Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.423.2023.2.AP

Koszty uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 czerwca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 6 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie kosztów uzyskania przychodów. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 lipca 2023 r. (wpływ 17 lipca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą. Dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowuje Pani skalą podatkową oraz prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Pani działalność polega na świadczeniu usług modelingowych prezentowanych na platformie internetowej, jak również robieniu zdjęć, które są również zamieszczane na platformie internetowej. Dostęp do platformy mają subskrybenci (fani; dalej jako: „Klienci”), którzy po opłaceniu subskrypcji miesięcznej zyskują dostęp do oglądania zdjęć i wysyłania wiadomości prywatnych. Klienci mają możliwość zapłacenia za Custom Requests - personalne zdjęcie zgodne z ich wymogami lub za film, również według ich uznania, które jest im udostępniane w wiadomości prywatnej po uiszczeniu opłaty. W tym wypadku wykonuje Pani sesję zdjęciową lub filmy, zgodnie z zamówieniem Klientów. Dodatkowo, zajmuje się Pani tworzeniem kontentu na platformy takie jak: ..., ..., ..., ...(zdjęcia, filmy), które zyskują dużą oglądalność i zwiększają zainteresowanie Pani kontem na platformie internetowej.

Ma Pani zamiar zatrudnić/współpracować z osobą fizyczną na stanowisku operatora. Do obowiązków tej osoby będzie należała realizacja zdjęć i filmów według ustalonych wytycznych: w studiu telewizyjnym, w plenerze oraz w każdej innej scenerii.

W celu osiągnięcia przychodu, zachowania, czy zabezpieczenia źródła przychodów ponosi Pani różnego rodzaju wydatki niezbędne w prowadzonej działalności gospodarczej. W celu nagrania filmu, czy wykonania sesji zdjęciowej, musi Pani zadbać o odpowiednią scenerię, otoczenie, czy tło związane z nagraniem. Oczywistym jest, że im bardziej będzie atrakcyjne otoczenie wokół Pani, tym istnieją większe szanse na zwiększenie przychodów z prowadzonej działalności. W tym celu wyjeżdża Pani w różne miejsca, zarówno w kraju, jak i poza granice Polski, dbając o to, by realizacje filmowe, czy zdjęciowe były za każdym razem inne. Wobec tego, ponosi Pani m.in. wydatki na zakup biletów (lotniczych, przewozu pociągiem, autobusem), zakup usług noclegowych (pobyt w hotelu, apartamentach, etc.), biletów wstępu/wejścia na różnego rodzaju eventy/miejsca/przestrzenie dla Pani i w przyszłości dla operatora.

Ponoszone wydatki ewidentnie związane są ze specyfiką prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej. Podczas każdego wyjazdu realizuje i będzie realizowała Pani projekty w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy to w postaci zdjęć/filmów/krótkich filmów/gifów przy wykorzystaniu możliwie dostępnej technologii. Wydatki nie mają charakteru wydatków osobistych.

W piśmie z 17 lipca 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazała Pani, że Pani działalność polega na świadczeniu usług modelingowych prezentowanych na platformie internetowej. Klienci zainteresowani zakupem usług od Pani dokonują płatnej subskrypcji na platformie internetowej otrzymując dostęp między innymi do zdjęć, filmów i możliwości rozmów prywatnych w formie czatu z Panią. Zdjęcia, filmy są tworzone i realizowane przez Panią. Ma Pani zamiar zatrudnić (zacząć współpracować) osobę fizyczną na stanowisku operatora w sierpniu 2023 r. Operator będzie współpracował w oparciu o umowę zlecenie. Wydatki, które ponosić Pani będzie na operatora, to: koszt wynagrodzenia dla zleceniobiorcy, bilety wstępu na różnego rodzaju eventy, wydatki na usługi noclegowe, wydatki na bilety, wydatki na zakup sprzętu niezbędnego do realizacji zdjęć i filmów. Wszystkie poniesione wydatki będą związane z rodzajem prowadzonej działalności. Zdjęcia i filmy są realizowane w różnych miejscach, obiektach. Nie jest Pani zasadniczo w stanie wykonywać działalności bez wsparcia operatora. Operator zajmuje się wykonywaniem zdjęć, robieniem filmów, organizowaniem scenerii. Co istotne, operator posiada odpowiednie wykształcenie, tj. jest z zawodu technikiem grafiki i poligrafii cyfrowej, te umiejętności umożliwiają obróbkę zdjęć i finalnie lepszy jakościowo produkt dla klienta.

