Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.388.2023.2.HJ

Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z hodowli papug.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 24 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów uzyskiwanych z hodowli papug. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 lipca 2023 r. (wpływ 6 lipca 2023 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan pozazawodową hobbystyczną hodowlę papug. Aktualnie posiada Pan ok. 100 sztuk ptaków. Wśród hodowanych przez Pana gatunków można wyróżnić następujące:

1)Ara (ararauna, macao, chloroptera, militaris, rubrogenys, ambiqua),

2)Kakadu (alba, molucka, banksii),

3)Żako kongijskie,

4)Amazonka,

5)Aleksandretta Wielka,

6)Aleksandretta Obrożna.

Wszystkie ww. gatunki, poza Aleksandrettą Obrożną, znajdują się pod ochroną, zgodnie z treścią załączników A i B rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 z 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi i jako takie podlegają rejestracji we właściwym Starostwie Powiatowym, zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Po wykluciu piskląt zgłasza Pan również ten fakt do Powiatowego Lekarza Weterynarii, który wówczas przyjeżdża do hodowli ocenić stan zdrowia piskląt. Hodowla znajduje się w budynkach gospodarczych znajdujących się na posesji należącej do Pana, obok Pana domu. Posesja jest położona na osiedlu domów jednorodzinnych.

Dotychczas nabywanie i zbywanie ptaków odbywało się wyłącznie na zasadzie wymiany z innymi hodowcami, ewentualnie kupna od innych hodowców. Przy zakupie ptaków nie otrzymuje Pan żadnych paragonów ani faktur, ponieważ zakupu dokonuje Pan od hodowców zajmujących się hodowlą hobbystycznie. W przypadku nabywania gatunków chronionych, otrzymuje Pan dokumenty wymagane przez przepisy prawa w zakresie ochrony zwierząt – dokumentem rejestrującym sprzedaż zagraniczną jest dokument – potwierdzenie pochodzenia zwierzęcia, zgodnie z ww. rozporządzeniem Rady (WE) nr 338/97. W przypadku nabycia od polskich hodowców obowiązuje ten sam dokument lub tzw. dokument przekazania, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody.

Biologiczny wzrost ptaków pochodzących z Pana hodowli jest zależny od gatunku i wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy. W przypadku ptaków, które pochodzą z Pana hodowli, tj. wykluły się w Pana hodowli, niektóre gatunki byłyby gotowe do zbycia już po 4-5 tygodniach, niektóre po kilku miesiącach. Możliwa jest także odsprzedaż piskląt, które nie są jeszcze samodzielne, w wieku ok. 2 tygodni – bowiem niektórzy hodowcy chcą odchować zwierzę w swojej hodowli, wśród hodowanych przez siebie ptaków, co wpływa korzystnie na funkcjonowanie z innymi osobnikami. Wiek, w którym ptak osiąga samodzielność, jest bardzo różny i wynosi od kilku miesięcy do nawet roku, w przypadku większych papug. W przypadku ptaków nabytych od innych hodowców, nabywa Pan tylko młode osobniki, aby okres biologicznego wzrostu i dojrzewania przeszły w Pana hodowli; ich czas przebywania w Pana hodowli, w których następuje ich biologiczny wzrost, wynosi więc co najmniej kilka miesięcy – zawsze jest jednak dłuższy niż 2 miesiące. W hodowli hoduje Pan ptaki, które kupuje od innych hodowców lub też wymienia się z innymi hodowcami, jak również ptaki które wykluły się już w Pana hodowli.

