Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 3 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.356.2023.3.PT

W zakresie opodatkowania wypłaty środków z funduszu inwestycyjnego oraz przewalutowania.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

  • prawidłowe – w części dotyczącej uznania, że przychód z tytułu przewalutowania nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
  • nieprawidłowe – w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 29 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych.

Uzupełnił go Pan pismem z 7 czerwca 2023 r. (wpływ do organu 14 czerwca 2023 r.) oraz pismem z 29 lipca 2023 r. (wpływ do organu 2 sierpnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W latach (...) pracował Pan w polskiej firmie za granicą na umowie o pracę za wynagrodzeniem nominowanym w USD wpłacanym na Pana konto dewizowe w kraju. Firma płaciła należne podatki i składki obowiązujące w tym okresie w Polsce. W roku 2013 przystąpił Pan do funduszu A., wartość jednostek uczestnictwa pokrył Pan z Pana (wspólnego z żoną) konta dewizowego. W roku 2022 wyszedł Pan z tego funduszu dokonując przewalutowania na USD/PLN. Kurs waluty wzrósł w stosunku do kursu w 2013 r. więc uzyskał Pan na przewalutowaniu, natomiast wartość jednostek uczestnictwa zmalała więc poniósł Pan stratę kapitałową. Otrzymał Pan od funduszu informację podatkową ( w załączeniu) za 2022 r. z naliczonym podatkiem z czym się Pan nie zgadza. Uważa Pan, że podstawę do opodatkowania naliczono wyłącznie od kwoty (przychodu) z różnic kursowych, a to w Pana przypadku nie powinno mieć zastosowania, ponieważ środki finansowe zainwestowane w funduszu pochodzą wprost z Pana wynagrodzenia docelowego za pracę czyli są to środki własne. Nie prowadził Pan i nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Nie osiągnął Pan żadnego zysku kapitałowego lecz poniósł Pan stratę na końcowej wycenie jednostek uczestnictwa.

Uzupełnienie wniosku

W związku z wystąpieniem z Funduszu doszło do transakcji umorzenia jednostek uczestnictwa. Dokonano zamiany kwoty transakcji z dolarów USA na złote PLN. Następnie dokonano transferu złotych PLN na Pana rachunek bankowy w kraju.

Zamiana waluty z dolarów USA na złote PLN nastąpiła na Pana zlecenie konwersji/zamiany, poprzez bank do funduszu.

Po dokonaniu transakcji odkupienia przez fundusz, kapitał nominowany był już w złotych PLN.

Transakcja umorzenia już w wyrażonych w złotych PLN nastąpiła po jakimś czasie i środki wpłynęły na Pana rachunek bankowy w kraju.

Dla Pana nie jest zrozumiałe na jakiej podstawie prawnej fundusz skompensował różnice kursową wynikłą z zamiany waluty ze stratą na kapitale i w ten sposób wykazał przychód do opodatkowania 19%

Opierając się na art. 11 ust. 1 ustawy PIT a również art. 14 ust.2 pkt 3 ustawy oraz na interpretacjach DKIS wyszczególnionych w uzupełnieniu Pana wniosku z dn. 7 czerwca 2023 r. jest Pan przekonany że w Pana przypadku zamiana waluty nie przyniosła Panu żadnego przyrostu majątkowego a więc brak jest przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Tak więc uważa Pan ,że naliczenie podatku przez fundusz jest bezzasadne.

Pytanie po przeformułowaniu wniosku

Po analizie treści wniosku oraz złożonych uzupełnień, mając na względzie zakres kompetencji przyznanej tut. organowi i treść przepisu art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa przyjęto, że Pana intencją jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie:

Czy w opisanym stanie faktycznym kwota uzyskana z wymiany dolarów USA na ich równowartość w złotych PLN stanowi przychód dla celów podatkowych od osób fizycznych i rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

Intencją Pana jest również uzyskanie odpowiedzi odnośnie opodatkowania środków pieniężnych uzyskanych przez Pana w związku z wyjściem z Funduszu. Wskazał Pan, że w związku z wyjściem z Funduszu doszło do transakcji umorzenia jednostek uczestnictwa.