Pytanie

Czy będzie Pani uprawniona do zaliczenia wydatków wskazanych w opisie wniosku do kosztów uzyskania przychodów?

Pani stanowisko w sprawie

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.; dalej jako: „ustawa o PIT”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Użycie przez ustawodawcę zwrotu „w celu” nie oznacza, że automatycznie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Z zasady ogólnej zawartej w powołanym przepisie wynika, że wydatek poniesiony przez podatnika może być brany pod uwagę przy ustalaniu dochodu do opodatkowania w sytuacji, gdy służy osiągnięciu przychodów, czyli istnieje związek przyczynowy, choćby pośredni, pomiędzy kosztem a możliwością uzyskania przychodów rozumianą również jako zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Zatem kosztem uzyskania przychodu może być ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo-skutkowym, że jego poniesienie ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów. Tym samym, przy kwalifikowaniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek - poza wyraźnie wskazanymi w ustawie o PIT - wymaga nie tylko oceny pod kątem, czy jego poniesienie miało związek z konkretnym przychodem, ale także z punktu widzenia racjonalności określonego działania dla osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu.

Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów podatkowych uzależniona jest m.in. od łącznego spełnienia następujących przesłanek:

-wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika;

-poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;

-pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;

-jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona;

-został właściwie udokumentowany;

-wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów określonych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.

Katalog wydatków wyłączonych z kategorii kosztów podatkowych na podstawie powołanego art. 23 ust. 1 ustawy o PIT ma charakter zamknięty.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Celem poniesienia kosztów reprezentacji jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, działalności, etc., wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami. Dokonując oceny, czy dane koszty mają taki charakter, należy rozpatrywać zasadność ich poniesienia przez pryzmat ich celu. Jeśli wyłącznym, bądź dominującym celem ponoszonych kosztów jest właśnie wykreowanie wizerunku podatnika, to wówczas koszty te mają taki charakter.

Wskazała Pani w opisie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, że prowadzi działalność gospodarczą jako modelka. Swoją aktywność zawodową prezentuje na platformie internetowej, w tym tworzy zdjęcia oraz filmy na zlecenia klientów, podejmuje aktywność w mediach społecznościowych by zwiększyć swoją popularność. Aby należycie wykonać te działania ponosi Pani różnego rodzaju wydatki, w tym wydatki na zakup biletów (lotniczych, przewozu pociągiem, autobusem), wydatki na zakup usług noclegowych (pobyt w hotelu, apartamentach, etc.), wydatki na zakup biletów wstępu dla Pani i operatora (w przyszłości). Specyfika Pani działalności gospodarczej opiera się przede wszystkim na sprzedaży swojego alter ego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Aby zwiększyć przychody ze sprzedaży filmów, czy zdjęć, sceneria do nich musi się ciągle zmieniać, a przy tym być atrakcyjna. Zasadniczo bez tej aktywności (zmiany miejsc) nie miałaby Pani szans na zwiększenie przychodów, gdyby otoczenie było monotonne.

Biorąc pod uwagę powyższe, wydatki, które będzie Pani, ponosić nie zostały również bezpośrednio zawarte w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów, w szczególności, Pani zdaniem, nie kwalifikują się one do kosztów reprezentacji wskazanych w art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT.

