Interpretacja
Wiążąca Informacja Stawkowa z dnia 7 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDSL2-1.440.165.2023.3.MW
WIS usługa – budowa przyłącza wodociągowego.
Na podstawie art. 13 § 2a pkt 2 lit. a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r., poz. 2651, z późn. zm.), zwanej dalej Ordynacją podatkową i art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (…) z dnia 6 kwietnia 2023 r. (data wpływu 12 kwietnia 2023 r.), uzupełnionego pismem z dnia 13 czerwca 2023 r. (data wpływu 19 czerwca 2023 r.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.
Przedmiot wniosku: usługa – budowa przyłącza wodociągowego
Opis usługi:
Wnioskodawca oferuje Inwestorom usługę budowy przyłącza wodociągowego, której głównym zamierzeniem jest zawarcie umowy na dostawę wody. Po złożeniu przez Inwestora wniosku o przedstawienie oferty na budowę przyłącza, Wnioskodawca przeprowadza rozeznanie w terenie, analizuje posiadane mapy uzbrojenia i na tej podstawie określa orientacyjne miejsce włączenia przyłącza do sieci, długość przyłącza, rodzaj i zakres nawierzchni do odtworzenia, ewentualne kolizje z sieciami obcymi oraz liczbę koniecznych do uzyskania zgód na wejście w teren. Po przyjęciu oferty przez Inwestora, następuje podpisanie umowy na budowę przyłącza wodociągowego. Wraz z podpisaniem umowy, Inwestor podpisuje wniosek na wykonanie wcinki (włączenia) do wodociągu głównego budowanego przyłącza. Wnioskodawca występuje w imieniu Inwestora do właścicieli działek , przez które przebiega przyłącze o wydanie zgody na wejście w teren oraz do zarządcy drogi (jeśli dotyczy) z wnioskiem o wydanie zezwolenia na lokalizację w pasie drogowym urządzeń i obiektów budowlanych. Po uzyskaniu wszystkich wymaganych zgód, następuje uzgodnienie z Inwestorem szczegółowego terminu przystąpienia do prac budowlanych. Po uzgodnieniu terminu następuje budowa przyłącza wodociągowego. Ułożone przyłącze z jednej strony wprowadzone zostaje do budynku/studni wodomierzowej (w zależności od wydanych warunków technicznych) a z drugiej strony podprowadzone zostaje pod istniejący wodociąg sieci rozdzielczej do którego ma nastąpić włączenie. W budynku/studni wodomierzowej przygotowane zostaje podejście pod wodomierz, do którego przyłączona zostaje rura i po stronie instalacji wewnętrznej zamontowany zostaje zawór antyskażeniowy (jeśli wchodzi w zakres umowy). Przygotowany w ten sposób przewód wodociągowy napełniony zostaje wodą i poddany próbie szczelności. Przewód zostaje również zdezynfekowany roztworem podchlorynu sodu, przepłukany, a następnie pobierane są próbki wody z przewodu w celu przeprowadzenia badań jakości wody. Po uzyskaniu wyników badań, potwierdzających spełnienie przez pobraną próbkę wymagań w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz po uzyskaniu pozytywnej próby szczelności przyłącza, Wnioskodawca na swój koszt wykonuje wcinkę wybudowanego przyłącza wodociągowego do przewodu sieci rozdzielczej. Na przedmiotowym włączeniu zabudowana zostaje zasuwa domowa, stanowiąca granicę eksploatacji przyłącza wodociągowego. Następnie wykop zostaje zasypany gruntem rodzimym albo piaskiem i humusem lub w przypadku nawierzchni utwardzonej odtworzona zostaje podbudowa, warstwa wiążąca i warstwa ścieralna lub płytki chodnikowe, kostka betonowa, itp. Po uzyskaniu odbioru terenu przez jego właściciela, na którym prowadzone były prace budowlane, następuje odbiór przedmiotu umowy w formie obustronnie podpisanego protokołu. W kolejnym etapie Wnioskodawca przeprowadza odbiór końcowy przyłącza wodociągowego, który stanowi podstawę do zawarcia umowy na dostawę wody i montaż wodomierza głównego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right