Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.136.2023.5.ASZ

Skutki podatkowe darowizny.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 12 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie  skutków podatkowych dla Pani darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie − pismem z 22 czerwca 2023 r., przy czym prawidłowo podpisane uzupełnienie wpłynęło 13 lipca 2023 r. jako odpowiedź na ponowne wezwanie Organu z 5 lipca 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Datą rozpoczęcia działalności jest 8 październik 2014 r. Specjalizuje się ona w działalności prawniczej, ale także m.in.  w działalności związanej z organizacją targów, wystaw i kongresów, działalności usługowej związanej z zagospodarowaniem terenów zieleni, pozostałymi specjalistycznymi robotami budowlanymi, gdzie indziej niesklasyfikowanymi oraz przygotowaniem terenu pod budowę.

Wnioskodawczyni planuje ograniczyć prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą do świadczenia usług prawnych, a być może nawet w zupełności ją zakończyć, i w związku z tym chce przekazać w formie darowizny zorganizowaną część prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa swojej siostrze. W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie wchodzić co najmniej samochód marki Mercedes − Benz X-Klasse (…), kontakty biznesowe, środki na rachunku VAT oraz wierzytelności w postaci prawa do ubiegania się  o zwrot części kosztów oraz wynagrodzenia w związku z realizacją prac budowlanych.

Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatek dochodowy z pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni płaci zgodnie ze skalą podatkową. Do celów podatku dochodowego prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Wnioskodawczyni posiada konto bankowe związane  z działalnością gospodarczą.

Umowa darowizny przedsiębiorstwa zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Siostra Wnioskodawczyni, po otrzymaniu przedmiotowej darowizny, nie planuje rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ani zarejestrowania się jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Organ zaznacza, że przywołując za Wnioskodawczynią treść opisu zdarzenia przyszłego pominięto tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia a odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy jeśli Wnioskodawczyni przekaże w formie darowizny swojej siostrze, zorganizowaną część swojego przedsiębiorstwa, to czy darowizna ta zrodzi po stronie Wnioskodawczyni obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli jednocześnie nie nastąpi przejęcie przez siostrę długów, ani ciężarów ani zobowiązań Wnioskodawczyni? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, w ogóle nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, bowiem zgodnie z art. 4 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie darowizny − na obdarowanym.

Ze względu na zakres interpretacji powyżej przywołaliśmy jedynie tę część Pani stanowiska, która odnosi się do podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):

umowa darowizny podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera pojęcia „darowizna”, dlatego należy w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).

Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego:

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynnosci cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Jak stanowi art. 4 pkt 3 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy (z zastrzeżeniem art. 5) ciąży przy umowie darowizny – na obdarowanym.

Z treści art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że:

Obowiązek zapłaty podatku ciąży na podatnikach tego podatku.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że ma Pani zamiar przekazać w formie darowizny zorganizowaną część prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa swojej siostrze. W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie wchodzić co najmniej samochód marki Mercedes - Benz X-Klasse, kontakty biznesowe, środki na rachunku VAT oraz wierzytelności w postaci prawa do ubiegania się o zwrot części kosztów oraz wynagrodzenia w związku z realizacją prac budowlanych. Umowa darowizny zostanie zawarta w formie aktu notarialnego.

Z treści wniosku wynika więc, że będzie Pani w opisanej umowie darowizny osobą przekazującą (darczyńcą). Zatem po Pani stronie nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, bez względu na to co będzie przedmiotem darowizny i czy przekazanie darowizny będzie wiązało się z przejęciem przez obdarowanego (siostrę) długów, ciężarów lub zobowiązań darczyńcy (Pani) czy też nie. Dla Pani czynność ta na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych jest obojętna. Po Pani stronie, obowiązek podatkowy i tym samym zapłaty podatku nie wystąpi.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska Pani wyłącznie w zakresie przepisów ustawy  o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od spadków i darowizn oraz podatku od czynności cywilnoprawnej w części dotyczącej obowiązków podatkowych Pani siostry wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi się Pani zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa  z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi  (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00