadczenia mają charakter dodatkowy (pkt 22 wyroku).
-w wyroku z dnia 21 lutego 2013 r w sprawie C-18/12 Město Žamberk v. Finanční ředitelství v Hradci Králové, ECLI:EU:C:2013:95, TSUE wskazał, że „w odniesieniu do istnienia jednego złożonego świadczenia w postępowaniu głównym należy przeanalizować, czy sprzęt znajdujący się w danym parku wodnym tworzy całość w taki sposób, że wstęp do tej całości stanowi jedno świadczenie, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny. W tym względzie, jeśli – jak w niniejszej sprawie – jeden rodzaj biletu wstępu oferowanego dla parku wodnego uprawnia do wstępu do całego kompleksu, bez jakiegokolwiek rozróżnienia w zależności od rodzaju faktycznie używanych urządzeń, sposobu i czasu trwania ich używania przez okres ważności biletu wstępu, okoliczność ta stanowi istotną wskazówkę na istnienie jednego świadczenia złożonego” (pkt 32 wyroku).
Zatem, istotnym kryterium wpływającym na ocenę tego czy w konkretnej sytuacji występuje świadczenie złożone, jest kryterium odrębności. Kryterium to opiera się na weryfikacji, czy poszczególne świadczenia mogą występować w obrocie gospodarczym niezależnie i czy mogą być wykonane przez dowolny inny podmiot. W przypadku odpowiedzi twierdzącej, nie następuje świadczenie złożone, lecz kilka odrębnych świadczeń, które powinny być dla celów opodatkowania VAT traktowane niezależnie od siebie. Takie stanowisko wywieść można z orzeczenia TSUE z 11 czerwca 2009 r. w sprawie C-572/07 RLRE Tellmer Property sro przeciwko Finanční ředitelství v Ústí nad Labem, ECLI:EU:C:2009:365, w którym istotnie TSUE stanął na stanowisku, że w przypadku usług najmu oraz usług sprzątania części wspólnych budynków następują dwa odrębne świadczenia dla celów VAT. Swoje stanowisko TSUE oparł na tym, że usługi sprzątania części wspólnych budynku mogą być świadczone na różnych zasadach, to znaczy na przykład przez osoby trzecie wystawiające faktury obejmujące koszt tych usług bezpośrednio lokatorom lub przez wynajmującego zatrudniającego w tym celu własnych pracowników lub posługującego się przedsiębiorstwem zajmującym się sprzątaniem.
Podsumowując powyższe, należy stwierdzić, że świadczenie złożone ma miejsce wówczas, gdy relacja poszczególnych czynności (świadczeń) wykonywanych na rzecz jednego nabywcy dzieli je na świadczenie podstawowe i świadczenia pomocnicze – tzn. takie, które umożliwiają skorzystanie ze świadczenia podstawowego (lub są niezbędne dla możliwości skorzystania ze świadczenia podstawowego). Jeżeli jednak świadczenia te można rozdzielić, tak że nie zmieni to ich charakteru ani wartości z punktu widzenia nabywcy – wówczas świadczenia takie powinny być traktowane jako dwa (lub więcej), niezależnie opodatkowane świadczenia.
W związku z powyższym, jeżeli transakcja składa się z zespołu świadczeń i czynności, należy wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności, w jakich dokonywana jest rozpatrywana transakcja. Po pierwsze więc, czy są to świadczenia odrębne, czy też jest to jedno świadczenie kompleksowe.
W rozpatrywanej sprawie należy również zwrócić uwagę na stanowisko Rzecznik Generalnej Juliane Kokott przedstawione w opinii z dnia 22 października 2020 r. do sprawy C-581/19 Frenetikexito_Unipessoal Lda przeciwko Autoridade Tributária e Aduaneira ECLI:EU:C:2021:167, z którego wynika, że: „Wskazówką świadczącą o istnieniu jednego świadczenia złożonego jest też jednolity cel gospodarczy transakcji (26). Jeżeli przeciętnemu świadczeniobiorcy zależy właśnie na połączeniu kilku świadczeń, przemawia to za istnieniem jednego świadczenia złożonego. W świetle orzecznictwa Trybunału jedno świadczenie złożone występuje wtedy, kiedy wszystkie elementy świadczenia są niezbędne dla osiągnięcia jego celu (27)”.
W celu ustalenia, czy świadczenia stanowią dwa lub kilka niezależnych świadczeń, czy jedno świadczenie, należy każdorazowo poszukiwać elementów charakterystycznych dla danej transakcji celem określenia, czy podatnik dostarcza konsumentowi, rozumianemu jako przeciętny konsument, kilka odrębnych świadczeń głównych, czy też jedno świadczenie.
Za świadczenia odrębne należy uznać świadczenia wykonywane przez jednego świadczącego na rzecz jednego nabywcy, które nawet jeżeli są w pewien sposób powiązane, mogą być traktowane rozłącznie, a traktowanie to nie wpłynie na charakter żadnego z nich ani też nie sprawi, że wartość świadczeń z punktu widzenia nabywcy będzie inna, niż gdyby świadczenia te były uznane za świadczenie złożone. Powyższe wynika z analizy orzeczeń TSUE w sprawach C-41/04 oraz C-111/05.
Należy mieć na względzie, aby zastosowanie koncepcji świadczenia kompleksowego nie prowadziło do korzystania z nieuzasadnionych preferencji w zakresie opodatkowania. Jeśli usługi mogą być rozdzielone bez uszczerbku dla każdej z nich, a zatem w sposób naturalnie uzasadniony, wówczas nie można uznać – w szczególności w celu rozszerzenia zwolnienia podatkowego – że stanowią jedno świadczenie kompleksowe, opodatkowane wedle zasad dotyczących świadczenia głównego.
