Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.41.2023.2.ŁZ
Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wydatki na zakup wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych wyłącznie do prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej mogą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 1 w zw. z ust. 3 ustawy o PIT w celu skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 26e tej ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 24 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 czerwca 2023 r. (data wpływu 30 marca 2023 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej jest działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 63.99.Z).
W ramach działalności gospodarczej jest Pan opodatkowany na zasadach ogólnych (skala podatkowa w rozumieniu art. 27 ustawy PIT. Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego. Nie korzystał Pan i nie będzie korzystał, w okresie którego dotyczy wniosek, ze zwolnień przedmiotowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy PIT.
Aktualnie prowadzi Pan projekt polegający na wykorzystaniu sztucznej inteligencji w procesie automatycznego generowania unikalnych, zindywidualizowanych grafik komputerowych i obrazów reklamowych na podstawie zadanego przez użytkownika contentu (dalej: Projekt). W ramach Projektu prowadzi Pan testy eksperymentalne polegające na zasilaniu algorytmów, wyszkolonych techniką uczenia maszynowego, określonymi informacjami tj. frazami w języku polskim oraz angielskim w celu uzyskania kreatywnych obrazów graficznych.
Jednym z głównych problemów jest próba wynalezienia przez Pana wystandaryzowanej metody komunikacji, zapewniającej relatywnie przewidywalne efekty pracy modelu. Nabywa Pan, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu zaprojektowania i wytworzenia nowego produktu, tj. docelowo do powstania programu komputerowego (aplikacji do generowania grafik komputerowych. Pana prace nie są działalnością obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do już istniejącego procesu, produktu lub usługi.
Opisany Projekt wpisuje się we wszystkie niżej wymienione kryteria, tzn.:
a)jest ukierunkowany na nowe odkrycie (działalność nowatorska / innowacyjna - umożliwiająca pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych produktów lub procesów). Tym nowym pomysłem / koncepcją jest możliwość kreowania unikalnych grafik komputerowych w wyniku zadanego contentu;
b)jest oparty na oryginalnych koncepcjach i hipotezach (działalność twórcza wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania związane np. ze zmianami w produkcie). Bazując Pan na aktualnie dostępnej wiedzy w zakresie technologii informatycznych i oprogramowania, w sposób twórczy zaprojektuje nowe oryginalne rozwiązanie - program komputerowy o określonych parametrach;
c)jego efektem jest zaprojektowanie i stworzenie produktu (tj. autorskiego programu komputerowego), który - w stosunku do dotychczasowej działalności - będzie miał nowy i innowacyjny charakter. Produkt ten (program komputerowy), jeżeli powstanie, będzie odróżniał się od tych dotychczas funkcjonujących w Pana ofercie i w ogóle w praktyce gospodarczej. Ani w aktualnej Pana ofercie, ani na rynku obecnie nie funkcjonuje podobny program komputerowy o takich funkcjonalnościach, tzn. dający możliwość wygenerowania unikalnych, indywidualnych grafik jak najbardziej adekwatnych do potrzeb i celów użytkownika po wpisaniu określonego polecania / zadania contentu; Pana prace / testy zmierzają zatem do opracowania wystandaryzowanej metody komunikacji z algorytmami wykorzystującymi sztuczną inteligencję, która docelowo posłuży do opracowania aplikacji komputerowej (programu komputerowego), która z kolei pozwoli na tworzenie indywidualnych grafik i obrazów bez udziału człowieka czyli prace mają zmierzać do powstania nowego produktu / zastosowania - aplikacji / programu komputerowego. Grafiki tworzone przez aplikację, wykorzystywane będą w obszarze marketingu cyfrowego, na stronach internetowych, na social media oraz jako wsparcie sprzedaży w kampaniach reklamowych.
d)jest zaplanowany formalnie i uwzględniony w budżecie (działalność systematyczna - przeprowadzana w sposób zaplanowany, przy użyciu określonych zasobów ludzkich i finansowych). Jak wskazał Pan we wniosku, prace na stworzeniem docelowego produktu (programu komputerowego) mają charakter zaplanowany i odbywają się w sposób systematyczny. Zakupił Pan już niezbędny sprzęt oraz wyposażenie w celu przeprowadzania testów / Projektu. Aktualnie testuje Pan możliwość stworzenia opisanego produktu. Po przeprowadzeniu testów i badań, zostaną zatrudnione osoby, które wdrożą wyniki testów w życie, czyli w szczególności stworzą program komputerowy według zaprojektowanego przez Pana algorytmu;
e)brak jest pewności co do wyniku końcowego Projektu.
