Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 1 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.527.2023.3.MR

Dotyczy możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 28 maja 2023 r., który dotyczy możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 lipca 2023 r. (data wpływu 7 lipca 2023 r.), pismem z 5 lipca 2023 r. (data 13 lipca 2023 r.) oraz pismem z 19 lipca 2023 r. (data wpływu 19 lipca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Jest Pan rezydentem podatkowym w Polsce. Od 4 maja 2023 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców jako osoba fizyczna. Uzyskiwany dochód opodatkowany jest ryczałem od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, według stawki 8,5%. Prowadzi Pan ewidencję przychodów. Nie jest Pan czynnym podatnikiem VAT.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi wyłącznie na rzecz jednego podmiotu w ramach stałej współpracy, tj.: spółki X. Nie posiada Pan innych źródeł przychodu.

Przedmiotem działalności gospodarczej, zgodnie z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) są usługi sklasyfikowane pod symbolami: 62.09.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, 62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem, 62.02.Z Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki, 62.03.Z Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi, 63.11.Z Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność, 74.90.Z Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana, 82.11.Z Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura.

Zakładana wysokość przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza i nie przekroczy kwoty 2.000.000 euro. Zostało złożone w terminie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Usługi świadczone przez Pana dotyczą:

1)Projektowania i rozwoju technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.01.12.0, w zakresie świadczenia usług:

a)bieżącego zarządzania projektami, wdrożeniami i kooperacją pracy zespołów;

b)związane z nadzorem merytorycznym nad prawidłową realizacją poszczególnych faz projektów;

c)prowadzenia komunikacji z zespołem projektowym.

2)Analizy systemów komputerowych i wymagań, sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.01.11.0, w zakresie świadczenia usług:

a)analiza funkcjonalności systemów komputerowych;

b)analiza wymagań klientów;

c)zbieranie informacji na temat potrzeb klientów oraz wyciąganie wniosków z uzyskanych danych pozyskiwaniem i przekazywaniem wiedzy o projekcie.

3)Zapewnienia infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych, sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 63.11.19.0, w zakresie świadczenia usług:

a)przygotowanie i realizacja planowanych budżetów projektowych;

b)prowadzenie dokumentacji projektu;

c)prowadzenie spotkań z klientem;

d)identyfikowanie i zarządzanie ryzykiem i zagrożeniami projektowymi.

4)Modelowania procesów biznesowych.

5)Tworzenia mapy procesów oraz proponowanie optymalizacji .

6)Projektowania mechanizmu kontroli procesów oraz planów komunikacji związanej ze wdrażaniem zmiany.

Faktycznie świadczone przez Pana usługi obejmują:

1)Projektowanie i rozwój technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych polegające na nadzorowaniu nad prowadzeniem projektu, usprawnieniu procesu i sposobu komunikacji w zespole. Wyniki mogą mieć formę niesformalizowaną, tj. werbalną, lub sformalizowaną w formie opisu tekstowego lub obrazu.

2)Analiza systemów komputerowych i wymagań polega na rozpoznaniu potrzeb i wymagań kontrahenta, analizie i przygotowaniu propozycji możliwych rozwiązań informatycznych. Wyniki mogą mieć formę niesformalizowaną, tj. werbalną, lub sformalizowaną w formie opisu tekstowego lub obrazu.

3)Zapewnienie infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych polega na zapewnieniu warunków w których proces realizacji proponowanych rozwiązań spełnia oczekiwania kontrahentów w obszarach budżetu i ograniczeń czasowych. Wyniki mogą mieć formę niesformalizowaną, tj. werbalną, lub sformalizowaną w formie opisu tekstowego lub obrazu.

4)Modelowanie procesów biznesowych i pozostałe usługi związane z procesami polegają na przedstawieniu w usystematyzowany sposób w formie opisu i/lub obrazu aktualnej rzeczywistości i jej kształtu w przyszłości. Przy definicji możliwego kształtu procesu w przyszłości brane pod uwagę są możliwości i ograniczenia technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

Wszystkie faktycznie świadczone usługi zakwalifikować należy pod symbolami 62.01.11.0 (zgodnie z kodami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm., zwanych dalej PKWiU) - tj. Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania oraz 62.01.12.0 - tj. Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych oraz 63.11.19.0 - tj. Pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych.