Podsumowując zatem powyższe, świadczenie złożone ma miejsce wówczas, gdy relacja poszczególnych czynności (świadczeń) wykonywanych na rzecz jednego nabywcy dzieli je na świadczenie podstawowe i świadczenia pomocnicze – tzn. takie, które umożliwiają skorzystanie ze świadczenia podstawowego (lub są niezbędne dla możliwości skorzystania ze świadczenia podstawowego). Jeżeli jednak świadczenia te można rozdzielić tak, że nie zmieni to ich charakteru ani wartości z punktu widzenia nabywcy – wówczas świadczenia takie powinny być traktowane jako dwa (lub więcej), niezależnie opodatkowane świadczenia.
Jak wynika z opisu sprawy, celem działalności Centrum jest rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb i aspiracji kulturalnych społeczeństwa poprzez tworzenie, upowszechnianie i organizowanie aktywnego i kreatywnego uczestnictwa w kulturze oraz działalności kulturalnej. Centrum prowadzi wielokierunkową działalność realizującą działania w dziedzinie kultury, edukacji i rekreacji.
Zakresem działalności zgodnie ze statutem jest:
-upowszechnianie kultury i sztuki poprzez organizację imprez i zajęć o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, rekreacyjnym;
-promowanie walorów kulturowych i turystycznych powiatu C;
-edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę poprzez organizację pobytów kulturalno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży;
-prowadzenie działalności wydawniczej;
-upowszechnianie kultury i sztuki – organizacja wystaw, warsztatów, kursów, konferencji i innych imprez z zakresu swojej działalności;
-wynajem i dzierżawa posiadanych składników majątkowych;
-działalność gastronomiczna;
-wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego, kół i klubów zainteresowań, sekcji zespołów i innych form aktywności artystycznej.
Świadczona przez Jednostkę usługa kulturalna jest kompleksową usługą (pakietem usług) polegającą na upowszechnianiu i promocji kultury wśród dzieci i młodzieży, aby poprzez zabawę mogły obcować z kulturą. Główną, podstawową usługą są warsztaty kulturalne, artystyczne i edukacyjne, a usługą pomocniczą nocleg z wyżywieniem. Centrum w ramach upowszechniania i krzewienia kultury organizuje podczas ww. pobytów dzieci w Jednostce warsztaty plastyczne, malarskie, muzyczne, taneczne, warsztaty rękodzielnicze i edukacyjno-artystyczne. Różnorodność i bogactwo oferowanych przez Jednostkę warsztatów z dziedziny kultury i sztuki zachęca, aby spędzić w Centrum kilka dni. Nie sposób doświadczyć wszystkich propozycji Centrum w trakcie jednego dnia. Zapewnienie noclegów i wyżywienia stanowi dostawę towarów, która jest ściśle uzależniona od świadczenia usługi głównej. Za udział w ww. kilkudniowych warsztatach uczestnik uiszcza opłatę za kompleksową usługę, która nie stanowi usługi wstępu. Centrum nie jest nastawione na generowanie zysku, lecz przede wszystkim na tworzenie warunków uczestnictwa z życiu kulturalnym na podstawie przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Cały przychód generowany z działalności przeznaczony jest na realizację celów statutowych. Centrum jest samorządową instytucją kultury w rozumieniu przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Jako samorządowa instytucja kultury posiadamy osobowość prawną. Jako samorządowa instytucja kultury posiadają Państwo osobowość prawną. Jednostka działa na podstawie aktu o jej utworzeniu oraz statutu nadanego przez organizatora. Celem organizowanych przez Jednostkę warsztatów kulturalno-edukacyjnych jest tworzenie, upowszechnianie i ochrona kultury, przez którą należy rozumieć naturalne i kulturalne dziedzictwo ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, w szczególności w zakresie historii, nauki, sztuki. Upowszechnianiem kultury jest działalność polegająca w szczególności na udostępnianiu wartości kultury narodowej, włączaniu ich do społecznego obiegu i umożliwianiu szerokiego odbioru. Inspirują Państwo uczestników Państwa warsztatów do aktywnego i twórczego uczestniczenia w życiu kulturalnym. Centrum czuje potrzebę pełnego zaangażowania sztuki w praktykę edukacyjną dzieci i młodzieży, tak by kultura/sztuka stały się integralną częścią codziennego życia młodych ludzi. Usługi pomocnicze do warsztatów kulturalno-edukacyjnych, tj. nocleg i wyżywienie są ściśle związane z usługami podstawowymi, stanowiącymi usługi kulturalne świadczone przez Jednostkę. Świadczona przez Jednostkę usługa kulturalna jest kompleksową usługą (pakietem usług) polegającą na upowszechnianiu i promocji kultury wśród dzieci i młodzieży. Świadczone przez Centrum usługi dodatkowe do warsztatów kulturalno-edukacyjnych, tj. nocleg i wyżywienie, są niezbędne do wykonania usługi podstawowej, a ich głównym celem nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu, poprzez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia. Czynności składające się na usługę będącą przedmiotem wniosku (warsztaty kulturalno-edukacyjne z noclegiem i wyżywieniem) są ze sobą ściśle związane i stanowią jedno świadczenie kompleksowe, których realizacja prowadzi do realizacji jednego określonego celu – do wykonania usługi podstawowej (warsztatów kulturalno-edukacyjne). Wchodzące w skład usługi dodatkowe wzbogacają treść świadczenia podstawowego. Nie ma możliwości skorzystania z usług dodatkowych bez wykupienia usługi głównej (warsztatów kulturalno-edukacyjnych). Usługi dodatkowe nie stanowią celu samego w sobie, są środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi podstawowej. Usługi dodatkowe – nocleg i wyżywienie są zdeterminowane przez czynność główną. Uczestnikami korzystającymi z usług warsztatów kulturalno-edukacyjnych są dzieci i młodzież z całej Polski, więc niezbędna jest organizacja dla tych grup noclegów i wyżywienia. Zajęcia odbywają się w trakcie całego dnia, również w godzinach popołudniowych a także późno-wieczornych, są to warsztaty które wymagają kontynuacji przez kilka dni, np.:
·warsztaty malarskie – proces powstawania – malowania obrazu trwa kilka dni, od pierwszych szkiców do powstania obrazu jest to kilkudniowa praca;
·warsztaty taneczne wymagają ułożenia i opanowania choreografii, trwają kilka dni i ewaluują z dnia na dzień kończąc finałowym pokazem tanecznym;
·warsztaty teatralne to codzienna kilkudniowa praca nad małymi formami teatralnymi, nauka tekstów do scenek teatralnych, ćwiczenie gry aktorskiej, nauka ruchu scenicznego, realizacja własnych pomysłów scenicznych, które zwieńczy prezentacja teatralna;
·podczas warsztatów rękodzielnictwa uczestnicy uczą się projektowania, wykonywania i ozdabiania przedmiotów tj. biżuteria, decoupage, tkactwa – to proces kilkudniowych zajęć;
·warsztaty muzyczne dają możliwość gry na instrumentach. Stawiają Państwo nacisk na pracę twórczą, tworzenie kreatywnych aranżacji oraz muzykowanie.
