Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-08-10
Data publikacji: 2023-08-10

Czy przejazd z miejscowości wykonywania pracy zdalnej do siedziby pracodawcy to podróż służbowa

W opinii resortu pracy przejazd z miejscowości stałego świadczenia pracy zdalnej do miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy, nie powinien być rozpatrywany w kategorii podróży służbowej.

Tak wynika z będącego odpowiedzią na zapytanie DGP stanowiska Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z 30 marca 2023 r. w sprawie możliwości odbywania podróży służbowej przez pracownika zdalnego.

Wskazano w nim, że:

  • zgodnie z orzecznictwem sądowym podróż służbowa charakteryzuje się tym, że jest odbywana poza obszar miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałe miejsce pracy pracownika, na polecenie pracodawcy, w celu wykonania określonego przez pracodawcę zadania, oraz jest ograniczona zakładanym z góry terminem (wyrok Sądu Najwyższego z 28 czerwca 2012 r., II UK 284/11);
  • w treści dokumentu polecającego pracownikowi realizację konkretnego zadania służbowego poza stałym miejscem pracy niezbędne jest określenie zadania, jakie ma wykonać delegowany poza miejscowością, w której znajduje się jego stałe miejsce pracy, miejsca docelowego, daty i godziny wyjazdu oraz powrotu, liczby godzin i dni przebywania w podróży, stawki i wartości przysługujących diet;
  • jeżeli przepis szczególny inaczej nie stanowi, odbywanie podróży służbowej poza obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy nie rodzi obowiązku wypłacenia mu dodatkowego wynagrodzenia. Jeżeli jednak po wykorzystaniu na podróż służbową całego swojego czasu pracy pracownik wykonuje jeszcze jakąś konkretną pracę, wówczas przysługuje za nią dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Przytoczone stanowisko oznacza, że pracodawca nie ma obowiązku traktowania takiego przemieszczenia jako podróży służbowej czy zwrotu pracownikowi kosztów takiej podróży.

Artykuł pochodzi z książki: GORĄCE TEMATY DLA BIUR RACHUNKOWYCH >>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00