Nie wiadomo na ten moment, czy docelowo uda się stworzyć program komputerowy o założonych parametrach czyli generujący unikalne, indywidualne grafiki komputerowe dostostosowane do potrzeb użytkownika.
Wobec powyższego, prowadzi Pan prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W ramach opisanego projektu, nie prowadzi Pan i nie będzie prowadził badań naukowych, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w ramach wskazanego projektu.
Na podstawie testów zakończonych pozytywnym efektem zostanie przygotowany model komunikacji oraz dokumentacja techniczna, która będzie bazą do przygotowania interfejsu programistycznego (aplikacji / programu komputerowego).
Docelowo, aplikacja (program komputerowy) ma zastąpić pracę człowieka, dzięki czemu koszty przygotowania np. kampanii reklamowej z wykorzystaniem grafik/obrazów tworzonych przez aplikacje komputerową, mogą spaść nawet o 60%. Praca w stworzonej docelowo aplikacji komputerowej ma polegać na tym, że użytkownik po określeniu docelowego pola eksploatacji będzie wpisywał określone frazy posługując się przy tym językiem korzyści lub wklejał opis produktu bądź usługi i na podstawie tego, będzie dostawał unikalne, indywidualne grafiki jak najbardziej adekwatne do jego potrzeb i celów. Np. po wpisaniu danego słowa/wyrażenia użytkownik aplikacji otrzyma indywidualną grafikę do wykorzystania np. przy kampaniach marketingowych czy reklamowych na platformie (…) lub (…).
Docelowo aplikacja będzie napisana przez developerów (programistów). Wykorzystywana będzie ona przez Pana na jego potrzeby w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Planuje Pan też udzielać licencji na używanie aplikacji za wynagrodzeniem, co będzie generowało dodatkowe przychody z działalności gospodarczej.
Zakupił Pan niezbędny sprzęt komputerowy do prowadzenia Projektu, tj. dedykowany komputer wraz z wyposażeniem. Komputer z wyposażeniem został zoptymalizowany pod kątem wydajności przetwarzania środowisko programistyczne, w którym przeprowadzane są testy. Komputer (sprzęt komputerowy) stanowi środek trwały podlegający amortyzacji podatkowej. Zalicza Pan do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od tego sprzętu komputerowego.
W celu realizacji Projektu zatrudnił Pan i ponosi koszty wynagrodzeń i składek ZUS (tj. należności ze źródła określonego w treści art. 13 pkt 8 lit. a ustawy PIT):
1)wykonawcy testów;
2)testerów wyników Pana prac rozwojowych / testerów oprogramowania;
3)informatyka, który przygotuje sprzętu komputerowy i dokona jego sparametryzowania, w tym przygotuje środowisko programistyczne do prowadzenia prac rozwojowych;
4)informatyka, który będzie brał udział w przygotowaniu technicznego modelu komunikacji,
5)konsultanta z którym omawiane będą wyniki prowadzonych eksperymentów oraz ich wpływ na uzyskanie satysfakcjonujących z perspektywy ostatecznego celu wyników badań.
- dalej łącznie zwani jako: Pracownicy B+R.
Ponadto zakupił Pan licencję do programów komputerowych służących do przeprowadzenia testów.
Licencja do programu komputerowego stanowi wartość niematerialną i prawną, ale nie dokonuje Pan od niej odpisów amortyzacyjnych z uwagi na to, że wartość licencji będzie niższa niż 10 000 zł.
Wobec tego zgodnie z art. 22d ust. 1 ustawy PIT, jednorazowo zaliczył Pan wydatek do kosztów uzyskania przychodów.
Ponoszone powyżej wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów i nie zostały Panu, ani nie zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie.
Stosownie do treści art. 24a ust. 1 b ustawy PIT i stosownie do rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w kolumnie 16 wpisuje Pan ww. koszty (odpisy amortyzacyjne od sprzętu komputerowego, koszty wynagrodzeń i składek ZUS oraz koszty nabycia licencji) jako koszty kwalifikowane.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego.