Nie ma możliwości w pełni skorzystania z tych zajęć w trakcie jednego dnia. Zajęcia wymagają pracy twórczej Państwa instruktorów z dziećmi przez kilka dni. Na zakończenie każdego wypoczynku organizowane są wieczorki artystyczne, ogniska artystyczne, podczas których odbywają się pasjonujące rozmowy o sztuce, oraz na których uczestnicy warsztatów mogą zaprezentować przed publicznością i rówieśnikami nabyte w Państwa jednostce umiejętności. To niepowtarzalna okazja, by przetestować występy na żywo i zintegrować się z pozostałymi uczestnikami, którzy podzielają wspólne pasję. Ponadto, wskazówką świadczącą o istnieniu jednej usługi kompleksowej jest jednolity cel gospodarczy tej usługi. Świadczenia są ze sobą powiązane tak ściśle, że w aspekcie gospodarczym tworzą obiektywnie jedną całość nabywaną nierozłącznie. Centrum nie posiada w swoim katalogu usług samodzielnej usługi noclegowej ani samodzielnej usługi wyżywienia. Świadczone usługi warsztatów kulturalno-edukacyjnych z usługą noclegu i wyżywienia nie należą do kategorii czynności wymienionych w art. 43 ust. 19 pkt 1-8 ustawy.
Świadczenie, za które Centrum pobiera opłatę, jest zatem świadczeniem złożonym, w którym świadczeniem głównym jest umożliwienie udziału w warsztatach kulturalno-edukacyjnych, a pozostałe usługi (nocleg i wyżywienie) są usługami pomocniczymi.
Podstawową cechą świadczenia jest więc przyznanie prawa do uczestnictwa w warsztatach kulturalno-edukacyjnych, zaś pozostałe elementy tego świadczenia mają charakter drugorzędny.
Powyższe wywołuje skutki w zakresie jednolitego opodatkowania wszystkich czynności wchodzących w skład tego świadczenia, zgodnie z usługą główną (dominującą), którą stanowi umożliwienie udziału w warsztacie edukacyjno-kulturalnym.
Analizując powołane powyżej przepisy prawa podatkowego zauważyć należy, że warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy, jest spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług kulturalnych jak również przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie ma zastosowania.
Odnosząc się do zwolnienia od podatku VAT wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy należy wskazać, że przepis ten stanowi odzwierciedlenie regulacji zawartych w art. 132 ust. 1 lit. n Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r., w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE 347 z 11.12.2006 str. 1 ze zm.), który stanowi, że:
Państwa członkowskie zwalniają od podatku od towarów i usług świadczenie niektórych usług kulturalnych, a także dostawę towarów ściśle z nimi związanych, przez podmioty prawa publicznego lub inne instytucje kulturalne uznane przez dane państwo członkowskie.
Ustawodawca zwalnia od podatku usługi kulturalne świadczone przez ściśle określone grupy podmiotów.
Podmiotem mogącym świadczyć usługi kulturalne korzystającym ze zwolnienia może być m.in. podmiot prawa publicznego lub inny podmiot uznany na podstawie odrębnych przepisów za instytucję o charakterze kulturalnym pod warunkiem, że podmiot ten nie osiąga w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług (art. 43 ust. 18 ustawy).
Natomiast spełnienie warunku przedmiotowego odnosi się do wyżej przytoczonego art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się z podatku usługi kulturalne (…).
Ustawa nie podaje definicji pojęcia „usług kulturalnych”. Jego znaczenie należy zatem ustalić na podstawie dostępnej metody wykładni. W prawie podatkowym pierwszorzędne znaczenie ma wykładnia językowa. Zatem zgodnie z jej regułami, odnosząc się do znaczenia terminu „usługi kulturalne” w języku potocznym, możemy stwierdzić, że pod pojęciem tym kryją się usługi odnoszące się do kultury, w zakresie kultury itp.