 Na żadnym etapie wykonywania działalności świadczone przez Pana usługi , co należy zaznaczyć, nie są związane ze świadczeniem usług związanych z wydawaniem pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), a także związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Zakładana wysokość przychodu z prowadzonej działalności pozarolniczej nie przekroczy 2.000.000 euro w bieżącym roku podatkowym. W wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Nie wykonywał, ani nie wykonuje Pan usług na rzecz byłego pracodawcy, z którym miałby Pan pozostawać w stosunku pracy, czy w spółdzielczym stosunku pracy. Prowadzona działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Nie posiada Pan innych źródeł przychodu, zwłaszcza nie świadczy Pan usług na rzecz spółki powiązanej osobowo, majątkowo, ani nie jest Pan wspólnikiem żadnej spółki w wymienionym zakresie.

Uzupełnienie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Wskazał Pan, że:

1)Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium polski w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2)Pana pytanie dotyczy okresu podatkowego od maja 2023 oraz kolejnych.

3)Pierwszy dochód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa we wniosku uzyskał Pan 31 maja 2023 r., tj. zgodnie z datą zakończenia usługi, data wpływu na konto 14 czerwca 2023 r.

4)Scharakteryzował Pan świadczone usługi w następujący sposób:

Projektowanie i rozwój technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych- polega na nadzorowaniu nad prowadzeniem projektu, usprawnieniu procesu i sposobu komunikacji w zespole.

Zawiera następujące czynności:

a)bieżąca kooperacja pracy zespołów;

b)nadzór merytoryczny nad prawidłową realizacją poszczególnych faz projektów;

c)prowadzenie komunikacji z zespołem projektowym.

Efektem czynności jest utrzymanie efektywnego procesu projektowania technologii informatycznych, komunikacja stanu projektu i utrzymanie aktualnego stanu dokumentacji projektowej.

Analiza systemów komputerowych i wymagań polega na rozpoznaniu potrzeb i wymagań kontrahenta, analizie i przygotowaniu propozycji możliwych rozwiązań informatycznych. Zawiera następujące czynności:

a)analiza funkcjonalności systemów komputerowych;

b)analiza wymagań klientów;

c)zbieranie informacji na temat potrzeb klientów oraz wyciąganie wniosków z uzyskanych danych pozyskiwaniem i przekazywaniem wiedzy o projekcie.

Wyniki pracy są używane przez innych kontrahentów dla realizacji projektu rozwiązania informatycznego, które spełnia wymagania klientów.

Efektem czynności jest utrzymanie aktualnej dokumentacji opisującej najważniejsze cechy rozwiązania informatycznego.

Zapewnienie infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych - polega na zapewnieniu warunków w których proces realizacji proponowanych rozwiązań spełnia oczekiwania kontrahentów w obszarach budżetu i ograniczeń czasowych. Zawiera czynności:

a)przygotowanie i realizacja planowanych budżetów projektowych;

b)prowadzenie dokumentacji projektu;

c)prowadzenie spotkań z klientem;

d)identyfikowanie ryzykiem i zagrożeniami projektowymi.

Efektem czynności jest utrzymanie aktualnej dokumentacji projektowej, która opisuje stan projektu, zasoby, ryzyka i poziom odpowiedzialności innych kontrahentów za wynik projektu.

Modelowanie procesów biznesowych i pozostałe usługi związane z procesami polegają na przedstawieniu w usystematyzowany sposób w formie opisu i/lub obrazu aktualnej rzeczywistości i jej kształtu w przyszłości. Przy definicji możliwego kształtu procesu w przyszłości brane pod uwagę są możliwości i ograniczenia technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

Zawiera następujące czynności:

a)Modelowanie procesów biznesowych;

b)Tworzenie mapy procesów oraz proponowanie optymalizacji;

c)Projektowanie mechanizmu kontroli procesów oraz planów komunikacji związanej ze wdrażaniem zmiany.

Efektem czynności jest utrzymanie aktualnej dokumentacji projektowej, która opisuje proces biznesowy który jest wspierany przez rozwiązanie informatyczne.

