Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 7 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.338.2023.4.IO
Naliczenie podatku VAT przy sprzedaży działek nr C, nr D, nr E, nr F, nr G, nr H, nr I, nr J, nr K, nr L i nr K uzyskanych po podziale działek nr A i B.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 21 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie naliczenia podatku VAT przy sprzedaży działek nr C, nr D, nr E, nr F, nr G, nr H, nr I, nr J, nr K, nr L i nr M uzyskanych po podziale działek nr A i B.
Uzupełnił go Pan pismem z 8 czerwca 2023 r. (wpływ 14 czerwca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Data: 2001 rok – dokonał Pan zakupu działek o numerach A i B KW (…). Działki kupił Pan planując budowę domu dla Pana i dla Pana dzieci. Ponieważ zmieniły się Pana plany życiowe odstąpił Pan od budowy domu i dokonał Pan podziału działek by łatwiej było je zagospodarować w przyszłości. 22.11.2019 r. dokonał Pan podziału działek na nr C, nr D, nr E, nr F, nr G, nr H, nr I, nr J, nr K pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, nr L pod dojazd do wydzielonych działek, nr M jako pozostała część działki. Ponieważ nie ma planu zagospodarowania przestrzennego wystąpił Pan o warunki zabudowy, żeby sprawdzić co można budować na tym terenie. Do tej pory nie zdecydował się Pan na rozpoczęcie budowy. Kupił Pan tą ziemię w celu rodzinnej rekreacji, a nie w celu inwestycyjnym, ale ze względów życiowych postanowił Pan ją sprzedać, tym bardziej, że Pana dzieci przestały się interesować możliwością wybudowania domu na tym terenie. W 2021 r. zgłosił Pan sprzedaż działek do agencji nieruchomości. Do tej pory nie udało się znaleźć zainteresowanego klienta, ale w ostatnim czasie klienci zaczęli interesować się Pana działkami. Nie prowadził Pan działalności gospodarczej i nie jest Pan płatnikiem podatku VAT, ale spotkał się Pan z różnymi interpretacjami sprzedaży działek przez osoby fizyczne.
W odpowiedzi na wezwanie Organu, pismem z 8 czerwca 2023 r. uzupełnił Pan opis sprawy w następującym zakresie:
a) Kiedy zamierza Pan dokonać zbycia wydzielonych działek? Prosimy, żeby podał Pan przybliżoną datę/przybliżone daty. - odpowiedź: W 2023 roku.
b) W jaki sposób korzystał Pan z działek przeznaczonych do sprzedaży w całym okresie ich posiadania? W szczególności prosimy, żeby Pan wskazał czy działki te były/są przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, bądź były/są one udostępniane odpłatnie osobom trzecim? (prosimy, żeby Pan wskazał daty, w których okoliczność miała/ma miejsce). - odpowiedź: Cele rekreacyjne - rodzinne, działki nigdy nie były udostępniane osobom trzecim.
c)Czy do momentu sprzedaży wydzielonych działek będzie Pan podejmował jakiekolwiek czynności wymagające zaangażowania własnych środków finansowych zmierzające do podniesienia wartości tych działek np. doprowadzenie mediów, uzbrojenie działek, ogrodzenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla ww. działek itp. (prosimy, żeby Pan podał jakie to będą czynności)? - odpowiedź: Nie.
d)wobec wskazania we wniosku:
Ponieważ zmieniły nam się plany życiowe odstąpiliśmy od budowy domu i dokonaliśmy podziału działek by łatwiej było je zagospodarować w przyszłości. 22.11.2019 roku dokonaliśmy podziału działki na nr C, nr D, nr E, nr F, nr G, nr H, nr I, nr J, nr K pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, nr L pod dojazd do wydzielonych działek, nr M jako pozostała część działki. (…) Do tej pory nie zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie budowy. Kupiliśmy tę ziemię w celu rodzinnej rekreacji a nie w celu inwestycyjnym ale ze względów życiowych postanowiliśmy ją sprzedać (…).
- prosimy, żeby podał Pan:
- Co Pan rozumie pod pojęciem „zmiany planów rodzinnych” oraz „względów życiowych”?