Kultura to „całokształt materialnego i duchowego dorobku ludzkości, a także ogół wartości zasad i norm współżycia przyjętych przez dane zbiorowości; wszystko to, co powstaje dzięki pracy człowieka, co jest wytworem jego myśli i działalności. Kultura dzieli się na: materialną, której zakres pokrywa się z pojęciem cywilizacja, i duchową – ogół wytworów i osiągnięć z dziedziny sztuki, nauki, moralności funkcjonujących w postaci dzieł artystycznych, wierzeń, obyczajów, a także uznanych wartości, takich jak: prawda, sprawiedliwość, wolność, równość itp. (Roman Smolski, Marek Smolski, Elżbieta Helena Stadtműller „Słownik Encyklopedyczny Edukacja Obywatelska” Wydawnictwo Europa, Warszawa 1999).
Ponadto Encyklopedia Popularna w haśle „kultura” podaje, że jest to „całokształt materialnego i duchowego dorobku ludzkości gromadzony, utrwalany i wzbogacany w ciągu jej dziejów, przekazywany z pokolenia na pokolenie; w skład tak pojętej kultury wchodzą nie tylko wytwory materialne i instytucje społeczne, ale także zasady współżycia społecznego, sposoby postępowania, wzory, kryteria ocen estetycznych i moralnych przyjęte w danej zbiorowości i wyznaczające obowiązujące zachowania” (Encyklopedia Popularna PWN, Wydanie XV, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1982).
Wykładnia systemowa pozwala na ustalenie zakresu rozumienia pojęcia „kultura” w znaczeniu w jakim posługują się nim inne akty prawne należące do systemu prawa (wykładnia systemowa zewnętrzna). W tym celu należy sięgnąć do ustaw wprost lub pośrednio odnoszących się do działalności prowadzonej w sferze kulturalnej, tj. ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 194 ze zm.), zwanej dalej ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej:
Działalność kulturalna polega na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.
W myśl art. 2 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej:
Formami organizacyjnymi działalności kulturalnej są w szczególności: teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, instytucje filmowe, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki oraz ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury.
Przepis art. 3 ust. 2 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej stanowi, że:
Działalność kulturalna określona w art. 1 ust. 1 nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu odrębnych przepisów.
W myśl art. 8 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej:
Ministrowie oraz kierownicy urzędów centralnych organizują działalność kulturalną, tworząc państwowe instytucje kultury, dla których prowadzenie takiej działalności jest podstawowym celem statutowym.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej:
Natomiast jednostki samorządu terytorialnego organizują działalność kulturalną, tworząc samorządowe instytucje kultury, dla których prowadzenie takiej działalności jest podstawowym celem statutowym.
Stosowanie do art. 10 ust. 1 i ust. 2 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej:
1.Podmioty tworzące instytucje kultury, o których mowa w art. 8 państwowe instytucje kultury i art. 9 samorządowe instytucje kultury, zwane są dalej organizatorami.
2.Ilekroć w ustawie jest mowa o instytucji kultury bez bliższego określenia – należy przez to rozumieć zarówno państwową, jak i samorządową instytucję kultury.
Jak stanowi art. 13 ust. 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej:
Instytucje kultury działają na podstawie aktu o ich utworzeniu oraz statutu nadanego przez organizatora.
Jak wskazano powyżej, zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy, ma charakter przedmiotowo-podmiotowy, co oznacza, że zwolnieniu od podatku podlega określony rodzaj usług wykonywanych przez ściśle zdefiniowany krąg podmiotów, wykonujących te usługi.
Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że Centrum wypełnia przesłankę podmiotową wynikającą z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy. Jednostka jest posiadającą osobowość prawną samodzielną instytucją kultury, wpisaną do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez organizatora – Starostwo Powiatowe w C pod nr 1.
Również przesłanka o charakterze przedmiotowym będzie spełniona. Jak wynika z treści wniosku, celem działalności Centrum jest rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb i aspiracji kulturalnych społeczeństwa poprzez tworzenie, upowszechnianie i organizowanie aktywnego i kreatywnego uczestnictwa w kulturze oraz działalności kulturalnej. Centrum prowadzi wielokierunkową działalność realizującą działania w dziedzinie kultury, edukacji i rekreacji. Celem organizowanych przez Jednostkę warsztatów kulturalno-edukacyjnych jest tworzenie, upowszechnianie i ochrona kultury, przez którą należy rozumieć naturalne i kulturalne dziedzictwo ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, w szczególności w zakresie historii, nauki, sztuki. Upowszechnianiem kultury jest działalność polegająca w szczególności na udostępnianiu wartości kultury narodowej, włączaniu ich do społecznego obiegu i umożliwianiu szerokiego odbioru. Inspirują Państwo uczestników Waszych warsztatów do aktywnego i twórczego uczestniczenia w życiu kulturalnym. Centrum czuje potrzebę pełnego zaangażowania sztuki w praktykę edukacyjną dzieci i młodzieży, tak, by kultura/sztuka stały się integralną częścią codziennego życia młodych ludzi.
W przypadku organizowanych przez Jednostkę warsztatów kulturalno-edukacyjnych, cel ten jest realizowany poprzez upowszechnianie wiedzy dotyczącej sztuki, malarstwa, tańca, teatru. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień młodego człowieka prowadzi poprzez edukację, poprzez sztukę do kształtowania postawy twórczej we wszystkich dziedzinach życia. Ponadto, podczas warsztatów organizowanych przez Jednostkę tworzone są dzieła np. obrazy, choreografie, mini spektakle, rękodzieło. Centrum świadcząc usługę organizacji warsztatów kulturalno-edukacyjnych wraz z noclegiem i wyżywieniem kalkuluje, ustala wynagrodzenie za ww. usługę jedną kwotą. Wartość poszczególnych czynności składających się na ww. świadczenie nie jest określona oddzielnie. Usługa noclegu i wyżywienia jest wkalkulowana w kompleksową jedną usługę: warsztatów kulturalno-edukacyjnych wraz z noclegiem i wyżywieniem. Centrum nie posiada w swoim katalogu usług samodzielnej usługi noclegowej ani samodzielnej usługi wyżywienia. Centrum nie jest nastawione na generowanie zysku, lecz przede wszystkim na tworzenie warunków dla dzieci i młodzieży uczestnictwa w życiu kulturalnym na podstawie przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Jednostka za usługę organizacji warsztatów kulturalno-edukacyjnych wraz z noclegiem i wyżywieniem osiąga w sposób systematyczny zyski z tej działalności a cały przychód generowany z działalności przeznaczony jest na realizację celów statutowych, na kontynuację i doskonalenie świadczonych usług kulturalnych. Wszystkie usługi pomocnicze do warsztatów kulturalno-edukacyjnych, tj. nocleg i wyżywienie świadczone są przez Jednostkę.