W uzupełnieniu wniosku z dnia 30 czerwca 2023 r. wskazał Pan, że:
1)Czynności podejmowane przez zatrudnione osoby mają następujący charakter/ polegają na:
- wykonawcy testów - wykonywać oni będą prace są twórcze; prowadzić będą prace rozwojowe w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (docelowo aplikacji komputerowej);
- testerzy wyników prac rozwojowych / testerzy oprogramowania - wykonywać będą prace są twórcze; prowadzić będą prace rozwojowe w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (docelowo aplikacji komputerowej);
- informatyk, który przygotował sprzętu komputerowy i dokonał jego sparametryzowania, w tym przygotował środowisko programistyczne do prowadzenia prac rozwojowych - jego praca była twórcza; prowadził on prace rozwojowe w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (docelowo aplikacji komputerowej), a konkretnie na potrzeby dalszych prac stworzył zindywidualizowany, sparametryzowany sprzęt komputerowo oraz środowisko programistyczne;
- informatyk, który będzie brał udział w przygotowaniu technicznego modelu komunikacji - jego praca będzie twórcza; będzie on prowadził prace rozwojowe w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (docelowo aplikacji komputerowej);
- konsultant, z którym omawiane będą wyniki prowadzonych eksperymentów oraz ich wpływ na uzyskanie satysfakcjonujących z perspektywy ostatecznego celu wyników badań - jego praca będzie twórcza; będzie on prowadził prace rozwojowe w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (docelowo aplikacji komputerowej).
2)Przedmiotem pytania jest to, czy do kosztów kwalifikowanych mogą być zaliczone składki na ubezpieczenie społeczne od należności z tytułu umów z art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o PIT w części finansowanej przez płatnika. Nie jest przedmiotem zapytania, czy kosztami kwalifikowanymi mogą być składki ZUS w części finansowej przez osoby zatrudnione przez Pana na podstawie umów określonych w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o PIT.
Przepis art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o PIT mówi wyraźnie o możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych składek ZUS w części finansowanej przez płatnika.
Zgodnie z tym przepisem chce Pan postąpić.
3)wynagrodzenie i składki społeczne zatrudnionych przez Pan osób na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło stanowiły/stanowią/będą stanowiły koszt kwalifikowany wyłącznie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostawać będzie w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
4)zamierza Pan dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a konkretnie chciałby Pan dokonać odliczeń z art. 26e ust. 7 pkt 3) ustawy o PIT.
Pytania
1)Czy w ramach prowadzonego Projektu, polegającego na prowadzeniu testów w celu wykorzystania sztucznej inteligencji do automatycznego generowania unikalnych, zindywidualizowanych grafik komputerowych i obrazów reklamowych na podstawie zadanego contentu, może Pan skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy PIT?
2)Czy stanowią koszty kwalifikowane: a) koszty wynagrodzeń i składek ZUS Pracowników B+R, koszty związane z zakupem nabyciem licencji o wartości poniżej 10 000 zł zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy PIT oraz b) koszty odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego (sprzętu komputerowego), zgodnie z art. 26e ust. 3 ustawy PIT - i tym samym, mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy PIT?
Pana stanowisko w sprawie
Ad. 1
W ramach prowadzonego Projektu, polegającego na prowadzeniu testów w celu wykorzystania sztucznej inteligencji do automatycznego generowania unikalnych, zindywidualizowanych grafik komputerowych i obrazów reklamowych na podstawie zadanego contentu, może Pan skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy PIT.
Zgodnie z art. 5a ust. 38 ustawy o PIT „działalność badawczo-rozwojowa” oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego (www.sjp.pl) słowo „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny”.
W Rozdziale 3.2.1.1 akapit 32 Objaśnień z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: Objaśnienia) we fragmencie odnoszącym się do wykładni słowa „twórczy” wskazano: (...) w doktrynie prawa autorskiego cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia.
W konsekwencji, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem i projektowaniem nowych koncepcji, funkcjonalności, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Jak wskazano w stanie faktycznym, prace prowadzone przez Pana mają charakter twórczy, oryginalny i indywidualny i są ukierunkowane (zmierzają do) na opracowanie nowego rozwiązania - nowego produktu (aplikacji / programu komputerowego o ściśle określonym celu / funkcji - generowanie grafik bez udziału człowieka.
Z Pana wiedzy wynika, że aktualnie na rynku nie funkcjonuje podobna aplikacja / program komputerowy. Tzn. żaden z dostępnych na rynku produktów (programów komputerowych) nie tworzy automatycznie i w sposób deterministyczny, na podstawie wytrenowanego modelu sztucznej inteligencji, zindywidualizowanych grafik, obrazów komputerowych, które realnie mogłyby być wykorzystane w marketingu cyfrowym bądź w komunikacji za pośrednictwem social media. Owszem - są na rynku aplikacje, które generują grafiki, ale nie są one zindywidualizowane.