- Jakie okoliczności spowodowały zmianę Pana decyzji w sprawie realizacji własnych celów mieszkaniowych na zakupionych działkach?
- Kto dokonywał będzie „zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej” na wydzielonych działkach?
odpowiedź: Brak środków spowodowany ciężką chorobą i operacją oraz przebytym covidem. Wysoka inflacja i brak uzyskania korzystnego kredytu oraz podwyżka cen materiałów budowlanych.
Ponieważ działki będą sprzedawane przez Agencje Nieruchomości budować będzie nabywca.
e) Na jaki cel przeznaczone zostaną środki ze sprzedaży działek wskazanych w opisie sprawy, w szczególności czy stanowić będą one środki na zakup kolejnych działek/nieruchomości? - odpowiedź: Na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie określić na co środki uzyskane ze sprzedaży działek będą przeznaczone. Będę nimi dysponował wg potrzeb naszych i najbliższej Rodziny (dzieci i wnuki).
f)wobec wskazania we wniosku:
Data 2001 rok dokonaliśmy zakupu działek o nr A i B KW (…). (…) 22.11.2019 roku dokonaliśmy podziału działki na nr C, nr D, nr E, nr F, nr G, nr H, nr I, nr J, nr K pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, nr L pod dojazd do wydzielonych działek, nr M jako pozostała część działki.
- prosimy, żeby podał Pan czy obie zakupione w 2001 r. działki zostały podzielone w sposób opisany we wniosku? Jeżeli nie, prosimy żeby Pan wskazał:
- Która z działek została podzielona?
- Czy pozostałą działkę zamierza Pan również podzielić w celu jej dalszej sprzedaży? Jeżeli nie, to w jaki sposób zamierza Pan ją wykorzystywać?
odpowiedź: Działka nr A została zakupiona 15.12.1999 roku w połowie udziału z córką A.L. oraz działka nr B zakupiona 26.11.2001 roku w połowie udziału z córką B.L.,
Części działek A i B należące w połowie do moich córek za aktem notarialnym w roku 2014 zostały przepisane w formie darowizny na mnie.
Decyzją Wójta Gminy (…) o warunkach zabudowy Nr (…) z dnia 21.09.2015 roku działki A i B zostały podzielone na działki budowlane o numerach nr C, nr D, nr E, nr F, nr G, nr H, nr I, nr J, nr K oraz działka nr L wydzielona jako droga dojazdowa do działek, działka nr M jest łąką przylegająca do rzeki.
g) Czy dokonywał Pan nabycia innych nieruchomości oprócz wskazanych we wniosku? Jeżeli tak, prosimy żeby Pan podał:
- Daty i cel w jakim były nabywane.
- Czy dokonywał ich odpłatnego zbycia i kiedy (prosimy żeby Pan podał daty)?
- W jaki sposób były one wykorzystywane przez Pana od momentu ich nabycia do chwili sprzedaży?
odpowiedź:
- 29.07.1993 roku nabyłem działkę letniskową nad jeziorem (…) na cele rekreacyjne.
- 18.05.2005 roku kupiliśmy z żoną M.L. i córką B.L. mieszkanie w (…) o powierzchni 46 m2 do dostosowania na mój gabinet lekarski.
- 29.06.2011 roku kupiliśmy wspólnie z żoną M.L. działkę i domek letniskowy w (…) w rodzinnych stronach żony i notarialnie przekazaliśmy tego samego dnia do użytkowania córce B.L. w dniu 29.06.2021 roku.
a) Czy tylko Pan sprzedaje działki jako właściciel czy zbywa Pan udziały w działkach? - odpowiedź: Jest Pan właścicielem.
b) Czy nabył Pan działki nr A i B w ramach czynności opodatkowanych podatkiem VAT udokumentowanych fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT? - odpowiedź: Nie.
c) Czy w związku z nabyciem ww. działek, przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego? - odpowiedź: Nie.
d) Czy jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług? - odpowiedź: Nie.
e) Czy jest Pan rolnikiem ryczałtowym w myśl art. 2 ust. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. od podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.)? Zgodnie z tym przepisem:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o rolniku ryczałtowym – rozumie się przez to rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
odpowiedź: Nie.
f) Czy wykorzystywał lub wykorzystuje Pan działki dla celów prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli tak to proszę wskazać:
- W jaki sposób działki były lub są wykorzystywane w Pana działalności gospodarczej?