Pana stanowisko w sprawie po przeformułowaniu wniosku

Pana zdaniem przewalutowane środki nie skutkują przychodu w zrozumieniu Ustawy PIT a więc operacja przewalutowania jest więc neutralna podatkowo.

Nabyte środki pieniężne w USD z umowy o pracę (jak opisał Pan we wniosku) stanowią tzw. własne środki pieniężne w zrozumieniu Ustawy o PIT a nastąpiła tylko zamiana waluty na drugą. Nie osiągnął Pan żadnego przychodu w zrozumieniu Ustawy PIT z dokonanej wymiany waluty a więc i dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Odwołuję się tu do Interpretacji Dyrektora KIS z 29.08.2018 roku nr 0112-KDIL3-2. 4011.287.2018.ITR oraz do Interpretacji z dnia 4.6.2019 roku nr 0113 -KDIPT2 -3.4011.252.2019.2.IR.

Ponadto oświadcza Pan że, nie prowadził i nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej z której by te środki mogły pochodzić art. 24c jak też nie nabył Pan tych środków dewizowych w celach spekulacyjnych aby zyskać na wykorzystaniu ew. różnic kursowych.

Zaś, Fundusz B. w rocznej informacji podatkowej za rok 2022 przyjął jako podstawę opodatkowania naliczoną różnicę kursową w PLN i od tej podstawy naliczył podatek 19% co uważa Pan za niesłuszne.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest:

  • prawidłowe - w części dotyczącej uznania, że przychód z tytułu przewalutowania nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
  • nieprawidłowe – w pozostałej części.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Reguły dotyczące opodatkowania

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9 ust. 2 ww. ustawy:

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Z opisu sprawy i uzupełnień wynika, że w roku 2013 przystąpił Pan do funduszu A. W roku 2022 wyszedł Pan z tego funduszu dokonując przewalutowania na USD/PLN. Otrzymał Pan od funduszu informację podatkową za 2022 r. z naliczonym podatkiem z czym się Pan nie zgadza. Nie prowadził Pan i nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. W związku z wystąpieniem z Funduszu doszło do transakcji umorzenia jednostek uczestnictwa. Dokonano zamiany kwoty transakcji z dolarów USA na złote PLN. Następnie dokonano transferu złotych PLN na Pana rachunek bankowy w kraju. Po dokonaniu transakcji odkupienia przez fundusz, kapitał nominowany był już w złotych PLN. Transakcja umorzenia już w wyrażonych w złotych PLN nastąpiła po jakimś czasie i środki wpłynęły na Pana rachunek bankowy w kraju.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14–15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 11a ust. 1 ww. ustawy:

Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Źródła przychodów

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c.

Zgodnie z art. 17 ust 1c ww. ustawy:

Nie ustala się przychodu z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa subfunduszu funduszu inwestycyjnego z wydzielonymi subfunduszami, w przypadku zamiany jednostek uczestnictwa subfunduszu na jednostki uczestnictwa innego subfunduszu tego samego funduszu inwestycyjnego, dokonanej na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz. U. z 2021 r. poz. 605).

Zgodnie z art. 5a pkt 14 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o funduszach kapitałowych oznacza to fundusze inwestycyjne oraz fundusze zagraniczne, o których mowa w przepisach o funduszach inwestycyjnych, oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Przewalutowanie środków pieniężnych

Wskazać w tym miejscu również należy na art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który reguluje zasady ustalania różnic kursowych. W myśl art. 24c ust. 1 ww. ustawy:

Różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Zgodnie z art. 24c ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

Stosownie do art. 24c ust. 3 pkt 3 ww. ustawy:

Ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

Stosownie do art. 24c ust. 10 ww. ustawy:

Zasady ustalania różnic kursowych określone w ust. 1-9 stosują podatnicy prowadzący działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej.

Równocześnie podkreślenia wymaga, że konsekwencją powstania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest kwalifikacja do jednego ze źródeł przychodów określonych w zacytowanym powyżej art. 10 ust. 1 tejże ustawy.