Swoimi zainteresowaniami i doświadczeniami w zakresie hodowli papug wymienia się Pan z innymi hodowcami. Papugi hodowane przez Pana budzą duże zainteresowanie wśród innych hodowców, zarówno polskich, jak i zagranicznych, z uwagi na ich egzotykę i rzadkie występowanie. Są zainteresowani ich zakupem do swoich hodowli. Papugi, które wykluły się w Pana hodowli, mógłby Pan sprzedawać osobom zainteresowanym ich zakupem, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Mógłby Pan także sprzedawać papugi nabyte od innych hodowców, które nie zaadaptowały się z innymi zwierzętami w hodowli – zdarza się, że nabywa Pan od innego hodowcy, np. 8 sztuk (4 pary – samiec i samica) ptaków danego gatunku, z czego w faktyczne pary połączą się cztery ptaki i mogą przebywać w jednej klatce i istnieje szansa na ich rozmnożenie. Jeśli pozostałe cztery nie zaaklimatyzują się i nie połączą w pary, mógłby Pan takie papugi sprzedać. Z transakcji tych osiągnie Pan przychód, jednak hodowla, jako hobbystyczna, nie stanowi źródła Pana utrzymania i nie jest nastawiona na osiąganie zysków. Posiada Pan przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej w zakresie obróbki mechanicznej elementów metalowych. Prowadzenie hodowli ma dla Pana wartość hobbystyczną, a jedynie dodatkowo stanowiłoby źródło przychodu, jako naturalna konsekwencja rozmnażania i sprzedaży ptaków. Przychody ze sprzedaży papug miałyby charakter sezonowy, uzależniony od okresu rozrodczego ptaków. Okres znoszenia i wyklucia się jaj jest zależny od gatunku, jednak składanie jaj zazwyczaj przypada wczesną wiosną. Szacuje Pan, że do sprzedaży przeznaczone byłoby maksymalnie kilkadziesiąt sztuk papug rocznie, przy czym sprzedaż byłaby dokonywana przeważnie w sezonie wiosenno-letnim, po okresie rozrodczym i biologicznym wzroście papug. Przez pozostałą część roku byłyby dokonywane sporadyczne transakcje sprzedaży papug nabytych od innych hodowców, które nie zaadaptowały się w Pana hodowli, bądź takich, które dłużej przebywały w hodowli. Sporadycznie zdarzają się też lęgi jesienne.

Jak wskazano powyżej, prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą niezwiązaną z hodowlą, tj. w zakresie obróbki mechanicznej elementów metalowych, która stanowi Pana źródło utrzymania. Jest Pan płatnikiem podatku VAT. Nie posiada Pan żadnych gruntów rolnych, nie jest Pan rolnikiem w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie odprowadza podatku rolnego.

W uzupełnieniu wskazał Pan, że hodowlą papug zajmuje się Pan od ok. 15 lat, przy czym początkowo posiadał Pan 1-2 sztuki, później kilka, i z czasem, jak uzyskiwał Pan większą wiedzę i doświadczenie, hodowla stawała się większa.

Hodowla nie nosi znamion działalności gospodarczej, przede wszystkim nie jest prowadzona w celu zarobkowym, w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W celu zarobkowym prowadzi Pan inną działalność gospodarczą, tj. w zakresie obróbki mechanicznej elementów metalowych (PKD przeważającej działalności – 25.62.Z). Hodowla ma charakter hobbystyczny, a ewentualne dochody z niej są jedynie dodatkowe, nie osiąga Pan z tej hodowli żadnych stałych przychodów.

Kupujących pozyskuje Pan przede wszystkim z polecenia, tzw. „pocztą pantoflową”. Świat hodowców papug jest mały, jest to dość zamknięte środowisko i wiele osób się zna. Nie poszukuje Pan nigdzie kupujących, nie ogłasza Pan też swojej hodowli w żadnych mediach społecznościowych. W przypadku młodych papug, jeśli wylęgnie się dużo młodych osobników, czasami wystawia Pan ogłoszenia na stronach internetowych typu ... lub ...

Z osobami kupującymi papugi, rozlicza się Pan zazwyczaj w formie wymiany osobników (otrzymuje Pan jednego osobnika od innego hodowcy i w zamian przekazuje mu Pan jednego osobnika ze swojej hodowli), a w przypadku sprzedaży – gotówką lub przelewem.