5)Poszczególne usługi są elementem kompleksowego świadczenia, za które przysługuje Panu określone wynagrodzenie i ewentualne premie.

6)Głównym celem umowy pomiędzy Panem, a spółką są usługi takie jak:

1.Projektowanie i rozwój technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych,

2.Analiza systemów komputerowych i wymagań;

3.Zapewnienie infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych;

4.Modelowanie procesów biznesowych;

5.Tworzenie mapy procesów oraz proponowanie optymalizacji;

6.Projektowanie mechanizmu kontroli procesów oraz planów komunikacji związanej ze wdrażaniem zmiany.

Powyższe usługi sklasyfikowane są pod kodami PKWiU 62.01.11.0 oraz 62.01.12.0.

7)Umowa ze spółką określa stawkę wynagrodzenia za dzień świadczenia usług niezależnie od charakteru realizowanych przez Pana zadań.

8)Wykonywane przez Pana usługi wyszczególnione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej są elementem kompleksowego świadczenia, za które przysługuje Panu określone wynagrodzenie, określone stawką wynagrodzenia za dzień świadczenia usług. W związku z tym, iż osiągany przez Pana przychód w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, obejmującej usługi opisane w stanie faktycznym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, należące do grupowań 62.01.11.0 PKWIU oraz 62.01.12.0 PKWiU oraz 63.11.19.0 PKWiU podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie prowadzi Pan osobnej ewidencji dla każdego rodzaju działalności. Co więcej, w razie ewentualności zaistnienia potrzeby rozgraniczenia usług stosownie do różnych stawek opodatkowania, zgodnie z art. 12 ust. 3 u.o.r., ryczałt ustala się według stawki właściwej dla każdego z rodzajów prowadzonej działalności, czego warunkiem jest prowadzenie ewidencji przychodów w sposób umożliwiający określenie wysokości przychodów z każdego rodzaju działalności. Mając świadomość konieczności odpowiedniego zróżnicowania stawek ryczałtu w zależności od faktycznej istoty świadczonych usług, w wypadku zaktualizowaniu się takiej potrzeby, dokona Pan odpowiedniego rozdziału tych usług i opodatkuje je Pan właściwą stawką podatku, czego wyrazem będzie stosowna ewidencja.

9)Usługi świadczone przez Pana dotyczą :

1)Projektowania i rozwoju technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.01.12.0, w zakresie świadczenia usług:

a)bieżącego zarządzania projektami, wdrożeniami i kooperacją pracy zespołów;

b)związane z nadzorem merytorycznym nad prawidłową realizacją poszczególnych faz projektów;

c)prowadzenia komunikacji z zespołem projektowym.

2)Analizy systemów komputerowych i wymagań, sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.01.11.0, w zakresie świadczenia usług:

a)analiza funkcjonalności systemów komputerowych;

b)analiza wymagań klientów;

c)zbieranie informacji na temat potrzeb klientów oraz wyciąganie wniosków z uzyskanych danych pozyskiwaniem i przekazywaniem wiedzy o projekcie.

3)Zapewnienia infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych, sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 63.11.19.0, w zakresie świadczenia usług:

a)przygotowanie i realizacja planowanych budżetów projektowych;

b)prowadzenie dokumentacji projektu;

c)prowadzenie spotkań z klientem;

d)identyfikowanie i zarządzanie ryzykiem i zagrożeniami projektowymi.

4)Modelowania procesów biznesowych PKWiU 63.11.19.0.

5)Tworzenia mapy procesów oraz proponowanie optymalizacji PKWiU 63.11.19.0.

6)Projektowania mechanizmu kontroli procesów oraz planów komunikacji związanej ze wdrażaniem zmiany PKWiU 63.11.19.0.