Z przedstawionych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega każdy dochód osiągnięty przez osobę fizyczną. Zgodnie natomiast z definicją dochodu, jest nim nadwyżka przychodów ze źródła nad kosztami jego uzyskania. Wynika z tego, że pojęciem pierwotnym dla dochodu jest pojęcie przychodu. Ten z kolei definiowany jest przez ustawodawcę, czemu dał wyraz w art. 11 ust. 1 ww. ustawy, jako otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Z definicji tej wywieść można również, że za przychody podatkowe mogą być uznane tylko takie świadczenia, które w istocie są określonym przyrostem majątkowym.

Biorąc pod uwagę powyżej przedstawione uregulowania prawne oraz okoliczności faktyczne przedstawione w opisanym zdarzeniu przyszłym, należy stwierdzić, że samo przewalutowanie środków pieniężnych posiadanych przez Pana nie skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przewalutowanie stanowi wyłącznie techniczną operację zamiany kwoty wyrażonej w określonej walucie na tę samą kwotę wyrażoną w innej walucie. Operacja przewalutowania środków pieniężnych w walucie obcej na środki pieniężne w złotych jest neutralna podatkowo.

W tym zakresie Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Opodatkowanie środków pieniężnych w związku z wyjściem z funduszu

Umorzenie jednostek uczestnictwa oznacza likwidację jednostek w efekcie złożenia przez uczestnika zlecenia ich odkupienia przez fundusz inwestycyjny.

Zasady opodatkowania dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych reguluje art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 5 ww. ustawy:

Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

Zgodnie z art. 30a ust. 5 ww. ustawy:

Dochodu, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.

W myśl art. 30 ust. 6 ww. ustawy:

Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a, 5d i 5e.

Podstawą opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych jest dochód.

Dochód z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych stanowi różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z umorzenia jednostek uczestnictwa a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy. Koszty uzyskania przychodów stanowią wydatki na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ww. ustawy:

Płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1, pkt 1–11 oraz 11b–13 z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.

Stosownie do art. 41 ust. 4d ww. ustawy:

Zryczałtowany podatek dochodowy od dochodów (przychodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, w zakresie dywidendy oraz dochodów (przychodów) określonych w art. 24 ust. 5 pkt 1, 3 lub 6, a także zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 2 i 5, pobierają, jako płatnicy, podmioty prowadzące rachunki papierów wartościowych dla podatników, jeżeli dochody (przychody) te zostały uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i wiążą się z papierami wartościowymi zapisanymi na tych rachunkach, a wypłata świadczenia na rzecz podatnika następuje za pośrednictwem tych podmiotów. Zdanie pierwsze stosuje się także do podmiotów wskazanych w art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, jeżeli rachunek, na którym zapisane są papiery wartościowe, jest związany z działalnością tego zakładu.

Wobec powyższego, dochód (przychód) z tytułu wypłaty środków z funduszu inwestycyjnego podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 tej ustawy. Środki te są bowiem dochodami z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

Jak już wcześniej zostało wskazane – samo przewalutowanie środków z dolarów na złote jest dla Pana neutralne podatkowo. Wskazał Pan w uzupełnieniu, że w związku z wystąpieniem z funduszu doszło do transakcji umorzenia jednostek uczestnictwa. Dochód z umorzenia podlega opodatkowaniu. Dochodem podlegającym opodatkowaniu jest różnica pomiędzy przychodem (sumą przychodów z tytułu odkupienia poszczególnych jednostek uczestnictwa podlegających odkupieniu przez fundusz), a łącznymi kosztami (sumą kosztów poniesionych na nabycie poszczególnych jednostek uczestnictwa podlegających odkupieniu przez fundusz) poniesionymi na nabycie tych jednostek uczestnictwa. Od takiego dochodu płatnik zobowiązany jest pobrać podatek na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego Pana stanowisko w części dotyczącej wystąpienia z funduszu i umorzenia jednostek uczestnictwa należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00