W przypadku ptaków podlegających rejestracji, a więc osobników będących pod ochroną, zgodnie z treścią załączników A i B rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 z 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi, zawiera się umowy przekazania do dalszej hodowli lub umowy sprzedaży, na podstawie których nowy właściciel osobnika może zarejestrować zwierzę we właściwym Starostwie Powiatowym, jako należące już do jego hodowli. W przypadku gatunków niebędących pod ochroną, mogą być spisywane pisemne umowy, jednak nie jest to konieczne (umowa sprzedaży papug nie wymaga dochowania szczególnej formy do swej ważności).

Nie jest możliwe dokładne określenie ilości sztuk papug do sprzedaży w danym roku. Nie jest Pan w stanie dokładnie określić, ile sztuk papug rocznie się wykluje, albowiem wielkość lęgu jest zależna od wielu czynników, m.in. zaadaptowania w hodowli, warunków pogodowych, ewentualnych stanów chorobowych osobników (zwłaszcza chorób zakaźnych), czy specyfiki danego osobnika. W oparciu o swoje doświadczenia może Pan oszacować, że średnio będzie to ok. 30 sztuk rocznie.

Jak wskazał Pan powyżej, przychód jest zależny od ilości sprzedanych sztuk, co jest trudne do oszacowania. Przy szacunku sprzedaży ok. 30 sztuk papug rocznie, przychód wyniesie ok. 50 000,00 zł rocznie. Zaznacza Pan, że jest to przychód, tj. z kwoty tej pokrywa Pan koszty utrzymania papug, przede wszystkim koszty ogrzewania budynków gospodarczych, w których się znajdują (ptaki muszą przebywać w temperaturze pokojowej) oraz pokarmu.

Do hodowli papug przeznaczył Pan powierzchnię ok. 500 m2.  Są to budynki gospodarcze znajdujące się obok Pana domu.

Pytanie

Czy przychody uzyskiwane ze sprzedaży papug pochodzących z hobbystycznej hodowli, prowadzonej we własnych budynkach gospodarczych, można uznać za przychody z działalności rolniczej i na mocy art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych będą wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym, bez względu na wysokość osiągniętych przychodów ze sprzedaży?

Stanowisko w sprawie

Hodowla papug we własnej hodowli jest działalnością rolniczą niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej, a zatem przychód z tego tytułu jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa”). Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy, działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost wynoszą co najmniej:

1)miesiąc – w przypadku roślin,

2)16 dni – w przypadku wysoko intensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3)6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4)2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt, licząc od dnia nabycia.

Działami specjalnymi produkcji rolnej są:

-uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych,

-uprawy grzybów i ich grzybni,

-uprawy roślin "in vitro",

-fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego,

-wylęgarnie drobiu,

-hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych,

-hodowla dżdżownic,

-hodowla entomofagów,

-hodowla jedwabników,

-prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Nie stanowią jednak działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy (art. 2 ust. 3 i 3a ustawy). Skoro ustawodawca zdefiniował zarówno pojęcie działalności rolniczej, jak i działów specjalnych produkcji rolnej, to tylko w granicach wyznaczonych zakresem tych definicji można mówić o przychodzie z tego tytułu. Oznacza to, że działalnością rolniczą dla potrzeb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wszelka produkcja roślinna i zwierzęca (z zastrzeżeniem art. 2 ust. 3 tej ustawy) w stanie nieprzetworzonym, określonym jako naturalny, wykorzystująca materiał roślinny lub zwierzęcy pochodzący z własnych upraw, hodowli, chowu oraz wykorzystująca materiał roślinny i zwierzęcy nabyty od innych producentów. Z uwagi na to, że działy specjalne produkcji rolnej są rodzajem działalności rolniczej, muszą być spełnione przesłanki dla uznania działalności za rolniczą. W przypadku nabycia przez podatnika roślin lub zwierząt od innych producentów, okresy ich przetrzymywania, w których następuje ich biologiczny wzrost (tzn. czas liczony od dnia nabycia do dnia zbycia) – nie mogą być krótsze niż określone w ww. art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, by można uznać tą działalność za działalność rolniczą.