Należy w tym miejscu podkreślić, że możliwość korzystania z formy opodatkowania ryczałtem, jak i wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. W ugruntowanej praktyce organów skarbowych, wyrażanej wielokrotnie w wydawanych decyzjach w sprawie indywidualnych interpretacji podatkowych, stosownie do normy interpretacyjnej wyrażonej w art. 4 ust. 4 u.o.r., ilekroć w ustawie pojawia się przedrostek "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU, należy to rozumieć jako zawężenie zakresu wyrobów lub usług w stosunku do ich określenia w tym grupowaniu. Zastosowanie takiego symbolu przy danym kodzie statystycznym ma na celu zatem zawężenie stosowania danego przepisu tylko do danego grupowania. Grupowanie PKWiU 62.01.1, o którym m.in. mowa jest w przepisie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b u.o.r., obejmuje również usługi sklasyfikowane pod symbolami 62.01.11.0 i 62.01.12.0, jednak znajdujące się przy nich oznaczenie "ex" jednakże oznacza, że 12% stawkę ryczałtu należy stosować wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem. Usługi świadczone przez Pana nie dotyczą bowiem czynności związanych z programowaniem, czy też doradztwa w tym zakresie. Kwestię prawidłowego rozumienia znaczenia „usług związanych z oprogramowaniem” precyzyjnie wyjaśnia stanowisko wyrażone przez Główny Urząd Statystyczny w objaśnieniach do PKWiU 2015 (Rozporządzenie Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, (Dz. U. z 2015 r. 1676 z 23 października 2015 r.), zgodnie z którym przez tego rodzaju usługi należy rozumieć: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników, analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych.

Mając na uwadze przytoczone powyżej stanowisko Głównego Urzędu Statystycznego, pragnie Pan zaznaczyć, iż nie wykonuje jakichkolwiek czynności związanych z oprogramowaniem. Na żadnym etapie świadczenia usług nie jest tworzone przez Pana oprogramowanie, pisanie kodu lub analiza kodu oprogramowania.

Na podstawie powyższej analizy obecnego stanu prawnego podtrzymuje Pan swoje stanowisko, iż stawką 8,5% mogą być opodatkowane tylko te usługi, które nie mieszczą się w definicji usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU EX 62.01.1), ani doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU EX 62.02). Tym samym podtrzymuje Pan, iż działalność faktycznie przez Pana prowadzona, objęta grupowaniami 62.01.11 oraz 62.01.12, jako niezwiązana z oprogramowaniem, tj. nie miesząca się w definicji usług związanych z oprogramowaniem rozumianych jako projektowanie, tworzenie, testowanie i utrzymywanie kodu źródłowego programów komputerowych, ani też doradztwem w tym zakresie, powinna być objęte stawką ryczałtu 8,5%, jako właściwą dla przychodów z działalności usługowej, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.o.r.

Pytanie

Czy przychody z działalności usługowej wskazane we wniosku, tj.:

1)projektowanie i rozwój technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych,

2)analiza systemów komputerowych i wymagań,

3)zapewnienie infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych,

4)modelowanie procesów biznesowych,

5)tworzenie mapy procesów oraz proponowanie optymalizacji,

6)projektowanie mechanizmu kontroli procesów oraz planów komunikacji związanej ze wdrażaniem zmiany,

mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego wg stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, osiągany przychód w ramach prowadzonej działalności gospodarczej obejmującej usługi opisane w stanie faktycznym oraz postawionym pytaniu prawnym, należące do grupowań 62.01.11.0 PKWIU oraz 62.01.12.0 PKWiU oraz 63.11.19.0 PKWiU podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5%, stosownie do przepisu art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 1 pkt 1 oraz art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody (dochody) osiągane przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa m.in. w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3 tego przepisu.

Uprawnienie do skorzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przysługuje tym podatnikom, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 Euro. W wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Nie wykonywał Pan, ani nie wykonuje Pan usług na rzecz byłego pracodawcy, z którym miałby Pan pozostawać w stosunku pracy, czy w spółdzielczym stosunku pracy.

Artykuł 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wskazuje właściwe stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla poszczególnych rodzajów usług sklasyfikowanych według PKWiU 2015.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, stawka ryczałtu 8,5% znajdzie zastosowanie w stosunku do przychodów z działalności usługowej, w tym z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem usług wskazanych w pkt 1- 4 oraz 6-8 tego artykułu.

Z kolei w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, zostało wskazane, że właściwą stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1), jest stawka 12%.  

Ponadto art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. h ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym przewiduje stawkę 15% w przypadku świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60).