- Czy wykorzystywała lub wykorzystuje Pan działki do czynności opodatkowanych czy zwolnionych z podatku VAT?
- Czy wykorzystywała lub wykorzystuje Pan działki wyłącznie do czynności zwolnionych z podatku VAT?
odpowiedź: Nie.
g) Jeśli oddawał lub oddaje Pan działki w najem, dzierżawę lub do używania na podstawie innych umów – proszę wskazać:
- Czy jest Pan stroną umowy?
- Kto uzyskuje korzyści z czynszu z tytułu dzierżawy/wynajmu nieruchomości – czy wyłącznie Pan?
- Czy rozlicza się Pan z umowy? Jeśli nie, kto rozlicza umowę?
- Czy wystąpił podatek należny z tytułu umowy wynajmu/dzierżawy? Jeśli tak, to kto rozliczał/rozlicza podatek należny z tytułu wynajmu/dzierżawy nieruchomości? Gdy podatek należny z tytułu wynajmu/dzierżawy nieruchomości nie był/nie jest rozliczany, proszę wskazać, z jakiego powodu ten podatek nie był/nie jest rozliczany?
- Kto i w jaki sposób dokumentuje umowę? Czy czynsz z tytułu dzierżawy/wynajmu nieruchomości jest dokumentowany fakturami VAT? Jeśli tak, to kto wystawia faktury?
odpowiedź: Nie.
h) Czy wykorzystywał lub wykorzystuje Pan działki do działalności rolniczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług? Jeśli tak – czy sprzedawał Pan płody rolne z działki, które pochodziły z Pana własnej działalności rolniczej (Jeśli tak, proszę wskazać: jakie to były płody rolne, kiedy je Pan sprzedawał, czy sprzedaż była opodatkowana podatkiem VAT)? - odpowiedź: Nie.
i) Czy przed sprzedażą działek zawrze Pan z przyszłym nabywcą umowę dzierżawy lub najmu nieruchomości (działek)? Jeśli tak, czy w ramach tej umowy ustali Pan miesięczną kwotę najmu lub dzierżawy? - odpowiedź: Nie.
j) Czy zawrze Pan z przyszłym nabywcą nieruchomości (działek) umowę przedwstępną sprzedaży? Jeśli tak, proszę wskazać:
- Jakie będą warunki umowy przedwstępnej?
- Czy po zawarciu umowy przedwstępnej kupujący będzie inwestował w infrastrukturę działki (np. uzbroi teren w media, ogrodzi go)? Jeśli tak – jakie działania podejmie do momentu zawarcia finalnej umowy sprzedaży?
odpowiedź: Nie.
k) Czy udzielił/udzieli Pan przyszłemu nabywcy nieruchomości (działek) pełnomocnictwa do występowania w Pana imieniu w sprawach, które dotyczą działki? Jeśli tak:
- Jakie działania podejmie nabywca?
- Kto (Pan, czy Kupujący) będzie pokrywał koszty tych działań?
odpowiedź: Nie.
l) Jeśli wcześniej sprzedawał Pan inne nieruchomości – proszę wskazać: Czy odprowadził Pan podatek VAT oraz zgłoszenie rejestracyjne VAT-R w związku ze sprzedażą nieruchomości? - odpowiedź: Nie.
m) Czy w momencie sprzedaży działek, będą stanowiły teren zabudowany budynkami i/lub budowlami, czy też będą stanowiły teren niezabudowany? - odpowiedź: Nie.
1) jeżeli działki, które planuje Pan sprzedać są zabudowane – proszę doprecyzować opis zdarzenia przyszłego dla potrzeb rozstrzygnięcia w podatku od towarów i usług, tj. wskazać:
a) Jakie budynki/budowle w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.) znajdują się na działce?
b) Czy te budynki/budowle są trwale związane z gruntem?
c) Czy dla budynków/budowli nastąpiło pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług? Czy od pierwszego zasiedlenia do dnia sprzedaży miną co najmniej 2 lata?
Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług:
Przez pierwsze zasiedlenie – według art. 2 pkt 14 ustawy, rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich: a) wybudowaniu lub b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.”
d) Czy budynki/budowle znajdowały się na działce, kiedy ją Pan nabył czy to Pan je wybudował? Jeśli to Pan wybudował budynki/budowle, proszę wskazać:
- Kiedy je Pan wybudował?
- Czy miał Pan prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wybudowania budynków/budowli?
e) W jaki sposób budynki/budowle były i są wykorzystywane?
f) Czy wykorzystywał Pan budynki/budowle wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeśli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, prowadził Pan w budynkach/budowlach (proszę podać podstawę prawną zwolnienia)?
g) Czy zaczął Pan wykorzystywać lub użytkować budynki/budowle (w tym na własne potrzeby) co najmniej 2 lata przed planowaną sprzedażą?
h) Czy ponosił Pan wydatki na ulepszenie budynku/budowli? Jeśli tak, czy wydatki na poszczególne budynki/budowle stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej każdego z budynków/budowli odrębnie? Jeśli tak, proszę wskazać:
- Kiedy poniósł Pan te nakłady (proszę podać datę)?
- Czy w związku wydatkami na ulepszenie danego budynku/budowli miał Pan prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?
- Czy ulepszenia te były „przebudową”, tj. czy przeprowadził Pan istotne zmiany po to, aby zmienić wykorzystanie budynku/budowli lub znacząco zmienić warunki zasiedlenia budynku/budowli?
- Czy w okresie od zakończenia ulepszeń do planowanej sprzedaży działki nastąpiło albo nastąpi pierwsze zasiedlenie budynku/budowli w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy od podatku od towarów i usług? Jeśli tak, proszę wskazać datę pierwszego zasiedlenia budynku/budowli po ulepszeniu?
- Do jakich czynności wykorzystywał Pan ulepszony budynek/budowlę, tj. do czynności: opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych od podatku od towarów i usług, czy do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
i) Czy udostępniał lub udostępni Pan budynki/budowle osobom trzecim? Jeśli tak, proszę wskazać:
- Które budynki/budowle, które Pan udostępniał i udostępnia? W jakim okresie lub okresach?
- Czy udostępniał Pan budynki/budowle odpłatnie czy bezpłatnie?
- Czy jest Pan stroną umowy udostępnienia budynków/budowli osobom trzecim?
- Kto uzyskuje korzyści finansowe z udostępnienia budynków/budowli – czy wyłącznie Pan?
- Czy rozlicza się Pan z umowy? Jeśli nie, kto rozlicza umowę?
- Czy z tytułu udostępnienia budynków/budowli wystąpił podatek należny? Jeśli tak, kto rozliczał ten podatek? Gdy podatek należny z tytułu wynajmu budynków/budowli nie był/nie jest rozliczany, proszę wskazać – z jakiego powodu?
- Kto i w jaki sposób dokumentuje czynność udostępnienia budynków/budowli?
- Czy osoba trzecia (najemca, dzierżawca) ponosił nakłady na budynki/budowle? Jeśli tak, proszę wskazać – na które budynki/budowle i czy doszło bądź dojdzie do rozliczenia nakładów poniesionych na ich ulepszenie (W jaki sposób? Kiedy – przed czy po sprzedaży?)? Czy w stosunku do rozliczonych nakładów miał Pan/ będzie Pan miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?
odpowiedź: Nie ma budynków i nie było żadnych budynków na działkach i działki nie były udostępniane osobom trzecim.
- na działce nr C Nie
- na działce nr D Nie
- na działce nr E Nie
- na działce nr F Nie
- na działce nr G Nie
- na działce nr H Nie
- na działce nr I Nie
- na działce nr J Nie
- na działce nr K Nie
- na działce nr L Nie
- na działce nr M Nie
Pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z 8 czerwca 2023 r.)