Prace rozwojowe w rozumieniu art. 5a pkt 30 ustawy o PIT (w odniesieniu do art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce) są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnej wiedzy i umiejętności, w tym zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zgodnie z Objaśnieniami, w zakresie działalności badawczo rozwojowej w rozdziale 3.2.1.1. akapit 33. Ponadto, uznać należy, że na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot.
Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika. Pana zdaniem prowadzona działalność polegająca na możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w takim celu, aby docelowo stworzona aplikacja komputerowa samodzielnie (bez udziału człowieka) tworzyła unikalne, indywidualne grafiki do określonego contentu stanowią prace rozwojowe w przedstawionym powyżej rozumieniu, bowiem wykorzystuje on dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności do projektowania nowych rozwiązań informatycznych lub oprogramowania.
Dodatkowo wskazuje Pan, że prowadzone prace odbywają się sposób systematyczny, tj. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Zgodnie z Objaśnieniami MF do IP Box: 40. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium "systematyczności" danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalność w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Nie ma również wymogu ciągłego lub długotrwałego prowadzenia działalności przez podatnika, by uznać daną działalność za działalność spełniającą kryterium systematyczności, albo też by podatnik musiał planować tego rodzaju działalność na przyszłość. Podobnie, nie ma wymogu, aby podatnik otworzył działalność na przykład na okres trzech miesięcy lub nawet jednego miesiąca lub jednego tygodnia lub jednego dnia w celu przeprowadzenia określonego projektu badawczo-rozwojowego, jeżeli takie działania są uzasadnione charakterem i planowanym rezultatem działalności badawczo-rozwojowej.
W każdym z powyższych przypadków zostanie bowiem spełnione kryterium systematyczności działalności prowadzonej przez podatnika.
Mając na uwadze powyższe, projekt prowadzony przez Pana stanowi prace badawczo-rozwojowe. Dlatego Pana zdaniem ma Pan prawo do ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy PIT.
Ad. 2.
Koszty ponoszone przez Pana - koszty wynagrodzeń i składki ZUS Pracowników B+R i koszty nabycia licencji na program komputerowy stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 ustawy PIT i mogą tym samym zostać odliczone od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy PIT.
Na podstawie art. 26e ust. 3 ustawy PIT, koszty kwalifikowane mogą także stanowić dokonywane w roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środka trwałego (tu: sprzętu komputerowego) wykorzystywanego do Projektu, tj. wykorzystywanego w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Tym samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy PIT.
Mając na uwadze powyższe, wnosi Pan o potwierdzenie zajętego stanowiska.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Przedmiotem Pana wątpliwości jest kwestia ustalenia, czy w ramach prowadzonego projektu opisanego we wniosku, uprawnia Pana do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e tej ustawy.
W myśl art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Definicje badań naukowych i prac rozwojowych zostały zawarte w art. 5a pkt 39 i 40 powoływanej ustawy.
W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:
a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742),
b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742):
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podmiotu lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u tego podmiotu.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podmiot stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej.
Z tego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podmiot podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podmiot zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Zwracam też uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podmiotu, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Z Podręcznika Frascati wynika, że:
Pojęcia prac rozwojowych nie należy mylić z pojęciem „rozwoju produktu” (product development) oznaczającego cały proces – od formułowania pomysłów i koncepcji aż do komercjalizacji, którego celem jest wprowadzenie nowego produktu (wyrobu lub usługi) na rynek. Prace rozwojowe są tylko jednym z możliwych etapów procesu rozwoju produktu – etapem, na którym wiedzę ogólną testuje się pod kątem konkretnych zastosowań niezbędnych do pomyślnego zakończenia tego procesu.
W fazie prac rozwojowych powstaje nowa wiedza i etap ten kończy się, gdy przestają mieć zastosowanie kryteria działalności B+R (nowatorska, twórcza, nieprzewidywalna, metodyczna oraz możliwa do przeniesienia/odtworzenia).
Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za koszty kwalifikowane uznaje się:
1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
Stosownie do art. 26e ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 22b ust. 2 pkt 2, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.
Stosownie do art. 26e ust. 3 ww. ustawy:
Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Aby stwierdzić, czy przysługuje Panu prawo do skorzystania z odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezbędna jest ocena, czy spełnione są pozostałe warunki niezbędne do skorzystania z tego zwolnienia, w tym czy koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 26e ust. 5 ww. ustawy:
Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.