Trzeba zwrócić uwagę, że na podstawie art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ilekroć w ustawie pojawia się przedrostek "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU, należy to rozumieć jako zawężenie zakresu wyrobów lub usług w stosunku do ich określenia w tym grupowaniu. Oznacza to, że zastosowanie takiego symbolu przy danym kodzie statystycznym ma na celu zawężenie stosowania danego przepisu tylko do danego grupowania.

Grupowanie PKWiU 62.01.1, o którym m.in. mowa jest w przepisie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, obejmuje również usługi sklasyfikowane pod symbolami 62.01.11.0 i 62.01.12.0, jednak znajdujące się przy nich oznaczenie "ex" jednakże oznacza, że 12% stawkę ryczałtu należy stosować wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem. Faktycznie wykonywana przez Pana działalność na żadnym etapie nie będzie polegała na programowaniu, rozwoju oprogramowania technologii informatycznych, czy też tworzenia oprogramowania, jego modyfikowania, czy ulepszania, ani też doradztwa w zakresie oprogramowania.

Powyższe przepisy nie wskazują jednak na zastosowanie 12% oraz 15% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do usług obejmujących: „projektowanie i rozwój technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”, „analiza systemów komputerowych i wymagań”, „zapewnienie infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych”, „modelowanie procesów biznesowych”, „tworzenie mapy procesów oraz proponowanie optymalizacji”, „projektowanie mechanizmu kontroli procesów oraz planów komunikacji związanej ze wdrażaniem zmiany”, które zostały zaklasyfikowane pod kodami: PKWiU 62.01.11.0 Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania oraz PKWiU 62.01.12.0 Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych oraz PKWiU 63.11.19.0 Pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych.

Ze względu na fakt, że ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie przewiduje odrębnej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla przychodów osiągniętych z usług obejmujących: projektowanie i rozwój technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, analiza systemów komputerowych i wymagań, zapewnienie infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych, modelowanie procesów biznesowych, tworzenie mapy procesów oraz proponowanie optymalizacji, projektowanie mechanizmu kontroli procesów oraz planów komunikacji związanej ze wdrażaniem zmiany, zastosowanie znajdzie w przypadku tych usług stawka ryczałtu 8,5%, jako właściwa dla przychodów z działalności usługowej, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Jak wskazuje art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a.uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b.uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylony

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) – e) uchylony

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Pan oświadczył – przy świadczeniu przez Pana opisanych usług negatywne przesłanki nie występują.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Przedstawił Pan informacje, z których wynika, że od 4 maja 2023 roku prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Pierwszy przychód osiągnął Pan 31 maja 2023 roku. Nie uzyskuje Pan innych dochodów podlegających opodatkowaniu. Zakładana wysokość przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza i nie przekroczy kwoty 2.000.000 euro. Zostało złożone w terminie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Nie wykonywał, ani nie wykonuje Pan usług na rzecz byłego pracodawcy, z którym miałby Pan pozostawać w stosunku pracy, czy w spółdzielczym stosunku pracy.

Z opisu sprawy wynika, że świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane są według PKWiU pod symbolem 62.01.11.0, 62.01.12.0 oraz 63.11.19.0.

W tym miejscu pokreślić należy, że wyjaśnienia do PKWiU z 2015 r., wydane przez Główny Urząd Statystyczny, dla „usług związanych z oprogramowaniem” zawierają następującą charakterystykę: „podklasa 62.01 - usługi związane z oprogramowaniem” obejmuje: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.

Klasa ta obejmuje także analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia:

  • rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika,
  • pisanie programów na zlecenie użytkownika,
  • projektowanie stron internetowych.

Klasa ta nie obejmuje:

  • publikowania pakietów oprogramowania, sklasyfikowanego w 58.29,
  • usług związanych z przystosowaniem programów na potrzeby rynku, wykonywanych na własny rachunek, sklasyfikowanych w 58.29,
  • usług w zakresie planowania i projektowania systemów komputerowych, które integrują sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, nawet wtedy, gdy dostarczane oprogramowanie może być ich integralną częścią, sklasyfikowanych w 62.02.