Z powyższego przepisu wynika, że produkcja zwierzęca w stanie nieprzetworzonym jest działalnością rolniczą. Do produkcji zwierzęcej w stanie nieprzetworzonym zalicza się także „wytwarzanie” żywych zwierząt. W przypadku więc zwierząt wytworzonych przez Pana, okres ich przebywania w hodowli jest bez znaczenia dla zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych. Działalnością rolniczą jest również każda działalność, w której okresy przetrzymywania nabytych zwierząt przekraczają okresy wskazane w ustawie.

W Pana sytuacji, w przypadku zwierząt zakupionych od innych hodowców, okres ich przechowywania musi być dłuższy niż dwa miesiące, aby taka działalność mogła zostać zakwalifikowana jako działalność rolnicza w rozumieniu ustawy. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym działalność Pana hodowli będzie polegać na własnej produkcji zwierzęcej wynikającej z rozmnażania ptaków. Będzie Pan też przetrzymywał zwierzęta nabyte od innych hodowców przez okres dłuższy niż 2 miesiące.

Z uwagi na powyższe planowana hodowla spełnia przesłanki wymagane do zakwalifikowania jej jako działalności rolniczej. Jednocześnie działalność ta nie kwalifikuje się do działów specjalnej produkcji rolnej, ponieważ nie została wymieniona w załączniku nr 2 do ustawy, określającym ilościowe parametry, powyżej których dana działalność jest działem specjalnym produkcji rolnej – załącznik określa sposób płacenia podatku dochodowego zryczałtowanego w zależności od parametrów ilościowych.

Reasumując, opisana działalność nie podlega ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych na mocy art. 2 ust. 2 i nie stanowi też działu specjalnego produkcji rolnej. Działalność winna być zakwalifikowana do działalności rolniczej.

W Pana ocenie na mocy art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody ze sprzedaży papug pochodzących z własnej hodowli, jak również nabyte od innych hodowców, o ile czas ich przebywania w hodowli będzie wynosił więcej niż 2 miesiące, będą wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle przedstawionej powyżej oceny prawnej, Pana stanowisko jest prawidłowe. Jednocześnie w Pana ocenie dla zakwalifikowania działalności jako rolniczej w rozumieniu ustawy i w konsekwencji korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie ma znaczenia brak posiadania przez Niego gruntów rolnych i nieodprowadzanie w związku z tym podatku rolnego, albowiem są to niezależne ustawy kształtujące niezależne podstawy opodatkowania. Zgodnie z art. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym: opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Zdarzeniem podatkowym powodującym obowiązek uiszczania podatku rolnego jest posiadanie gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, które nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, jednak niezależnie od tego, czy na gruntach tych faktycznie jest wykonywana działalność rolnicza. Nie posiada Pan takich gruntów, a więc nie odprowadza podatku rolnego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ww. ustawy:

Działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1) miesiąc − w przypadku roślin,

2) 16 dni − w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3) 6 tygodni − w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4) 2 miesiące − w przypadku pozostałych zwierząt

− licząc od dnia nabycia.

Przychodami z działalności rolniczej są więc tylko te przychody, które pochodzą z działalności rolniczej w rozumieniu zdefiniowanym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Działami specjalnymi produkcji rolnej są uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym „załącznikiem nr 2”.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 i 4 ww. ustawy:

Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza oraz działy specjalne produkcji rolnej.

Stosownie do treści art. 24 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Minister właściwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa, poczynając od roku podatkowego 2002, ogłasza w drodze rozporządzenia normy szacunkowe, o których mowa w ust. 4, zmieniając je corocznie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Rodzaje i rozmiary działów specjalnych produkcji rolnej oraz normy szacunkowe dochodu rocznego zawarte są w załączniku nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tabelę rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego – obowiązującą w 2023 r. – opublikowano w rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 listopada 2022 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2478).