W myśl art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Art. 26e ust. 7 ww. ustawy wskazuje, że:
Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Zgodnie natomiast brzmieniem art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.
Stosownie natomiast do ust. 9 ww. artykułu:
Przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 26ea.
Należy mieć na uwadze brzmienie przepisu art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:
Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Ulga B+R polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania określonej kwoty kosztów podatkowych poniesionych przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, czyli tzw. „kosztów kwalifikowanych”. Oznacza to, że koszty związane z działalnością badawczo- rozwojową dwukrotnie wpływają na wysokość podstawy obliczenia podatku dochodowego u przedsiębiorcy inwestującego w taką działalność (raz jako koszty uzyskania przychodu, a drugi raz jako koszty kwalifikowane) i w efekcie znacznie pomniejszają wysokość opłacanego podatku dochodowego.
W oparciu o wskazane wyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o PIT,
3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2 - 3 ustawy o PIT,
4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o PIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
5.jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,
6.w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o PIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o PIT,
9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Z wniosku wynika, że jest Pan polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej jest działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 63.99.Z). W ramach działalności gospodarczej jest Pan opodatkowany na zasadach ogólnych (skala podatkowa w rozumieniu art. 27 ustawy PIT). Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego. Nie korzystał Pan i nie będzie korzystał, w okresie którego dotyczy wniosek, ze zwolnień przedmiotowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy PIT.
Aktualnie prowadzi Pan projekt polegający na wykorzystaniu sztucznej inteligencji w procesie automatycznego generowania unikalnych, zindywidualizowanych grafik komputerowych i obrazów reklamowych na podstawie zadanego przez użytkownika contentu (dalej: Projekt).
Jednym z głównych problemów jest próba wynalezienia przez Pana wystandaryzowanej metody komunikacji, zapewniającej relatywnie przewidywalne efekty pracy modelu. Nabywa Pan, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu zaprojektowania i wytworzenia nowego produktu, tj. docelowo do powstania programu komputerowego (aplikacji do generowania grafik komputerowych. Pana prace nie są działalnością obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do już istniejącego procesu, produktu lub usługi.
Opisany Projekt wpisuje się we wszystkie niżej wymienione kryteria, tzn.:
a)jest ukierunkowany na nowe odkrycie (działalność nowatorska / innowacyjna - umożliwiająca pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych produktów lub procesów). Tym nowym pomysłem / koncepcją jest możliwość kreowania unikalnych grafik komputerowych w wyniku zadanego contentu;
b)jest oparty na oryginalnych koncepcjach i hipotezach (działalność twórcza wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania związane np. ze zmianami w produkcie). Bazując na Pana aktualnie dostępnej wiedzy w zakresie technologii informatycznych i oprogramowania, w sposób twórczy zaprojektuje nowe oryginalne rozwiązanie - program komputerowy o określonych parametrach;
c)jego efektem jest zaprojektowanie i stworzenie produktu (tj. autorskiego programu komputerowego), który - w stosunku do dotychczasowej działalności - będzie miał nowy i innowacyjny charakter. Produkt ten (program komputerowy), jeżeli powstanie, będzie odróżniał się od tych dotychczas funkcjonujących w Pana ofercie i w ogóle w praktyce gospodarczej. Ani w aktualnej Pana ofercie, ani na rynku obecnie nie funkcjonuje podobny program komputerowy o takich funkcjonalnościach, tzn. dający możliwość wygenerowania unikalnych, indywidualnych grafik jak najbardziej adekwatnych do potrzeb i celów użytkownika po wpisaniu określonego polecania / zadania contentu; Pana prace / testy zmierzają zatem do opracowania wystandaryzowanej metody komunikacji z algorytmami wykorzystującymi sztuczną inteligencję, która docelowo posłuży do opracowania aplikacji komputerowej (programu komputerowego), która z kolei pozwoli na tworzenie indywidualnych grafik i obrazów bez udziału człowieka czyli prace mają zmierzać do powstania nowego produktu / zastosowania - aplikacji / programu komputerowego. Grafiki tworzone przez aplikację, wykorzystywane będą w obszarze marketingu cyfrowego, na stronach internetowych, na social media oraz jako wsparcie sprzedaży w kampaniach reklamowych.