W podklasie tej znajduje się kategoria 62.01.1 - usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, która obejmuje grupowanie:

  • PKWiU 62.01.11.0 – usługi związane z projektowaniem, programowaniem, i rozwojem oprogramowania,
  • PKWiU 61.01.12.0 - usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

Wyjaśnienia do PKWiU z 2015 r. wskazują, że :

Grupowanie PKWiU 61.01.11.0.obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak:

  • projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych,
  • projektowanie struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych),
  • projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych,
  • wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.

Grupowanie to nie obejmuje:

  •  usług związanych z projektowaniem i rozwojem stron internetowych oferowanych w pakiecie z usługą hostingu, sklasyfikowanych w 63.11.13.0,
  • usług związanych z projektowaniem i rozwojem aplikacji oferowanych w pakiecie z usługą hostingu i bieżącym zarządzaniem aplikacją, sklasyfikowanych w 63.11.19.0,
  • usług związanych z projektowaniem i rozwojem baz danych oferowanych w pakiecie z bieżącym zarządzaniem zasobami danych, sklasyfikowanych w 63.11.19.0.

Natomiast grupowanie PKWiU 61.01.12.0 obejmuje:

  • usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne,
  • usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci.

Grupowanie PKWiU 61.01.12.0 nie obejmuje:

  • usług oferowanych w pakiecie z codziennym zarządzaniem siecią klienta, sklasyfikowanych w 62.03.12.0.

W odniesieniu do świadczonych przez Pana usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 oraz 62.01.12.0 zwracam uwagę, że z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1).

Przy czym przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani też pośredniego związku z oprogramowaniem. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach związanych z programowaniem (tworzeniem kodów źródłowych programów komputerowych/gier komputerowych), a związanych z oprogramowaniem.

Zgodnie bowiem z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.

Przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku PKWiU ex 62.01.1 wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii programowania. Okoliczność, że nie wykonuje Pan jakichkolwiek czynności związanych z oprogramowaniem i że na żadnym etapie świadczenia usług nie jest tworzone przez Pana oprogramowanie, pisanie kodu lub analiza kodu oprogramowania, nie jest wystarczającą przesłanką do uznania braku związku świadczonych usług z oprogramowaniem.

Ponadto zauważam, że grupowanie PKWiU 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania zawiera szeroki wachlarz usług, które są związane z oprogramowaniem, począwszy od projektowania tego oprogramowania przez jego programowanie aż po jego rozwój. W grupowaniu tym mieszczą się różne czynności związane z oprogramowaniem – nie tylko sam zapis kodu komputerowego (zapis kodu oprogramowania). Zatem mieszczące się w tym grupowaniu usługi są związane z oprogramowaniem, dotyczą oprogramowania (jak też wskazuje sama nazwa grupowania).

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, wskazuję, że mimo wskazania przez Pana, że wykonywane przez Pana czynności nie są związane z oprogramowaniem, to przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane we wniosku czynności sklasyfikowane pod symbolami PKWiU: 62.01.11.0, 62.01.12.0 oraz 63.11.19.0 jako kompleksowe (złożone) świadczenia są związane z oprogramowaniem.

Przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane przez Pana czynności, które polegają m.in.: na analizie funkcjonalności systemów komputerowych, analizie wymagań klientów, zbieraniu informacji na temat potrzeb klientów oraz wyciąganie wniosków z uzyskanych danych, pozyskiwaniu i przekazywaniu wiedzy o projekcie, bieżącym zarządzaniu projektami, wdrożeniu i kooperacji pracy zespołów, nadzorze merytorycznym nad prawidłową realizacją poszczególnych faz projektów, prowadzeniu komunikacji z zespołem projektowym są związane z oprogramowaniem.

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, w świetle tak przedstawionego opisu czynności w ramach grupowania PKWiU: 62.01.11.0, 62.01.12.0 oraz 63.11.19.0, które Pan wykonuje, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. Czynności, które Pan wskazał w opisie sprawy, mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem.

Z uwagi na fakt, że Pana usługi sklasyfikowane pod symbolami PKWiU 62.01.11.0, 62.01.12.0 oraz 63.11.19.0 są elementem kompleksowego (złożonego) świadczenia na rzecz kontrahenta, należy przyjąć, że usługi wykonywane przez Pana należy objąć 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem, Pana stanowisko jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  •  stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz
  • zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Organ nie jest uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00