W przypadku świadczenia ww. usług należy przyjąć, że pomiędzy wydatkami, a prowadzoną działalnością gospodarczą istnieje obiektywny związek przyczynowo-skutkowy, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Celem poniesienia przez Panią wydatków na zakup biletów (lotniczych, przewozu pociągiem, autobusem), zakupu usług noclegowych (pobyt w hotelu, apartamentach, etc.), biletów wstępu dla Pani i operatora jest konieczność właściwego przygotowania do udziału w zdjęciach do filmów oraz sesjach fotograficznych i wydatki te służą charakteryzacji otoczenia i są niezbędne do prowadzenia Pani działalności. Jednocześnie ww. wydatki zostaną właściwie udokumentowane i z punktu widzenia racjonalnie działającego przedsiębiorcy, są niezbędne dla prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

Wobec powyższego, jest Pani zdania, że ww. wydatki mogą być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Użycie przez ustawodawcę zwrotu „w celu” nie oznacza, że automatycznie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Z zasady ogólnej zawartej w powołanym przepisie wynika, że wydatek poniesiony przez podatnika może być brany pod uwagę przy ustalaniu dochodu do opodatkowania w sytuacji, gdy służy osiągnięciu przychodów, czyli istnieje związek przyczynowy, choćby pośredni, pomiędzy kosztem a możliwością uzyskania przychodów rozumianą również jako zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.

Zatem kosztem uzyskania przychodu może być ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo-skutkowym, że jego poniesienie ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów.

Tym samym, przy kwalifikowaniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek - poza wyraźnie wskazanymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych - wymaga nie tylko oceny pod kątem, czy jego poniesienie miało związek z konkretnym przychodem, ale także z punktu widzenia racjonalności określonego działania dla osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu.

Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów podatkowych uzależniona jest m.in. od łącznego spełnienia następujących przesłanek:

-wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika;

-poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;

-pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;

-jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona;

-został właściwie udokumentowany;

-wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów określonych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Katalog wydatków wyłączonych z kategorii kosztów podatkowych na podstawie powołanego art. 23 ust. 1 ww. ustawy ma charakter zamknięty.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 23 omawianej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Celem poniesienia kosztów reprezentacji jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, działalności etc., wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami.

Dokonując oceny, czy dane koszty mają taki charakter, należy rozpatrywać zasadność ich poniesienia przez pryzmat ich celu. Jeśli wyłącznym, bądź dominującym celem ponoszonych kosztów jest właśnie wykreowanie wizerunku podatnika, to wówczas koszty te mają taki charakter.