Tak więc, świadczone przez Centrum kompleksowe usługi warsztatów kulturalno-edukacyjnych (wraz z wyżywieniem i noclegiem) opisane we wniosku stanowią usługi kulturalne.
Ponadto, wskazali Państwo we wniosku, że Centrum nie jest nastawione na generowanie zysku, lecz przede wszystkim na tworzenie warunków dla dzieci i młodzieży uczestnictwa w życiu kulturalnym na podstawie przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Jednostka za usługę organizacji warsztatów kulturalno-edukacyjnych wraz z noclegiem i wyżywieniem osiąga w sposób systematyczny zyski z tej działalności a cały przychód generowany z działalności przeznaczony jest na realizację celów statutowych, na kontynuację i doskonalenie świadczonych usług kulturalnych. Udział w opisanych warsztatach kulturalno-edukacyjnych jest odpłatny, i jak wskazali Państwo we wniosku świadczone w ramach organizowanego wypoczynku usługi warsztatów kulturalno-edukacyjnych z usługą noclegu i wyżywienia nie należą do kategorii czynności wymienionych w art. 43 ust. 19 pkt 1-8 ustawy.
W konsekwencji, spełniacie Państwo warunek do zastosowania zwolnienia od podatku wynikający z art. 43 ust. 18 ustawy.
Przy czym podkreślenia wymaga, że w odniesieniu do usług ściśle związanych z usługą podstawową – zwolnienie to będzie obejmowało wyłącznie usługi świadczone we własnym (Państwa) zakresie.
Biorąc zatem pod uwagę wszystkie informacje wynikające z opisu sprawy należy stwierdzić, że wykonywane przez Państwa usługi warsztatów kulturalno-edukacyjnych wraz ze świadczonymi przez Państwa we własnym zakresie usługami pomocniczymi, tj. noclegiem i wyżywieniem korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług – zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy. Jak bowiem wskazali Państwo w opisie sprawy, wszystkie usługi pomocnicze do warsztatów kulturalno-edukacyjnych, tj. nocleg i wyżywienie świadczone są przez Jednostkę.
Podsumowując, świadczone przez Centrum (samorządową instytucję kultury w rozumieniu przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej) usługi warsztatów kulturalno-edukacyjnych (wpisujące się w definicję usług kulturalnych) wraz ze świadczeniem usług ściśle związanych z usługą podstawową, tj. noclegiem i wyżywieniem, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy.
Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.
Kolejne Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy świadczone przez Centrum usługi warsztatów kulturalno-edukacyjnych bez usługi noclegu i wyżywienia korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy.
Jak wynika z opisu sprawy,Centrum jest samorządową instytucją kultury w rozumieniu przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Świadczą Państwo odpłatne usługi przeprowadzenia warsztatów kulturalno-edukacyjnych bez usługi noclegu i wyżywienia dla zorganizowanych grup dzieci, które przyjeżdżają do Jednostki z pobliskich miejscowości na 5 godzin. Mają do wyboru z katalogu usług dwa wybrane przez siebie warsztaty kulturalno-edukacyjne i po ich przeprowadzeniu wracają z opiekunami do swoich miejscowości. Nie korzystają z usługi noclegu i wyżywienia. Celem organizowanych przez Jednostkę warsztatów kulturalno-edukacyjnych bez usługi noclegu i wyżywienia jest tworzenie, upowszechnianie i ochrona kultury, przez którą należy rozumieć naturalne i kulturalne dziedzictwo ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, w szczególności w zakresie historii, nauki, sztuki. Upowszechnianiem kultury jest działalność polegająca w szczególności na udostępnianiu wartości kultury narodowej i światowej, włączaniu ich do społecznego obiegu i umożliwianiu szerokiego odbioru. Centrum inspiruje uczestników warsztatów do aktywnego i twórczego uczestniczenia w życiu kulturalnym. Centrum czuje potrzebę pełnego zaangażowania sztuki w praktykę edukacyjną dzieci i młodzieży, tak by kultura/sztuka stały się integralną częścią codziennego życia młodych ludzi. W przypadku organizowanych przez Państwa jednostkę warsztatów kulturalno-edukacyjnych bez usługi noclegu i wyżywienia cel ten jest realizowany poprzez upowszechnianie wiedzy dotyczącej sztuki, malarstwa, tańca, teatru i edukacji. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień młodego człowieka prowadzi poprzez edukację, poprzez sztukę do kształtowania postawy twórczej we wszystkich dziedzinach życia. Ponadto, podczas warsztatów organizowanych przez Jednostkę tworzone są dzieła np. obrazy, choreografie, rękodzieła. Udział w opisanych warsztatach kulturalno-edukacyjnych jest odpłatny. Świadczone w ramach organizowanego wypoczynku usługi warsztatów kulturalno-edukacyjnych bez usługi noclegu i wyżywienia nie należą do kategorii czynności wymienionych w art. 43 ust. 19 pkt 1-8 ustawy podatku od towarów i usług. Ponadto, wskazali Państwo we wniosku, że cały przychód z działalności przeznaczony jest na realizację celów statutowych.
Biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy, świadczone przez Centrum usługi warsztatów kulturalno-edukacyjnych (bez wyżywienia i noclegów) stanowią usługi kulturalne. Ponadto – jak rozstrzygnięto powyżej – spełniają Państwo przesłankę podmiotową do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy.
Zatem, biorąc pod uwagę wszystkie informacje wynikające z opisu sprawy należy stwierdzić, że wykonywane przez Państwa usługi warsztatów kulturalno-edukacyjnych bez noclegu i wyżywienia korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług – zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy.
Podsumowując, świadczone przez Centrum (samorządową instytucję kultury w rozumieniu przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej) usługi warsztatów kulturalno-edukacyjnych (wpisujące się w definicję usług kulturalnych) bez usługi noclegu i wyżywienia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy.
Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.
Wątpliwości Państwa również dotyczą ustalenia, czy świadczone przez Centrum usługi organizacji wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii) korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy – usługi organizowania półkolonii i kolonii dla dzieci.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy:
Zwalnia sie od podatku usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane:
a) w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej, w przepisach o systemie oświaty oraz w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378 oraz z 2021 r. poz. 4),
b) przez podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat.
Jak już wskazano wyżej, art. 43 ust. 17 ustawy:
Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:
1) nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a lub
2) ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.
Analiza powyższego prowadzi do wniosku, że jeżeli świadczone usługi stanowią usługi opieki nad dziećmi i młodzieżą, a opieka ta sprawowana jest w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej, o systemie oświaty oraz w przepisach ustawy Prawo oświatowe, to usługi opieki są objęte zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy.
Dla zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie ww. przepisów istotne jest spełnienie zawartych w tych przepisach warunków. Zwrócić należy uwagę, że powyższe uregulowania odsyłają bezpośrednio do przepisów ustawy o systemie oświaty.
Zgodnie z art. 92a ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2230):
Ilekroć w art. 92b-92t i art. 96a jest mowa o wypoczynku, należy przez to rozumieć wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku.
Stosownie do art. 92c ust. 1 ustawy o systemie oświaty:
Organizatorami wypoczynku mogą być:
1)szkoły i placówki;
2)przedsiębiorcy wpisani do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych, o którym mowa w art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 511);
3)osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, inne niż wymienione w pkt 1 i 2, organizujące wypoczynek w celu:
a)niezarobkowym albo
b)zarobkowym, jeżeli organizowany wypoczynek nie stanowi imprezy turystycznej, o której mowa w art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.
Zgodnie z art. 92c ust. 2 ustawy o systemie oświaty:
Organizator wypoczynku zapewnia:
1) bezpieczne i higieniczne warunki wypoczynku, w szczególności organizuje wypoczynek w obiekcie lub na terenie spełniającym wymagania ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz warunki higieniczno-sanitarne, określone w przepisach o ochronie przeciwpożarowej, ochronie środowiska i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a w przypadku wypoczynku z udziałem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej – organizuje wypoczynek w obiekcie lub na terenie dostosowanym do potrzeb wynikających z rodzaju niepełnosprawności uczestników wypoczynku;
2) kadrę wypoczynku, którą stanowią:
a) kierownik wypoczynku i wychowawcy wypoczynku spełniający warunki, o których mowa w art. 92p ust. 1-6; liczba wychowawców wypoczynku jest odpowiednia do liczby uczestników wypoczynku,
b) w zależności od programu wypoczynku i realizowanych zajęć – trenerzy i instruktorzy sportu, rekreacji, animacji kulturalno-oświatowej, lektorzy języka i inne osoby prowadzące zajęcia podczas wypoczynku, które spełniają następujące warunki:
- mają ukończone 18 lat,
- posiadają co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
- posiadają wiedzę, doświadczenie i umiejętności niezbędne do realizowanych zajęć;
3) dostęp do opieki medycznej:
a) w ramach świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.) lub
b) na podstawie umowy zawartej z lekarzem, pielęgniarką lub ratownikiem medycznym;
4) program wypoczynku i zajęcia dostosowane do wieku, zainteresowań i potrzeb uczestników, ich stanu zdrowia, sprawności fizycznej i umiejętności;
5) żywienie zgodne z zasadami higieny żywienia określonymi w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2020 r. poz. 2021 oraz z 2022 r. poz. 24, 138 i 1570);
6) bezpieczne korzystanie z wyznaczonego obszaru wodnego zgodnie z ustawą z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 147);
7) bezpieczne przebywanie w górach oraz na zorganizowanych terenach narciarskich zgodnie z ustawą z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich (Dz. U. z 2022 r. poz. 1425).
Ustawa o systemie oświaty nie określa żadnych szczególnych wymagań co do formy prawnej, ani też warunków organizacyjno-finansowych, które powinien spełnić organizator. Ustala się jedynie wymagania dotyczące samych form wypoczynku: obowiązkiem organizatorów jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku i właściwej opieki wychowawczej, a także zatrudnienie odpowiednio przygotowanej kadry pedagogicznej.
W myśl art. 92d ust. 1 ustawy o systemie oświaty:
Organizator wypoczynku jest obowiązany zgłosić kuratorowi oświaty właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora wypoczynku zamiar zorganizowania wypoczynku, z zastrzeżeniem art. 92e ust. 1.
Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (t. j. Dz. U. z 2016 r. poz. 452 ze zm.):
Organizator wypoczynku zgłasza kuratorowi oświaty zamiar zorganizowania wypoczynku:
1) w przypadku wypoczynku organizowanego w okresie ferii letnich oraz wiosennej przerwy świątecznej – od dnia 1 marca w roku szkolnym, w którym organizowany jest wypoczynek, jednak nie później niż na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku, a w przypadku organizowania półkolonii lub wypoczynku za granicą – nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku;
2) w przypadku wypoczynku organizowanego w okresie ferii zimowych oraz zimowej przerwy świątecznej – od dnia 1 października w roku szkolnym, w którym organizowany jest wypoczynek, jednak nie później niż na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku, a w przypadku organizowania półkolonii lub wypoczynku za granicą - nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku.
Analiza powołanych przepisów prowadzi do stwierdzenia, że zwolnienie od podatku, określone w art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy, ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, zatem warunkiem jego zastosowania jest to, aby dany podmiot wykonywał usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą, w formach i na zasadach określonych w odpowiednich przepisach, tj. w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o systemie oświaty.
Jak wynika z opisu sprawy,Centrum świadczy odpłatne usługi organizacji letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci (kolonii, półkolonii) wraz z noclegami i wyżywieniem oraz zajęciami w różnych formach. Jest to rodzaj wypoczynku, podczas którego dzieci i młodzież korzystają z warsztatów kulturalno-edukacyjnych. Celem organizowanego przez Państwa pobytu jest wypoczynek, rekreacja połączony z rozwijaniem zainteresowań i pogłębianiem wiedzy z zakresu kultury i sztuki. Dzieci korzystają z warsztatów kulturalnych, plastycznych, malarskich, muzycznych, tanecznych, sportowych i zajęć edukacyjnych. Organizują Państwo różnego rodzaju zabawy, konkursy, teatrzyki, wyjazdy na basen, do kina, wycieczki do ciekawych miejsc itp. Ww. wypoczynek jest odpłatny dla uczestników. Są to przeważnie 7-dniowe turnusy wypoczynkowe. Cały przychód generowany z tej działalności przeznaczony jest na realizację celów statutowych. Organizacja ww. wypoczynku zgłoszona jest do Kuratorium Oświaty. Jednostka nie jest wpisana do rejestru organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Centrum jest podmiotem uprawnionym do organizowania ww. wypoczynku na podstawie art. 92c ust. 1 pkt 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Nie są Państwo jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe i nie świadczą Państwo usług w zakresie kształcenia i wychowania, natomiast świadczona przez Państwa usługa organizacji kolonii obejmuje swym zakresem usługę w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą wykonywaną w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej, w przepisach o systemie oświaty (art. 92 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty). Świadczone w ramach organizowanego wypoczynku usługi nie należą do kategorii czynności wymienionych w art. 43 ust. 19 pkt 1-8 ustawy podatku od towarów i usług. W ramach usługi organizacji wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii) posiadają Państwo ofertę warsztatów w różnych formach z zakresu historii, kultury, sztuki i edukacji. Jest to dokładnie ten sam katalog oferty Centrum warsztatowej, jak dla usługi warsztatów kulturalno-edukacyjnych z noclegiem i wyżywieniem. Dzieci korzystają z warsztatów kulturalnych, malarskich, muzycznych, tanecznych, teatralnych i zajęć edukacyjnych, ponadto z uwagi na 7-dniowy pobyt w Jednostce organizują Państwo różnego rodzaju zabawy i konkursy, wyjazdy rekreacyjne na basen, do kina, wycieczki do ciekawych miejsc, na wystawę malarstwa do Galerii Sztuki. Świadczeniem dominującym podczas organizacji wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii) jest możliwość korzystania z warsztatów kulturalno-edukacyjnych. Zajęcia odbywają się w trakcie całego dnia, również w godzinach popołudniowych a także późno-wieczornych, są to warsztaty, które wymagają kontynuacji przez kilka dni. Jest to wypoczynek skupiony na inspirowaniu dzieci i młodzieży do aktywnego i twórczego uczestniczenia w życiu kulturalnym, upowszechnianiu wiedzy dotyczącej sztuki, malarstwa, tańca, teatru oraz rozwijania zainteresowań i uzdolnień młodych ludzi poprzez edukację, kulturę i sztukę. Usługami dodatkowymi podczas organizacji wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii) są: nocleg, wyżywienie, wyjazdy rekreacyjne na basen, do kina, wycieczki do ciekawych miejsc. Czynności składające się na usługę będącą przedmiotem wniosku wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii) są ze sobą ściśle związane i stanowią jedno świadczenie kompleksowe, których realizacja prowadzi do realizacji jednego określonego celu. Z punktu widzenia nabywcy (uczestnika wypoczynku letniego i zimowego) jest on zainteresowany nabyciem od Jednostki jednego (kompleksowego) świadczenia – usługi jednolitej, a nie kilku poszczególnych jej składników. Nie ma możliwości skorzystania tylko ze czynności dodatkowych. Usługi dodatkowe nie stanowią celu samego w sobie, są środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi podstawowej. Usługi dodatkowe nie stanowią celu samego w sobie, są środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi podstawowej – wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii), a wyjazdy rekreacyjne na basen czy do kina i inne mają na celu wzbogacić Państwa ofertę kulturalną i uatrakcyjnić pobyt w ramach wypoczynku w Jednostce. Z punktu widzenia nabywcy [uczestnika wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii)] jest on zainteresowany nabyciem od Jednostki jednego (kompleksowego) świadczenia – usługi jednolitej, a nie kilku poszczególnych jej składników. Uczestnikami korzystającymi z wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii) są dzieci i młodzież z całej Polski. Ich rodzice chcą zarazić swoje dzieci pasją do kultury i chcą, aby tą pasje odkryły na Państwa warsztatach kulturalno- edukacyjnych. Zainteresowani są nabyciem jednej pełnej usługi – wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii) wraz z noclegiem, wyżywieniem i rekreacją. Czynności składające się na usługę będącą przedmiotem wniosku [wypoczynek letni i zimowy dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii)] są ze sobą ściśle związane i stanowią jedną usługę kompleksową, których realizacja prowadzi do jednego określonego celu – do wykonania świadczenia głównego [wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii)]. Usługi dodatkowe należy uznać za pomocnicze, gdyż nie stanowią celu samego w sobie, są środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi podstawowej. Świadczenia są ze sobą powiązane tak ściśle, że w aspekcie gospodarczym tworzą obiektywnie jedną całość nabywaną nierozłącznie. Centrum świadcząc usługę organizacji wypoczynku letniego i zimowego (kolonii i półkolonii) wraz z noclegiem i wyżywieniem kalkuluje, ustala wynagrodzenie za usługę jedną kwotą. Wartość poszczególnych czynności składających się na ww. świadczenie nie jest określona oddzielnie. Usługa noclegu i wyżywienia jest wkalkulowana w kompleksową jedną usługę: usługę organizacji wypoczynku letniego i zimowego (kolonii i półkolonii) wraz z noclegiem i wyżywieniem. Centrum nie posiada w swoim katalogu usług samodzielnej usługi noclegowej ani samodzielnej usługi wyżywienia. Głównym celem usługi organizacji wypoczynku letniego i zimowego (kolonii i półkolonii) ściśle związanych z usługa podstawową nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu, poprzez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia. Centrum nie świadczy usług turystycznych. W ramach organizowania wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży podlegają Państwo nadzorowi przez właściwego kuratora oświaty. Podczas organizacji wypoczynku letniego i zimowego podstawową usługą jest opieka nad dziećmi i młodzieżą.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że przepis art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy daje możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT, jeżeli świadczone usługi opieki wychowawczej będą stanowiły usługi opieki nad dziećmi i młodzieżą i opieka ta sprawowana będzie w formach i na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty i Prawo oświatowe.
Analiza przedstawionych okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów prawa podatkowego, prowadzi do wniosku, że skoro – jak Państwo wskazali – podczas organizacji wypoczynku letniego i zimowego podstawową usługą jest opieka nad dziećmi i młodzieżą, a Centrum jest podmiotem uprawnionym do organizowania ww. wypoczynku na podstawie art. 92c ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie oświaty i w ramach organizowania wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży podlegają Państwo nadzorowi przez właściwego kuratora oświaty oraz świadczona przez Państwa usługa organizacji wypoczynku obejmuje swym zakresem usługę w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą wykonywaną w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej, w przepisach o systemie oświaty (art. 92 ustawy o systemie oświaty), to będziecie mogli Państwo skorzystać ze zwolnienia na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy w przypadku świadczenia tych usług.
Ponadto z treści powyższego przepisu wynika także, że zakresem określonego w nim zwolnienia jest objęta nie tylko opieka nad dziećmi i młodzieżą, ale również dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związanych – pod warunkiem jednak, że są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej i ich głównym celem nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez Państwa, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności, w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.
Z okoliczności sprawy wynika, że czynności składające się na usługę będącą przedmiotem wniosku [wypoczynek letni i zimowy dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii)] są ze sobą ściśle związane i stanowią jedną usługę kompleksową, których realizacja prowadzi do jednego określonego celu – do wykonania świadczenia głównego (wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii)). Usługi dodatkowe należy uznać za pomocnice, gdyż nie stanowią celu samego w sobie, są środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi podstawowej. Świadczenia są ze sobą powiązane tak ściśle, że w aspekcie gospodarczym tworzą obiektywnie jedną całość nabywaną nierozłącznie. Centrum świadcząc usługę organizacji wypoczynku letniego i zimowego (kolonii i półkolonii) wraz z noclegiem i wyżywieniem kalkuluje, ustala wynagrodzenie za usługę jedną kwotą. Wartość poszczególnych czynności składających się na ww. świadczenie nie jest określona oddzielnie. Usługa noclegu i wyżywienia jest wkalkulowana w kompleksową jedną usługę: usługę organizacji wypoczynku letniego i zimowego (kolonii i półkolonii) wraz z noclegiem i wyżywieniem. Centrum nie posiada w swoim katalogu usług samodzielnej usługi noclegowej ani samodzielnej usługi wyżywienia. Głównym celem usługi organizacji wypoczynku letniego i zimowego (kolonii i półkolonii) ściśle związanych z usługa podstawową nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu, poprzez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia. Wszystkie usługi pomocnicze, tj. nocleg i wyżywienie świadczone są przez Jednostkę.
Analiza powyższego prowadzi zatem do wniosku, że w przedmiotowej sprawie nie wystąpią przesłanki, o których mowa w art. 43 ust. 17 ustawy, wyłączające zwolnienie od podatku i tym samym ww. świadczenia dodatkowe, takie jak: wyżywienie, nocleg, które są zapewniane przez Państwa w ramach organizacji kolonii, półkolonii, również korzystają ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy.
Przy czym w odniesieniu do usług ściśle związanych z ww. usługą podstawową – zwolnienie to będzie obejmowało wyłącznie usługi świadczone we własnym (Państwa) zakresie.
Podsumowując, świadczone przez Centrum usługi organizacji wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonii, półkolonii) korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy. Ponadto wykonywane przez Państwa świadczenia dodatkowe, takie jak: wyżywienie, nocleg, które są zapewniane przez Państwa w ramach organizacji kolonii, półkolonii, również korzystają ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy.
Tym samym, stanowisko w zakresie pytania nr 3 należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (pytania). Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku – nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (oraz z opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right