Zatem, uprawa określonych roślin oraz hodowla lub chów zwierząt stanowi dział specjalny produkcji rolnej, o ile ich rozmiary przekraczają wielkości określone w ww. załączniku. Informacje zawarte w wyżej wymienionym załączniku mają znaczenie w zakresie oceny, czy danego rodzaju działalność ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli dany rodzaj uprawy, czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie jest wymieniona w załączniku, to należy stwierdzić, że ta uprawa, hodowla, czy też chów jest działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej.

Z powołanych przepisów wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest działalność rolnicza ściśle określona w ustawie, natomiast sprzedaż produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli (o ile uprawa ta lub hodowla nie stanowi działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w cyt. powyżej art. 2 ust. 3 ww. ustawy) nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że od kilkunastu lat prowadzi Pan hobbystyczną hodowlę papug. Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej w tym zakresie. Dotychczas nabywanie i zbywanie ptaków odbywało się wyłącznie na zasadzie wymiany z innymi hodowcami, ewentualnie kupna od innych hodowców. Rozważa Pan sprzedaż papug, które wykluły się w Pana hodowli, ponieważ budzą duże zainteresowanie innych hodowców, z uwagi na egzotykę i rzadkie występowanie. Mógłby Pan również sprzedawać papugi nabyte od innych hodowców, które nie zaadaptowały się z innymi zwierzętami w hodowli. Przychody ze sprzedaży papug miałaby charakter sezonowy, uzależniony od okresu rozrodczego ptaków. Nie jest możliwe dokładne określenie ilości sztuk papug do sprzedaży w danym roku. Szacuje Pan, że do sprzedaży przeznaczone byłoby maksymalnie kilkadziesiąt sztuk papug rocznie, przy czym sprzedaż byłaby dokonywana przeważnie w sezonie wiosenno-letnim, po okresie rozrodczym i biologicznym wzroście papug. Przez pozostałą część roku byłyby dokonywane sporadyczne transakcje. Przychód jest zależny od ilości sprzedanych sztuk. Przy szacunku sprzedaży ok. 30 sztuk papug rocznie, przychód wyniesie ok. 50 000,00 zł rocznie. Z kwoty tej pokrywa Pan koszty utrzymania papug, przede wszystkim koszty ogrzewania budynków gospodarczych, w których się znajdują (ptaki muszą przebywać w temperaturze pokojowej) oraz pokarmu. Nie poszukuje Pan nigdzie kupujących, nie ogłasza Pan też swojej hodowli w żadnych mediach społecznościowych. Kupujących pozyskuje Pan przede wszystkim z polecenia, tzw. „pocztą pantoflową”.

Mając na względzie cytowane wyżej przepisy stwierdzić należy, iż powyższa działalność stanowi działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji do dochodów uzyskanych z tej działalności, bez względu na ich wysokość, nie stosuje się przepisów tej ustawy. Zatem przychody, jakie uzyska Pan ze sprzedaży bądź zamiany papug, będą wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując − w opisanym przez Pana zdarzeniu przyszłym hodowla papug nie kwalifikuje się do działów specjalnej produkcji rolnej, ponieważ nie została wymieniona w załączniku nr 2 do ustawy, określającym ilościowe parametry, powyżej których dana działalność jest działem specjalnym produkcji rolnej – załącznik określa sposób płacenia podatku dochodowego zryczałtowanego w zależności od parametrów ilościowych.

Pana stanowisko jest prawidłowe, mimo że na początku podnosi Pan, że przychód z tytułu hodowli papug jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, podczas gdy przepis ten mówi o wyłączeniach przedmiotowych. Jednak w dalszej części stanowiska prawidłowo stwierdził Pan, że na mocy art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody ze sprzedaży papug pochodzących z własnej hodowli, jak również nabyte od innych hodowców, o ile czas ich przebywania w hodowli będzie wynosił więcej niż 2 miesiące, będą wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pana stanowisko jest więc prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania. Inne kwestie nie podlegały ocenie.

Interpretacja indywidualna wywoła skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji będzie pokrywał się z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00