W opisie sprawy podała Pani, że Pani działalność polega na świadczeniu usług modelingowych prezentowanych na platformie internetowej, jak również robieniu zdjęć, które są również zamieszczane są na platformie internetowej. Dostęp do platformy mają subskrybenci (fani; klienci), którzy po opłaceniu subskrypcji miesięcznej zyskują dostęp do oglądania zdjęć i wysyłania wiadomości prywatnych. Klienci mają możliwość zapłacenia za Custom Requests - personalne zdjęcie zgodne z ich wymogami lub za film, również według ich uznania, które jest im udostępniane w wiadomości prywatnej po uiszczeniu opłaty. W tym wypadku wykonuje Pani sesję zdjęciową lub filmy, zgodnie z zamówieniem klientów. Dodatkowo, zajmuje się Pani tworzeniem kontentu na platformy takie jak: ..., ...., ...., ....(zdjęcia, filmy), które zyskują dużą oglądalność i zwiększają zainteresowanie Pani kontem na platformie internetowej. Ma Pani zamiar zatrudnić/współpracować z osobą fizyczną na stanowisku operatora. Do obowiązków tej osoby będzie należała realizacja zdjęć i filmów według ustalonych wytycznych: w studiu telewizyjnym, w plenerze oraz w każdej innej scenerii. W celu osiągnięcia przychodu, zachowania, czy zabezpieczenia źródła przychodów ponosi Pani różnego rodzaju wydatki niezbędne w prowadzonej działalności gospodarczej. W celu nagrania filmu, czy wykonania sesji zdjęciowej, musi Pani zadbać o odpowiednią scenerię, otoczenie, czy tło związane z nagraniem. Oczywistym jest, że im bardziej będzie atrakcyjne otoczenie wokół Pani, tym istnieją większe szanse na zwiększenie przychodów z prowadzonej działalności. W tym celu wyjeżdża Pani w różne miejsca, zarówno w kraju, jak i poza granice Polski, dbając o to, by realizacje filmowe, czy zdjęciowe były za każdym razem inne. Wobec tego, ponosi Pani m.in. wydatki na zakup biletów (lotniczych, przewozu pociągiem, autobusem), zakup usług noclegowych (pobyt w hotelu, apartamentach, etc.), biletów wstępu/wejścia na różnego rodzaju eventy/miejsca/przestrzenie dla Pani i w przyszłości dla operatora. Ponoszone wydatki ewidentnie związane są ze specyfiką prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej. Podczas każdego wyjazdu realizuje i będzie realizowała Pani projekty w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy to w postaci zdjęć/filmów/krótkich filmów/gifów przy wykorzystaniu możliwie dostępnej technologii. Wydatki nie mają charakteru wydatków osobistych. Ma Pani zamiar zatrudnić (zacząć współpracować) osobę fizyczną na stanowisku operatora w sierpniu 2023 r. Operator będzie współpracował w oparciu o umowę zlecenie. Wydatki, które ponosić Pani będzie na operatora to: koszt wynagrodzenia dla zleceniobiorcy, bilety wstępu na różnego rodzaju eventy, wydatki na usługi noclegowe, wydatki na bilety, wydatki na zakup sprzętu niezbędnego do realizacji zdjęć i filmów. Wszystkie poniesione wydatki będą związane z rodzajem prowadzonej działalności. Zdjęcia i filmy są realizowane w różnych miejscach, obiektach. Nie jest Pani zasadniczo w stanie wykonywać działalności bez wsparcia operatora. Operator zajmuje się wykonywaniem zdjęć, robieniem filmów, organizowaniem scenerii. Co istotne, operator posiada odpowiednie wykształcenie, tj. jest z zawodu technikiem grafiki i poligrafii cyfrowej, te umiejętności umożliwiają obróbkę zdjęć i finalnie lepszy jakościowo produkt dla klienta.

W świetle powyższego uznać należy, wydatki na zakup biletów (lotniczych, przewozu pociągiem, autobusem), zakup usług noclegowych (pobyt w hotelu, apartamentach, etc.), biletów wstępu/wejścia na różnego rodzaju evnty/miejsca/przestrzenie dla Pani i w przyszłości dla operatora, nie kwalifikują się do kosztów reprezentacji wskazanych w art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Są one bowiem nierozerwalnie związane z wykonywanymi przez Panią usługami. Jak Pani wskazała, specyfika Pani działalności gospodarczej opiera się przede wszystkim na sprzedaży swojego alter ego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Aby zwiększyć przychody ze sprzedaży filmów, czy zdjęć, sceneria do nich musi się ciągle zmieniać, a przy tym być atrakcyjna. Oczywistym jest, że im bardziej będzie atrakcyjne otoczenie wokół Pani, tym istnieją większe szanse na zwiększenie przychodów z prowadzonej działalności.

Tym samym, skoro celem poniesienia przez Panią wydatków na zakup biletów (lotniczych, przewozu pociągiem, autobusem), zakup usług noclegowych (pobyt w hotelu, apartamentach, etc.), biletów wstępu/wejścia na różnego rodzaju eventy/miejsca/przestrzenie dla Pani i w przyszłości dla operatora, jest możliwość właściwego przygotowania się do udziału w sesjach zdjęciowych lub filmach, a wydatki te są niezbędne w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, to uznać należy, że są to wydatki, które na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym do osób fizycznych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w zakresie, w jakim racjonalnie jest to uzasadnione rozmiarem działalności, pod warunkiem, że nie mają wyłącznie osobistego charakteru i zostaną właściwie udokumentowane.

W świetle powyższego Pani stanowisko należało więc uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Podkreślam, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Należy wskazać, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe będą zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe będą się różniły od stanu/zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pani w zakresie przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00