d)jest zaplanowany formalnie i uwzględniony w budżecie (działalność systematyczna - przeprowadzana w sposób zaplanowany, przy użyciu określonych zasobów ludzkich i finansowych). Jak wskazał Pan we wniosku, prace na stworzeniem docelowego produktu (programu komputerowego) mają charakter zaplanowany i odbywają się w sposób systematyczny. Zakupił Pan już niezbędny sprzęt oraz wyposażenie w celu przeprowadzania testów / Projektu. Aktualnie testuje Pan możliwość stworzenia opisanego produktu. Po przeprowadzeniu testów i badań, zostaną zatrudnione osoby, które wdrożą wyniki testów w życie, czyli w szczególności stworzą program komputerowy według zaprojektowanego przez Pana algorytmu;
e)brak jest pewności co do wyniku końcowego Projektu.
Nie wiadomo na ten moment, czy docelowo uda się stworzyć program komputerowy o założonych parametrach czyli generujący unikalne, indywidualne grafiki komputerowe dostostosowane do potrzeb użytkownika.
Wskazał Pan również, że prowadzi Pan prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W ramach opisanego projektu, nie prowadzi Pan i nie będzie prowadził badań naukowych, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w ramach wskazanego projektu.
Zatem prowadzone przez Pana prace opisane w stanie faktycznym stanową działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która uprawnia do zastosowania tzw. ulgi badawczo-rozwojowej uregulowanej w art. 26e ustawy.
Do rozpatrzenia pozostaje kwestia uznania ponoszonych przez Państwa w związku z działalnością badawczo-rozwojową opisanych we wniosku wydatków za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1.
Definicja kosztów uzyskania przychodów sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu – każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika podlega indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Jednocześnie art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera zamknięty katalog wydatków, których podatnik nie może zaliczyć do kosztów pomniejszających przychody nawet wówczas, gdy mają one związek z prowadzoną przez niego działalnością i zostały poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Z wniosku wynika, że w związku z działalnością badawczo-rozwojową ponosi Pan koszty zatrudnienia pracowników oraz składki na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń w części finansowanej przez Pana jako płatnika.
Kwestia dotycząca możliwości zaliczenia wynagrodzeń pracowników (tj. osób zatrudnionych na podstawie umów zlecenia i o dzieło) do kosztów kwalifikowanych została uregulowana w cytowanym wyżej art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do art. 13 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.
Wynagrodzenia osób wykonujących usługi na Pana rzecz na podstawie umów cywilnoprawnych wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia w danym miesiącu stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie powyższego przyjmuję zatem, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wynagrodzenia osób wykonujących usługi na Pana rzecz na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia i umów o dzieło) wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia w danym miesiącu, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując – wydatki poniesione na wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych oraz sfinansowane przez Pana składki z tego tytułu w części, w jakiej w danym miesiącu wykonują oni czynności w ramach działalności badawczo-rozwojowej, może Pan uznać za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26 ust. 1 w zw. z art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w celu skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e tej ustawy.
Kolejną kwestią Pana wątpliwości jest możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 (…).
Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2)maszyny, urządzenia i środki transportu,
3)inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Zgodnie z art. 22f ust. 3 tej ustawy:
odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 22h-22m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22h-22m albo jednorazowo – w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.
W przypadku odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej przez Pana działalności wskazuję na ww. przepis art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Choć ustawodawca nie użył w tym przepisie sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
To sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w całości stanowią koszt kwalifikowany, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.
Natomiast w sytuacji, gdy takie składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, działalności podstawowej niezwiązanej z działalnością badawczo-rozwojową, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że na potrzeby podejmowanej działalności badawczo-rozwojowej wykorzystuje Pan następujące środki trwałe i wartości niematerialne i prawne:
- sprzęt komputerowy
- licencja do programu komputerowego
Zakupił Pan niezbędny sprzęt komputerowy do prowadzenia Projektu, tj. dedykowany komputer wraz z wyposażeniem. Komputer z wyposażeniem został zoptymalizowany pod kątem wydajności przetwarzania środowisko programistyczne, w którym przeprowadzane są testy. Komputer (sprzęt komputerowy) stanowi środek trwały podlegający amortyzacji podatkowej.
Ponadto zakupił Pan licencję o wartości poniżej 10 000 zł do programów komputerowych służących do przeprowadzenia testów.
Reasumując – odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wydatki na zakup wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych wyłącznie do prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej mogą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 1 w zw. z ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w celu skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 26e tej ustawy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Pana w złożonym wniosku.
W przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right