Pytanie dotyczyło Pana sytuacji ponieważ nie jest Pan płatnikiem Vat i nie miał Pan żadnych dochodów z faktu zakupu działek w roku 2001 i czy po 21 latach sprzedaż tych działek nie spowoduje naliczenia podatku Vat?
Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w piśmie z 8 czerwca 2023 r.)
Osobiście uważa Pan, że nie powinien być naliczany.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”,
opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.`
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy,
przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy,
ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy podlega jednak opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy,
podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust 2 ustawy o VAT,
działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Powyższe przepisy pozwalają stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.
Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Przy czym, w świetle przytoczonych wyżej przepisów status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT istotne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Zatem, kiedy osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
W tym miejscu podkreślić należy, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
W kwestii opodatkowania dostawy działek nr C, nr D, nr E, nr F, nr G, nr H, nr I, nr J, nr K, nr L i nr M uzyskanych po podziale działek nr A i B istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku opisu sprawy, w celu dokonania sprzedaży ww. nieruchomości podejmował Pan/będzie Pan podejmował aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania Pana za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym.
Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, ze zm.) – a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy – jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.
Ponadto, jak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r. w sprawach C-180/10 i C-181/10, dostawę gruntu przeznaczonego pod zabudowę należy uznać za objętą podatkiem od wartości dodanej, pod warunkiem, że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.
Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą.
Co istotne – jak wskazał TSUE – dla uznania, że czynność sprzedaży działek następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym nie ma znaczenia fakt, że podmiot dokonujący dostawy jest „rolnikiem ryczałtowym”. Według TSUE sprzedaż działek przekształconych z rolnych na budowlane nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli następuje w ramach zarządzania majątkiem prywatnym. Trybunał orzekł, że: „osoby fizycznej, która prowadziła działalność rolniczą na gruncie nabytym ze zwolnieniem z podatku od wartości dodanej i przekształconym wskutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego niezależnej od woli tej osoby w grunt przeznaczony pod zabudowę, nie można uznać za podatnika podatku od wartości dodanej w rozumieniu prawa UE, kiedy dokonuje ona sprzedaży tego gruntu, jeżeli sprzedaż ta następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym tej osoby”.
Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
Należy wskazać, iż przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomości działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z nich. Przykładowo samo wystąpienie o zmianę w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego – nie może przesądzać o tym, że sprzedaż udziału w działce będzie podlegać opodatkowaniu.
Stwierdzić należy, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Z zaprezentowanego opisu sprawy nie wynika taka Pana aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Z okoliczności sprawy wynika, że działka nr A została zakupiona 15.12.1999 r. w połowie udziału z córką A.L. oraz działka nr B zakupiona 26.11.2001 r. w połowie udziału z córką B.L. Działki kupił Pan planując budowę domu dla Pana i dla Pana dzieci. Części działek należące do Pana córek w 2014 roku zostały przekazane Panu w formie darowizny. Ponieważ zmieniły się Pana plany życiowe, odstąpił Pan od budowy domu i dokonał Pan podziału działek by łatwiej było je zagospodarować w przyszłości. 21.09.2015 r. decyzją Wójta o warunkach zabudowy, działki nr A i B zostały podzielone na działki budowlane o numerach nr C, nr D, nr E, nr F, nr G, nr H, nr I, nr J, nr K oraz działka nr L wydzielona jako droga dojazdowa do działek i działka nr M jest łąką przylegająca do rzeki. Ponieważ nie ma planu zagospodarowania przestrzennego wystąpił Pan o warunki zabudowy, żeby sprawdzić co można budować na tym terenie. Do tej pory nie zdecydował się Pan na rozpoczęcie budowy. Kupił Pan tą ziemię w celu rodzinnej rekreacji, a nie w celu inwestycyjnym, ale ze względów życiowych postanowił Pan ją sprzedać. W 2021 r. zgłosił Pan sprzedaż działek do agencji nieruchomości. Nie podejmował Pan jakichkolwiek czynności wymagających zaangażowania Pana środków finansowych. Działki nr A i B nie zostały nabyte w ramach czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Nie jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Nie jest Pan rolnikiem ryczałtowym i nie wykorzystywał Pan działek do działalności rolniczej. Działki nie były wykorzystywane do celów prowadzenia działalności gospodarczej, a jedynie jak Pan wskazał w uzupełnieniu wniosku w celach rodzinnych i rekreacyjnych. Działki nie były przedmiotem najmu, dzierżawy lub oddania do użytkowania na podstawie innych umów. Nie zawrze Pan z przyszłym nabywcą umowy przedwstępnej sprzedaży oraz umowy dzierżawy lub najmu nieruchomości. Nie udzieli Pan również przyszłemu nabywcy, pełnomocnictwa do występowania w Pana imieniu w sprawach które dotyczą działki. Nie sprzedawał Pan wcześniej innych nieruchomości. Działka nr A i B nie stanowią terenu zabudowanego.
