Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 20-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 20-11-2024
Data publikacji: 2023-08-07

Zmiany w zatrudnianiu członków korpusu służby cywilnej

Odbiurokratyzowanie i uelastycznienie naboru do służby cywilnej, zmiany w systemach czasu pracy osób zatrudnionych w ramach tej służby, a także uelastycznienie zasad tworzenia i funkcjonowania komisji dyscyplinarnych – to najważniejsze zmiany, które wprowadza nowelizacja ustawy o służbie cywilnej. Ponadto na podstawie tej nowelizacji członkowie korpusu służby cywilnej oraz urzędnicy państwowi zostali objęci obowiązkiem lustracji w zakresie współpracy z organami bezpieczeństwa państwa PRL.

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej ma ułatwić praktyczne stosowanie przepisów o służbie cywilnej, a także stanowi odpowiedź na postulaty kierowane do Szefa Służby Cywilnej przez dyrektorów generalnych i kierowników urzędów w zakresie naborów do pracy w urzędach i funkcjonowania komisji dyscyplinarnych.

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej z 14 kwietnia 2023 r. wprowadza zmiany w zatrudnianiu członków służby cywilnej. Najważniejsze z nich to lustracja kandydatów do pracy przed ich zatrudnieniem, elektroniczna forma naboru, uelastycznienie zasad zatrudniania cudzoziemców, a także wydłużenie maksymalnych dopuszczalnych okresów rozliczeniowych czasu pracy oraz rozszerzenie katalogu systemów czasu pracy, w których mogą być zatrudniani członkowie korpusu służby cywilnej. 

 

1. Zakaz zatrudniania w służbie cywilnej byłych pracowników i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa

Osoba ubiegająca się o zatrudnienie na stanowisku w służbie cywilnej musi spełniać określone wymagania, tj. posiadać obywatelstwo polskie, korzystać z pełni praw publicznych, posiadać kwalifikacje wymagane na danym stanowisku pracy oraz cieszyć się nieposzlakowaną opinią (art. 4 ustawy o służbie cywilnej). Kandydat do pracy w służbie cywilnej nie może też być skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. 

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej od 27 czerwca 2023 r. wprowadza dodatkowy wymóg, mianowicie w służbie cywilnej nie może być zatrudniona osoba, która w okresie od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. pracowała lub pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa PRL lub była współpracownikiem tych organów w rozumieniu przepisów ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów (dalej: ustawa lustracyjna). 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00