Mając na uwadze powołany stan prawny oraz okoliczności sprawy przedstawione we wniosku należy stwierdzić, że w odniesieniu do sprzedaży działek nr C, nr D, nr E, nr F, nr G, nr H, nr I, nr J, nr K, nr L i nr M uzyskanych po podziale działek nr A i B nie wystąpi ciąg zdarzeń, które jednoznacznie przesądzają, że sprzedaż wskazanych we wniosku ww. działek, wypełnia przesłanki działalności gospodarczej. Opisane grunty nie były wykorzystywane przez Pana do działalności gospodarczej. Nie podjął Pan takich aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami. Działania podejmowane przez Pana stanowią jedynie racjonalny sposób zagospodarowania posiadanym majątkiem prywatnym otrzymanym w drodze spadku.
Należy zatem uznać, że dokonując sprzedaży działek nr C, nr D, nr E, nr F, nr G, nr H, nr I, nr J, nr K, nr L i nr M uzyskanych po podziale działek nr A i B będzie korzystał Pan z przysługującego prawa do rozporządzania majątkiem osobistym, co nie jest wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Brak tego statusu pozbawia Pana cech podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 cyt. ustawy, w zakresie planowanej sprzedaży, a dostawę – cech czynności podlegającej opodatkowaniu, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.
W konsekwencji, zamierzona sprzedaż działek nr C, nr D, nr E, nr F, nr G, nr H, nr I, nr J, nr K, nr L i nr M uzyskanych po podziale działek nr A i B, nie będzie stanowił czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Pan w związku z tą sprzedażą nie będzie miał obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług.
Ponadto, skoro sprzedaż działek nr C, nr D, nr E, nr F, nr G, nr H, nr I, nr J, nr K, nr L i nr M uzyskanych po podziale działek nr A i B nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, to w odniesieniu do planowanej dostawy nieruchomości nie znajdzie zastosowania żadne zwolnienie od podatku VAT. Należy bowiem wskazać, że zwolnienia od podatku dotyczą wyłącznie tych czynności, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, a więc które są dokonywane przez podatników podatku VAT w myśl art. 15 ust. 1 ustawy, natomiast taka sytuacja nie ma miejsca w przedmiotowej sprawie.
Podsumowując, dla czynności sprzedaży działeknr C, nr D, nr E, nr F, nr G, nr H, nr I, nr J, nr K, nr L i nr M uzyskanych po podziale działek nr A i B nie będzie Pan występował jako podatnik podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, zatem ww. czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem sprzedaż działeknr C, nr D, nr E, nr F, nr G, nr H, nr I, nr J, nr K, nr L i nr M uzyskanych po podziale działek nr A i B nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym Pana stanowisko, że przy sprzedaży działek nr C, nr D, nr E, nr F, nr G, nr H, nr I, nr J, nr K, nr L i nr M uzyskanych po podziale działek nr A i B, podatek VAT nie powinien być naliczony - jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, obowiązującego w dacie wydania interpretacji.
Niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług. Ocena prawna Pana stanowiska w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.
Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Ponosi Pan ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem podanym przez Pana w złożonym wniosku.
W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej,
przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej,
przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.); dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right